Ολανζαπίνη διακοπή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Ναι, δες αν έκανες τρανσαμινάσες, δηλ AST και ALT.

  2. #32
    hlias1988
    Guest
    οκ σε ευχαριστω!

  3. #33
    Elenia781
    Guest
    Νιωθω οτι εχω δηλητηριαστει με την Ολανζαπινη.Δεν ειναι για συντηρηση οπως επαιρνα το abilify ημουν πιο ευδιαθετη.Και γω θελω να διακοψω αυτο το φάρμακο, 2 γιατρινες μου ειπαν ναι οκ σε ενα μηνα θα γινει η αλλαγη. Μια τριτη γιατρος, μου ειπε θα παρει 3-4-5 μηνες. Δεν νιωθω καλα να κανω αλλαγες μες το καλοκαιρι με την ζέστη,θα προσπαθησω ωστόσο να το μειωσω και απο φθινοπωρο καλυτερα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Bρε Ελενα ξερεις κανα αντιψυχωτικο που να μην ανοιγει την ορεξη ?

  5. #35
    Elenia781
    Guest
    Για σενα ρωτας? δεν εχω εμπειρια περα απο ολανζαπινη και αμπιλιφαι. Κοιτα εγω ημουν πολυ αδυνατη ετρωγα παντα οτι ηθελα,απλα με το φαρμακο τρωω μεγαλυτερες μεριδες μπορω να πω. Θελω να ρωτησω την θεματοθετρια πως κοβουμε το χαπι σε 1.25 ή 0.625 γιατι δεν το ξέρω

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καλα elenia , σχευχαριστω για την απαντηση .....

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Μετά από ένα break down που με οδήγησε σε άγχος και κατάθλιψη ξεκίνησα να παίρνω αντικαταθλιπτικό το οποίο έχω κόψει, και Ολανζαπίνη... τώρα ειναι καιρός να κόψω και αυτή την ουσία, αλλά δεν ήξερα πριν ότι θα έκανα το μεγάλυτερο λάθος της ζωής μου παίρνοντας την... Προσπάθησα με συμβουλή γιατρού να την κόψω, αλλά το αποτέλεσμα φριχτό... τρομερή αϋπνία και καθόλου όρεξη.
    Ο γιατρός επέμενε ότι δεν παίζει ρόλο η Ολανζαπίνη σε αυτά που περνούσα... ελα όμως που το έψαξα και όλοι αναφέρουν ότι αυτά είναι τα 2 κυριότερα συμπτώματα απόσυρσης....
    Έχει κανείς καμιά ιδέα... έπαιρνε κάποιος και την σταμάτησε εύκολα?? οτιδήποτε δεκτο


    Φιλε Elendar123 πως παει με την Ολανζαπίνη την εκοψες τελικα ..? εισαι καλυτερα ..?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Dimitris7 View Post
    Φιλε Elendar123 πως παει με την Ολανζαπίνη την εκοψες τελικα ..? εισαι καλυτερα ..?
    Ναι φίλε μου την έκοψα ευτυχώς...

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Ναι φίλε μου την έκοψα ευτυχώς...

    Μπραβο Φιλε, χαιρομαι ! .. Μπορω να σε ρωτησω τη μεθοδολογια ..? ειμαι και εγω στη Ολανζαπίνη και θελω να την κοψω .. δεν μπορώ να στείλω και προσωπικό μήνυμα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Dimitris7 View Post
    Μπραβο Φιλε, χαιρομαι ! .. Μπορω να σε ρωτησω τη μεθοδολογια ..? ειμαι και εγω στη Ολανζαπίνη και θελω να την κοψω .. δεν μπορώ να στείλω και προσωπικό μήνυμα.
    Από 5mg πας 2.5 για ένα μήνα... μετά 1.825 για ένα μήνα, μετά 1.25 για ένα μήνα... μετά 0.625 για ένα μήνα, μετά 0.312 για ένα μήνα και μετά την κόβεις τελείως... και δεν θα έχεις πρόβλημα.... πάρε και κανένα μαγνήσιο για τον ύπνο στα χαμηλά...

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Ευχαριστώ.. Έκανα μια αποπειρα να την κοψω απο τα 5mg, και ειχα αυπνια , αγχος , σφιξιμο στο στομαχι , και σφιξιμο στα δοντια.. επανηρθα στα 5mg για να μπορεσω να κοιμηθω αλλα ακομη δεν εχω σταθεροποιηθει.

    Βρηκα και κατι γκρουπ στο Facebook που εκει μιλανε για μειωση 10% καθε μηνα η 5% καθε 15 μερες ..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Dimitris7 View Post
    Ευχαριστώ.. Έκανα μια αποπειρα να την κοψω απο τα 5mg, και ειχα αυπνια , αγχος , σφιξιμο στο στομαχι , και σφιξιμο στα δοντια.. επανηρθα στα 5mg για να μπορεσω να κοιμηθω αλλα ακομη δεν εχω σταθεροποιηθει.

    Βρηκα και κατι γκρουπ στο Facebook που εκει μιλανε για μειωση 10% καθε μηνα η 5% καθε 15 μερες ..
    Σταθεροποιησου... και μετά πάρε έναν κόφτη... εγώ έτσι το έκανα και είχα αποτέλεσμα...

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Ευχαριστω Φιλε .. με την αϋπνία τι εκανες ..? το μαγνησιο σε βοηθησε ..? εγω παιρνω γλυκονικο μαγνησιο και δεν ειδα διαφορες .. τι μαγνησιο πηρες..

    Λεω να παρω μια λιμα και μια ζυγαρια ακριβειας και να κοβω 5% καθε 15 μερες, η 10% καθε μηνα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Dimitris7 View Post
    Ευχαριστω Φιλε .. με την αϋπνία τι εκανες ..? το μαγνησιο σε βοηθησε ..? εγω παιρνω γλυκονικο μαγνησιο και δεν ειδα διαφορες .. τι μαγνησιο πηρες..

    Λεω να παρω μια λιμα και μια ζυγαρια ακριβειας και να κοβω 5% καθε 15 μερες, η 10% καθε μηνα.
    Έκανα και διατροφή χώρις γλουτενη λακτόζη και ζάχαρη και βοήθησε πολύ... καλή επιτυχία εύχομαι

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Elendar123 !

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ολανζαπινη?
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 21-03-2020, 15:27
  2. Ερωτηση lapenza ολανζαπινη
    By Darcy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2019, 02:12
  3. Επιστροφή στην ολανζαπίνη
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-2018, 13:23
  4. Fredilan(ολανζαπίνη) και τρομερές λιγουρες
    By schism in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2018, 00:36
  5. Strattera+zyprexa(ολανζαπινη)
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 08-07-2012, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •