Έχω φτάσει σε αδιέξοδο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 71
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    γιατι εισαι μονο εσυ η ανασφαλης; τοσο σιγουρη σε εχει;
    γιατι δεν φερνεις κι εσυ ενα αγορι στην παρεα σας; θα τον πειραζε;
    αν δεν τον πειραζει, καντο.
    περιεργο θα το θεωρουσα να ηθελε να κανει φιλιες με γυναικες μονος του. το να φερει μια κοπελα σε κοινη παρεα, δεν το θεωρω προβληματικο. ισα ισα, θα εχεις την κατασταση στα ματια σου κι εκει θα φανει αν καποιος απο τους δυο κωλοτριβεται η ειναι οντως φιλικη η γνωριμια.
    σκεψου ακομα οτι αν αρχισεις τις απαγορευσεις, πολυ δικαιολογημενα μπορει να σου πει, οτι δεν μπορει να γυρναει την πλατη σε ολους επειδη εσενα ο ενας σου ξυνιζει κι ο αλλος σου βρωμαει και να κανει μονος του παρεα με την νεα κοπελα, η με αλλες παρεες που δεν συμμετεχεις. κι εκει, θα υπαρχει πραγματικα περιθωριο για ξεμοναχιασματα...

  2. #17
    Και γω κάνω παρέα με αγόρια αλλά πιστεύω δεν το παρατραβαω.Πιστευω δεν θα με πείραζε αν συμπεριφερόταν στις φίλες του έτσι όπως φέρεται στους άντρες φίλους του. Απλα έχω διαβάσει κάποια μηνύματα μεταξύ αυτών των φίλων που λέει ότι έχει και μου φάνηκαν τραβηγμένα του στυλ να λέει κομπλιμέντα,να σχολιάζει εξωτερική εμφάνιση κτλ . Του στυλ ¨ είδα μια κουκλάρα σήμερα και σε θυμηθηκα¨.Να σημειώσω ότι ποτε δεν έχει πει σε μένα κάτι παρόμοιο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Για εμένα η υπόθεση βρωμάει. Όχι ότι θα πηδηχτουν ας πούμε η θα τα ξαναβρούν και θα σε χωρίσει, αλλά ακριβώς για αυτό που νοιώθεις τώρα εσύ. Όταν ένας άνθρωπος δεν αντιλαμβάνεται σε τι συναισθηματικό ζόρι βάζει τον σύντροφό του όταν κρατάει επαφές με πρωην, τότε είτε έχει σοβαρό πρόβλημα οποτε αυτο ειναι μονο η αρχη, είτε δε του καίγεται καρφί για αυτόν. Εγω πχ δεν θα κρατουσα καμια επαφη με πρωην εαν ημουν σε κάποια σχέση την οποία εκτιμούσα.
    Απορώ με τις απαντήσεις, δεν μιλάμε για μια φίλη, γνωστή, μιλάμε για πρώην.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οι γυναικες θελουν καποιον να τις γραφει και να κοιτα αλλου και να τις εχει για χαρισμα για να μη βαριουνται
    δηλαδη με το ζορι θα προχωρησει καποιος οταν δε θελει ας καθονται οι αλλοι να καταναλονωνται σε σχεσεις διχως νοημα μονο και μονο για υλικες απολαυσεις εγω νομιζω οτι αυτοι που δεν εχουν σχεσεις αλλα μονο φιλους ειναι οι πιο εξυπνοι ειναι πολυ απλο ναι ετσι γουσταρει και κρατα επαφες με την πρωην του και σε οπιον αρεσει
    ναι ετσι γουσταρει καιι εχει σοβαρο προβλημα ας δουμε οι αλλοι ποσο καλυτεροι θα ναι απ αυτον και τι θα κερδισουν απ τις σχεσεις τους αυτο περιμενω να δω το κατορθωμα τους
    το τι σε πειραζει πολυ απλα ΔΕ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ δε ξερω ποσο πιο σαφης μπορω να γινω..

  5. #20
    “δηλαδη με το ζορι θα προχωρησει καποιος οταν δε θελει ας καθονται οι αλλοι να καταναλονωνται σε σχεσεις διχως νοημα μονο και μονο για υλικες απολαυσεις εγω νομιζω οτι αυτοι που δεν εχουν σχεσεις αλλα μονο φιλους ειναι οι πιο εξυπνοι ειναι πολυ απλο ναι ετσι γουσταρει και κρατα επαφες με την πρωην του και σε οπιον αρεσει “ Αν μπορείς εξήγησε μου γιατί κάπου σε έχασα που κολλάνε οι υλικές απολαύσεις ;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by driveme View Post
    Ωραιο θέματακι. Όταν λες κάνουν παρέα, πόσο παρέα δηλαδή; συχνή; αν έχουν κοινή παρέα και βγαίνουν μια στο τόσο δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Και μένα θα με πείραζε αλλά εντάξει. Τώρα αν κάνουν παρέα οι 2τους εκεί είναι πολύ σκούρα τα πράγματα. Η αν μιλάνε συνέχεια. Καταρχάς εγώ δεν πιστεύω στη στενή φιλιά άντρα-γυναίκας. Μιλάω για κολλητούς έτσι.τουλάχιστον ο ένας από τους 2γουσταρει.υπαρχει και το φίλοι φίλοι, το καριοφυλι που λένε.. Συνοψίζοντας αν είναι κολλητοί, κάτι παίζει ενώ αν έχουν τυπική επικοινωνία όλα εντάξει. Η γνώμη μου πάντα.
    Φίλοι φίλοι καριοφίλι το λέμε για φιλίες που δεν είναι αληθινές και μπορεί να εξελιχθούν σε εκμετάλλευση, μίσος, προδοσία κλπ (καριοφίλι είναι τουφέκι που χρησιμοποιήθηκε στην επανάσταση του 21)
    Επίσης θεωρώ αδιανόητο άνθρωποι μετά από τα 30 να μην μπορούν να συνάψουν μη ερωτικές σχέσεις με το άλλο φύλο. Κάτι δεν πάει καλά τότε.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Γεια σας παίδες, διάβασα λίγο κάποια σχόλια αλλά δεν έπιασα και όλο το mood. Προσωπικά πιστεύω πως όταν υπάρχει επικοινωνία με πρώην τότε κάποιος από τους δύο κάτι νιώθει ακόμη..Νοσταλγία, αποθυμένο, νοιάξιμο, περιέργεια, κάτι τέλος πάντων. Αν δε σε νοιάζει άντε ψάχνεις μια φορά το χρόνο το fb και το insta και αν μένετε σε ίδια περιοχή και βλέπεστε μπορεί να πείτε ένα γεια αν είστε σε ίδιο μαγαζί ή παρέα. Και το βλέπω και από δικές μου ιστορίες (που είτε εγώ είτε ο άλλος θέλουμε να ανοίξουμε μια δίοδο επικοινωνίας) και από φίλων μου.. Όταν υπάρχει επικοινωνία το δοντάκι του ενός τσούζει έστω και ελάχιστα. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι θα τα παρατήσουν όλα και ότι έχουν για να είναι μαζί αυτοί οι πρώην που επικοινωνούν.
    Το θέμα είναι να καταλάβεις και εσύ το χαρακτήρα σου σε όλο αυτό. Είσαι ζηλιάρα? Σε λογικά πλαίσια ή κάθε φορά κάνεις σκηνή? Αν είσαι σε λογικά πλαίσια (ζήτα γνώμη και από φίλες για να δεις το βαρόμετρο τι λέει..), τότε ίσως δεν είναι τελείως κουλό το ότι μπήκαν ψύλλοι στ'αυτιά σου.. Ψάξτο λίγο παραπάνω..Ξέρω μπορεί να ακούγεται κατινίστικο αλλά δεν ίσως δεν είναι..Αν δεν είσαι ζηλιάρα υπερ του δέοντος και έχεις τόσο καιρό υποψίες τότε κάτι βλέπεις, αισθάνεσαι, νιώθεις. Κάτι εισπράττεις και από τη συμπεριφορά του άλλου..
    Επίσης ένα άλλο σημείο πολύ σημαντικό είναι πως γνωρίστηκαν οι πρώην. Ήταν φίλοι, συμμαθητές, γνωστοί και προέκυψε η σχέση ή γνωρίστηκαν και κατευθείαν ήταν ερωτικό. Αν υπήρχαν ήδη φιλικές σχέσεις πριν τη σχέση είναι λογικό να έχουν μια τυπική επαφή. Κοινές παρέες είχαν πριν τη σχέση? Η κοινωνία είναι κλειστή και γνωρίζεστε όλοι μεταξύ σας εκεί που μένετε? Εεε τότε λογικό είναι να πέφτουν ο ένας πάνω στον άλλον. Αλλά αν τη θυμήθηκε μετά από πόσο καιρό και της έστειλε έτσι στο άκυρο χρόνια πολλά δεν είναι και τόσο δικαιολογημένο.. Επίσης, ξέρεις γιατί χώρισαν? Μπόρεσες ποτέ να καταλάβεις? (πέραν από το τί σου είπε ο φίλος σου).
    Τέλος, πιστεύω στη φιλία άντρα γυναίκας αλλά υπάρχουν πολλά περίεργα που υποβόσκουν..Πχ αν είχαν πρώτα σχέση μου φαίνεται πιο δύσκολο να είναι μόνο φιλία. Αν δεν είχαν ποτέ κάτι ερωτικό, μπορεί όντως να είναι φιλία αλλά ίσως κάποια στιγμή κάποτε ο ένας από τους δύο να είδε κάτι ερωτικό η θελκτικό στον άλλον ή τελος πάντων κάτι που θαυμάζει..

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε για ποιο αλλο λογο κανουν οι ανθρωποι σχεσεις για το σεξ και επειδη πρεπει να βρουν καποιον να πανε χερι χερι αν αποσιαζαν αυτα τα 2 σχεσεις θα υπηρχαν δε νομιζω... τρια πραγματα θελουν φαι σεξ και λεφτα και τα τρια υλικες απολαυσεις ειναι δε τους νιαζει να βρουν το καταληλο γι αυτους οτι να ναι αρκει να νομιζουν οτι τους μιαζει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ στα θέματα σχέσεων έχω μια πολύ άλλη λογική...
    Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα ανθρώπους που χωρίζουν και μετά σέρνουν τα μύρια όσα για τον πρώην σύντροφο ή ανθρώπους που ζηλεύουν τους πρώην των νυν τους. Σχεδόν με όλους μου τους πρώην έχω κρατήσει επαφές, κάποιους τους θεωρώ καλούς φίλους, με όσους δεν κρατάω επαφές απλά ήταν πάρα πολύ παλιά και τα έφερέ ετσι η ζωή που χαθήκαμε εντελώς. Αν ήθελα να ήταν νυν θα ήταν, γιατί να τα έχω με άλλον; Άρα γιατί ο κάθε νυν να ζηλεύει; Το ίδιο ποτέ δεν έκανα ζήλιες στη σχέση μου.Σχέση κάνεις με ανθρώπους που ταιριάζεις σε γενικές γραμμές και περνάς ωραία, όχι για να περνάς άσχημα ή να τρώγεσαι με τα ρούχα σου. Ταυτόχρονα, για να είχες σχέση με τον τάδε άνθρωπο, κάτι καλό θα είχε πάνω του και κάτι θα αξίζει σαν άνθρωπος, μπορεί να μην σου έκανε τελικά για σχέση για τον α ή β λόγο, αλλά να σου κάνει μια χαρά για φίλος. Το να κάθομαι να κακολογώ κάποιον πρώην, σημαίνει ότι ουσιαστικά τον εαυτό μου υποβιβάζω, δική μου επιλογή δεν ήταν; ΜΕ το ζόρι μου τον φορτώσανε;
    Από τη

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ στα θέματα σχέσεων έχω μια πολύ άλλη λογική...
    Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα ανθρώπους που χωρίζουν και μετά σέρνουν τα μύρια όσα για τον πρώην σύντροφο ή ανθρώπους που ζηλεύουν τους πρώην των νυν τους. Σχεδόν με όλους μου τους πρώην έχω κρατήσει επαφές, κάποιους τους θεωρώ καλούς φίλους, με όσους δεν κρατάω επαφές απλά ήταν πάρα πολύ παλιά και τα έφερέ ετσι η ζωή που χαθήκαμε εντελώς. Αν ήθελα να ήταν νυν θα ήταν, γιατί να τα έχω με άλλον; Άρα γιατί ο κάθε νυν να ζηλεύει; Το ίδιο ποτέ δεν έκανα ζήλιες στη σχέση μου.Σχέση κάνεις με ανθρώπους που ταιριάζεις σε γενικές γραμμές και περνάς ωραία, όχι για να περνάς άσχημα ή να τρώγεσαι με τα ρούχα σου. Ταυτόχρονα, για να είχες σχέση με τον τάδε άνθρωπο, κάτι καλό θα είχε πάνω του και κάτι θα αξίζει σαν άνθρωπος, μπορεί να μην σου έκανε τελικά για σχέση για τον α ή β λόγο, αλλά να σου κάνει μια χαρά για φίλος. Το να κάθομαι να κακολογώ κάποιον πρώην, σημαίνει ότι ουσιαστικά τον εαυτό μου υποβιβάζω, δική μου επιλογή δεν ήταν; ΜΕ το ζόρι μου τον φορτώσανε;
    Από τη

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Σόνια πως γίνεται να κάνεις σχεση με κάποιον που περνάς καλά και σου αρέσει να περνάς χρόνο μαζί του εφόσον τον θέλεις και για φιλο, να τον χωρίζεις και να μην θέλεις να είσαστε ζευγάρι? Το α η β λογος δεν μου αρκει

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άλλη η ερωτική σχέση, άλλη η φιλική. Όταν τον ήθελες για σχέση υπήρχε το ερωτικό/σεξουαλικό, δεν τον ήθελες απλά για φίλο. Όταν έχει τελειώσει το ερωτικό, γιατί να μην τον θες για φίλο αν στοιχεία του χαρακτήρα του και οι καταστάσεις έχουν αποδείξει ότι κάνει για φίλος και τον θες στη ζωή σου; Άλλωστε οι σχέσεις των ανθρώπων δεν είναι στατικές, αλλάζουν με τον χρόνο.

    Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι για να χωρίσεις χωρίς να έχει συμβεί κάτι τραγικό. Για παράδειγμα να μου/του/μας τελειώσει το ερωτικό ή να αλλάξουν κάποια δεδομένα π.χ. να έχει αρχίσει κάτι χαλαρά και κάποιος από τους δύο να θέλει να το προχωρήσει όταν ο άλλος θέλει ακόμα κάτι πιο χαλαρό ή να προκύψει απόσταση και η σχέση από απόσταση να μην σε καλύπτει πλέον, ούτε στην τάδε φάση ο ένας να είναι διατεθειμένος σώνει και καλά να θυσιάσει πράγματα για να είναι με τον άλλον. 'Η μετά από λίγο να μπαίνουν μέσα τα σόγια και τα κάνουν κουλουβάχατα και διαπιστώνεις ότι δεν μπορούν να μπουν όρια και πλέον αρχίζεις και δεν είσαι ευχαριστημένος και παίρνεις τις αποφάσεις σου. Ή κάποια στιγμή ο άλλος να δείξει δείγματα ότι πλέον κάτι πάει να αλλάξει, αρχίζεις και δεν περνάς καλά, το παλεύεις ένα εύλογο (μικρό σχετικά, πριν γίνουν όλα χάλια) χρονικό διάστημα, εξακολουθεί να μην δουλεύει το πράγμα όπως παλιά και χωρίζεις χωρίς να έχουν γίνει και τίποτα τέρατα μεταξύ σας. Ή ή ή......

    Δεν πάει να πει ότι κάποιος χωρίζει μόνο όταν πέφτει κέρατο ή ο ένας είναι βίαιος ή έχει καταστραφεί από τις εξαρτήσεις ή ξέρω κι εγώ τι... Άλλωστε προσωπικά έχω συγκεκριμένα όρια σε αυτά τα πράγματα, με την παραμικρή υπόνοια ότι έχει τόσο άσχημα στοιχεία πάνω του ο άλλος στην αρχή της σχέσης και ότι φυσικά δεν μου ταιριάζει, δεν κάθομαι να το παλεύω σώνει και καλά μπας και δεν είναι έτσι και να μπλέκω σε καταστάσεις είτε ντεμί είτε πολύ χειρότερες... Απαιτεί αυτό πρώτα από όλα να έχεις πίστη στον εαυτό σου και να ξέρεις τι θες και ποια είναι τα όριά σου όμως, όχι να συμβιβάζεσαι συνεχώς σε κάτι που δεν είναι κι ότι καλύτερο για εσένα και να ζεις μέσα στα νεύρα, τους τσακωμούς και τις απογοητεύσεις...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Σόνια πως γίνεται να κάνεις σχεση με κάποιον που περνάς καλά και σου αρέσει να περνάς χρόνο μαζί του εφόσον τον θέλεις και για φιλο, να τον χωρίζεις και να μην θέλεις να είσαστε ζευγάρι? Το α η β λογος δεν μου αρκει
    Πάντως εμένα Γιώργο παράξενο μου φαίνεται το αντίθετο. Πώς γίνεται με έναν άνθρωπο που έχεις μοιραστεί κάποια χρόνια (δεν μιλώ για σχέσεις της πλάκας κι ότι να ναι) να μην τον εκτιμάς ως άνθρωπο, να μην σε νοιάζει αν είναι καλά και να μην θες να έχεις μια σχέση μαζί του ανθρώπινη(δεν μιλώ για κολλητιλίκια). Για να τον επέλεξες αρχικά πέρα από το ερωτικό κομμάτι σίγουρα θα είχε και στοιχεία που εκτιμούσες. Μετά τον χωρισμό πώς γίνεται να χάνονται αυτά;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Πάντως εμένα Γιώργο παράξενο μου φαίνεται το αντίθετο. Πώς γίνεται με έναν άνθρωπο που έχεις μοιραστεί κάποια χρόνια (δεν μιλώ για σχέσεις της πλάκας κι ότι να ναι) να μην τον εκτιμάς ως άνθρωπο, να μην σε νοιάζει αν είναι καλά και να μην θες να έχεις μια σχέση μαζί του ανθρώπινη(δεν μιλώ για κολλητιλίκια). Για να τον επέλεξες αρχικά πέρα από το ερωτικό κομμάτι σίγουρα θα είχε και στοιχεία που εκτιμούσες. Μετά τον χωρισμό πώς γίνεται να χάνονται αυτά;
    Γίνεται με τον ίδιο τρόπο που χάνεται και ο ερωτισμός, ο οποίος ήταν και ο μόνος λόγος που σας κρατούσε μαζί απ ότι φαίνεται.
    Δεν είναι η απορία το πως γίνεται να ξεχαστούν όλα αυτά, αλλά το πως γίνεται να σε ξεχάσει εσένα ο αλλος. Αυτό είναι που πονάει, πλήττεται ο εγωισμός.
    Πιστεύω δε μιλάμε για ένα τυπικό νταραβερι κάποιων μηνών μετά από ένα χωρισμό.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Γίνεται με τον ίδιο τρόπο που χάνεται και ο ερωτισμός, ο οποίος ήταν και ο μόνος λόγος που σας κρατούσε μαζί απ ότι φαίνεται.
    Δεν είναι η απορία το πως γίνεται να ξεχαστούν όλα αυτά, αλλά το πως γίνεται να σε ξεχάσει εσένα ο αλλος. Αυτό είναι που πονάει, πλήττεται ο εγωισμός.
    Πιστεύω δε μιλάμε για ένα τυπικό νταραβερι κάποιων μηνών μετά από ένα χωρισμό.
    Διαφωνώ. Προσωπικά τους ανθρώπους που εκτιμούσα πριν προκύψει σχέση, συνεχίζω να τους εκτιμώ και μετά το τέλος της σχέσης όταν σε αυτήν φυσικά δεν έχουν γίνει παρατράγουδα που θα με κάνουν να αναθεωρήσω. Και όχι δεν βασίζονται όλες οι σχέσεις μόνο στο ερωτικό στοιχείο. Αυτές κρατάνε λίγο έτσι κι αλλιώς κι όταν ξεφουσκώσει το ερωτικό άντε γεια. Δεν μιλώ για αυτές τις περιπτώσεις προφανώς. Οι σχέσεις που κρατάνε παραπάνω συνήθως έχουν κι άλλα στοιχεία εκτός από τον ερωτισμό. Σημαίνει ότι εκτιμάς τον άλλον σαν άνθρωπο, ταιριάζεις, έχεις κοινά να μοιραστείς...τουλάχιστον έτσι πάει σε μένα για να μην γενικεύω κιόλας. Άρα είναι σχεδόν αυτονόητο και φυσικό μετά το τέλος της σχέσης να υπάρχει ακόμα μια φιλική σχέση που διατηρείται. Αν έρθει ο επόμενος και μου πει ξαφνικά ότι τον ενοχλεί που κρατάω επαφές με έναν πρώην και απαιτήσει να τις κόψω θα μου φανεί πολύ καταπιεστικό και θα το θεωρήσω καθαρά δική του ανασφάλεια.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΠΑΤΩ!!
    By Tzina23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-09-2018, 12:37
  2. Βουλιμία: έχουμε φτάσει στο επίπεδο του εθισμού..
    By Vivianp in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 25
    Last Post: 10-02-2018, 23:13
  3. Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;;
    By MariaBalabanova in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 59
    Last Post: 04-03-2017, 16:07
  4. εχω φτασει στον πατο! δεν παει πιο κατω
    By mel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-06-2011, 06:54
  5. Ως που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ψυχή;
    By Φιλότεχνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-02-2010, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •