ψυχωση και ιστοριες επιτυχιας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11

    ψυχωση και ιστοριες επιτυχιας.

    Καλησπερα παιδια περασα ψυχωση πριν ενα χρονο και απο τοτε η ζωη μου εχει παει κατα διαολου ειμαι μολις 20 ετων σε μερικες μερες 21 και πραγματικα θα ηθελα να μου πειτε ως πιο μεγαλοι μερικοι και πιο εμπειροι με αυτην την σκατοαρρωστια αν υπαρχουν καθολου επιτυχιες μετα απο αυτην.τι εννοω με την λεξη επιτυχιες.εννοω να κοψατε τα φαρμακα οπως θα κανω εγω,μαζι με τον γιατρο μου φυσικα απο αρχες δεκεμβρη και να μην ξαναηρθε ενα παρομοιο επισοδειο.Να χασατε το βαρος που πηρατε απο τα κωλοφαρμακα (εγω πηγα απο 82-95 με abilify και μετα που μου το αλλαξε σε zyprexa πηγα 125 ΚΙΛΑ!!).Να εχετε το κινητρο να πηγαινετε γυμναστηριο 5-6 φορες την εβδομαδα οπως πηγαινα εγω και ειχα φτιαξει το σωμα μου.Γενικα να εχετε μια ζωη φυσιολογικου ανθρωπου (κοπελα-αγορι,δουλεια,φιλους,στοχο� �ς).Μηπως ζηταω πολλα??εγω εχω να βγω 3 μηνες εξω απο το σπιτι λογω χαμηλης αυτοπεποιθησης δεν θελω να λενε τα κοριτσακια που καυλαντιζα οταν ειχα το σωμα και την αυτοπεποιθηση κοιτα πως εγινε αυτος και αλλα τετοια οποτε καθομαι μεσα και παιζω βιντεοπαιχνιδια.Πραγματικ� � θα ηθελα να το αλλαξω αυτο να αρχισω παλι εντατικα το γυμναστηριο και να ξαναφτιαξω το σωμα μου.Ομως απτην αλλη σκεφτομαι αν στα 25 μου που μου ειπε ο γιατρος οτι οι περισσοτεροι ανδρες το εμφανιζουν βγαλω διπολικη και ξανα μανα τα ψυχοφαρμακα και ξανα αυξηση βαρους αξιζει να προσπαθησω η να αφησω τον εαυτο μου στην μοιρα του.πειτε μου πως ειναι η ζωη σας μετα απο το ψυχωσικο επεισοδιο και παρακαλω μην μου χαιδεψετε τα αυτια σαν τους γονεις μου που μου λενε το περασες και θεραπευτικες τωρα και εισαι ενα normal ατομο.Ευχαριστω προκαταβολικα Δημητρης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,373
    Ίξεις αφίξεις ουκ εν τω πολέμω θνήξεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,528
    ψυχωτικο επισοδειο παθαινει το 1% και δυστηχως ειμαστε ατυχη, και μενα μου λεγανε σε δυο χρονια θα περασει και τετοια και τωρα ειμαι στα 7 χρονια θεραπειας και δεν θα περασει..... ενα 10% καταφερνει και βγαινει απο τα φαρμακα με επιτυχια, τωρα κατα τα αλλα σε μενα η ψυχωση εχει καταλαγιαση ζω σχεδον κανονικα τη ζωη μου, απλα κουραζομαι ψυχολογικα ποιο ευκολα. θελω λιγο ηρεμια...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Dimaras2011 View Post
    Καλησπερα παιδια περασα ψυχωση πριν ενα χρονο και απο τοτε η ζωη μου εχει παει κατα διαολου ειμαι μολις 20 ετων σε μερικες μερες 21 και πραγματικα θα ηθελα να μου πειτε ως πιο μεγαλοι μερικοι και πιο εμπειροι με αυτην την σκατοαρρωστια αν υπαρχουν καθολου επιτυχιες μετα απο αυτην.τι εννοω με την λεξη επιτυχιες.εννοω να κοψατε τα φαρμακα οπως θα κανω εγω,μαζι με τον γιατρο μου φυσικα απο αρχες δεκεμβρη και να μην ξαναηρθε ενα παρομοιο επισοδειο.Να χασατε το βαρος που πηρατε απο τα κωλοφαρμακα (εγω πηγα απο 82-95 με abilify και μετα που μου το αλλαξε σε zyprexa πηγα 125 ΚΙΛΑ!!).Να εχετε το κινητρο να πηγαινετε γυμναστηριο 5-6 φορες την εβδομαδα οπως πηγαινα εγω και ειχα φτιαξει το σωμα μου.Γενικα να εχετε μια ζωη φυσιολογικου ανθρωπου (κοπελα-αγορι,δουλεια,φιλους,στοχο� �ς).Μηπως ζηταω πολλα??εγω εχω να βγω 3 μηνες εξω απο το σπιτι λογω χαμηλης αυτοπεποιθησης δεν θελω να λενε τα κοριτσακια που καυλαντιζα οταν ειχα το σωμα και την αυτοπεποιθηση κοιτα πως εγινε αυτος και αλλα τετοια οποτε καθομαι μεσα και παιζω βιντεοπαιχνιδια.Πραγματικ� � θα ηθελα να το αλλαξω αυτο να αρχισω παλι εντατικα το γυμναστηριο και να ξαναφτιαξω το σωμα μου.Ομως απτην αλλη σκεφτομαι αν στα 25 μου που μου ειπε ο γιατρος οτι οι περισσοτεροι ανδρες το εμφανιζουν βγαλω διπολικη και ξανα μανα τα ψυχοφαρμακα και ξανα αυξηση βαρους αξιζει να προσπαθησω η να αφησω τον εαυτο μου στην μοιρα του.πειτε μου πως ειναι η ζωη σας μετα απο το ψυχωσικο επεισοδιο και παρακαλω μην μου χαιδεψετε τα αυτια σαν τους γονεις μου που μου λενε το περασες και θεραπευτικες τωρα και εισαι ενα normal ατομο.Ευχαριστω προκαταβολικα Δημητρης
    Εγω ειχα ψυχωση αν και μ ειχε πει ο ψυχιατρος οτι ηταν ελαφρια.....Τωρα εχω γινει καλα, δεν παιρνω καθολου χαπια....Ειμαι τελειως νορμαλ ανθρωπος....μια χαρα ειναι το μυαλο μου.....Βγαινω με κοπελες, δουλευω οταν θελω....Εχω στοχους για ενα καλο μεταπτυχιακο...Παω σε παρταρες, διασκεδαζω, διακοπες, τα παντα......Γυμναζομαι...κανω διατροφη....οδηγαω...κανω σεξ....δεν καταλαβαινω γιατι φοβασαι οτι δεν θα εισαι πια φυσιολογικος? Απλως ενα ποσοστο ψυχωτικων δεν καταφερνουν δυστυχως να σταθεροποιηθουν και παιρνουν χαπια, ενα αλλο ειναι πιο ευαλωτο στο μυαλο...και ενα αλλο δεν το ξεπερναει..αλλα υπαρχει και ενα ποσοστο οπως εγω που ειμαστε τελειως φυσιολογικοι....
    Γενικα το δυσκολο κομματι να ξερεις ειναι να σου φυγουν οι παραισθησεις και μετα να σταθεροποιηθεις.....Σιγα σιγα θα κοψεις τα χαπια μην σε αγχωνει....
    Να προσεχεις τον εαυτο σου , με γυμναστικη και θα δεις πως θα ανεβει η ψυχολογια σου..φροντισε στην αρχη να εισαι μακρυα απο εντασεις και αγχοι και τετοια και να παιρνεις την αγωγη σου μεχρι να στην κοψει ο ειδικος σιγα σιγα......Οταν νιωθεις ανησυχια με το παραμικρο να ενημερωνεις τον γιατρο σου....και προσπαθησε να βγαινεις....Χρονο με τον χρονο θα φτασεις στο επιπεδο π ησουν προ ψυχωτικου επεισοδιου.....
    ΚΑι βεβαια μακρυα απο ναρκωτικα γιατι μπορει να το πυροδοτησουν ξανα...
    Καλη αναρωση σου ευχομαι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω απο τα 16 ψυχωση και ειμαι 30
    παιρνω φαρμακα τα τελευταια 7-8 χρονια
    ευχομαι καποια στιγμη με πολυ δουλεια να μπω και εγω σε αυτο το μικρο ποσοστο που δεν παιρνουν φαρμακα.το εχω στοχο μακαρι να το καταφερουμε ολοι μεσα απο την καρδια μου το ευχομαι σε ολους σας
    η ελπιδα πεθαινει τελευταια προσπαθουμε να μη χασουμε το κουραγιο, την υπομονη και τον στοχο μας
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    xaka10
    Guest
    εχω απο τα 15 μου ψυχωση ολα τα επαθα απο χρηση κανναβης και καταπιεσης απο την μητερα μου.Απο τα 13 εως τα 15 εκανα χρηση μαυρου(κανναβης) συν καταπιεσης απο την μανα μου να μη βγαινω εξω και εσπαγα πραγματα απο τα νευρα μου μεχρι που εφτασα στο σημειο να ακινητοποιηθω στο κρεβατι μου και να μην εχω επικοινωνια.ενω απο τοτε εχω κοψει ολες τις ουσιες και καταχρησεις(δε πινω ,δεν καπνιζω ουτε τσιγαρα ουτε ναρκωτικα και γενικα κανω μια καλη ζωη απλα τρωω πολυ και εχω παρει κιλα.Τωρα ειμαι 29 ετων και εχω σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη,κρισεις πανικου ,αγοραφοβια,γρηγορες εναλλαγες της διαθεσης μεσα στη μερα και μεχρι που θα πεθανω θα πρεπει να παιρνω φαρμακα.οταν τα ειχα κοψει τα φαρμακα ειχα μεγαλη επιθετικοτητα και παλι πηγαινα ολοταχως για υποτροπη.ειμαι ισοβιο πελατακι των ψυχιατρων ερε χαρα που κανουνε να χουν ισοβιους πελατες σαν και μενα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    εχω απο τα 15 μου ψυχωση ολα τα επαθα απο χρηση κανναβης και καταπιεσης απο την μητερα μου.Απο τα 13 εως τα 15 εκανα χρηση μαυρου(κανναβης) συν καταπιεσης απο την μανα μου να μη βγαινω εξω και εσπαγα πραγματα απο τα νευρα μου μεχρι που εφτασα στο σημειο να ακινητοποιηθω στο κρεβατι μου και να μην εχω επικοινωνια.ενω απο τοτε εχω κοψει ολες τις ουσιες και καταχρησεις(δε πινω ,δεν καπνιζω ουτε τσιγαρα ουτε ναρκωτικα και γενικα κανω μια καλη ζωη απλα τρωω πολυ και εχω παρει κιλα.Τωρα ειμαι 29 ετων και εχω σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη,κρισεις πανικου ,αγοραφοβια,γρηγορες εναλλαγες της διαθεσης μεσα στη μερα και μεχρι που θα πεθανω θα πρεπει να παιρνω φαρμακα.οταν τα ειχα κοψει τα φαρμακα ειχα μεγαλη επιθετικοτητα και παλι πηγαινα ολοταχως για υποτροπη.ειμαι ισοβιο πελατακι των ψυχιατρων ερε χαρα που κανουνε να χουν ισοβιους πελατες σαν και μενα
    Βγαινεις απο το σπιτι? κανεις πραγματα που σε χαροποιουν? προσπαθεις να ενταχθεις στην κοινωνια? Γιατι οσο και βοηθεια να παρεις απο τα χαπια να ξερεις δεν ειναι αρκετο.
    Last edited by Xfactor; 27-11-2019 at 10:36.

  8. #8
    Dimara, αμα σου πε να τα κόψετε τα φαρμακα από Δεκέμβρη αυτό από μόνο του είναι θετική εξέλιξη. Αλλά γιατί βρε σου βαλε εμμονή ότι στα 25 σου κινδυνεύεις να το ξαναπάθεις?
    Κυρίως δε, αν κατάλαβα καλά απ τα γραφόμενα σου, πριν έκανες φυσιολογική ζωή, άρα υπάρχει ήδη μέσα σου το θετικό στοιχείο το οποίο θα πρέπει να ξαναξυπνήσει, κι όχι να το δημιουργήσεις όπως ισχύει με τους περισσότερους (μας) εδω μέσα.
    Το μυαλό δεν χαλάει ποτέ από μόνο του. Το χαλάνε οι περιστάσεις της ζωής.
    γιάννης

  9. #9
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    Βγαινεις απο το σπιτι? κανεις πραγματα που σε χαροποιουν? προσπαθεις να ενταχθεις στην κοινωνια? Γιατι οσο και βοηθεια να παρεις απο τα χαπια να ξερεις δεν ειναι αρκετο.
    Βγαινω απο το σπιτι αλλα υπαρχουν φορες που κανω μερες εως και 2 μηνες να βγω απο το σπιτι ειδικα αν δεν παρω το ζυπρεξα που με ηρεμει και μου διωχνει τις φοβιες οτι θα μου επιτεθει ο κοσμος λεκτικα οταν βγω.να κυκλοφορησω με μετρο και αλλα μεσα συγκοινωνιας δυσκολευομαι αρκετα γιατι με πιανουν αυτες οι φοβιες με τον κοσμο ενω πολλοι μου χουν πει οτι κακως φοβαμαι μιας και ειμαι αρκετα ψηλος κοντα στο 1,90 και 115 κιλα και λογω παρουσιαστικου δεν θα επρεπε να φοβαμαι ετσι μου λενε καποιοι γνωστοι.τα πραγματα που κανω και με χαροποιουν ειναι να προσεχω τον κηπο στο σπιτι μου,να φροντιζω κατι κατοικιδια που εχω και να παιζω πιανο και να ακουω μουσικη.Στον να ενταχθω σε κοινωνια παω σε ενα κεντρο για ψυχικα ασθενεις για να μπορεσω να ανακτησω τη χαμενη λειτουργικοτητα.το καλοκαιρι που μας περασε 2 μηνες δεν βγηκα καθολου απο το σπιτι κοιταγα μονο ταινιες και κοιμομουν με επιανε ζαλαδα λογω της ζεστης συν τις φοβιες με τους ανθρωπους γενικα η ζωη μου ειναι κολαση δεν αντλω χαρα απο τιποτα με αυτα τα παραπανω που κανω και υποτιθεται οτι μου δινουν χαρα τα κανω και αυτα με το ζορι

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11
    φιλε μου πραγματικα δεν ξερω τι να πω...εμενα δεν μου εχει μεινει καμια φοβια απλως δεν βγαινω λογω αυτοπεποιθησης καθαρα απο την στιγμη που εκανα το ποστ βγηκα 2-3 φορες και ηταν μια χαρα ουτε αλογιες ουτε καμια παπαρια απο αυτες που εχουν πολλοι οταν περνουν ενα επεισοδιο απλα ειμαι πολυ στεναχωριμενος που η ζωη μου εγινε ετσι... ειδα εναν φιλο που απο χοντρος εχει φτιαξει σχεδον και μου ελεγε οτι θα το κανουμε μαζι φιλε αυτη την φορα αλλα εγω σκεφτομουν μπορω αραγε απο 120 πηγα 80 μια φορα (ημουν 120 στο γυμνασιο) μπορω και δευτερη αρα τωρα που εχω τοσο σοβαρη ασθενεια??ειδομεν

  11. #11
    Κατα τη γνωμη μου , επιτυχια στην ψυχωση μπορεις να εχεις με τα παρακατω:

    1. Τηρηση φαρμακευτικης αγωγης κ καλη συνεργασια με τον ψυχιατρο.

    2. Δραστηριοποιηση / εργασια/ σπουδες / περπατημα/ γυμν/ ασχολια γενικα

    3. Να μιλας για οτι νιωθεις ( να μην κλεινεσαι στον εαυτο σου και να τα κρατας μεσα σου)

    4. Καλο, ενθαρυντικο περιβαλλον με κατανοηση, ενδιαφερον και αγαπη

Similar Threads

  1. To group της επιτυχίας! 2013
    By need2loose in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1200
    Last Post: 22-07-2013, 23:46
  2. Ιστοριες επιτυχιας
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 09-05-2012, 00:46
  3. Replies: 281
    Last Post: 24-02-2010, 00:08
  4. η πίεση της ''επιτυχίας''
    By elisso in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 08-09-2007, 23:32
  5. Ο ορισμός της επιτυχίας...
    By erwtokritos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 13-09-2006, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •