Εμβοες αυτιών σαν χτύπους της καρδιάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300

    Εμβοες αυτιών σαν χτύπους της καρδιάς

    Σας παρακαλώ πείτε μου.
    Έχω μερικές μέρες που στο ένα μου αυτι ακούω τον χτυπώ της καρδιάς μου, κυρίως το βράδυ και όταν ξαπλώνω.

    Διάβασα ότι είναι ακριβώς έτσι σημάδι όγκου στο κεφάλι ή τον λαιμό γιατί πιέζει το νεύρο. Σας ικετεύω πείτε μου αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ή αν είναι δυνατόν να συμβαίνει λόγο άγχους. Σας παρακαλώ είμαι πολύ χάλια

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Μου έχει τύχει. Έκανα υπερηχο καρωτίδων και θυροειδή και πήγα στον ωρυλα. Ο υπέρηχος βγήκε καθαρος, ο ωριλα μου είπε ότι έχω μείωση ακοής στο δεξί αυτί λόγω ωτοσκληρυνσης για αυτό και ακούω τους παλμούς μου. Ακούς δηλαδή ήχους του οργανισμου λόγω κακής ακοής για τους εξωτερικους ηχους. Μου έκανε αυτη την εξέταση με τους ήχους και επιβεβαιώθηκε. Οφείλεται συνήθως σε ένα ελλειπες κόκκαλο και διορθώνεται χειρουργικά. Μπορεί να είναι και καθαρά λόγω άγχους ή να το προσεξες τώρα λόγω άγχους. Εμένα μου είπε ότι αν μειωθεί και άλλο η ακοή μου,θα χρειαστω εγχείρηση για να διορθωθεί το πρόβλημα. Θα κάνω και μια μαγνητική εγκεφάλου σε λίγες μέρες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και εσένα σε πιάνει κυρίως το βράδυ ή όταν ξαπλώνεις;
    Ρε συ διάβασα ότι κυρίως όταν σε πιάνει όταν χαλαρώνεις είναι από αυτό και έχω τρελαθεί.
    Η αλήθεια είναι πως πριν λίγες μέρες πήγα για θυρεοειδή και έκανα υπέρηχο. Λογικά αν ήταν κάτι στο λαιμό δεν θα το έβλεπε από τον υπέρηχο;

  4. #4
    george1520
    Guest
    Όταν αγχώνομαι τους χτύπους τις καρδιάς μου τους νιώθω και στο μικρό μου δαχτυλάκι (του ποδιού). Σταμάτα να διαβάζεις στο ίντερνετ.. Πονάς δόντι? Θα πας οδοντίατρο.. Αν είναι να κλείσουν οι γιατροί και να κάνουμε πειράματα από το ίντερνετ.. Όταν έχεις συχνά διάφορους πόνους ή να νιώθεις συχνα διαφορά στο σώμα σου να ξέρεις ότι σίγουρα δεν είναι σωματικό αλλά ψυχοσωματικοοο..

    *σου απάντησα στο μήνυμα (σημειώσεις δες)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το επαθα περσι κ εκανα μαγνητικη, ο γιατρος μου ειπε οτι απλως το αιμα κυκλοφορουσε στον λαβυρινθο κ ακουγεται λογω κουρασης (παιζω κρουστα) κ το ακουγα οταν ξαπλωνα κ κρατησε κανα 3μηνο, μετα εξαφανιστηκε μονο του.
    ηταν σαν να ακουω φυσημα τον σφυγμο μου μεσα στο αυτι μου, πολυ σπαστικο.
    μη διαβαζεις μαλακιες...ο.τι κ να γραψεις στο google ογκους θα βγαλει ελεος.
    εγω ουτε καν σκεφτηκα κατι τετοιο, απλα πηγα γιατρο γτ με νευριαζε, επισης μου εδωσε κατι χαπακια για να βελτιωθει η ροη του αιματος μεσα στο αυτι κ δεν τα πηρα ποτε.
    μην ασχολεισαι κ τοσο με αυτο..αν ειχες ογκο θα ειχες κ αλλα συμπτωματα ..ελεος!
    υποχονδριαση εχεις ..

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και εσένα σε πιάνει κυρίως το βράδυ ή όταν ξαπλώνεις;
    Ρε συ διάβασα ότι κυρίως όταν σε πιάνει όταν χαλαρώνεις είναι από αυτό και έχω τρελαθεί.
    Η αλήθεια είναι πως πριν λίγες μέρες πήγα για θυρεοειδή και έκανα υπέρηχο. Λογικά αν ήταν κάτι στο λαιμό δεν θα το έβλεπε από τον υπέρηχο;
    Νομίζω ναι, φαίνεται,δεν είμαι σίγουρος ότι βλέπουν και τις καρωτίδες για την κυκλοφορία όμως, θα σε γελάσω.

    Όταν είσαι ξαπλωμένη ,είναι πιο έντονη η κυκλοφορία για αυτό και τους ακούς. Εγώ νόμιζα είναι άγχος,τελικά είναι ωτοσκληρυνση και το έχω χρόνια αλλά με το άγχος υγείας,το πρόσεξα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Μα είμαι 28 και το νιώθω τώρα τελευταία, αν ήταν κάτι τέτοιο δνε θα το ένιωθα χρόνια πριν;

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ 30 είμαι και άρχισα να το προσέχω από πέρυσι. Δεν σου λέω ότι είναι το ίδιο απλά σου λέω ότι είναι μια πιθανή αιτία. Και δεν το έχεις από πάντα,σταδιακά μειώνεται η ακοή αρα το προσέχεις μακροπρόθεσμα. Κι εγώ
    έτσι όπως εσύ το προσεξα,όταν ξάπλωνα. Γενικά με τη μείωση της ακοής για οποιοδήποτε λόγο ,ακούς περισσότερο τους χτύπους της καρδιάς. Δεν είναι πάντως κάτι σοβαρό αυτό που μου βρήκε εμένα,απλά επειδή μειώνεται η ακοή προτείνεται εγχείρηση.

    Σε σχέση με τον όγκο,έχει και άλλα συμπτώματα. Φωτοφοβία, πονοκέφαλος,διπλωττια κλπ. Έχεις κάποιο άλλο συμπτωμα που να σε κάνει να στρέφεις τις υποψίες σου εκεί;

    Επισης, πόσοι είναι οι παλμοί σου όταν τους νιώθεις,είναι αυξημένοι; Έχεις δηλαδή ταχυπαλμια; Μέτρησε τους όταν αρχίσεις να τους ακούς για να δεις μήπως κανεις ταχυπαλμια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Κάτι από αυτά που ανέφερες δεν έχω, αλλά έχω κάποιες φορές πόνους στο κεφαλι στιγμιαιους ή στο λαιμό.
    Όχι δεν έχω ταχυκαρδία, κάνα δυο φορές τους έχω μετρήσει. Τώρα είμαι σε κατάσταση έντονου πανικού οπότε θεωρώ πως θα έχω αν τους μετρήσω όταν το νιώσω εξαιτίας αυτού.
    Δεν το νιώθω όλη τη μέρα κ αυτό με προβληματίζει.
    Πολλές μέρες το ένιωθα το βράδυ και τώρα το ένιωσα κ μετά το γυμναστήριο που είχα ανεβασμένους παλμούς εξαιτίας αυτού.
    Εχω κάνει το καλοκαίρι του 2017 αξονική σπλαχνικου κρανίου και πάνω και στα πλάγια για παραρρινοκολπιτιδες και ιγμοριτιδα όμως, θα έδειχνε κάτι η εξέταση ξέρω γω;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Η υποχονδριαση είναι το μόνο δεδομένο. Σκέψου πόσο χάλια ήμουν που δεν είδα καν την απάντηση σου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Θα προσπαθήσω να το αγνοήσω μήπως και. Σε ευχαριστώ πολύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    το επαθα περσι κ εκανα μαγνητικη, ο γιατρος μου ειπε οτι απλως το αιμα κυκλοφορουσε στον λαβυρινθο κ ακουγεται λογω κουρασης (παιζω κρουστα) κ το ακουγα οταν ξαπλωνα κ κρατησε κανα 3μηνο, μετα εξαφανιστηκε μονο του.
    ηταν σαν να ακουω φυσημα τον σφυγμο μου μεσα στο αυτι μου, πολυ σπαστικο.
    μη διαβαζεις μαλακιες...ο.τι κ να γραψεις στο google ογκους θα βγαλει ελεος.
    εγω ουτε καν σκεφτηκα κατι τετοιο, απλα πηγα γιατρο γτ με νευριαζε, επισης μου εδωσε κατι χαπακια για να βελτιωθει η ροη του αιματος μεσα στο αυτι κ δεν τα πηρα ποτε.
    μην ασχολεισαι κ τοσο με αυτο..αν ειχες ογκο θα ειχες κ αλλα συμπτωματα ..ελεος!
    υποχονδριαση εχεις ..
    Καλησπέρα, να σου κάνω μια επιπλέον ερώτηση; τύχαινε να το ακούς και κατά τη διάρκεια της ημέρας;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ναι αννδεν υπηρχαν ηχοι το ακουγα κ μερα κ νυχτα..
    Πανε σε εναν ωρλ κ οκ δεν θα σου κανει κατι..το πιο πιθανο να σου δωσει χαπακια για το αιμα μεσα στον λαβύρινθο..εγω δεν τα πηρα κ το αφησα κ περασε μονο τ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Ναι αννδεν υπηρχαν ηχοι το ακουγα κ μερα κ νυχτα..
    Πανε σε εναν ωρλ κ οκ δεν θα σου κανει κατι..το πιο πιθανο να σου δωσει χαπακια για το αιμα μεσα στον λαβύρινθο..εγω δεν τα πηρα κ το αφησα κ περασε μονο τ.
    Σε ευχαριστώ πολύ,
    Θέλω να άπω αλλά παλεύω μέσα μου, γιατί πραγματικά κάθε μήνα κάτι παθαίνω και επισκέπτομαι γιατρό, κάθε μήνα. Κάθε μήνα κάτι με πονάει που δεν υποχωρεί, και φοβάμαι ότι οι επισκέψεις στους γιατρούς διατηρούν και την άρρωστο φοβία μου. αγχώνομαι καιλίγο μήπως χρειαστεί αξονική, είχα κάνει πριν δύο χρόνια στο κεφάλι για άλλο λόγο και δε θα ήθελα να κάνω πάλι .

  14. #14
    george1520
    Guest
    Αυτό που βοηθάει σε όλο αυτό είναι να αγαπήσεις τον εαυτό σου έτσι δεν θα προσπαθείς με κάθε τρόπο να τον προστατευεις.. Γέμισε την μέρα σου με ασχολίες και μην δίνεις τόση σημασία στο σώμα σου..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αυτό που βοηθάει σε όλο αυτό είναι να αγαπήσεις τον εαυτό σου έτσι δεν θα προσπαθείς με κάθε τρόπο να τον προστατευεις.. Γέμισε την μέρα σου με ασχολίες και μην δίνεις τόση σημασία στο σώμα σου..
    Ειλικρινά στο λέω προσπαθώ με κάθε τρόπο, αλλά το ακούω όλη μέρα στο αυτί μου μέσα. Και σκέφτομαι ξανά και ξανά ότι όταν το γκουγκλαρα έγραφε ότι αυτές οι εμβοες ονομάζονται σφυζουσες και μπορεί να οφείλονται ή σε όγκο στο κεφάλι ή στο λαιμό ή σε στενωση της αρτηρίας που θα οδηγήσει σε εγκεφαλικό. Νομίζω οποίος έχει περάσει από υποχονδιαση μπορει να καταλάβει πόσο δύσκολο είναι να αποβάλλεις αυτά που ήδη έχεις δει.
    Να μου πεις γιατί το γκουκλαρα γτ αυτή είναι η μανία μου σε αυτή τη κατάσταση, δεν μπορώ να το ελέγξω και να με προλάβω. Το λέω και στη ψυχίατρο κάθε φορά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Περί καρδιάς που χτυπάει και προσωπική εμπειρία
    By airetikos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-2019, 11:54
  2. Λόγια απο καρδιάς
    By Gbutterfly in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 10-07-2016, 22:46
  3. Η ΠΟΙΗΣΗ ΜΙΛΑΕΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 20-06-2013, 14:54
  4. ΣΤΙΧΟΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.......
    By aggeliki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 19-04-2012, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •