Μυστηριώδης ασθένεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ο σκοπος είναι να αντικατασταθει το καπνισμα απο το ατμισμα με σκοπο να κόψει καποιος το καπνισμα και στη συνέχεια να κόψει και το ατμισμα. Υπαρχει μεγάλη παρανοηση απο το ευρύ κοινό οσον αφορά το ατμισμα. Δεν είναι χωρίς κινδυνους. Οπως αναφέρει ο Νικολας,βλαπτει εξίσου τους πνεύμονες.
    Επίσης δεν υπαρχουν ακόμα αρκετές μελέτες και οπως βλεπουμε υπαρχει εξελισσομενο κύμα ραγδαιων θανάτων με αιτία το ατμισμα. Απο το τσιγάρο ξέρεις ότι θα παθεις καρκίνο, ότι αυξάνει τον κίνδυνο καρδιαγγειακων παθησεων κλπ κλπ. Απο το ατμισμα,εκτός απο τις μακροχρονιες συνεπειες στους πνεύμονες , οι θάνατοι ήταν ξαφνικοι.
    Ο Δρ. Κωνσταντίνος Φαρσαλινός στο κεντρικό δελτίο του STAR ξεδιαλύνει τις ανησυχίες για το άτμισμα

    Καλεσμένος στο στούντιο του καναλιού STAR της Κεντρικής Ελλάδας, ο ερευνητής έδωσε ξεκάθαρες απαντήσεις για το αν οι Έλληνες ατμιστές έχουν τον παραμικρό λόγο να ανησυχούν για αυτά που συνέβησαν στις ΗΠΑ.

    https://youtu.be/Z4ZvAkEpC8w

    Στο κεντρικό πάνελ του δελτίου συζητήθηκαν τα εκατοντάδες κρούσματα ασθενειών, αλλά και οι έξι θάνατοι, που σημειώθηκαν το καλοκαίρι στις ΗΠΑ από άτομα που χρησιμοποίησαν «προϊόντα» ατμίσματος, και ο Κωνσταντίνος Φαρσαλινός ερωτήθηκε αρχικά αν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τους ατμιστές, ή για όσους σκέφτονται να κόψουν το τσιγάρο με τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, στη χώρα μας.

    Ο ερευνητής ήταν ξεκάθαρος:

    «Τα κρούσματα αυτά σχετίζονται με κάτι που δεν έχει καμία σχέση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, όπως το γνωρίζουμε εμείς. Καταρχάς τα κρούσματα δεν οφείλονται σε μακροχρόνια χρήση του, αλλά σε οξείες αναπνευστικές ανεπάρκειες και βλάβη στους πνεύμονες που προέκυψαν μόνο στις ΗΠΑ, σε συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα, οι οποίοι έκαναν συγκεκριμένη χρήση παράνομων και ναρκωτικών προϊόντων.

    Το ηλεκτρονικό τσιγάρο κυκλοφορεί εδώ και 10 χρόνια, με εκατομμύρια ατμιστές και στις ΗΠΑ και στην Ευρώπη. Επί δέκα χρόνια δεν σημειώθηκε κανένα τέτοιο περιστατικό. Το ότι εμφανίζονται αυτά τα προϊόντα ξαφνικά, μόνο στις ΗΠΑ, μας οδηγεί αμέσως στο συμπέρασμα ότι αυτά δεν προκύπτουν από τα συμβατικά προϊόντα που χρησιμοποιεί όλοι οι ατμιστές στον υπόλοιπο κόσμο».

    Κινδυνεύουν οι Έλληνες ατμιστές;
    Ερωτώμενος από την παρουσιάστρια του δελτίου αν υπάρχει όμως κίνδυνος για τους Έλληνες ατμιστές να έρθουν σε επαφή με αυτά τα προϊόντα, ο Κωνσταντίνος Φαρσαλινός απάντησε:

    «Όχι, διότι δεν πρόκειται για προϊόντα που κυκλοφορούν νόμιμα στις αγορές – ούτε στις ΗΠΑ. Τα προϊόντα αυτά είναι ναρκωτικές ουσίες, εκχυλίσματα μαριχουάνας με υψηλές συγκεντρώσεις THC (πάνω από 20%), που επίσης δεν έχουν καμία σχέση με το CBD που κυκλοφορεί νόμιμα στην Ελλάδα.

    Αυτά τα σκευάσματα αγοράστηκαν από τον δρόμο, δηλαδή τη μαύρη αγορά, σε κάποιες Πολιτείες των ΗΠΑ. Πρόκειται για ένα ανεξέλεγκτο μέχρι τώρα παρεμπόριο στη χώρα αυτή. Να σημειώσουμε επίσης ότι αυτοί που τα κατανάλωσαν χρησιμοποίησαν άγνωστες συσκευές με μπαταρία και αντίσταση για να ατμίσουν αυτά τα παράνομα προϊόντα. Οι επίσημοι οργανισμοί τελικά έκαναν συγκεκριμένες συστάσεις να αποφεύγονται τα μη εγκεκριμένα προϊόντα, ενώ έγιναν και πολλές συλλήψεις των εμπόρων τους».

    Ο γιατρός ενημέρωσε, επίσης, ότι η κατάσταση για τους 300 περίπου ασθενείς στις ΗΠΑ είναι αναστρέψιμη, με την κατάλληλη θεραπεία.

    “Το ηλεκτρονικό τσιγάρο το πιο αποτελεσματικό εργαλείο για τη διακοπή του καπνίσματος”
    Ερωτηθείς για το αν βρίσκει το άτμισμα καλύτερο από το κάπνισμα, ο Κωνσταντίνος Φαρσαλινός απάντησε:

    «Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το άτμισμα είναι καλύτερο από το κάπνισμα. Ακόμα κι αν θεωρούσαμε ότι τα περιστατικά στις ΗΠΑ προέκυψαν από τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου – που φυσικά όπως είπαμε δεν ισχύει – παρατηρούμε πως πρόκειται για αμελητέα νούμερα σε σχέση με αυτούς που νοσούν και πεθαίνουν από το κάπνισμα»…

    Και οι δύο συνομιλητές συμφώνησαν ότι πρέπει να αγοράζουμε μόνο νόμιμα και κατοχυρωμένα σκευάσματα.

    «Για τις μακροπρόθεσμες συνέπειες όμως που δεν τις γνωρίζουμε, τι γνώμη έχετε», ρώτησε στο τέλος η παρουσιάστρια.

    Ο ερευνητής εξήγησε:

    «Δεν υπάρχει προϊόν ή φάρμακο που να κυκλοφόρησε μετά από 30 χρόνια κλινικών μελετών. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι παρακολουθούνται οι μακροχρόνιες επιπτώσεις όταν βγει στην αγορά. Στη διάθεση μας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχουμε 10 χρόνια μελετών και βλέπουμε ότι δεν έχουν σημειωθεί τέτοια περιστατικά, ενώ πολλοί συνάδελφοι ιατροί βλέπουν δραστικές βελτιώσεις στην υγεία ανθρώπων που έχουν κόψει το κάπνισμα με το ηλεκτρονικό τσιγάρο».

    Και έδωσε το παράδειγμα της Ελλάδας, αναφερόμενος σε δική του έρευνα του 2017: «Το 40% των καπνιστών στην Αττική που το έκοψαν χρησιμοποίησαν ή χρησιμοποιούν ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το ίδιο συμβαίνει και στις ΗΠΑ, μόνο που εκεί επιμένουν να μην συγχέουν τα στοιχεία της αύξησης του ατμίσματος με τη ραγδαία μείωση του καπνίσματος!

    Δυστυχώς, όποιος προσπαθεί να το κόψει χωρίς βοήθεια, έχει 95% αποτυχία. Με τα παραδοσιακά βοηθήματα, η αποτυχία είναι 75%. Κατά τη γνώμη μου, χρειαζόμαστε ένα αποτελεσματικό εργαλείο όπως το ηλεκτρονικό τσιγάρο»…

  2. #32
    Antonis8
    Guest
    Ναι , καλά όλα αυτά, αλλά το ατμισμα,ο,τι και να ατμιζεις,επιβαρυνει εξίσου τους πνευμονες.

    Εγώ φιλε καπνιζα ένα πακέτο την ημέρα παλια. Το εκοψα στα 24. Μακαρι να ήταν αγγελικά πλασμενα όλα, αλλά τι να γίνει, καλύτερα χωρίς τσιγάρο ή ατμιστη για να μην επιβαρυνω και άλλο την υγεία μου.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι , καλά όλα αυτά, αλλά το ατμισμα,ο,τι και να ατμιζεις,επιβαρυνει εξίσου τους πνευμονες.

    Εγώ φιλε καπνιζα ένα πακέτο την ημέρα παλια. Το εκοψα στα 24. Μακαρι να ήταν αγγελικά πλασμενα όλα, αλλά τι να γίνει, καλύτερα χωρίς τσιγάρο ή ατμιστη για να μην επιβαρυνω και άλλο την υγεία μου.
    Ναι το επιβαρύνει το ίδιο και θα ακούσουμε εσένα όχι τους ειδικούς και τις μελέτες που έχουν δημοσιευθεί...
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #34
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Ναι το επιβαρύνει το ίδιο και θα ακούσουμε εσένα όχι τους ειδικούς και τις μελέτες που έχουν δημοσιευθεί...
    Δεν ειπα πουθενα ότι το επιβαρυνει το ιδιο. Το επιβαρυνει όμως. Κι εγώ ηθελα να αρχισω ατμισμα,το εψαξα, δεν προκειται να βαλω σε κίνδυνο την υγεία μου περαιτερω. Επιλογες του καθενα είναι αυτά. Ξέρω και γιατρούς που καπνιζουν και γιατρούς που ατμιζουν.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Ρε φίλε το είπες ακριβώς έτσι πως επιβαρύνει το ίδιο...τεσπα
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τελικά το εξάνθημα επιμένει. Έρχεται και φεύγει. Σαν κοκκινίλα. Όταν το αγγίζω με πιάνει φαγούρα. Παίρνω κορτιζονη και αντιστιναμικο. Δεν βοηθάνε ιδιαίτερα. Παράλληλα,οι παλμοί μου σε κατάσταση ηρεμίας, έχουν πέσει στους πενήντα.

    Θεωρώ πως έχω κάτι στην καρδιά,κάποια γενετική ασθένεια. Έκανα εξετάσεις, η crp ειναι στο 0,44 οπότε απέκλεισαν τη λοίμωξη. Τα νεφρά σε πρώτη φάση φαίνονται οκ, αλλά μου είπαν να κάνω και υπέρηχο. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ, αλλά πώς να μην ανησυχώ; Ο αιματοκρίτης μου προχθές ήταν στο 37 και χθες ήταν στο 33. Το σώμα μου έχει τρελαθεί. Έχω βγάλει και μερικά μικρά σπυράκια στο μέτωπο που δεν μοιάζουν με το εξάνθημα στο υπόλοιπο σώμα,είναι μικρά σαν τσίμπημα βελόνας ,το υπόλοιπο εξάνθημα είναι σαν κοκκινίλα και το ξύσιμο μου άφησε και μερικές πετεχειες.
    Πως μετρας τον αιματοκρίτη κάθε μέρα;;

  7. #37
    Antonis8
    Guest
    Είχα κάνει εξετάσεις δυο μέρες συνεχομενα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Δε καταλαβαίνεις ότι είναι παράλογο όλο αυτό;
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είχα κάνει εξετάσεις δυο μέρες συνεχομενα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #39
    Antonis8
    Guest
    O γιατρός μου μου είχε πει. Οπως μου ειπε να κάνω και σήμερα αιμοληψια αλλά εν τελει το αναβαλαμε γιατί έχω χαμηλή πιεση.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Χθες σου είπε κάτι πολύ σωστό η Ελισάβετ κάνεις γιατρός εφόσον παραπονιέσαι δε θα παρει ευθύνη πάνω του.Χανεις πολύτιμο χρόνο από τη ζωή σου.Εντωμεταξυ όντως μένεις Ρόδο;
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    O γιατρός μου μου είχε πει. Οπως μου ειπε να κάνω και σήμερα αιμοληψια αλλά εν τελει το αναβαλαμε γιατί έχω χαμηλή πιεση.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #41
    Antonis8
    Guest
    Προφανως ο γιατρός τσεκαρει κάτι,θέλει να δει συγκεκριμενες τιμές. Κάτι είδε στις εξετάσεις και το παρακολουθουμε.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Λογικά τον αιματοκρίτη.Εχεις πολύ χαμηλό
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Προφανως ο γιατρός τσεκαρει κάτι,θέλει να δει συγκεκριμενες τιμές. Κάτι είδε στις εξετάσεις και το παρακολουθουμε.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #43
    Antonis8
    Guest
    Για αυτο υποψιαζομαι ότι έχω αιμορραγία. Αλλά και σε παλαιοτερες εξετάσεις χαμηλός ήταν,όχι τόσο ομως.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    καλά μη το λες.η μάνα μου είχε 27 χωρίς να έχει από κάπου αιμορραγία έφταιγε καθαρά η διατροφή της.
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Για αυτο υποψιαζομαι ότι έχω αιμορραγία. Αλλά και σε παλαιοτερες εξετάσεις χαμηλός ήταν,όχι τόσο ομως.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Δεν υπαρχει ασθενεια
    By makis_dr in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-12-2019, 07:27
  2. ασθενεια...
    By αλεξανδρος_77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2017, 01:07
  3. Ζώντας με την ασθένεια
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2014, 20:25
  4. χιουμορ και ασθενεια
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 17
    Last Post: 28-09-2013, 22:03
  5. Το πένθος σαν ασθένεια
    By meta_ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 08-05-2005, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •