Τροποι αντιμετώπισης κοινωνικου αγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    Τροποι αντιμετώπισης κοινωνικου αγχους

    Για πειτε ρε παιδια τι σας έχει βοηθησει φαρμακα,ομοιοπαθητική,κανν αβη,ψυχοθεραπεία τι απο ολα και αν ψυχοθεραπεία ποιο ειδος;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Θελω κ εγω να ακουσω... Δεν παει αλλο το κομπλεξ μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Δεν με εχει βοηθησει κανενα φαρμακο μεχρι στιγμης, εκτος απο τα ηρεμιστικα καπως αλλα σε κοινωνικες περιστασεις ημουν σαν κοιμισμενος οποτε αυτο δεν το λες βοηθεια, απλα δεν κοιμασαι την προηγουμενη νυχτα και την επομενη θα εισαι σαν να εχεις παρει ηρεμιστικα, ποια η διαφορα ? Λιγο πιο γεματη τσεπη...

    Παλιοτερα με βοηθουσε το αλκοολ, τωρα off label οπιουχα παυσιπονα (για αγχος+διαθεση κυριως, με συνταγογραφηση για υπαρχον πονο στο γονατο, δεν γραφεται σε καμια περιπτωση για ψυχιατρικες παθησεις, τυχαια το ανακαλυψα και προς το παρον μου σταματαει την καταθλιψη -οταν τα ssri εχουν αποτυχει παταγωδως) με πολυ μικρη δοση ηρεμιστικων εαν εχω διαθεσιμα (σημ.: πολυ επικινδυνος συνδιασμος : καταστολη ΚΝΣ/αναπνευστικου απο 2 ουσιες που προκαλουν καταστολη, αλλα εχω ανοχη και στα 2). Συνδιασμος που με χαλαρωνει νοητικα (οπιουχο) και σωματικα (ηρεμιστικο) και μου αυξανει αρκετα την ομιλητικοτητα εαν τυχει και βρεθω με κοσμο. Εν τελη κατεληξα εθισμενος στα παυσιπονα, και δεν τα συνιστω ουτε στον εχθρο μου. Τα στερητικα επειδη μου τελειωσαν και δεν εχω πια προσβαση ειναι εφιαλτης.

  4. #4
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Θελω κ εγω να ακουσω... Δεν παει αλλο το κομπλεξ μου
    εχεις κοινωνικη φοβια???

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    ΠΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΕΣ ΜΙΛΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ?????

  6. #6
    Εμένα με βοήθησε αρκετά η ψυχοθεραπεία η αλήθεια ειναι αν και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο.Εγω είχα ιδιαίτερα άσχημη κοινωνική φοβία σε βαθμό που να μην μπορώ να πάω για ψώνια,να παραγγείλω σε καφετέριες και εστιατόρια,να πάει στον φούρνο και γενικότερα να ντρέπομαι και να αγχώνομαι να κάνω ακόμη και τα απλά πράγματα.Με την γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία τα ξεπερασα όλα αυτά,τουλάχιστον είμαι λειτουργική και μπορώ να αυτοεξυπηρετηθω,τώρα προσπαθώ απλά να κρατάω βλεμματική επαφή και γενικότερα να μιλάω πιο πολυ.Παντως με βοήθησε πάρα πολύ αυτού του είδους η θεραπεία βέβαια εξαρτάται και από τον ψυχολόγο που θα έχεις,είχα ψυχολόγους οι οποίοι δεν έκαναν τίποτα και μπορεί να αφιερώναμε συνεδρίες μιλώντας για ταινίες είχα όμως και ψυχολόγους που πραγματικά με βοήθησαν δουλεύοντας με πρόγραμμα,μου εβαζαν ασκήσεις για το σπίτι,κάναμε έκθεση στα κοινωνικά πράγματα που με φόβιζαν,αμφισβητουσαμε τις αρνητικές σκέψεις και βοηθήθηκα πολύ ,έχω φτάσει σε σημείο μέχρι και να διεκδικώ το δίκιο μου που παλαιότερα δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω.Βεβαια η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται χρόνο εγώ έκανα 3 χρόνια ψυχοθεραπεία για να φτάσω στο σημείο που είμαι τώρα αν και θεωρώ ότι θα είχα βελτιωθεί πιο γρήγορα αν είχα αρχίσει από την αρχή γνωσιακή συμπεριφοριστική γιατί αρχικά έκανα ψυχοδυναμική που εμένα προσωπικά με έκανε χειρότερα.

  7. #7
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Εμένα με βοήθησε αρκετά η ψυχοθεραπεία η αλήθεια ειναι αν και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο.Εγω είχα ιδιαίτερα άσχημη κοινωνική φοβία σε βαθμό που να μην μπορώ να πάω για ψώνια,να παραγγείλω σε καφετέριες και εστιατόρια,να πάει στον φούρνο και γενικότερα να ντρέπομαι και να αγχώνομαι να κάνω ακόμη και τα απλά πράγματα.Με την γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία τα ξεπερασα όλα αυτά,τουλάχιστον είμαι λειτουργική και μπορώ να αυτοεξυπηρετηθω,τώρα προσπαθώ απλά να κρατάω βλεμματική επαφή και γενικότερα να μιλάω πιο πολυ.Παντως με βοήθησε πάρα πολύ αυτού του είδους η θεραπεία βέβαια εξαρτάται και από τον ψυχολόγο που θα έχεις,είχα ψυχολόγους οι οποίοι δεν έκαναν τίποτα και μπορεί να αφιερώναμε συνεδρίες μιλώντας για ταινίες είχα όμως και ψυχολόγους που πραγματικά με βοήθησαν δουλεύοντας με πρόγραμμα,μου εβαζαν ασκήσεις για το σπίτι,κάναμε έκθεση στα κοινωνικά πράγματα που με φόβιζαν,αμφισβητουσαμε τις αρνητικές σκέψεις και βοηθήθηκα πολύ ,έχω φτάσει σε σημείο μέχρι και να διεκδικώ το δίκιο μου που παλαιότερα δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω.Βεβαια η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται χρόνο εγώ έκανα 3 χρόνια ψυχοθεραπεία για να φτάσω στο σημείο που είμαι τώρα αν και θεωρώ ότι θα είχα βελτιωθεί πιο γρήγορα αν είχα αρχίσει από την αρχή γνωσιακή συμπεριφοριστική γιατί αρχικά έκανα ψυχοδυναμική που εμένα προσωπικά με έκανε χειρότερα.
    Κάνω γνωσιακή-συμπεριφορικη δεν κανει τιποτα δεν βοηθαει

Similar Threads

  1. Διαφορά κοινωνικού άγχους & αποφευκτικής διαταραχής.
    By NamelessOne in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2017, 23:59
  2. Τρόποι αντιμετώπισης άγχους/φοβιών
    By Sephiroth in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2015, 10:54
  3. Τροποι αντιμετωπισης της καταθλιψης
    By tessa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 03-06-2013, 12:44
  4. Τροποι αντιμετωπισης αγχους νευρικοτητας αρνητικες σκεψεις (απορριψη,αποτυχια)
    By xrhstos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-02-2012, 18:26
  5. διαταραχή κοινωνικού αγχους
    By mvc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2010, 18:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •