Προβλήματα με τη κολλητή μου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12

    Προβλήματα με τη κολλητή μου..

    Γειά σας...Θέλω να σας πω κάτι που με απασχολεί και αν μπορεί κανείς ας με συμβουλεψει στο τι να κανω.Λοιπόν εδώ και 2 Χρόνια είμαι κολλητή με μια κοπέλα και κάνουμε αρκετή παρέα. Όμως τώρα τελευταία εδώ και περιπου 5-6 μήνες άρχισε να κανει καποια πράγματα που με ενοχλούν. Αρχικά, μου 'κλεβει' σχεδόν τα πάντα. Φίλες, κολλητούς,ακόμα και το στυλ μου.Της έχω γνωρίσει αρκετά άτομα και συνέχεια προσπαθεί να τους κάνει να μη κάνουν παρέα με εμένα αλλά να κάνουν με αυτη, με αποτελεσμα να μένω χωρίς φίλους. Επιπλεον, σας είπα ότι μου έχει κλέψει και το στυλ.Άρχισα να φοραω μαύρα, μετά από λίγες μέρες το έκανε και αυτή. Άρχισα να ακούω κάποια συγκεκριμένα είδη μουσικής, το έκανε και αυτή. Κάνω γενικά καποία αλλά πράγματα που με χαρακτηριζουν και μαντεψτε! Τα κάνει και αυτη.Τέλος,προσπαθεί συνέχεια να μου μειώνει την αυτοπεποιθηση.Με αποκαλεί χοντρη ενώ ξέρει πως με ενοχλεί αυτό, και συνέχεια θέλει να με κάνει ρεζίλι στους άλλους. Πιστεύετε θα μου κάνει καλό να μη κάνω παρέα μαζί της?Άμα μπορείτε πειτε μου τι θα κάνατε στη θέση μου.
    Last edited by demy; 26-11-2019 at 17:29.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα.. Αυτό που λες ότι σου κλέβει φίλους μου κάνει τρομερή εντύπωση... Ένας άνθρωπος πρέπει να κάνει με ένα άτομο παρέα; γιαυτό τώρα που κάνουν με αυτήν παρέα δεν κάνουν με σένα; Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ίσως να τους λέει πράγματα για σένα γιαυτό απομακρυνονται..
    Αν όλα αυτά που λες ισχύουν.. Προσπαθώ να βρω ένα λόγο για να κάνεις παρέα μαζί της..για πες ένα λόγο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως ήταν η σχέση σας μέχρι πριν 5-6 μήνες;
    Λες αυτά που σε ενοχλούν, πες μας και τα καλά που σου προσφέρει αυτή η "φιλία".

    Ενδεχομένως μέχρι πρόσφατα να είχε πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και να σε είχε σαν θεά και χωρίς να το καταλαβαίνεις, να την είχες λίγο "υπο". Τώρα εξακολουθεί χωρίς να το καταλαβαίνει να σε έχει πρότυπο, αλλά έχει πλέον αποκτήσει αυτοπεποίθηση και τα είδωλά τους οι άνθρωποι συχνά τα ρίχνουν όταν πλέον νομίζουν ότι δεν τα έχουν ανάγκη.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα.. Αυτό που λες ότι σου κλέβει φίλους μου κάνει τρομερή εντύπωση... Ένας άνθρωπος πρέπει να κάνει με ένα άτομο παρέα; γιαυτό τώρα που κάνουν με αυτήν παρέα δεν κάνουν με σένα; Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ίσως να τους λέει πράγματα για σένα γιαυτό απομακρυνονται..
    Αν όλα αυτά που λες ισχύουν.. Προσπαθώ να βρω ένα λόγο για να κάνεις παρέα μαζί της..για πες ένα λόγο
    Ο λόγος που συνεχίζω να κάνω παρέα μαζί της είναι επειδή θεωρώ ότι ίσως και να αλλάξει αν και δεν νομίζω.Επίσης όταν κάνεις με ένα άτομο πάρα πολύ παρέα και θεωρείτάι κολλητός σου δύσκολα τον αποχωριζεσαι :(

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πως ήταν η σχέση σας μέχρι πριν 5-6 μήνες;
    Λες αυτά που σε ενοχλούν, πες μας και τα καλά που σου προσφέρει αυτή η "φιλία".

    Ενδεχομένως μέχρι πρόσφατα να είχε πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και να σε είχε σαν θεά και χωρίς να το καταλαβαίνεις, να την είχες λίγο "υπο". Τώρα εξακολουθεί χωρίς να το καταλαβαίνει να σε έχει πρότυπο, αλλά έχει πλέον αποκτήσει αυτοπεποίθηση και τα είδωλά τους οι άνθρωποι συχνά τα ρίχνουν όταν πλέον νομίζουν ότι δεν τα έχουν ανάγκη.
    Πριν πχ 6 μήνες δεν ήταν έτσι.Ούτε μου μειωνε την αυτοπεποιθηση, ούτε με αντέγραφε στα παντα και ούτε προσπαθούσε να με αφησει χωρίς φιλίες. Τα καλά που ίσως μου προσφέρει αυτη η φιλια είναι ότι είναι από τα λίγα άτομα που κάνω αρκετη παρέα, και σε κάποια θέματα μπορώ να της 'ανοιχτω' πολύ πιο εύκολα από ότι θα ανοιγομουν σε άλλους ανθρώπους. Επίσης γνωριζομαστε πάρα πολλά χρόνια και κάνουμε παρέα, και μου είναι δύσκολο να την αποχωριστώ παρόλο που μπορεί να μου κάνει κακό η φιλια μας.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by demy View Post
    Ο λόγος που συνεχίζω να κάνω παρέα μαζί της είναι επειδή θεωρώ ότι ίσως και να αλλάξει αν και δεν νομίζω.Επίσης όταν κάνεις με ένα άτομο πάρα πολύ παρέα και θεωρείτάι κολλητός σου δύσκολα τον αποχωριζεσαι :(
    Στην ζωή σου δεν θα μένεις με ένα άνθρωπο (φίλο κτλ) απλά επειδή τον ξέρεις χρόνια. Όταν δεν σε σέβεται και πατάει από πάνω σου τότε δεν έχει λόγο να είναι στην ζωή σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αφού είχατε τόσο στενή φιλία κάνε της μία συζήτηση και πες της πως αισθάνεσαι. Αν συνεχίσει το ίδιο βιολί, δεν θα καθίσεις να τσακωθείς, απλά θα ξεκόψεις σιγά σιγά και θα βρεις άλλες παρέες και θα βρεθεί κάποιος άλλος με τον καιρό να γίνετε στενοί φίλοι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Καλημερα.
    Ειναι περιεργο που αυτα ξεκινησαν πολυ συγκεκριμενο διαστημα. μηπως εγινε κατι μεταξυ σας, τοτε; μηπως ειπες κατι για εκεινη και το εμαθε; κατι εγινε. Δεν μπορει να της εστριψε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Επισης, μας λες καποια πραγματα περιεργα.
    Κανεις δεν μπορει να σου κλεψει τους φίλους, γιατι δεν ειναι ιδιοκτησια σου... αν κανει κι εκεινη παρεα μαζι τους ποιο ειναι το προβλημα; αν ομως απομακρυνονται απο σενα ,δεν δικαιολογειται. Η κατι κανεις λαθος η σε συκοφαντει. Εχεις διαπιστωσει κατι τετοιο;
    Το να σε μειωνει και να σε προσβαλει πάντως δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση. Θα πρεπει να της μιλησεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    ξεκόλλα από αυτήν και κόλλησε σε κάποια άλλη. 7 δις άνθρωποι υπάρχουν σε αυτόν τον πλανήτη, ουδείς αναντικατάστατος. Σόρρυ αν ακούγομαι ωμός, αλλά οδευοντας προς τα 50 βλέπω κάποια πράγματα πολύ πιο απλά

Similar Threads

  1. Προβλήματα με την κολλητη μου
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 15-12-2016, 16:29
  2. Πρόβλημα με κολλητή
    By Giorgosss in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 04-12-2014, 14:43
  3. ΠΡΟΔΩΣΑ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ
    By MyMou in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 25-10-2014, 16:06
  4. Η κολλητή μου
    By Anonymous :/ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-05-2014, 19:06
  5. Εγώ, η κολλητή μου και ο άντρας της...
    By x-ray in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-01-2010, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •