Έχω φτάσει σε αδιέξοδο - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 71 of 71
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα η ίδια έχεις περιγράψει τόσους τσακώμούς και ανασφάλειες, αν περνούσες τόσο καλά και του είχες εμπιστοσύνη δεν θα είχατε αυτά τα θέματα.Επίσης 3-4 χρόνια μετά κι ακόμα δεν έχετε βρει μία λύση για αυτά που φαίνεται ότι αποτελούν σοβαρό εμπόδιο για να έχετε ήρεμη καθημερινότητα. Δηλαδή συγγνώμη, αλλά εγώ δεν μπορώ να το χωνέψω ότι θα ήμουν 3-4 χρόνια με κάποιον και θα έφευγα από την γιορτή του κλαίγοντας επειδή κάλεσε μία κοπέλα και δεν μου ζήτησε πρώτα την έγκριση. Πως με αυτό το σκεπτικό περνάω καλά μαζί του; Δεν περνάω καλά, τον υποψιάζομαι για το οτιδήποτε και κάνω άσχημες σκέψεις. Άρα καλά δεν είμαι μέσα στη σχέση. Και περνάω καλά και έχω εντάσεις δεν συμβαδίζουν. Εγώ έτσι το βλέπω.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μη το παίρνεις στο άλλο άκρο... Δεν είναι το ίδιο. Τον τρόπο σκεψης που έχεις εσύ(και οι άλλοι από ότι βλέπω) πάνω σε αυτό το θέμα δεν την έχουν όλοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι παράλογοι οι άλλοι.
    Μα η θεματοθέτρια το ανέφερε κι αυτό στα αρχικά της μνμ. Οτι την ενοχλεί να έχει ο σύντροφος της γυναίκες φίλες.

    Προσωπικά πιστεύω πως η θεματοθέτρια νιώθει γενικώς ανασφάλεια με τον συγκεκριμένο. Όχι γιατί κρατάει μια τυπική επαφή με την πρωην του (τυπική επαφή είναι ένα χρόνια πολλά), αλλά γιατί γενικώς κάτι παράξενο νιώθει στον αέρα και προσπαθεί να το αποδώσει κάπου. Απ όσα λέει δεν φαίνεται να έχουν τις ίδιες προσδοκίες από την σχέση. Εκείνη ξεκαθάρισε πως θέλει οικογένεια και παιδιά ενώ εκείνος φαίνεται ακόμα μακριά από αυτό. Αυτό είναι που την ενοχλεί.

  3. #63
    george1520
    Guest
    Καλημέρα. Και επαναλαμβάνω και στις δύο.. Εγώ σχολίασα το κομμάτι πρώην και φιλική σχέση και όχι αν ο άντρας είναι καλό να έχει φίλες ή όχι.

    Εγώ έχω κολλητή φίλη και μπορώ να συνεννοηθώ καλύτερα από ένα άντρα.. Αλλά άλλο η φιλία ανάμεσα σε ένα άντρα και μια γυναίκα και άλλο η φιλία σε δύο ανθρώπους που πριν είχαν σχέση.

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Διαβάζω από χτες εδώ και δεν καταλαβαίνω το γιατί... ΓΙΑΤΊ δηλαδή πρέπει να υπάρχει "φιλία" ανάμεσα σε πρώην. Δεν καταλαβαίνουν ότι την τωρινή τους σχέση την καταρρακωνουν με αυτό το "ανοιχτό" τους μυαλό;;
    ετσι και αλλιως ετσι οπως ειναι οι σχεσεις με τον μηδενισμο σα το Α και το Ω οδηγο ειναι καπιος καταδικασμενος οτι επιθυμει να βλεπει παντα σε καπιον αλλο και αυτος ο καπιος αλλος να βλεπει καπου αλλου αυτο που θελει αρα δε χανουν και τιποτα εκτος απο αυτη που την εχουν για χαρισμα τι νοημα εχει ενα πραγμα να εχεις για χαρισμα για να το αποκτησεις και οτι θες να το εχεις για λιγο θυμαμαι πχ το θειο μου που γυροφερνε κατι θεογκομενες και ηταν καψουρης γι αυτες και τον εγραφαν και το εψαχναν με μενα που τους βαραγα το τηλεφωνο στα μουτρα και μου λεγε ο θειος μου ετσι θα τους τραβηξω τη προσοχη? να αρχισω τα γκαπ και γω τοτε οταν μου τηλεφωνουν μονο εσυ βλεπεις αξια σε αυτο εγω δε βλεπω καμια τοσος κοπος για το τιποτα γιατι να κουραζεσε καθεσε και σε ενα υπολογιστη και χαζευεις οτι θες

  5. #65
    Καλή χρονια !χρόνια πολλά με υγεία εύχομαι σε όλους! Αν και δεν μπήκε τόσο καλά για μένα.Με το που άλλαξε ο χρόνος άρχισαν τα χρόνια πολλά και οι ευχές και φυσικά και σε πρώην με αυτά και αυτά ανακάλυψα ότι μιλάει αραιά και που και εκτός της προηγούμενης που είχα θέμα με μια παλιά πρώην ( που από αυτά που θυμάμαι να μου πει δεν ήταν σχέση σχέση ) με αυτήν παιζόταν κάτι πριν καμία 10 χρόνια και λένε που και που τα νέα τους.Αυτη πλέον παντρεμένη..Φυσικα δεν μου έχει αναφέρει ποτέ τίποτα.Καποια στιγμή του είπε να την πάρει τηλέφωνο να μιλήσουν και φυσικά εγώ έχω τρελαθεί και δεν ξερω τι να κάνω.Νιωθω πολύ άσχημα και με το γεγονός ότι τα κρύβει και ότι έχει ανάγκη να κρατήσει επαφή.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλή Χρονιά.
    Εγώ δεν πιστεύω ότι παίζει κάτι με άλλη. Θεωρώ κουλό το ότι ζηλεύεις ακόμα και τη μικρη Αννούλα που του είχε πιάσει το χεράκι στην πρώτη δημοτικού ας πούμε. Άλλοι όπως είδες το σκέφτονται αλλιώς. Δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε πάλι από την αρχή.
    Όπως το βλέπω εγώ, έχεις τρεις επιλογές:
    1) Αφού λες (που εγώ δεν το πιστεύω) ότι γενικά δεν έχετε προβλήματα και περνάτε καλά, του απαγορεύεις να μιλάει με άλλες, ιδίως τις πρώην, αυτός συνεχίζει και το κάνει κρυφά και γίνεστε μπίλιες συχνά-πυκνά όταν ανακαλύπτεις τα ψέματά του
    2) Αφού λες (που εγώ δεν το πιστεύω) ότι γενικά δεν έχετε προβλήματα και περνάτε καλά,, το παίρνεις απόφαση ότι μιλάει με τις πρώην κι ότι κάνει και καινούριες φίλες κατά καιρούς και σταματάς να το κάνεις θέμα
    3) Αφού είναι προφανές ότι 3-4 χρόνια τώρα δεν έχετε καταφέρει να έχετε σχέσεις εμπιστοσύνης και ειλικρίνειας, χωρίζετε χωρίς πολλά δράματα και κάθεται ο καθένας μόνος του μέχρι να βρει κάτι άλλο που του ταιριάζει.

    Κάτι άλλο δεν έχω να σου δώσω σαν συμβουλή.

  7. #67
    Καλημέρα !!!
    Δεν υπάρχει περίπτωση να απαγορεύσω ξανά κάτι ούτε να πω τίποτα.Γενικα σαν να μην ξέρω τίποτα θα συμπεριφερθω
    Από κει και πέρα αν θέλει να συνεχίσει να μιλάει μπορεί ελεύθερα έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να απαγορεύσω σε κανέναν να κάνει κάτι.Απλα σαν κοτζάμ μαντράχαλος θα ήθελα να καταλάβει από μόνος του ότι αυτό με ενοχλεί και να το σταματήσει.Απο την στιγμή που δεν το πιάνει θα περιμένω να δω πως θα πάει και αν συνεχίσω να μην αισθάνομαι καλά θα τον αφήσω .Απλά καμία φορά σκέφτομαι πως θα ένιωθε αν του έλεγα ότι με προσέγγισε ο πρώτος μου έρωτας και μιλάμε φιλικά αν θα το έπαιζε τόσο ευρωπαίος.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by lindsay_ed View Post
    Καλημέρα !!!
    Δεν υπάρχει περίπτωση να απαγορεύσω ξανά κάτι ούτε να πω τίποτα.Γενικα σαν να μην ξέρω τίποτα θα συμπεριφερθω
    Από κει και πέρα αν θέλει να συνεχίσει να μιλάει μπορεί ελεύθερα έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να απαγορεύσω σε κανέναν να κάνει κάτι.Απλα σαν κοτζάμ μαντράχαλος θα ήθελα να καταλάβει από μόνος του ότι αυτό με ενοχλεί και να το σταματήσει.Απο την στιγμή που δεν το πιάνει θα περιμένω να δω πως θα πάει και αν συνεχίσω να μην αισθάνομαι καλά θα τον αφήσω .Απλά καμία φορά σκέφτομαι πως θα ένιωθε αν του έλεγα ότι με προσέγγισε ο πρώτος μου έρωτας και μιλάμε φιλικά αν θα το έπαιζε τόσο ευρωπαίος.
    Καλημέρα
    Αυτός μόνο αν είναι Υδροχόος βγάζει μια "λογική" η συμπεριφορά του.. (πλάκα κάνω)

    "Σαν κοτζάμ μαντράχαλος" όπως λες από μόνος του δεν πρόκειται να καταλάβει ποτέ ότι αυτό σε ενοχλεί. Και δεν θα βοηθήσει το να κάνεις σαν να μη ξέρεις, γιατί μέσα σου δεν θα είσαι ήρεμη και κάποια στιγμή αυτό θα βγει στην επιφάνεια..Μόνο μία ήρεμη συζήτηση θα μπορούσε ΊΣΩΣ να βοηθήσει (δεν θυμάμαι αν το έχεις προσπαθήσει).
    Αυτό με "φίλη" πρώην το έχω ζήσει. Είναι μεγάλη μαλ.... Από τη στιγμή που χωρίζεις δεν υπάρχει φιλία και ας μην το αναλύσουμε πάλι από την αρχή.

    Ααα και όχι δεν θα κάνει καθόλου τον Ευρωπαίο αν εσύ μιλήσεις με πρώην σου..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #69
    Η αλήθεια είναι ότι έγινε μια ήρεμη προσέγγιση την πρώτη φορά που μου είπε ότι θα σταματήσει να κάνει παρέα και να έχει επαφές με την μια.Οντως σταμάτησε την παρέα αλλά όχι τα τυπικά εγώ πάλι πιστεύω όταν κόβεις κάτι το κόβεις μαχαίρι δεν γίνεται να είσαι ντεμι.Για την δεύτερη πρώην δεν ξέρει καν ότι γνωρίζω την παρουσία της.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by lindsay_ed View Post
    Η αλήθεια είναι ότι έγινε μια ήρεμη προσέγγιση την πρώτη φορά που μου είπε ότι θα σταματήσει να κάνει παρέα και να έχει επαφές με την μια.Οντως σταμάτησε την παρέα αλλά όχι τα τυπικά εγώ πάλι πιστεύω όταν κόβεις κάτι το κόβεις μαχαίρι δεν γίνεται να είσαι ντεμι.Για την δεύτερη πρώην δεν ξέρει καν ότι γνωρίζω την παρουσία της.
    Προσωπικά το έχω πει και στην αρχή δεν καταλαβαίνω το ΓΙΑΤΊ πρέπει να μιλάει με πρώην. Το παραδέχομαι δεν είμαι τόσο Ευρωπαία.. Εσύ πρέπει να σκεφτείς αν και για πόσο μπορείς να κάνεις πως δεν ξέρεις (αν και αυτό δεν είναι λύση). Πάντα θα έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι "θα σου τη φέρει" και θα τον βλέπεις σαν εχθρό.. Και αυτές οι σχέσεις δεν πάνε μακριά.. Απλά γιατί η έλλειψη εμπιστοσύνης θα κάνει τη δουλειά της..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #71
    Τον αγαπάω δεν θέλω να τον χωρίσω αλλά δεν ξερω αν μπορώ να τον εμπιστευτώ

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΠΑΤΩ!!
    By Tzina23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-09-2018, 12:37
  2. Βουλιμία: έχουμε φτάσει στο επίπεδο του εθισμού..
    By Vivianp in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 25
    Last Post: 10-02-2018, 23:13
  3. Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;;
    By MariaBalabanova in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 59
    Last Post: 04-03-2017, 16:07
  4. εχω φτασει στον πατο! δεν παει πιο κατω
    By mel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-06-2011, 06:54
  5. Ως που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ψυχή;
    By Φιλότεχνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-02-2010, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •