Διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4

    Διπολική διαταραχή

    Καλησπέρα σε όλους , ο ονομάζομαι Ανδρέας είμαι 26 χρόνων και έχω διαγνωστεί με διπολική διαταραχή από τα 20 μου . Όλα ξεκίνησαν όταν άρχισα να κάνω συστηματική χρήση χασίς , το οποίο μου δημιούργησε ψυχώσεις και μια σειρά από μανιακά επεισόδια μετά τα οποία ακολούθησαν και επεισόδια κατάθλιψης . Έχω νοσηλευτεί 3 φορές μέχρι στιγμής λόγο του επαναλαμβανόμενου λάθους μου να καπνίζω μαύρο , φούντα , χασίς όπως θέλετε πείτε το . Οι γιατροί δεν μπορούσαν να δώσουν μια εξήγηση πέραν του ότι η ουσία αυτή μου δημιουργούσε αυτές τις υπερβολικές και εξωπραγματικές πεποιθήσεις και αυτόματα με ονόμασαν διπολικό . Άλλοι γιατροί μίλησαν για τοξική ψύχωση , βρίσκομαι σε αγωγή με invega , ladose , tavor και lamictal , παιδιά πραγματικα έχω βαρεθεί την ιστορία με τα φάρμακα , ξέρω πως δεν πρέπει να τα κόψω και να συμβουλεύομαι τον θεράποντα ιατρό μου αλλά τον τελευταίο καιρό τα πράγματα δεν πάνε καλά.εχω αυτοκτονικές σκέψεις διότι δεν βρίσκω διέξοδο από μια πληθώρα πληγών του παρελθόντος , έχω εθιστεί στα tavor , μόνιμα νιώθω κουρασμένος και πως δεν μπορώ να συγκεντρωθω , μια αίσθηση μόνιμης βαρεμάρας και απάθειας κ.α Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 2 μήνες και με έχει βοηθήσει αρκετά το πρόβλημα είναι ότι η μνήμη μου υπολειτουργεί και δεν μπορώ να κρατηθώ από κάπου ξεχνάω τι έχω πει με τους ανθρώπους μου , με τους γιατρούς μου και γενικότερα επικρατεί ένα χάος στο κεφάλι μου !! Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση όσοι το διαβασετε και καλή δύναμη σε όλους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Αχ φιλε μου, δεν εισαι ο μοναδικος που την επαθε απο το χασις και εγω μια απο τα ιδια...
    Υπομονη, επιμονη μην κοψεις την αγωγη χωρις τον γιατρο σου...Να τον ενημερωνεις για τα παντα...και πανω απ ολα, μην ξανακανεις χασις και κανενα ναρκωτικο...
    Σου ευχομαι καλη δυναμη...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου , όχι από χρήση πλέον έχω πάρει την απόφαση σου , υπάρχουν στιγμές που πέφτω πολύ και σκέφτομαι να πιω αλλά έχω δημιουργήσει έναν αμυντικό μηχανισμό και το αποτρέπω ευτυχώς ! Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Μπραβο! χαιρομαι που το ακουω, μην ξανακυλησεις σε αυτα τα πραγματα...Θελει δυναμη ξερω...Σε λιγο καιρο δεν θα τα σκεφτεσαι καν.
    Και αν θες την συμβουλη μου, η διατροφη η γυμναστικη και η χαλαρωση θα σε βοηθησει αρκετα! Προσπαθησε να τα ενταξεις στην ζωη σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    αχ πόσο σε νοιώθω, εγώ σήμερα λόγω αφραγκίας έμεινα χωρίς καφέ και τσιγάρο και είχα έναν απαίσιο ενοχλητικό πονοκέφαλο και νευρικότητα στο φουλ, όλοι μου φταίγανε, όλοι ήθελαν μόνο το κακό μου. Οπότε μπορώ να καταλάβω πόσο πιο δύσκολο είναι για σένα αυτό. Θα το ξεπεράσεις όμως, η φαρμακευτική αγωγή θα σε βοηθήσει και θα τα καταφέρεις. Αφού είσαι σε θέση να συνειδητοποιήσεις την κατάστασή σου σημαίνει οτι βρίσκεσαι σε πολυ καλό σημείο. Η αφηρημάδα είναι παροδική, θα περάσει. Συνέχισε να γράφεις εδώ ότι αισθάνεσαι και θα σε βοηθήσει να νιώσεις καλύτερα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by ΤιΑλλο View Post
    Καλησπέρα σε όλους , ο ονομάζομαι Ανδρέας είμαι 26 χρόνων και έχω διαγνωστεί με διπολική διαταραχή από τα 20 μου . Όλα ξεκίνησαν όταν άρχισα να κάνω συστηματική χρήση χασίς , το οποίο μου δημιούργησε ψυχώσεις και μια σειρά από μανιακά επεισόδια μετά τα οποία ακολούθησαν και επεισόδια κατάθλιψης . Έχω νοσηλευτεί 3 φορές μέχρι στιγμής λόγο του επαναλαμβανόμενου λάθους μου να καπνίζω μαύρο , φούντα , χασίς όπως θέλετε πείτε το . Οι γιατροί δεν μπορούσαν να δώσουν μια εξήγηση πέραν του ότι η ουσία αυτή μου δημιουργούσε αυτές τις υπερβολικές και εξωπραγματικές πεποιθήσεις και αυτόματα με ονόμασαν διπολικό . Άλλοι γιατροί μίλησαν για τοξική ψύχωση , βρίσκομαι σε αγωγή με invega , ladose , tavor και lamictal , παιδιά πραγματικα έχω βαρεθεί την ιστορία με τα φάρμακα , ξέρω πως δεν πρέπει να τα κόψω και να συμβουλεύομαι τον θεράποντα ιατρό μου αλλά τον τελευταίο καιρό τα πράγματα δεν πάνε καλά.εχω αυτοκτονικές σκέψεις διότι δεν βρίσκω διέξοδο από μια πληθώρα πληγών του παρελθόντος , έχω εθιστεί στα tavor , μόνιμα νιώθω κουρασμένος και πως δεν μπορώ να συγκεντρωθω , μια αίσθηση μόνιμης βαρεμάρας και απάθειας κ.α Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 2 μήνες και με έχει βοηθήσει αρκετά το πρόβλημα είναι ότι η μνήμη μου υπολειτουργεί και δεν μπορώ να κρατηθώ από κάπου ξεχνάω τι έχω πει με τους ανθρώπους μου , με τους γιατρούς μου και γενικότερα επικρατεί ένα χάος στο κεφάλι μου !! Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση όσοι το διαβασετε και καλή δύναμη σε όλους
    τωρα εισαι κομπλε?η μνημη θα επανελθει κ ο εγκεφαλος εχει νευροπλαστικοτητα κ θα ''σαξει''μπορει απ ολα αυτα το ινβεγκα να σε επηρεαζει κ να σε δυσκολευει αλλα εφοσον το χεις αναγκη θελει σιγα η μειωση του...ποσο ινβεγκα πινεις?απ αυτο μαλλον ειναι τα θεματα με μνημη

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4
    Δεν είμαι ιδιαίτερα καλά , δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα νιώθω αποξενομένος απο τον εαυτό μου σαν να μην γνωρίζω ποιος ειμαι , την μια προσπαθω και κανω πραγματα βεβαια δεν τα ευχαριστιεμαι ουτε με την κοπελα που εχω μια επαφη εδω και 5 μηνες δεν μπορω να περασω καλα ειμαι μονιμα κολλημενος στην κατασταση αυτη , μιλαω μονο για αυτο , δεν μπορω να εχω προσβαση στις γενικες μου γνωσεις αισθανομαι αχρηστος παρολο που εχω 9 χρονια εμπειριας στην εστιαση , τωρα δουλευω σε μια κατασκευαστικη εταιρεια χωρις να με ευχαριστει αυτο θελω να επιστρεψω στην παλια μου δουλεια για να ειμαι σε παραπανω κινηση γιατι δεν μου ταιριαζει μια δουλεια γραφειου ! δεν μπορω γενικως να συγκεντρωθω σε τιποτα , χανω πολυ ευκολα το ενδιαφερον μου για οτιδηποτε γενικος μια βαρεμαρα μονιμη και μια σπαριλα και παρα πολυ κοπωση !

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4
    Πφφφφ...γαμ****να φραγκα δεν μπορουμε να εχουμε ουτε τα βασικα!! εχω περασει πολλες φορες και εγω την φαση αυτη να μεινω χωρις τσιγαρο και δεν παλευεται !! σε καταλαβαινω απολυτα , στο παρελθον ειχα ξαναπερασει την φαση αυτη , θυμαμαι να φωναζω και να κατηγορω τους αλλους για την κατασταση μου ενιωθα και εγω πως θελαν το κακο μου και ηθελα μονο να παιζω στο πισι να καπνιζω να τρωω και να κοιμαμαι να φυτοζωο δηλαδη ....! αν βρισκεσαι αθηνα φιλε μου θα χαιρομουν πολυ να πηγαιναμε για εναν καφε ετσι σαν ανθρωποι που εχουμε περασει κατι κοινο και μπορουμε να κατανοησουμε ο ενας τον αλλον !

  9. #9
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by ΤιΑλλο View Post
    Δεν είμαι ιδιαίτερα καλά , δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα νιώθω αποξενομένος απο τον εαυτό μου σαν να μην γνωρίζω ποιος ειμαι , την μια προσπαθω και κανω πραγματα βεβαια δεν τα ευχαριστιεμαι ουτε με την κοπελα που εχω μια επαφη εδω και 5 μηνες δεν μπορω να περασω καλα ειμαι μονιμα κολλημενος στην κατασταση αυτη , μιλαω μονο για αυτο , δεν μπορω να εχω προσβαση στις γενικες μου γνωσεις αισθανομαι αχρηστος παρολο που εχω 9 χρονια εμπειριας στην εστιαση , τωρα δουλευω σε μια κατασκευαστικη εταιρεια χωρις να με ευχαριστει αυτο θελω να επιστρεψω στην παλια μου δουλεια για να ειμαι σε παραπανω κινηση γιατι δεν μου ταιριαζει μια δουλεια γραφειου ! δεν μπορω γενικως να συγκεντρωθω σε τιποτα , χανω πολυ ευκολα το ενδιαφερον μου για οτιδηποτε γενικος μια βαρεμαρα μονιμη και μια σπαριλα και παρα πολυ κοπωση !
    Καλησπέρα! Παρακολουθείσαι ταυτόχρονα από κάποιον ψυχολόγο η παίρνεις μόνο αγωγή;
    Συμφωνω με κάποιον από πάνω που είπε ότι η διατροφή και η γυμναστική θα σε βοηθήσει πολύ.. Ειδικά η γυμναστική άσχετα που κάνει καλό στο σώμα, κάνει και στο μυαλό..
    Όσο αφορά την δουλειά γιατί δεν δουλεύεις πάλι στον χώρο της εστίασης εφόσον σου λείπει;; επειδή κάνω και εγώ τέτοια δουλειά εδώ και χρόνια υπάρχουν άνθρωποι που τους βοηθάει πολυ αυτή η καθημερινη επαφή με τον κόσμο και άλλα που δεν τους βοηθάει καθόλου.

Similar Threads

  1. διπολικη διαταραχη!
    By jasmine22 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-09-2017, 22:57
  2. Διπολικη διαταραχη
    By xristoforos28 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2017, 17:38
  3. διπολικη διαταραχη
    By frozen in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-08-2013, 03:45
  4. διπολική διαταραχή
    By poisonivy in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 11
    Last Post: 24-11-2012, 04:26
  5. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •