Μειωμένη μνήμη και Φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Μειωμένη μνήμη και Φαρμακα

    Γεια σε ολους. Ισως εχουν ξανασυζητηθει παρομοια θεματα. Πριν 4 χρονια διαγνωστικα με καταθλιψη και εκανα χρηση remeron και xanax για ενα 7μηνο περιπου οπου και μετα τα εκοψα μιας καο σταματησα τις θεραπειες γιατι εκρινε ο γιατρος μου οτι ολα κυλουσαν ομαλα. Θελω να ρωτησω 2 πραγματα. Απο τοτε εως σημερα νιωθω εξασθενημενη εως ανυπαρκτη την μνημη μου, αφαιρουμε διαρκως και δυσκολευομαι να συγκεντρωθω. Ειναι πιθανο να οφειλεται στα φαρμακα ή στην καταθλιψη? Και αν οφειλεται στην καταθλιψη, υπαρχει δλδ το ενδεχομενο να εχω ακομα? Ειναι απορια μου δλδ αν επειδη επασχα και ολοκληρωσα τον κυκλο συμφωνα μ τον θεραπευτη μου, αυτη συνεχιζει(?) Μπορει να κοιμαται κ να ξαναεμφανιστει(?) Μπορει να ζω μ αυτη σε ηπιοτερη μορφη κ να ειμαι απλα λειτουργικη χωρις ν το ξερω(?) Και αν εχει κανεις καποια αππψη γι αυτα τα φαρμακα και για την μνημη. Σας κουρασα κ σας ευχαριστω

  2. #2
    Δλδ πριν ξεκινήσεις τα φάρμακα είχες ικανότητα να απομνημονεύεις και συνεπώς να ανακαλείς στη θύμιση εύκολα? Επιστημονική απάντηση δεν έχω. Μόνο κάποιος ειλικρινής επιστήμονας βαθύς γνώστης του θέματος θα μπορούσε να σου απαντήσει κατάλληλα, οι υπόλοιποι απλά θα σου λένε από την εμπειρία τους με τα φάρμακα, αν και μέσα από την εμπειρια μπορείς να βγάλεις καλά συμπεράσματα. Δλδ, αν κάνεις τη σύγκριση (δλδ αυτό που σε ρωτώ) σε σένα και υποβάλεις την ίδια ερώτηση και σ άλλους.

    Η κατάθλιψη ξεκινάει από σκέψεις αρνητικού χαρακτήρα οι οποίες επηεράζουν το συναίσθημα δημιουργώντας λύπη, το οποίο όσο παρατείνεται και οξύνεται χωρίς να το καταλάβουμε μετατρέπεται σε κατάθλιψη. Αυτή είναι η άποψη μου! Τις σκέψεις εμείς τις προκαλούμε ή τις αναμοχλεύουμε. Άρα το αν θα ξαναεμφανιστεί εξαρτάται από σενα.

    Το ότι τα έκοψες σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα κατόπιν οδηγιών του γιατρού αυτό είναι πολύ καλό κι όχι πολύ συχνό σε όσους αντιμετώπισαν τέτοιο θέμα.
    γιάννης

  3. #3
    Ευχαριστω Γιαννη για την αποψη σου. Ναι ειχα εξαιρετικη μνημη που τωρα εχει εξασθενισει μετα απ ολη αυτη την ιστορια και ρωταω για να μην αρχισω και ψαχνομαι σαν την τρελη πανικοβλητη χωρις λογο. Εχω κενα μνημης, ενα λευκο συννεφο πολλες φορες, δυσκολευομαι να συγκεντρωθω, στον διαλογο πανω ξεχναω τις λεξεις που θελω να χρησιμοποιησω. Γενικα εχω ενα θεμα ψιλοσυγχησης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Εχεις δει τον θυροειδη σου? απο βιταμινη β12 πως πας? εχεις αγχος αυτο τον καιρο στην ζωη σου?κοιμασαι καλα?

    Τωρα οσο αφορα την καταθλιψη στους υπολοιπους τομεις πως εισαι λειτουργικη? εχεις γενικα χαρουμενο μουντ?νιωθεις απαισιοδοξια?

    Τωρα οσο αφορα την σωστη μνημη μπορεις να βοηθηθεις απο μερικα πραγματα....οπως η γυμναστικη, ο καλος υπνος και η εγρηγορση του μυαλου μεσω του διαβασματος, η απο τεστακια απο το ιντερνετ.

  5. #5
    Γενικα γυμναζομαι αρκετα, παρ αυτα εχω παλι θεματα με τον υπνο διοτι δυσκολευομαι να κοιμηθω και ξεκινησα βαλεριανα με το φοβο οτι με κακο υπνο ισως σρο αμεσο μελλον μ εμφανιστει ξανα καταθλιψη. Εχω καποια σκαμπανευασματα στη ψυχολογια οπου σε γενικες γραμμες ειμαι καλα αλλα ορισμενες μερες ειμαι μελαγχολικη και με κακη ψυχολογια. Ολες μου οι εξετασεις ειναι καλες. Τι να πω ισως ειναι απο το στρες αυτη η ασθενης μνημη. Σας ευχαριστω για τις γνωμες σας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Το Remeron μπορει να σου εκανε την ζημια. Καταρχην τα πρωτης γενιας αντιισταμινικα (H1) οπως το πασιγνωστο αταραξ (αλλα και τα υπολοιπα που προκαλουν υπνο και δρουν ως αντιεμετικα) ευθυνονται για πολυ αυξημενες πιθανοτητες εμφανισης ανοιας ή καταπτωσης γνωστικων λειτουργιων. Το Remeron εκτος απο τη δραση του στους 5-HT1/2/3 υποδοχεις, ειναι πολυ δυνατο αντιισταμικο πρωτης γενιας, και γιαυτο σε μικρες δοσεις (4 και 8mg) προκαλει τρελη υπνηλια. Δυστυχως το παιρνω οποτε δεν μπορω να κοιμηθω και κανει πολυ καλη δουλεια. Οποτε προσεξε το αυτο.

Similar Threads

  1. μειωμένη όρεξη..
    By Katerinaaaaaaaaaa_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 21-01-2015, 09:40
  2. ΜΗΠΩΣ Η ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ Τ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΠΙΑ
    By maraki1000 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 25-03-2012, 18:34
  3. ΔΙΑΒΑΣΜΑ + μνημη
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 22-09-2011, 15:48
  4. Λεκτικη μνημη
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 12-07-2011, 08:17
  5. Μειωμένη οξυδέρκεια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 07-03-2011, 19:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •