Εμβοες αυτιών σαν χτύπους της καρδιάς - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Αυτό που κάνεις έκανα κι εγώ και κάνει τα πράγματα χειρότερα όπως μου εξήγησε ο γιατρός, σπρώχνει και σφηνώνει το κερί ακόμα πιο μέσα...αυτός θα στο αφαιρέσει με ένα σωληνάκι που ρουφάει, σιγά σιγά... και τότε ως δια μαγείας θα ακούς καλύτερα, θα νιώθεις πιο ελαφρύ το αυτί και τέρμα οι εμβοές...
    Αχ μακάρι, μακάρι να γίνει ακριβώς όπως λες και να πάνε όλα καλά. Νιώθω ότι ταλαιπωρω πολύ με τον εαυτό μου με αυτήν την ιστορία, γενικά με την άρρωστο φοβία. Έχω κάνει 2 χρόνια, καρδιές πνευμονία όλα τα έχω φοβηθεί. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ξεκολλήσω λίγο από όλη αυτή τη φάση. Να μου πεις κυρίως ψυχολογικοι είναι οι λόγοι, αλλά ας βγει και εκεί μια άκρη πια.
    Συμπασχεις στην άρρωστοφοβια και εσύ ε;; είσαι καθόλου καλύτερα;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    check your messages

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1
    Εχω και εγω το ιδιο πρόβλημα. Είδα 4 γιατρους ωρλ.. εκανα ενα σωρο εξετασεις και ήταν ολες καθαρές. Βρηκες λυση στο προβλημα σου; θα με ενδιαφερε να ακουσω και μια αποψη απο καποιον άνθρωπο που το περναει.. ελπιζω να βρηκες λυση.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Lena123 View Post
    Εχω και εγω το ιδιο πρόβλημα. Είδα 4 γιατρους ωρλ.. εκανα ενα σωρο εξετασεις και ήταν ολες καθαρές. Βρηκες λυση στο προβλημα σου; θα με ενδιαφερε να ακουσω και μια αποψη απο καποιον άνθρωπο που το περναει.. ελπιζω να βρηκες λυση.
    καλησπερα! αναφορικα με την αποψη καποιου ανθρωπου που το εχει παθει θα σου πω την δικη μου και ηταν το σπασιμο του τυμπανου. Ο γιατρος μου ελεγε οτι δεν ακουμε τηνκαρδια μας αλλα την ροη του αιματος και γενικα ακουμε διαφορους εσωτερικους ηχους, αυτο συμβαινει διοτι κατα καποιο τροπο εχει μπουκοσει το τυμπανο η εισοδος ηχου του αυτιου.
    Προσωπικα λοιπον επειδη το ειχα παθει μικρος 2-3 φορες , -λογο αθληματος πυγμαχιας - πλεον παρα το οτι δεν καμω τετοιο αθλημα μπορει να το παθω ακομα και με απλη ιωση ,οπου μπουκονει η μυτη μου, και αν φυσηξω δυνατα ενδεχεται να παθω μερικη ρυξη του τυμπανου, και παντα την παθαινω στην ιδια πλευρα! στο αριστερο.

  5. #35
    Elenia781
    Guest
    Το ιδιο εχω και γω, παλμους και φυσημα στα αυτια και αισθηση ζαλαδας. Λεγεται αιθουσαία ημικρανία και ο Ωρυλα μου εγραψε τι πρεπει να προσεχω και τι να κανω.
    1. Υγιεινη της κεφαλαλγιας ,δηλαδη να παιρνω παυσιπονο οταν εχω αυτη την αισθηση
    2. Υγιεινη του υπνου (σταθερες ωρες υπνου)
    3. Αποφυγη αποτομων κινησεων κεφαλης
    4. Οχι στρες
    5.Περιορισμος τροφων οπως: Σοκολατα, κιτρινα τυρια, Ξηροι καρποι, κοκκινο κρασί, φραουλες, καφεΐνη/αλκοολ
    Last edited by Elenia781; 16-01-2021 at 14:12.

  6. #36
    Και εγώ ακριβώς το ίδιο έχω. Το έχω περίπου 4 χρόνια, μπορεί να μου συμβεί μια φορά το τρίμηνο και να κρατήσει 3 μέρες. Στην αρχή πιο δυνατά και μετά σιγά σιγά πιο χαμηλά και μετά φεύγει. Πήγα σε ορλ αλλά μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και ότι είναι από στρες. Αν ήταν κάτι σοβαρό πιστεύω θα είχε εξελιχθεί. Πάντως είναι πολύ ενοχλητικό να ακούς αυτό τον βομβο στο αυτί.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Kαλησπέρα, εγώ ξεκίνησα με πονοκεφάλους, έντονη ζάλη και ναυτία χωρίς εμετους πριν από 1,5 μήνα έτσι ξαφνικά...τελικά η ΩΡΛ διέγνωσε ιγμορίτιδα, πήρα 10 μέρες αντιβίωση και έχουν μειωθεί σε μεγάλο βαθμό τα συμπτώματα όμως η ζάλη εχει μείνει σε ελάχιστο βαθμό όπως επίσης παρατηρώ ότι συχνά με ενοχλούν οι λίγο πιο δυνατοί ήχοι, τα φώτα και θέλω να ξεκουράζομαι. Δεν είμαι κουρασμένη, τα μάτια μου είναι οκ, δεν εργάζομαι αυτή την περίοδο επομένως δεν δικαιολογεί κάτι άλλο τα συμπτώματα. Την επόμενη εβδομάδα έκλεισα μαγνητική ανοικτού τύπου χωρίς σκιαγραφικό λόγω αλλεργιών γιατί δε νομίζω να άντεχα στην κλειστού και έχω μεγάλη αγωνια μην είναι κάτι κακό στο κεφάλι μου.. κάνω κ ορισμένες έκτακτες συστολές ακόμη κ ο καρδιολογος είπε ότι είναι ολα οκ.. έχω κ εγώ φοβηθεί για όγκους, καρκίνους κλπ...

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    8
    Το Νοέμβριο ξεκίνησα να έχω παλμικές ή αλλιώς σφυζουσες εμβοες , όπως όλοι μας διάβασα ΚΑΤ ευθείαν τα χειρότερα γι αυτές τις εμβοες, έκανα αξονική και μαγνητική εγκεφάλου και εξέταση καρωτίδων, όλα καθαρά και αυτές 4 μήνες μετά τις έχω ακόμα, ίσως στρες που υπάρχει άφθονο, ίσως αυχένας που έχω κάποιες ενοχλήσεις και σχετίζεται και αυτός με το στρες. Αν κάποιος έχει κάποια εξέλιξη με το συγκεκριμένο θέμα ας βοηθήσει.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχω σφυζουσες εμβοες πολλά χρόνια τώρα. Ο ΩΡΛ βρήκε μείωση ακοής και πιθανή ωτοσκληρυνση. Έχω κάνει μαγνητική εγκεφαλου για άλλο λόγο, αλλά μου ειπε θα χρειαστεί αλλης όψης. Δεν το έχω κοιτάξει ακόμα γιατί έχω αλλα πιο σοβαρά τώρα. Θα πάω κάποια στιγμή να επαναλαβω ακουογραμμα να δω αν μειώθηκε κι άλλο η ακοη μου και τι θα χρειαστεί. Αρχικά μου είχε πει κάτι για εγχείρηση γιατί αυτή η κατάσταση είναι εκφυλιστικη και δεδομένου ότι είναι 31 μπορεί σε καμία δεκαπενταρια χρόνια να μην ακούω αλλά δεν νομίζω να την κάνω.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Έχω σφυζουσες εμβοες πολλά χρόνια τώρα. Ο ΩΡΛ βρήκε μείωση ακοής και πιθανή ωτοσκληρυνση. Έχω κάνει μαγνητική εγκεφαλου για άλλο λόγο, αλλά μου ειπε θα χρειαστεί αλλης όψης. Δεν το έχω κοιτάξει ακόμα γιατί έχω αλλα πιο σοβαρά τώρα. Θα πάω κάποια στιγμή να επαναλαβω ακουογραμμα να δω αν μειώθηκε κι άλλο η ακοη μου και τι θα χρειαστεί. Αρχικά μου είχε πει κάτι για εγχείρηση γιατί αυτή η κατάσταση είναι εκφυλιστικη και δεδομένου ότι είναι 31 μπορεί σε καμία δεκαπενταρια χρόνια να μην ακούω αλλά δεν νομίζω να την κάνω.
    Μείωση ακοής μου βρήκε και έμενα στο Ακουογραμμα λιγο στις χαμηλές μου είπε το ίδιο και στα δυο αυτιά όποτε το θεώρησε νορμαλ. Δε μου ανέφερε την ωτοσκληρυνση. Εσυ τις έχει μόνιμα όλη μέρα; Δυνατά; Η στην απόλυτη ησυχία;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ekollia85 View Post
    Μείωση ακοής μου βρήκε και έμενα στο Ακουογραμμα λιγο στις χαμηλές μου είπε το ίδιο και στα δυο αυτιά όποτε το θεώρησε νορμαλ. Δε μου ανέφερε την ωτοσκληρυνση. Εσυ τις έχει μόνιμα όλη μέρα; Δυνατά; Η στην απόλυτη ησυχία;
    Αν σου βρήκε μείωση ακοής χωρίς αιτιολογία πρέπει να το κοιτάξεις ξανα σε κάποιο διάστημα για να δεις αν είναι προοδευτική και μειώνεται κι άλλο.
    Κι εγώ έχω και στα δύο αυτιά, αλλά στο δεξι είναι πιο προχωρημένη η κατάσταση.
    Δεν δίνω σημασία πια. Συνήθως το έχω όλη τη μέρα, πιο εντοβα το βράδυ οταν είμαι ξαπλωμένος.

    Αρχικά με ενοχλούσε γιατί το είχα αναφέρει στον παθολόγο μου και μου έλεγε άγχος. Όταν βρέθηκε το είναι, σταμάτησα να το σκέφτομαι. Δεν φεύγουν, αλλά δεν με αγχωνουν κιόλας.

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αν σου βρήκε μείωση ακοής χωρίς αιτιολογία πρέπει να το κοιτάξεις ξανα σε κάποιο διάστημα για να δεις αν είναι προοδευτική και μειώνεται κι άλλο.
    Κι εγώ έχω και στα δύο αυτιά, αλλά στο δεξι είναι πιο προχωρημένη η κατάσταση.
    Δεν δίνω σημασία πια. Συνήθως το έχω όλη τη μέρα, πιο εντοβα το βράδυ οταν είμαι ξαπλωμένος.

    Αρχικά με ενοχλούσε γιατί το είχα αναφέρει στον παθολόγο μου και μου έλεγε άγχος. Όταν βρέθηκε το είναι, σταμάτησα να το σκέφτομαι. Δεν φεύγουν, αλλά δεν με αγχωνουν κιόλας.
    Και εγώ δε το πρόσεξα ιδιαίτερα στην αρχή, δεν έδωσα σχεδόν καθόλου σημασία, αλλά μετά έκανα το τεράστιο λάθος να διαβάσω στο Ίντερνετ ποιων παθήσεων είναι σύμπτωμα οι συγκεκριμένες εμβοες και τρελάθηκα , αρρώστησα, έκλαιγα μέχρι να βγουνε όλες οι εξετασεις, πήρα σβάρνα τους γιατρούς οι οποίοι μου έγραψαν την αξονική τη μαγνητική και τριπλέξ καρωτίδων . Και εμένα δε με ενοχλούν πρέπει να κάτσω επι τούτου στην ησυχία να τις ακούσω αλλά μου έμεινε ψυχολογικό μετά απ όλο αυτό. Κλείνω την τιβι να δω αν τις έχω σηκώνομαι όρθια στέκομαι και προσπαθώ να δω αν τις ακούω. Είναι εκει σχεδόν πάντα αλλά δε με ενοχλούν, είμαι στη φάση που συνειδητοποιώ ότι τις παντρεύτηκα. Όσο αφορά στην επανεξέταση των αυτιών πήγα σε 2 ωρλ κανένας δε μου είπε να το ξανά τσεκάρω γιατί όπως μ έδωσαν να καταλάβω όλα ήταν μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια και εφόσον οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι περαιτέρω δεν υπήρχε λόγος.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τι να σου πω, εμένα αλλα μου είπαν, αλλα καθε περιπτωση ειναι διαφορετική. Τριπλεξ καρωτιδων κλπ έχω κάνει κι εγώ. Δεν μου βρήκαν κατι , ωστοσο ξερω πως εχω θέματα κυκλοφοριας και το σύνδρομο της ορθοστατικης ταχυκαρδίας το οποίο επηρεάζει την κυκλοφορία του αίματος. Οι εμβοες και η μείωση ακοής μου εμφανίστηκαν πριν τέσσερα χρόνια πανω κατω, η ορθοστατικη πριν 1.5, οπότε δεν ξέρω αν συνδέονται αιτιακά αλλά δεν το αποκλείω για την περίπτωση μου.

    Εφόσον λες ότι το έχεις ξεκαθαρίσει, ποιο είναι το προβλημα; Σε ενοχλούν ακουστικά; Δεν ρώτησες μήπως υπάρχει κάποια λυση;

    Σε κάθε περίπτωση, όταν υπάρχουν θέματα με μειωμένη ακοη, είναι λογικό να ακούς τους παλμούς της καρδιάς γιατί τα αυτιά σου δεν πιάνουν τους εξωτερικούς ήχους , δεν είναι κάτι για να σε απασχολεί.

    Εμένα παντως με έχει βολέψει πολύ γιατί αν κάνει κάποιος φασαρία όταν κοιμάμαι, γυρίζω το καλό μου αυτι στο μαξιλάρι και δεν ακούω τίποτα

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι να σου πω, εμένα αλλα μου είπαν, αλλα καθε περιπτωση ειναι διαφορετική. Τριπλεξ καρωτιδων κλπ έχω κάνει κι εγώ. Δεν μου βρήκαν κατι , ωστοσο ξερω πως εχω θέματα κυκλοφοριας και το σύνδρομο της ορθοστατικης ταχυκαρδίας το οποίο επηρεάζει την κυκλοφορία του αίματος. Οι εμβοες και η μείωση ακοής μου εμφανίστηκαν πριν τέσσερα χρόνια πανω κατω, η ορθοστατικη πριν 1.5, οπότε δεν ξέρω αν συνδέονται αιτιακά αλλά δεν το αποκλείω για την περίπτωση μου.

    Εφόσον λες ότι το έχεις ξεκαθαρίσει, ποιο είναι το προβλημα; Σε ενοχλούν ακουστικά; Δεν ρώτησες μήπως υπάρχει κάποια λυση;

    Σε κάθε περίπτωση, όταν υπάρχουν θέματα με μειωμένη ακοη, είναι λογικό να ακούς τους παλμούς της καρδιάς γιατί τα αυτιά σου δεν πιάνουν τους εξωτερικούς ήχους , δεν είναι κάτι για να σε απασχολεί.

    Εμένα παντως με έχει βολέψει πολύ γιατί αν κάνει κάποιος φασαρία όταν κοιμάμαι, γυρίζω το καλό μου αυτι στο μαξιλάρι και δεν ακούω τίποτα
    Ουσιαστικά δε με ενοχλούν, όχι, απλά τα ψυχολογικά κατάλοιπα κυρίως γιατί δε ξέρω από που προέκυψε αυτό, με συνέπεια να ψάχνομαι όλη την ώρα για πρησμένος αδένες στο λαιμό, να κοιτάω τις αμυγδαλες μου κάθε πρωί να δω αν κάποια μεγάλωσε , κάθε φορά που μου μυρίζει αίμα στο στόμα να τρέχω να φτύνω σε άσπρο χαρτί να δω τη ποσότητα και άμα όντως είναι από κάποιο δόντι που έτσι συμβαίνει πάντα. Κλπ κλπ .

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    1
    Καλησπέρα,
    Ελπιζω ολες/ολοι να εχετε απαλλαχθεί απο αυτες τις ενοχλητικές εμβοες .
    Εγω ζω με αυτες στο αριστερό μου αφτί εδω και 18 χρόνια! Απο τα 24 μου μεχρι σημερα στα 42 μου.
    Χθες μολις ανακάλυψα πως λέγεται αυτο που εχω και πανω οπ όλα ανακαλυψα οτι δεν ειμαι μόνος μου σε αυτο.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Περί καρδιάς που χτυπάει και προσωπική εμπειρία
    By airetikos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-2019, 11:54
  2. Λόγια απο καρδιάς
    By Gbutterfly in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 10-07-2016, 22:46
  3. Η ΠΟΙΗΣΗ ΜΙΛΑΕΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 20-06-2013, 14:54
  4. ΣΤΙΧΟΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.......
    By aggeliki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 19-04-2012, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •