O Λύκος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: O Λύκος

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766

    O Λύκος

    Έχω ένα γερμανικό ποιμενικό 1.5 χρονών περίπου που είναι πολύ άγριο με τους ξένους και εμάς για να παίξει μας δαγκώνει. Φοβάμαι μην μας δαγκώσει και εμάς επιθετικά . Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μετά τα 2μιση με 3 θα ηρεμήσει περισσότερο, αλλά στο μεταξύ πρέπει να το εκπαιδεύσετε. Μια χαρά μπορεί να σε γρατζουνήσει ή να σε δαγκώσει άσχημα, χωρίς να το κάνει επιθετικά. Ιδίως αν το έχετε πάρει από μικρό και έχει μεγαλώσει χωρίς άλλα κουτάβια μαζί του, δεν έχει συναίσθηση της δύναμης του.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    50
    βρειτε εκπαιδευτη

    ειναι δυσκολα σκυλια με την εννοια οτι δεν εχουν αισθηση της δυναμης τους οταν θελουν εστω να παιξουν

    βαρια σκυλια ατσαλα αλλα πιστα και ηρεμα συνηθως

    βλεπεις οτι εχει θεμα στην συμπεριφορα βρειτε εκπαιδευτη να το διορθωσει οσο γρηγορα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Βλέπεις προσπαθεί να παίξει με τους δικούς του όρους. Όταν σας δαγκώνει να φωνάζετε να διαμαρτυρείσθε χωρίς να το τιμωρείτε ποτέ.
    Θα καταλάβει ότι σας πονάει και θα σταματήσει. Βάζετε τις φωνές και το τελευταίο που θέλει να κάνει είναι να σας στενοχωρεί. Ιδανικά θάπρεπε να είχε ένα άλλο σκυλάκι για να παίζει.

    Βάζετε τις φωνές χωρίς ποτέ να το τιμωρείτε. Είναι ένα αγγελάκι με προβιά λύκου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Λεφτά για εκπαιδευτή δεν έχουμε!!!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    50
    δεν ξερω ποσο ακριβα μπορει να ειναι και ποσο χρονο θα θελει για αυτο το θεμα

    δες βιντεο και οσο μικρο ειναι ακομα να προλαβεις να το μαθεις εστω με την συμβουλη που αναφερθηκε απο αλλο μελος

    εχω εναν μεγαλο απο αυτα που ζουν στα βουνα να φυλανε προβατα απο αρκουδες και λυκους καποτε ενας που ειχε μια ιδεα παραπανω απο σκυλια μου ειπε οτι ειναι ισως σκοπιανος ποιμενικος και πως βλεπει την οικογενεια σαν αγελη και μολις νιωσει κινδυνο θα μπει μπροστα ακομα και σε αρκουδα ομως δεν το εψαξα ποτε παραπανω

    τον εχουμε στην αυλη εννοειται οχι δεμενο

    και δαγουσε παρα πολυ μικρος και οταν το εκανε ελεγα δυνατα αου και απομακρυνομουν

    μετανιωσα που δεν τον εκπαιδευσα σε μερικα πραγματα

    αλλα πια ειναι αργα θα κλεισει σε λιγο καιρο τα 12χρ και αρχιζει να φαινεται πως γερναει και καθε μερα

    φοβαμαι να αγριεψει και να τον αφησω μονο εστω με τους δικους μου

    αν δεν ημουν μπροστα σε 2-3 ανθρωπους και συγγενεις και η μια μικρο κοριτσακι στα 6-7χρ θα τους ορμουσε ασχημα οχι επειδη του εκαναν τπτ αλλα ηθελαν να τον χαιδεψουν και ευτυχως απο μικρο εμενα ακουει ιδιως οταν του λεω στοπ και τον σταματησα

    ομως μια φορα οταν τον εβγαλα βολτα παντα με στηθουρι το λουρι κολαρο το εβγαζε και ειδε ενα σκυλακι που δεν το συμπαθουσε ειχε κανει ενα τρεξιμο που με πεταξε κατω με εσυρε στα δυο μετρα τον αφησα πονεσαν τα δαχτυλα και ετρεχα μεσα στο κρυο παραλιγο να μην αναπνεω και ευτυχως τον προλαβα λιγο πριν αρχισει να τον δαγκωνει

    και μια φορα ακομη καποιος αφησε την πορτα ανοιχτη και εξω απο την αυλη περνουσε ενα αδεσποτο και το εβαλε κατω και ευτυχως ηταν ο μπαμπας μου και εγω και τον τραβηξαμε και δεν προλαβε να τον βαλει αναμεσα στα δοντια

    αν αγριεψει καλυτερα να ειμαι εκει εγω αλλιως δυσκολα και φοβαμαι πολυ

    εχω βαλει πινακιδες στις πορτες αλλα οι περισσοτεροι ζωαδια ανοιγουν μπαινουν και μετα οταν τον βλεπουν μενουν κοκαλο η το χειροτερο κανουν σαν χαζοι και τον αγριευουν πιο πολυ

    μακαρι σε αυτο το θεμα να τον ειχα εκπαιδευσει αλλα τωρα οτι εγινε εγινε και περασαν τα χρονια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Πρέπει να το εκπαιδεύσετε μόνοι σας ποιος είναι ο αρχηγός της αγέλης.

    Οτι αρχηγός είστε εσείς και να σας υπακούει.
    Υπάρχουν στο youtube άπειρα βιντεάκια για θετική εκπαίδευση, όπως λέγεται η εκπαίδευση χωρίς τιμωρία.

    https://www.youtube.com/results?sear...BB%CF%89%CE%BD
    Last edited by homebod; 28-11-2019 at 16:24.

  8. #8
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Έχω ένα γερμανικό ποιμενικό 1.5 χρονών περίπου που είναι πολύ άγριο με τους ξένους και εμάς για να παίξει μας δαγκώνει. Φοβάμαι μην μας δαγκώσει και εμάς επιθετικά . Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο?
    Ο σκυλος μπορεί να παρουσιάσει επιθετική συμπεριφορά για πολλούς λόγους.
    Μπορεί να φοβάται και άμα δεν έχει κοινωνικοποιηθει αρκετά είναι πολύ πιθανόν. Μπορεί να θέλει να προστατεύσει τον χώρο του και εσάς, μπορεί να θέλει να κυριαρχήσει ανάμεσα σε άλλους και να διεκδικήσει την θέση του.Ακομη και να είναι άρρωστος μπορεί και να παρουσιάζει τέτοια συμπεριφορά.
    Πρέπει να βρεις τον λόγο. Και δυστυχώς μόνη σου δεν μπορείς.
    Όσα βίντεο και να δεις και όσα βιβλία και να διαβάσεις δεν μπορείς να αντικαταστήσεις την δουλειά που κάνουν οι επαγγελματίες..
    Πρέπει να πάει για εκπαίδευση ο σκύλος και εσείς μαζί του, πλέον υπάρχουν πολύ οικονομικά πακέτα. Πρέπει να εκπαιδευτεί και ο ιδιοκτήτης μαζί με τον σκύλο..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για μισό λεπτό, τι δεν υπάρχουν λεφτά για εκπαίδευση; Αν ξέρατε πως να το εκπαιδεύσετε οι ίδιοι, δεν θα είχε τέτοια θέματα και το σκυλί δεν είναι κουτάβι πλέον! ΕΚτός κι αν ξέρατε και δεν αφιερώνατε καθόλου χρόνο, που δεν ξέρω τι είναι το χειρότερο! Τώρα θέλει διπλό χρόνο και προσπάθεια. Ηδη το σκυλί είναι 1μιση χρονών και είναι πολύ επιθετικό με τους ξένους. Δηλαδή αν δαγκώσει κανέναν άλλο δε βαριέσαι, εμάς να μη δαγκώσει; Ήδη έπρεπε να του έχετε βάλει όρια, διότι το σκυλί δεν είναι επιθετικό επίτηδες. Είναι η φύση του να προστατεύει το χώρο του και είναι η φύση του να χρησιμοποιεί νύχια και δόντια για να παίξει. Απλά για να συμβιώσει με τον άνθρωπο και μέσα στην κοινωνία πρέπει να μάθει κάποια ένστικτά του να τα ελέγχει. Είχα γερμανικό ποιμενικό κοντά 11 χρόνια, τον έχασα πέρισυ από καρκίνο. Αν θέσεις από την αρχή σωστές βάσεις, είναι από τις καλύτερες φυλές σκυλιών που υπάρχουν εκεί έξω. Κάθε σκυλί είναι ξεχωριστό και έχει τον χαρακτήρα του φυσικά, αλλά γενικά τα γερμανικά ποιμενικά συμβιώνουν πολύ καλά με τον άνθρωπο αν υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις.
    Αν γίνει κάτι άσχημο με τον σκύλο σου, να μην τα ρίξεις σε αυτόν, αλλά σε εσάς που τον πήρατε και δεν αναλαμβάνετε τις ευθύνες σας. Συγγνώμη κιόλας.

  10. #10
    Δελφίνι, είχες γράψει εδώ και καιρό οτι έχεις ένα ροντβάιλερ. Τί έγινε μ αυτό;

Similar Threads

  1. Λύκος και κατάθλιψη
    By Mirka24 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 1
    Last Post: 16-11-2019, 14:56
  2. Mήπως ξέρετε τίποτα για τον συστηματικός ερυθηματώδης λύκος (ΣΕΛ)?
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 06-08-2010, 23:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •