Βοήθεια - Άγχος, εμετοί κλπ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    2

    Βοήθεια - Άγχος, εμετοί κλπ

    Καλησπέρα,
    Είμαι καινούριο μέλος, μόλις έφτιαξα λογαριασμό, είμαι 16 χρονών και δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχίατρο/ψυχολόγο γιαυτό ανεβάζω αυτό το ποστ για να πάρω συμβουλές σχετικά με τη κατάσταση μου, αν πρέπει να επισκεφτώ ειδικό κλπ.

    Πάσχω από αγχώδεις διαταραχές όλη μου σχεδόν την ζωή. Το τελευταίο καιρό σε σημείο που αγχώνομαι να βγω έξω στο διάλειμμα, και όταν βρίσκομαι δίπλα σε κοπέλες (ακόμη και σε αυτές που έχουμε πάρα πολύ καλή σχέση και γνωριζόμαστε χρόνια, ακόμη κι όταν παράλληλα είχα κοπέλα). Κάνω μπάσκετ, τον τελευταίο μήνα κάθε φορά πριν τους αγώνες κάνω εμετό από το άγχος μου και κάποιες φορές ακόμη και κατά τη διάρκεια έχω πάει στη τουαλέτα για εμετό (ενώ είμαι από τους καλούς παίχτες τις ομάδας μου, δηλαδή δεν έχει καμία λογική) επίσης συχνά πριν πάω σε πάρτι με πολύ κόσμο κάνω εμετό από το άγχος (ενώ και πάλι τους ξέρω όλους, δηλαδή δεν έχει καμία λογική). Πρόσφατα χώρισα και από μια σχετικά μεγάλη σχέση για αυτή την ηλικία, η απόφαση ήταν κοινή, εγώ το έκανα γιατί ήξερα ότι είμαι εξαρτημένος σε αυτή και αυτή μου η εξάρτηση με πήγαινε πίσω, της φερόμουν άσχημα όμως ακόμη κι που ήταν το πιο σημαντικό άτομο της ζωής μου, τώρα που τα σκέφτομαι νιώθω πολύ ντροπή. Τέλος πάντων, την ιστορία την ανέφερα γιατί τώρα μετά το χωρισμό δεν μπορώ να πάρω το μυαλό μου από αυτό, το μόνο που σκέφτομαι είναι αυτό και αγχώνομαι όλη την μέρα σε σημείο που με το ζόρι αναπνέω, προσπάθησα να βγω βόλτα με φίλους, ήπια χαμομήλι (συμβουλή μάνας) αλλά δεν άλλαξε τίποτα και ακόμη αγχωνόμουν και είχα τάσεις για εμετό (έντονες αλλά δεν έκανα- χρησιμοποιώ ένα χάπι για να μου φύγει ο εμετός).

    Θέλω απλά τη βοήθεια σας στο τι πρέπει να κάνω (ίσως κάτι να με ηρεμήσει) ώστε αρχικά να μου φύγουν οι κρίσεις πανικού και το έντονο άγχος τώρα μετά το χωρισμό, και μακροπρόθεσμα να μπορέσω να παίζω κανονικά στους αγώνες μου χωρίς εμετούς και άγχος και εν τέλη να ζήσω σαν κανονικός άνθρωπος..


    EDIT: Θέλω να προσθέσω ότι πολλές φορές έχω μια καταθλιπτική διάθεση που δεν θέλω να κάνω απολύτως τίποτα, κάθομαι στο κρεβάτι και απλά χαζεύω άσχετα πράγματα στο κινητό μου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Από τα συμπτώματα που περιγράφεις φαίνεσαι πολύ καταπιεσμένο άτομο!Μήπως έφτασε η ώρα να μιλήσεις σε έναν ψυχολόγο?Το άγχος είναι πολύ ύπουλο πράγμα και αν σε πιάσει έτσι δύσκολα σε αφήνει.Με τους φίλους σου μιλάς?Έχεις γενικά κάποιο άτομο που εμπιστεύεσαι?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    2
    Στην ζωή μου γενικά μπορώ να πω ότι τα έχω όλα, αυτό είναι που κάνει περίεργο το ότι νιώθω έτσι. Πιστεύω άμα αρχίσω να το δουλεύω από τώρα σε μικρή ηλικία θα μπορώ να το διαχειριστώ πιο εύκολα. Και ναι φίλους έχω και έχω και 2-3 που τους εμπιστεύομαι τα πάντα.
    Γενικά πιστεύεις καλύτερο είναι να πάω σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Να σε ρωτησω αλλαξε κατι προσφατα στην ζωη σου?
    Ειχες καποιο γεγονος ?
    Αγχωνεσαι για το μελλον σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by nick112 View Post
    Στην ζωή μου γενικά μπορώ να πω ότι τα έχω όλα, αυτό είναι που κάνει περίεργο το ότι νιώθω έτσι. Πιστεύω άμα αρχίσω να το δουλεύω από τώρα σε μικρή ηλικία θα μπορώ να το διαχειριστώ πιο εύκολα. Και ναι φίλους έχω και έχω και 2-3 που τους εμπιστεύομαι τα πάντα.
    Γενικά πιστεύεις καλύτερο είναι να πάω σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο;
    Συνήθως οι ψυχίατροι αναλαμβάνουν πιο σοβαρές ψυχικές διαταραχές όπως η σχιζοφρένεια και η διπολική διαταραχη,ενώ οι ψυχολόγοι αναλαμβάνουν την θεραπεία ανθρώπων με πιο ήπιες διαταραχες (διαταραχές διάθεσης,αγχώδεις διαταραχές)

Similar Threads

  1. Ενοχλητικοί εμετοί. Ευερέθιστο έντερο;;
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-11-2019, 03:03
  2. Άγχος βοήθεια
    By Rocco13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 30-07-2019, 16:47
  3. Γαστρικη πτυχωση-εμετοι
    By ψαρινα in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2018, 11:15
  4. εμετοι.....ΤΕΛΟΣ
    By lou_lou1987 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 13-12-2011, 11:04
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΧΟΣ
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-03-2010, 16:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •