Κοινωνικοποιηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    6

    Κοινωνικοποιηση

    Γεια σας. Για να μπω κατευθειαν στο θεμα, πιστευω ειλικρινα πως εχω γεννηθει σε λαθος εποχη. Παντα μου αρεσαν τα 80s με τη ροκ μουσικη και τα παρτυ που γινοντουσαν, τοτε που δεν υπηρχαν κινητα και κλαμπ. Ειμαι 19 και πραγματικα δεν θελω να βγω εξω γιατι δεν βρισκω κατι που με κανει να περασω καλα. Στα κλαμπ παιζει μουσικη που δεν ακουω, οι καφετεριες που φαινονται βαρετες και γενικα τα παντα δεν ειναι του στυλ μου. Μου λενε να βγω να κοινονικοποιηθω αλλα καθε φορα που ειναι να βγω σκεφτομαι παλι οτι δεν θα περασω καλα και δεν θα γνωρισω και κανενα ατομο ετσι κι αλλιως.

    Στην πολη μου δεν εχουμε μερη που να παιζει τη μουσικη που ακουω και να με εκφραζουν. Μεχρι στιγμης πηγαινα με κανενα φιλο μου για περπατημα με μια μπυρα στο χερι και αυτο ηταν. Τοσες φορες που το εκανα το βαρεθηκα κι αυτο ομως. Πραγματικα ειμαι σε απογνωση, να αλλαξω πολη; Τι φταιει και τα βαριεμαι ολα;

    Μου λενε οτι πρεπει να προσαρμοστω στην εποχη μου. Να παω στο κλαμπ δηλαδη και να χορεψω παρολο που δεν μου αρεσουν αυτα που παιζει(εγω ωστοσο θα χορεψω αν μου αρεσει η μουσικη και εχω ορεξη, δεν θα ντραπω). Μου λενε επισης να ανεβαζω φωτογραφιες στο ινσταγκραμ και αλλα τετοια που επισης δεν μ αρεσουν.

    Τι να κανω τελικα; Να υποκυψω σε κατι που δεν μ αρεσει, μονο και μονο για να γινω αποδεκτος; Υπαρχει αλλη λυση για εμας που νιωθουμε ανεπιθυμητοι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αγαπητέ θα σου πω κάτι.

    Σε αυτές τις ηλικίες κολλάει σε πολύ κόσμο ότι έχει ιδιαίτερα γούστα κι ενδιαφέροντα (ιδίως στη μουσική) και ότι δεν μπορεί να προσαρμοστεί με τίποτα με τους γύρω κι ότι είναι ξεχωριστός. Φυσικά και είσαι ξεχωριστός και φυσικά ο κάθε άνθρωπος έχει ιδιαίτερα γούστα. Όμως...Δεν πάει να πει ότι όλοι οι γύρω του πρέπει να έχουν τα ίδια γούστα και την ίδια οπτική για να τους κάνεις παρέα. Με κάποιους, σε κάποιο επίπεδο, κάποιο κοινό θα υπάρχει. Αν είχες παρέες που σου λένε έλα για καφέ και εσύ πάντα λες όχι, δεν θέλω, πάμε να πάρουμε μία μπίρα να περπατήσουμε, λογικό να απομακρυνθούν. Κάποιες φορές θα πας για περπάτημα, κάποιες για καφέ. Αν κάποιος φίλος σου πει μία φορά έλα έξω στο τάδε κλαμπ, θα είναι και ο τάδε και ο τάδε, δεν έχεις τίποτα να χάσεις αν πας μια στο τόσο. Αντίστοιχα μπορείς σε κάποιον καλό σου φίλο να του πεις παίζει στην Αθήνα το τάδε ροκ συγκρότημα, θέλω παρέα, να κλείσουμε εισιτήρια να πάμε μαζί; Ποτέ μην προκαταβάλεις από πριν πως θα περάσεις εκεί που θα πας, γίνεται αυτοεκπληρούμμενη προφητεία.

    Επίσης, όλοι έχουμε μπει στον πειρασμό να εξιδανικεύσουμε μια εποχή ή ένα μέρος που είναι αδύνατο να πάμε, ποιος σου είπε ότι στα 80s είχε συνεχώς ροκ μουσική και parties; Είχε επίσης και μπουζούκια αβέρτα και στην πόλη σου πιθανότερο να είχε ένα σκασμό σκυλάδικα παρά ροκάδικα. Οπότε μη κάθεσαι να χαλιέσαι για κάτι που δεν έχεις και που μάλλον ούτε τότε θα το είχες και κοίτα τώρα τι κάνεις...

    Τέλος,ιδίως οι ροκάδες έχετε μία τάση να υποτιμάτε πολύ τα άλλα είδη μουσικής. Δεν θα χαλάσει ο κόσμος αν για το χατήρι μίας παρέας ακούσετε κάτι άλλο. Ο κολλητός μου φανατικός ροκάς είναι μία ζωή, αλλά με τα χρόνια έχει αρχίσει και γουστάρει μία στο τόσο συγκεκριμένους καλλιτέχνες από άλλα είδη μουσικής. Έχουμε πάει οι δυο μας Γονίδη κι έχει γίνει χαμός! Και εγώ βαριά λαϊκά και δημοτικά ακούω συνήθως, αλλά έχω πάει και σε live των Judas Priest παλιά για την παρέα και τον χαβαλέ και καλά περάσαμε. Ανοίξτε το μυαλό σας, τα πράγματα δεν είναι μαύρο ή άσπρο!

  3. #3
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Darkflame View Post
    Γεια σας. Για να μπω κατευθειαν στο θεμα, πιστευω ειλικρινα πως εχω γεννηθει σε λαθος εποχη. Παντα μου αρεσαν τα 80s με τη ροκ μουσικη και τα παρτυ που γινοντουσαν, τοτε που δεν υπηρχαν κινητα και κλαμπ. Ειμαι 19 και πραγματικα δεν θελω να βγω εξω γιατι δεν βρισκω κατι που με κανει να περασω καλα. Στα κλαμπ παιζει μουσικη που δεν ακουω, οι καφετεριες που φαινονται βαρετες και γενικα τα παντα δεν ειναι του στυλ μου. Μου λενε να βγω να κοινονικοποιηθω αλλα καθε φορα που ειναι να βγω σκεφτομαι παλι οτι δεν θα περασω καλα και δεν θα γνωρισω και κανενα ατομο ετσι κι αλλιως.

    Στην πολη μου δεν εχουμε μερη που να παιζει τη μουσικη που ακουω και να με εκφραζουν. Μεχρι στιγμης πηγαινα με κανενα φιλο μου για περπατημα με μια μπυρα στο χερι και αυτο ηταν. Τοσες φορες που το εκανα το βαρεθηκα κι αυτο ομως. Πραγματικα ειμαι σε απογνωση, να αλλαξω πολη; Τι φταιει και τα βαριεμαι ολα;

    Μου λενε οτι πρεπει να προσαρμοστω στην εποχη μου. Να παω στο κλαμπ δηλαδη και να χορεψω παρολο που δεν μου αρεσουν αυτα που παιζει(εγω ωστοσο θα χορεψω αν μου αρεσει η μουσικη και εχω ορεξη, δεν θα ντραπω). Μου λενε επισης να ανεβαζω φωτογραφιες στο ινσταγκραμ και αλλα τετοια που επισης δεν μ αρεσουν.

    Τι να κανω τελικα; Να υποκυψω σε κατι που δεν μ αρεσει, μονο και μονο για να γινω αποδεκτος; Υπαρχει αλλη λυση για εμας που νιωθουμε ανεπιθυμητοι;
    Καλημέρα!
    Δεν ξέρω σε ποια περιοχή ζεις και αν όντως δεν υπάρχει τίποτα του στυλ σου σε καφετέρια, κλαμπ κτλ. Σίγουρα θα γίνονται συναυλίες, event με την μουσική που σου αρεσει. Όχι συχνά αλλά μια στο τόσο..
    Στις μεγάλες πόλεις οι επιλογές είναι περισσότερες είναι η αλήθεια αν και η πλειοψηφία των μαγαζιών παίζει αυτό που θέλει ο περισσότερος κόσμος, δηλαδή ελληνικά εμπορικά κομμάτια.
    Και εγώ ακούω ξένη μουσική κυρίως και από ελληνικά ακούω κομμάτια που ποτέ δεν έχω ακούσει σε κανένα κλαμπ : p
    Μόνο σε συναυλίες τα ακούω.
    Παρόλα αυτά βγαίνω και περνάω καλά στα κλαμπ μαζί με την παρέα γιατί δεν βγαίνω για την μουσική που παίζει αλλά για την παρέα για να ξεχάστω και να διασκεδάσω..την μουσική που μου αρέσει την ακούω σπίτι μου κυρίως και την απολαμβάνω και καλύτερα έτσι.
    Δεν θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξεις αλλά να είναι καλό να εισαι προσαρμοστικος και όχι απόλυτος ειδικά σε κάτι τέτοιο που αφορά την διασκέδαση..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Darkflame View Post
    Γεια σας. Για να μπω κατευθειαν στο θεμα, πιστευω ειλικρινα πως εχω γεννηθει σε λαθος εποχη. Παντα μου αρεσαν τα 80s με τη ροκ μουσικη και τα παρτυ που γινοντουσαν, τοτε που δεν υπηρχαν κινητα και κλαμπ. Ειμαι 19 και πραγματικα δεν θελω να βγω εξω γιατι δεν βρισκω κατι που με κανει να περασω καλα. Στα κλαμπ παιζει μουσικη που δεν ακουω, οι καφετεριες που φαινονται βαρετες και γενικα τα παντα δεν ειναι του στυλ μου. Μου λενε να βγω να κοινονικοποιηθω αλλα καθε φορα που ειναι να βγω σκεφτομαι παλι οτι δεν θα περασω καλα και δεν θα γνωρισω και κανενα ατομο ετσι κι αλλιως.

    Στην πολη μου δεν εχουμε μερη που να παιζει τη μουσικη που ακουω και να με εκφραζουν. Μεχρι στιγμης πηγαινα με κανενα φιλο μου για περπατημα με μια μπυρα στο χερι και αυτο ηταν. Τοσες φορες που το εκανα το βαρεθηκα κι αυτο ομως. Πραγματικα ειμαι σε απογνωση, να αλλαξω πολη; Τι φταιει και τα βαριεμαι ολα;

    Μου λενε οτι πρεπει να προσαρμοστω στην εποχη μου. Να παω στο κλαμπ δηλαδη και να χορεψω παρολο που δεν μου αρεσουν αυτα που παιζει(εγω ωστοσο θα χορεψω αν μου αρεσει η μουσικη και εχω ορεξη, δεν θα ντραπω). Μου λενε επισης να ανεβαζω φωτογραφιες στο ινσταγκραμ και αλλα τετοια που επισης δεν μ αρεσουν.

    Τι να κανω τελικα; Να υποκυψω σε κατι που δεν μ αρεσει, μονο και μονο για να γινω αποδεκτος; Υπαρχει αλλη λυση για εμας που νιωθουμε ανεπιθυμητοι;
    Φιλε δυσκολο , να σου δωσω μια σωστη απαντηση...
    Φανταζομαι η σωστη απαντηση ειναι να μην υποκυψεις σε τιποτα που δεν σου αρεσει.....αλλα αυτο θα εχει αντικτυπο στην ζωη σου....Ισως μεινεις χωρις καποιος φιλο..
    Βεβαια να ξερεις ολη αυτη η φαση π σ αρεσει τωρα με τα 80ς μπορει να αλλαξει στο μελλον.......
    Γενικα δωσε ευκαιρια να γνωρισιες καινουργια παραγματα....
    Εαν παντως θες τετοιο στυλ διασκεδασης, μονο μια μεγαλη πολη σαν την αθηνα η θεσσ θα το προσφερε.
    Δες στην πολη σου για εβεντ και τετοια ισως βρεις κατι που σ αρεσει.

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Νομίζω ότι είσαι λίγο απόλυτος....

    Δηλαδή όποιος δεν ταιριάζει με τα γούστα σου δεν είναι αποδεκτός από σένα......άρα γιατί οι άλλοι να αποδεχτούν τη "διαφορετικότητα" σου από τη στιγμή που πρώτος εσύ δεν είσαι ελαστικος και ανοικτός στα διαφορετικά γούστα των άλλων;;;......

    Και εγώ δεν ακούω καθολου για παράδειγμα λαικα αλλα έχω πάει και σε ελληναδικο και έχω τραγουδήσει και παολα λίγο πιωμενη και χορεύοντας με φίλους μου ή μπορεί να μην μου αρέσουν καθόλου τα κλαρίνα αλλα για το χαβαλέ έχω πάει και σε πανηγύρια...Η ζωή δεν είναι μόνο ένα πράγμα! Όλα έχουν τη "μαγεία" τους....

    Εγώ προσωπικά αν είχα πχ μια φίλη που συνέχεια της λέω να βγούμε και δεν ακολουθεί σχεδον ποτέ ...θα ξεκοβα...

    Περνάς μάλλον μια αίσθηση σνομπισμου ...απαξιώνεις το διαφορετικό και αυτό θα παρεξηγηθεί από τους γύρω σου (Αν δεν έχει παρεξηγηθεί ήδη)

    Στη τελική αν η παρέα σου δεν σου ταιριάζει άλλαξε παρέα....βρες ομάδες ή εκδηλώσεις όπου θα γνωρίσεις άτομα που θεωρείς ότι σου ταιριάζουν

    Σίγουρα πάντως αυτό που γράφεις έχει να κάνει με κάτι βαθύτερο σχετικά με σένα.....προσπαθείς να χτίσεις τη ταυτότητα σου...προσπαθείς να ορίσεις το ποιος είσαι εσύ και ποιοι είναι οι γύρω σου και να διαφοροποιηθείς από αυτούς εφόσον συνδεθείς με άτομα "παρόμοια" με σένα για να βρεις τη κοινωνική σου ταυτότητα

    Η παράλληλα μπορεί να είσαι και λίγο μη ελαστικό στη σκέψη άτομο και να θεωρεις ότι "εγώ ειμαι ροκας πχ....Και οι ροκάδες ακούνε μόνο και πάντα ροκ και πανε μόνο σε ροκ συναυλίες και πουθενά αλλού..."
    Όμως δεν είναι έτσι...Δεν είμαστε ένα πράγμα ούτε μας αρέσει μόνο ένα πράγμα

    Οπότε ή προσπάθησε να διεύρυνεις τη σκέψη σου και να είσαι και δεκτικός να πας καμία φορά κάπου αλλού και να κάνεις κάτι διαφορετικό ή απλά άλλαξε παρεες....

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Απλα αναρωτιέμαι κάτι
    Οι παρέες σου δεν σε γεμίζουν; ως άτομα οι φιλοι σου;; ξέρεις συνηθως μπορει κάπου νς πάμε απλα και μόνο για τη παρέα.......Και με τη χειρότερη παρέα στο καλύτερο μέρος να είσαι δεν περνάς καλά......Ενώ με τη καλύτερη στο χειρότερο λέει....κάτι έχει να σου δώσει

    Οπότε για ψάξουν λίγο μήπως έχεις γύρω σου άτομα που σου είναι αδιάφορα....

    Έπειτα μπορεί να θεωρεις πχ ότι το ινστα και όλα αυτά είναι μόνο ένα μεγάλο κακο.....Και ότι είναι κολλημένοι όλοι εκεί....Και η μάζα υιοθετεί όλες τις σαχλαμάρες χωρίς να σκέφτεται κτλ κτλ....και πλασαρουν μια ψευτικη ζωη ...κτλ κτλ

    Όμως σε όλα τα πράγματα υπάρχουν και τα θετικά εκτός από τα αρνητικά ......δεν σου είπε κανείς να ξημεροβραδιαζεσαι στο ινστα και να προβάλλεις μια ψεύτικη ζωή αν δεν θες ....το να διατηρείς όμως ένα λογαριασμό στον οποίο έστω και μια φορά το μήνα πχ μπορεί να ανεβάζεις κάποια φώτο που σ αρεσει....θα σε βοηθήσει να έχεις τα οφέλη της νέας τεχνολογίας και να νιώθεις και συνδεδεμενος με τους συνομηλίκους σου......

    Δυστυχώς όταν θέλουμε να είμαστε συνδεδεμένοι πρέπει να συμφιλιωθούμε με κάποια πράγματα.....Και να μάθουμε να τα χειριζόμαστε έστω και σε έναν ελάχιστο βαθμό

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    6
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Απ οτι καταλαβα ολοι λιγο πολυ μου λετε οτι ειμαι απολυτος και σνομπαρω συγκεκριμενα πραγματα. Δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουω εχετε δικιο. Τι να πω θα προσπαθησω να ειμαι πιο δεκτικος σε ορισμενα πραγματα... Και επισης, δεν ειναι οτι ριχνω ακυρα σε φιλους οταν πανε κλαμπ, εχω παει αρκετες φορες, απλα και με παρεα, δεν μπορω να περασω καλα εκει μεσα... το κλιμα περα απο την μουσικη δεν μ αρεσει καθολου

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    6
    Οσο για τα event που μου ειπατε καποιοι, ναι θα παω, αλλα γινονται μια φορα το 3μηνο. Δεν υπαρχει κατι που να μπορω να πηγαινω καθε σαββατοβραδο ας πουμε

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Darkflame View Post
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Απ οτι καταλαβα ολοι λιγο πολυ μου λετε οτι ειμαι απολυτος και σνομπαρω συγκεκριμενα πραγματα. Δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουω εχετε δικιο. Τι να πω θα προσπαθησω να ειμαι πιο δεκτικος σε ορισμενα πραγματα... Και επισης, δεν ειναι οτι ριχνω ακυρα σε φιλους οταν πανε κλαμπ, εχω παει αρκετες φορες, απλα και με παρεα, δεν μπορω να περασω καλα εκει μεσα... το κλιμα περα απο την μουσικη δεν μ αρεσει καθολου
    Μπορείς να πας μια φορά σε κλαμπ και την επόμενη να προτείνεις και εκεί που θες......αν δεν σε ακολουθήσουν βρες και άλλα άτομα που θα ταιριάζετε

Similar Threads

  1. Κοινωνικοποιηση κ πιθανος αυτισμος!
    By μυσπ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 25
    Last Post: 29-12-2018, 01:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •