διαιτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: διαιτα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    διαιτα

    γεια σας..
    ηθελα να ρωτησω..ειμαι 40 χρονων γυναικα, με 1.70 υψος αθλουμαι κ ειμαι παντα (στα καλυτερα μου δλδ) 57 κιλα.. εχασα τον ελεγχο κ πηρα καποια κιλα κ εφτασα 64 κιλα, ξεκινησα διαιτα χωρις λαδι κ αρκετα σκληρη θα ελεγα.. για να παω στα 57 ξανα η στα 55 που μαρεσω πολυ..
    παλαιοτερα στα 25 ειχα ανορεξια για 7 χρονια...πολυ σκληρη διατροφη συνεχεια, με μια cheat day μια φορα την εβδομαδα ..δεν το δουλεψα ποτε το θεμα αυτο με καποιον ειδικο.
    στην ουσια ειχα ορθορεξια, δεν επετρεπα να φαω τπτ απ εξω, μαγειρευα τα φαγητα με μια κουταλια λαδι κ χωρις αλατι, φυσικα ειχα αποκλεισει εντελως τα λιπαρα κ γενικα σληρη διατροφη για 7 χρονια..εφτασα να ζυγιζω 52 κιλα..
    λιγα για το υψος μου.
    τωρα στα 40 επειδη πηρα αυτα τα λιγα κιλα..παρατηρω ιδιαιτερο αγχος με την διατροφη μου παλι, εχω αποκλεισει παρα πολλα φαγητα ..μπηκα παλι στην σκληρη φαση κ δεν θελω να κανω πισω...
    εμετο δεν εχω κανει ποτε στην ζωη μου ουτε προκειται, γτ δεν κανω βουλημικα...γινεται να παρουσιαζω ανορεξια σε αυτη την ηλικια?
    να τονισω πως μεσα σε 10 μερες εχω ηδη χασει 3 κιλα..τρωγοντας κουακερ, αυγο, τονο, φρουτα ρυζογκοφρετες κ λαχανικα...λαδι φοβαμαι να φαω κ δε ξερω γτ...
    σας ευχαριστω.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Θα σου πρότεινα να κάνεις διατροφή με ένα διατροφολόγο ο οποίος δεν θα σου στερεί φαγητό. Αυτή η στέρηση σε κάνει να έχεις τοσο άγχος. Όταν φτάσεις στα κιλά που θες θα μπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις σταθεροποιηση. Πάντως για το ύψος σου μια χαρά είσαι..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι..οταν λεω οτι κανω διαιτα με κοιτανε ολοι με μισο ματι γτ κανω κ γυμναστικη πολλη κ ειμαι αρκετα σε καλη κατασταση..
    δε ξερω..δε θελω να μπλεξω με διατροφολογους...
    εχω κ ενα αλλο, οταν τρωω κατι παχυντικο αμεσως ξεκιναω κ αγγιζω την κοιλια μου σαν να την μετραω κ τα μπουτια μου στο πλαι, δλδ τα ψωμακια μου..
    επισης η αδερφη μου εχει περασει κ αυτη ανορεξια κ η ανηψια μου ειναι στο ζενιθ της νευρικης ανορεξιας αυτο το διαστημα...
    εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν ειναι μιμητικη συμπεριφορα αλλα μαλλον γονιδιακη...
    δε ξερω...φοβαμαι να φαω..καπως ετσι νιωθω..

  4. #4
    george1520
    Guest
    Τα κιλά σου είναι οκ. Το βλέπεις και η ίδια. Αν θες να χάσεις κάποια κιλά απλά για ψυχολογικούς λόγους κάνε το αλλά βάλε ένα συγκεκριμένο όριο. Ο λόγος που σου είπα για τον διατροφολόγο είναι για να μπορείς να ακολουθείς ένα πρόγραμμα και να μην στέρησε φαγητό.. Έτσι θα εισαι εντάξει και δεν θα νιώθεις ενοχές κάθε φορά που τρως κάτι "παχυντικό".

Similar Threads

  1. διαιτα
    By Maritemi in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 22-05-2013, 09:48
  2. Replies: 464
    Last Post: 31-10-2011, 00:51
  3. διαιτα
    By sokolatitsa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 21-04-2010, 18:25
  4. ΔΙΑΙΤΑ
    By msmaria in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 03-05-2007, 19:23
  5. ΔΙΑΙΤΑ?
    By petalouda_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 30-03-2006, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •