Εμβοες αυτιών σαν χτύπους της καρδιάς - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Ειλικρινά στο λέω προσπαθώ με κάθε τρόπο, αλλά το ακούω όλη μέρα στο αυτί μου μέσα. Και σκέφτομαι ξανά και ξανά ότι όταν το γκουγκλαρα έγραφε ότι αυτές οι εμβοες ονομάζονται σφυζουσες και μπορεί να οφείλονται ή σε όγκο στο κεφάλι ή στο λαιμό ή σε στενωση της αρτηρίας που θα οδηγήσει σε εγκεφαλικό. Νομίζω οποίος έχει περάσει από υποχονδιαση μπορει να καταλάβει πόσο δύσκολο είναι να αποβάλλεις αυτά που ήδη έχεις δει.
    Να μου πεις γιατί το γκουκλαρα γτ αυτή είναι η μανία μου σε αυτή τη κατάσταση, δεν μπορώ να το ελέγξω και να με προλάβω. Το λέω και στη ψυχίατρο κάθε φορά.
    Έχω περάσει και ξέρω πως είναι... Όσο μπορείς μην μπαίνεις στο ίντερνετ..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΝΑΙ αλλα σκεψου λογικα, εκλογικευσε το, δεν γινεται καθε φορα που νιωθεις κατι να ναι ογκος..ειναι εξωφρενικο αυτο.
    σου ειπα οτι κ γω ειχα σφυζουσες αμβοες κ περασαν...δεν ειχα ουτε ογκο ουτε τπτ.
    γτ δλδ ο.τι γραφει το νετ το πιστευεις στην τελικη ? κ γτ να μην πιστευεις εμας εδω..αρα επιλεγεις να πιστεψεις το κακο...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    καλησπερα..... θα σου πω οτι κι εγω το αισθανομουν και ειχα παθει με αυτα που διαβαζα στο ιντερνετ ενα μικρο σοκ... τελικα κακος συμβουλος το ιντερνετ.... σε μια επισκεψη σε ωρλ, ελυσε απλα το προβλημα μου... ειχε μαζευτει κερι στο αυτι, το καθαρισε και ολα καλα....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΝΑΙ αλλα σκεψου λογικα, εκλογικευσε το, δεν γινεται καθε φορα που νιωθεις κατι να ναι ογκος..ειναι εξωφρενικο αυτο.
    σου ειπα οτι κ γω ειχα σφυζουσες αμβοες κ περασαν...δεν ειχα ουτε ογκο ουτε τπτ.
    γτ δλδ ο.τι γραφει το νετ το πιστευεις στην τελικη ? κ γτ να μην πιστευεις εμας εδω..αρα επιλεγεις να πιστεψεις το κακο...
    Καλησπέρα αν και αργότερα, έχεις δίκιο το ξέρω. Νομίζω πως έχει να κάνει με την άρρωστοφοβία αυτό. Και ότι έχω όγκο είναι από τα πρώτα πράγματα που μου καρφωθηκαν στον μυαλό στην έναρξη της άρρωστοφοβιας μου 2 χρόνια πριν δηλαδή. Αυτό που λες ακριβώς με έχει προβλημάτισει και εμένα, αφού σονι και ντε κάτι θέλω να πιστεύω γιατί πιστεύω το αρνητικό πάντα και γιατί αμφισβητώ πάντα το καλό, ενώ το κακό ποτέ, το έχω θέσει και στην ψυχοθεραπεία μου, και μου είπε πως η ρίζα της άρρωστο φοβίας μου είναι η αγχώδης κατάθλιψη και εκεί ριζωνει όλο αυτό.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, γιατί πραγματικά με βοήθησε και με βοηθάει ακόμα η κάθε μία απάντηση σου, γιατί ακόμα έχω εμβοες αλλά προσπαθώ να το εκλογικευσω και να νικήσω την κακή σκέψη μέσα μου. Δεν τα καταφέρνω άψογα, αλλά είναι η πρώτη φορά που έχω αυτήν την αντιμετώπιση και αυτό οφείλεται και στις απαντήσεις σας σε μεγάλο βαθμό. Ευχαριστώ..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση πραγματικά με καθησυχάζει γιατί ακόμα έχω, άλλες μέρες πιο έντονα και ιό συχνά και άλλες λιγότερο.
    Κάνω ψυχοθεραπεία για την άρρωστο φοβία και είναι η πρώτη φορά που κρατιέμαι να μην πάω σε γιατρό, γιατί πέρασα και ένα δυνατό κρύωμα και μου είπε η ψυχίατρος ότι μπορεί να είναι και απομεινάρι μιας ωτίτιδας που δεν εκδηλώθηκε με. Πυρετό και έντονο πόνο και να μην επισκεφθώ ακόμα γιατρό αλλά να προσπαθήσω να αλλάξω τη σκέψη μου.
    Ευχαριστώ πολύ και πραγματικά για την απάντηση , με βοηθάει να διαβάζω θετικές εξέλιξεις σε ίδιες με τις δικές μου καταστάσεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    καλησπερα..... θα σου πω οτι κι εγω το αισθανομουν και ειχα παθει με αυτα που διαβαζα στο ιντερνετ ενα μικρο σοκ... τελικα κακος συμβουλος το ιντερνετ.... σε μια επισκεψη σε ωρλ, ελυσε απλα το προβλημα μου... ειχε μαζευτει κερι στο αυτι, το καθαρισε και ολα καλα....
    Γιάννη καλησπέρα και πάλι,

    Θυμάσαι οι εμβοες να ήταν με τον χτυπο της καρδιάς; και αν μπορείς να θυμηθείς αν το είχες όλη τη διάρκεια τη μέρες ή σε ποιες περιπτώσεις σου εμφανιζόταν; σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    καλησπέρα, ήταν ο χτύπος της καρδιάς μου στο αυτί, σαν φύσημα σαν χτύπος... το αντιλαμβανόμουν μόλις ηρεμούσα κυρίως το βράδυ που ξάπλωνα... φυσικά έψαξα στο ίντερνετ τι μπορεί να ήταν φυσικά αγχώθηκα παραπάνω... και σου είπα τελικά τι ήταν... σε 10 λεπτά λύθηκε το πρόβλημα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    καλησπέρα, ήταν ο χτύπος της καρδιάς μου στο αυτί, σαν φύσημα σαν χτύπος... το αντιλαμβανόμουν μόλις ηρεμούσα κυρίως το βράδυ που ξάπλωνα... φυσικά έψαξα στο ίντερνετ τι μπορεί να ήταν φυσικά αγχώθηκα παραπάνω... και σου είπα τελικά τι ήταν... σε 10 λεπτά λύθηκε το πρόβλημα...
    Ευχαριστώ πολύ και πάλι,
    Και έτσι το νιώθω όταν ξαπλώνω, ή στην ησυχία ή αφού ανέβω σκάλες ή τρέξω. Στην αρχή το ακούω πιο δυνατά και στη συνέχεια πιο σιγά συνήθως. Έχω τρομάξει κ εγώ πάρα πολύ, γιατί όταν ξαπλώνω με το αυτί πάνω στο μαξιλάρι δεν το ακούω, με το που αλλάξω πλευρό και είναι ελεύθερο πάλι το ίδιο.
    Έκλεισα ραντεβού σε ωρλ αλλά δεν σου κρύβω φοβάμαι αρκετά.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    μα κι εγώ φοβόμουν γι αυτό εξάλλου πήγα στον γιατρό... έτυχε να είναι γνωστός και με είδε αγχωμένο... ξέρεις οι γιατροί τρελαίνοντε όταν τους πεις, γιατρέ αυτό διάβασα στο ίντερνετ.... τελικά δεν ήταν τίποτα απο αυτά τα τρομακτικά που είχα διαβάσει... σου κάνω post

    ''Ίσως σας έχει συμβεί να νιώθετε ότι κάποιος κρατά μια ολοζώντανη καρδιά δίπλα στα αφτιά σας. Αυτό το αίσθημα ότι ο παλμός της καρδιάς γίνεται εντόνως αισθητός ως ακουστικό ερέθισμα είναι ένα είδος εμβοών που ονομάζονται σφύζουσες εμβοές (pulsatile tinnitus).
    Πού οφείλεται το φαινόμενο και τι δείχνει για την υγεία;
    Οι εμβοές οφείλονται στην πλειονότητα των περιπτώσεων σε απώλεια ακοής λόγω γήρανσης, σε έκθεση σε πολύ δυνατούς ήχους ή σε απόφραξη του αφτιού από κυψελίδα (κερί).
    Σπανιότερα, οι εμβοές οφείλονται σε διαταραχή των αιμοφόρων αγγείων και στην περίπτωση αυτή ονομάζονται σφύζουσες εμβοές.''

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    μα κι εγώ φοβόμουν γι αυτό εξάλλου πήγα στον γιατρό... έτυχε να είναι γνωστός και με είδε αγχωμένο... ξέρεις οι γιατροί τρελαίνοντε όταν τους πεις, γιατρέ αυτό διάβασα στο ίντερνετ.... τελικά δεν ήταν τίποτα απο αυτά τα τρομακτικά που είχα διαβάσει... σου κάνω post

    ''Ίσως σας έχει συμβεί να νιώθετε ότι κάποιος κρατά μια ολοζώντανη καρδιά δίπλα στα αφτιά σας. Αυτό το αίσθημα ότι ο παλμός της καρδιάς γίνεται εντόνως αισθητός ως ακουστικό ερέθισμα είναι ένα είδος εμβοών που ονομάζονται σφύζουσες εμβοές (pulsatile tinnitus).
    Πού οφείλεται το φαινόμενο και τι δείχνει για την υγεία;
    Οι εμβοές οφείλονται στην πλειονότητα των περιπτώσεων σε απώλεια ακοής λόγω γήρανσης, σε έκθεση σε πολύ δυνατούς ήχους ή σε απόφραξη του αφτιού από κυψελίδα (κερί).
    Σπανιότερα, οι εμβοές οφείλονται σε διαταραχή των αιμοφόρων αγγείων και στην περίπτωση αυτή ονομάζονται σφύζουσες εμβοές.''
    Ευχαριστώ, εγώ είχα διαβάσει πως έχω σφυζουσες εμβοες και μόνο κακό μπορεί να είναι. Δεν είχα διαβάσει πως μπορεί να έχουν αυτό τον ρυθμό και να μην είναι σφυζουσες. Εγώ και μια ιγμοριτιδα και θέλω να πιστεύω ότι μπορεί να οφείλεται και εκεί. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Σε ευχαριστώ και για το κείμενο είναι το μόνο όχι τόσο αγχωτικό από ότι έχω διαβάσει κε χω διαβάσει πάρα πολλα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    κι εσυ βρε Layla διάβασες όλα που δεν έπρεπε κι αυτό που έπρεπε, δεν..... ηρεμήσε ολα καλα θα πάνε.. το ραντεβού είναι σύντομα???

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    κι εσυ βρε Layla διάβασες όλα που δεν έπρεπε κι αυτό που έπρεπε, δεν..... ηρεμήσε ολα καλα θα πάνε.. το ραντεβού είναι σύντομα???
    Ελα ντε, αυτό και η άρρωστο φοβία λειτουργούν καταλυτικά στη ζωή μου τελευταία. Την Πέμπτη είναι. Ας ελπίσουμε να ηρεμήσω. Το έχω τερματίσει με τους γιατρούς, αλλά με πια ει και το ένα πίσω από το άλλο. Τώρα τις εμβοες τις έχω 3 εβδομάδες και. Το άφηνα το άφηνα,; λλα δεν φεύγουν.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Συμπάσχουμε γενικά, όχι σε εμβοές, εγώ ξεμπέρδεψα...! νομιζω κι εσύ θα ξεμπερδέψεις, δεν είναι κάτι ανησυχητικό.... μάλλον κεράκι στο αυτί... εκτός κι αν θες να το ψάξεις στο ιντενετ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Συμπάσχουμε γενικά, όχι σε εμβοές, εγώ ξεμπέρδεψα...! νομιζω κι εσύ θα ξεμπερδέψεις, δεν είναι κάτι ανησυχητικό.... μάλλον κεράκι στο αυτί... εκτός κι αν θες να το ψάξεις στο ιντενετ
    Xaxaxxa από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. Μακάρι να ξεμπερδέψω. Μα κι αν έχω βάλει μπατονετα, οινόπνευμα όλα, δεν βγαίνει τίποτα ρε γαμωτο.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Αυτό που κάνεις έκανα κι εγώ και κάνει τα πράγματα χειρότερα όπως μου εξήγησε ο γιατρός, σπρώχνει και σφηνώνει το κερί ακόμα πιο μέσα...αυτός θα στο αφαιρέσει με ένα σωληνάκι που ρουφάει, σιγά σιγά... και τότε ως δια μαγείας θα ακούς καλύτερα, θα νιώθεις πιο ελαφρύ το αυτί και τέρμα οι εμβοές...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Περί καρδιάς που χτυπάει και προσωπική εμπειρία
    By airetikos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-2019, 11:54
  2. Λόγια απο καρδιάς
    By Gbutterfly in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 10-07-2016, 22:46
  3. Η ΠΟΙΗΣΗ ΜΙΛΑΕΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 20-06-2013, 14:54
  4. ΣΤΙΧΟΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.......
    By aggeliki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 19-04-2012, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •