Ολανζαπίνη διακοπή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249

    Ολανζαπίνη διακοπή

    Μετά από ένα break down που με οδήγησε σε άγχος και κατάθλιψη ξεκίνησα να παίρνω αντικαταθλιπτικό το οποίο έχω κόψει, και Ολανζαπίνη... τώρα ειναι καιρός να κόψω και αυτή την ουσία, αλλά δεν ήξερα πριν ότι θα έκανα το μεγάλυτερο λάθος της ζωής μου παίρνοντας την... Προσπάθησα με συμβουλή γιατρού να την κόψω, αλλά το αποτέλεσμα φριχτό... τρομερή αϋπνία και καθόλου όρεξη.
    Ο γιατρός επέμενε ότι δεν παίζει ρόλο η Ολανζαπίνη σε αυτά που περνούσα... ελα όμως που το έψαξα και όλοι αναφέρουν ότι αυτά είναι τα 2 κυριότερα συμπτώματα απόσυρσης....
    Έχει κανείς καμιά ιδέα... έπαιρνε κάποιος και την σταμάτησε εύκολα?? οτιδήποτε δεκτο

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    εγω εδω και πεντε χρονια παιρνω ολζαμαπινη. προσπαθησα να την κοψω και ανθισαν τα ψυχοσωματικα. μαλλον θα την παιρνω εφ ορου ζωης.
    εχω παρει 30 κιλα επισης... χεστα αστα να πανε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω εδω και πεντε χρονια παιρνω ολζαμαπινη. προσπαθησα να την κοψω και ανθισαν τα ψυχοσωματικα. μαλλον θα την παιρνω εφ ορου ζωης.
    εχω παρει 30 κιλα επισης... χεστα αστα να πανε!
    Μην απογοητεύεσαι φίλε... ειναι πολύ δύσκολο αλλά γίνεται να την κόψεις... αν θες πες μου τι ένιωθες όταν προσπάθησες να την κόψεις...

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    πολλα ψυχωσωματικα και εμετος. το εχει συνηθησει ο οργανισμος μου.
    δεν πειραζει φιλε μην χαλιεσαι θα ζησω με το προβλημα μου το εχω παρει χαμπαρι. και ξερεις κατι? δεν με νοιαζει νιωθω μια χαρα. εχω και τα χαπια που μου παρεχουν μια σιγουρια. κρατανε τηην διαθεση μου σε ισσοροπια. δεν με νοιαζουν τα κιλα. χεστικα! ουτε η κοινωνια (που εχει ταμπου σε αυτα τα θεματα) . τους γραφω ολους. Να, σημερα στην πολη μου αυτοκτονησε ενα 66χρονος. με λεφταα πολλα. απο εκει καταλαβαινεις οτι το χρημα δεν φερνει την ευτυχια. οπως λεει ενα ρεμπετικο τραγουδι "εμεις θα ζησουμε, και ας ειμαστε φτωχοι" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    τρωω μια φορα την ημερα και αυτη ειναι βραδυ. αλλα τρωω καλα! μετα κοιμαμαι πανω απο 10 ωρες και ξυπναω με πολυ διαθεση ! αυτη ειναι η ζωη μου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Εγώ θα σου έλεγα να την κόψεις... κάνει περισσότερο κακό δυστυχώς πάρα καλό ή Ολανζαπίνη.... δεν ξέρω τι θέμα είχες και την πήρες, αλλά για μένα μόνο αν έχει κάποιος τέρμα σχιζοφρένεια πρέπει να την πάρει... εγώ δυστυχώς ειχα κατάθλιψη και άγχος και με φόρτωσαν με αυτό το δηλητήριο...
    Και να ξέρεις οτι δυστυχώς τα συμπτώματα που λες όπως ο εμετός κλπ είναι τα συμπτώματα απόσυρσης του φαρμάκου... δεν σημαίνει ότι έχεις εσύ συμπτώματα όπως πάνε να μας πείσουν οι drug dealers... αλλα για μένα το χειρότερο που είχα όταν προσπάθησα να την κόψω, ήταν η αϋπνία... ολα τα άλλα τα παλεύω αλλά η αϋπνία δεν παλεύεται.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Μετά από ένα break down που με οδήγησε σε άγχος και κατάθλιψη ξεκίνησα να παίρνω αντικαταθλιπτικό το οποίο έχω κόψει, και Ολανζαπίνη... τώρα ειναι καιρός να κόψω και αυτή την ουσία, αλλά δεν ήξερα πριν ότι θα έκανα το μεγάλυτερο λάθος της ζωής μου παίρνοντας την... Προσπάθησα με συμβουλή γιατρού να την κόψω, αλλά το αποτέλεσμα φριχτό... τρομερή αϋπνία και καθόλου όρεξη.
    Ο γιατρός επέμενε ότι δεν παίζει ρόλο η Ολανζαπίνη σε αυτά που περνούσα... ελα όμως που το έψαξα και όλοι αναφέρουν ότι αυτά είναι τα 2 κυριότερα συμπτώματα απόσυρσης....
    Έχει κανείς καμιά ιδέα... έπαιρνε κάποιος και την σταμάτησε εύκολα?? οτιδήποτε δεκτο
    Και εγώ στην προσπάθεια ειμαι να κόψω αλλά δύσκολο...μην σχολιάσω τα κιλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Και εγώ στην προσπάθεια ειμαι να κόψω αλλά δύσκολο...μην σχολιάσω τα κιλα
    Ολανζαπίνη παίρνεις και εσύ?? Τι σε δυσκολεύει... για πες μου διαφορά συμπτώματα που σου προκαλεί η μείωση η η διακοπή του φαρμάκου...?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    γενικα εχω μια νευρικοτητα θεμα με τον βραδινο υπνο μια χαοτικοτητα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    γενικα εχω μια νευρικοτητα θεμα με τον βραδινο υπνο μια χαοτικοτητα
    Κατάλαβα... όταν λες θέμα με τον βραδινό ύπνο τι εννοείς?? και κάτι άλλο Ολανζαπίνη παίρνεις η κάποιο άλλο αντιψυχωσικο??

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    6
    Πως κόβεται; με τη βοήθεια άλλων χαπιων;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Όχι θέλει πάρα πολύ δύναμη ψυχής και πάρα πολύ σταδιακά... δλδ από 10 πας 7.5 για ένα μήνα μετά 5 για ένα μήνα μετά 2.5 για ένα μήνα, και μετά ακόμα πιο σιγά... 2 για ένα μήνα, μετά 1.25 για ένα μήνα και μετά 0.625 για ένα μήνα και μετά 0.... αυτός είναι ο τρόπος και φυσικά να μην μασισεις στην αϋπνία στα χαμηλά...και όσο μπορείς καλή διατροφή και γυμναστική....
    Last edited by Elendar123; 05-02-2020 at 19:18.

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    σε συμφωνια με τον γιατρο ειμαι τωρα απο 20mg που επαιρνα το καναμε 15mg.
    να σου πω οτι νιωθω εναν τρομο. αλλα υποχωρει. τον επομενο μηνα θα το κανουμε 10mg.
    να κοψω αυτην την μαλακια και τι στον κοσμο θεε μου!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Τα κατάφερες; Εγώ την παίρνω για χρόνια ναυτία που τη θεώρησαν ψυχολογική και τώρα που προσπαθώ να το κόψω, έχω πάλι ναυτία. Εκτός από αυτό προστέθηκε και άγχος, ειδικά για τον κορωνοιό. Δεν παλεύεται. Πέρασε μόνο μια βδομάδα που το πήγα από 1,25mg στο 0mg και λέω να το ξαναρχίσω.

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Τα κατάφερες; Εγώ την παίρνω για χρόνια ναυτία που τη θεώρησαν ψυχολογική και τώρα που προσπαθώ να το κόψω, έχω πάλι ναυτία. Εκτός από αυτό προστέθηκε και άγχος, ειδικά για τον κορωνοιό. Δεν παλεύεται. Πέρασε μόνο μια βδομάδα που το πήγα από 1,25mg στο 0mg και λέω να το ξαναρχίσω.
    για την ολανζαπινη λες φιλε?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ολανζαπινη?
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 21-03-2020, 15:27
  2. Ερωτηση lapenza ολανζαπινη
    By Darcy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2019, 02:12
  3. Επιστροφή στην ολανζαπίνη
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-2018, 13:23
  4. Fredilan(ολανζαπίνη) και τρομερές λιγουρες
    By schism in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2018, 00:36
  5. Strattera+zyprexa(ολανζαπινη)
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 08-07-2012, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •