ΧΡΕΙΆΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ ΒΟΉΘΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47

    ΧΡΕΙΆΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ ΒΟΉΘΕΙΑ

    Χθες καθώς κάτι συζητούσα με την μητέρα μου της είπα μεταξύ σοβαρού και αστείου "Θα σε σκοτώσω" και στο μυαλό μου έγινε εικόνα.
    Ανατρίχιασα και είπα από μέσα μου πως δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο.
    Αλλά από χθες στο μυαλό μου γυρίζει συνέχεια η ιδέα πως κάνω σε κάποιον . Θα τον σκοτώσω ή κάτι δεν ξέρω. Και ξέρω ότι δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος το ξέρω! Εδώ δεν σκοτώνω τις αράχνες και τα κουνούπια επειδή τα λυπάμαι, θα σκοτώσω άνθρωπο; Αλλά το σκέφτομαι.
    Και φοβάμαι μήπως κάτι πάει λάθος με το μυαλό μου
    ΜΉΠΩΣ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ;
    Σας παρακαλώ βοήθεια δεν ξέρω τι να κάνω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    δεν τρελαίνεσαι, είναι μια ιδεοψυχαναγκαστική εμμονή στο μυαλό σου. Φυσικά και δεν θέλεις να κάνεις κακό, ούτε και θα κάνεις. Θα πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου σχετικά με το πώς μπορείς να ελέγξεις τη σκέψη σου. Εγώ μικρός είχα μάνα θρησκόληπτη και πατέρα βλάσφημο, η μητέρα μου έλεγε πόσο κακό πράγμα είναι να βλασφημάει κάποιος και εμένα μου έρχονταν στο μυαλό όλες οι πιθανές και απίθανες βλασφημίες σε σημείο που δεν μπορούσα να σταματήσω αυτές τις σκέψεις. Πολύ στρεσογόνο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Δεν ξέρω όμως . Εννοώ δεν είναι ότι το κάνω συχνά ούτε ότι υπάρχει οικογενειακό ιστορικό απλά μου κόλλησε η ιδέα

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Και αρχίζω να τρελενομαι φοβάμαι μήπως είμαι σχιζοφρενής ή κάτι τέτοιο . Φοβάμαι μήπως κάνω κακό σε κάποιον άλλο ή σε μένα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Και αρχίζω να τρελενομαι φοβάμαι μήπως είμαι σχιζοφρενής ή κάτι τέτοιο . Φοβάμαι μήπως κάνω κακό σε κάποιον άλλο ή σε μένα
    όχι δεν τρελαίνεσαι ούτε είσαι σχιζοφρενής. Είναι εμμονή, ιδεοψυχαναγκασμός, που μπορεί να σε ταλαιπωρήσει τσάμπα. Μίλα με το γιατρό σου για αυτό. Αντιμετωπίζεται και ελέγχεται, πολλές φορές εξαφανίζεται. Μην σε παίρνει από κάτω,
    Έχω μια φίλη μου με σχιζοφρένεια, μια φορά εκεί που μιλάγαμε, ξαφνικά άρχισε να βρίζει πρόστυχα, την ρώτησαν αν είπα κάτι και προσβλήθηκε και μου είπε "δεν βρίζω εσένα, έχει μπει κάποιος τρίτος στη γραμμή και μας βρίζει".

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    όχι δεν τρελαίνεσαι ούτε είσαι σχιζοφρενής. Είναι εμμονή, ιδεοψυχαναγκασμός, που μπορεί να σε ταλαιπωρήσει τσάμπα. Μίλα με το γιατρό σου για αυτό. Αντιμετωπίζεται και ελέγχεται, πολλές φορές εξαφανίζεται. Μην σε παίρνει από κάτω,
    Έχω μια φίλη μου με σχιζοφρένεια, μια φορά εκεί που μιλάγαμε, ξαφνικά άρχισε να βρίζει πρόστυχα, την ρώτησαν αν είπα κάτι και προσβλήθηκε και μου είπε "δεν βρίζω εσένα, έχει μπει κάποιος τρίτος στη γραμμή και μας βρίζει".
    Εντάξει δεν έχω φτάσει μέχρι εκεί ακόμα.
    Απλά σκέφτομαι αυτό , το να κάνω κακό σε κόσμο

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Πιο παλιά είχα προβλήματα με τον Αυτοτραυματισμο και έναν ανεξήγητο φόβο για τον θάνατο (σε υπερβολικό βαθμό) . Μπορεί να ευθύνονται και αυτά;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by ΕιρηνηΠαναγιωτα View Post
    Εντάξει δεν έχω φτάσει μέχρι εκεί ακόμα.
    Απλά σκέφτομαι αυτό , το να κάνω κακό σε κόσμο. Πιο παλιά είχα προβλήματα με τον Αυτοτραυματισμο και έναν ανεξήγητο φόβο για τον θάνατο (σε υπερβολικό βαθμό) . Μπορεί να ευθύνονται και αυτά;
    Ούτε και πρόκειται να φτάσεις, απλά έχεις εμμονές και υπάρχει τρόπος να τις ελέγξεις και να το ξεπεράσεις, μπορεί και να μην παρουσιαστούν ξανά ποτέ. Θα πρέπει όμως να μιλήσεις για όλα αυτά και με το γιατρό σου. Εμείς εδώ online δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση όσο αναλυτικά και να τα γράφεις.

  9. #9
    george1520
    Guest
    Αυτό που σκέφτεσαι όλες αυτές τις μέρες δεν είναι ότι υπάρχει περίπτωση να το κάνεις (το ξέρεις ότι δεν θα γίνει) αλλά το γεγονός ότι δεν πιστεύεις ότι εσύ σκέφτηκες κάτι τέτοιο.. Μην σε αγχώνει όμως. Το μυαλό κάνει περίεργα παιχνίδια, έστω και για δευτερόλεπτα.. Προσπέρασε το..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Location
    Ρόδος, Ελλάδα
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αυτό που σκέφτεσαι όλες αυτές τις μέρες δεν είναι ότι υπάρχει περίπτωση να το κάνεις (το ξέρεις ότι δεν θα γίνει) αλλά το γεγονός ότι δεν πιστεύεις ότι εσύ σκέφτηκες κάτι τέτοιο.. Μην σε αγχώνει όμως. Το μυαλό κάνει περίεργα παιχνίδια, έστω και για δευτερόλεπτα.. Προσπέρασε το..
    Δεν ξέρω αρχίζω να νιώθω ότι απλά αυτή η σκέψη με τάραξε. Αλλά δεν ξέρω πώς στο καλό να την βγάλω από το μυαλό μου .

  11. #11
    george1520
    Guest
    Μην ασχολησε άλλο. Τον έλεγχο εσύ τον έχεις. Μια σκέψη ήταν. Πόσες χαζές σκέψεις κάνουμε κάθε μέρα; εεε μια ήταν κι αυτήν. Αστην να περάσει. Μην σκαλώνεις σε τόσο απλά πράγματα γιατί θα βασανίζεσαι αδικα

Similar Threads

  1. Θέλω άμεσα βοηθεια για την μητέρα μου..
    By Φορ in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 08-11-2018, 16:14
  2. Έχω πρόβλημα και θέλω άμεσα βοήθεια
    By voitheiapls in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 14-08-2017, 00:28
  3. Χρειάζομαι βοήθεια!!
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-07-2017, 12:34
  4. Χρειαζομαι την βοηθεια σας!
    By ΑλεξηςΒεργ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 26-12-2014, 04:36
  5. χρειαζομαι βοηθεια
    By Wolff in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-2008, 16:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •