Άγχος-Κατάθλιψη και αντιψυχωσικα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 82
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    2
    αντιψυχωσικά για άγχος και κατάθλιψη δεν θα πρέπει να δίνονται.... πρέπει κάποιος να έχει ξεπεράσει μεγάλες δόσης αντικαταθλιπτικών και να μην τον πιάνουν για να πάρει αντιψυχωσικά...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lincoln558 View Post
    αντιψυχωσικά για άγχος και κατάθλιψη δεν θα πρέπει να δίνονται.... πρέπει κάποιος να έχει ξεπεράσει μεγάλες δόσης αντικαταθλιπτικών και να μην τον πιάνουν για να πάρει αντιψυχωσικά...
    Εξαρταται την δοση , παιρνω 50 mg seroquel ( η μικροτερη δοση ) , που και που , και γλυτωνω τα ζαναξ ........αλλο ταντικαταθλιπτικα , εκει ισχυει ουκ εν τω πολλω το ευ ......μικρες δοσεις παντα ...........
    ολα τα φαρμακα ειναι εν δυναμει δηλητηρια .......μεχρι και το depon επιβαρυνει το σηκωτι......

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Μου δώσανε zoloft και laposan oro (ολανζαπίνη) για άγχος και κατάθλιψη μεγάλου βαθμού... το zoloft το πηρα ένα χρόνο και το έκοψα... θεωρώ ότι με βοήθησε, την Ολανζαπίνη την παίρνω ακόμα για ενάμιση χρόνο συνολικά σε δόση των 5, προσπάθησα να την κόψω με συμβουλή και οδηγίες γιατρού, αλλά δεν τα κατάφερα... και ψάχνοντας κυρίως σε ξένα sites είδα ότι την αναφέρουν ως το χειρότερο φάρμακο και το πιο δύσκολο να κοπεί, το οποίο δημιουργεί και τρομερές παρενέργειες...


    https://mentalhealthdaily.com/2014/0...-do-they-last/
    Το zoloft γενικά είναι ήπιο χάπι...η ολανζαπκνη αν μπορείς μακριά...και εγώ παίζω ανάμεσα σε 5 και 2μιση mg.βεβαια δεν μου το έδωσε για καταθλιψη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Το zoloft γενικά είναι ήπιο χάπι...η ολανζαπκνη αν μπορείς μακριά...και εγώ παίζω ανάμεσα σε 5 και 2μιση mg.βεβαια δεν μου το έδωσε για καταθλιψη
    Έχεις προσπαθήσει ποτέ να κόψεις την Ολανζαπίνη??

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Έχεις προσπαθήσει ποτέ να κόψεις την Ολανζαπίνη??
    Πολλές φορές...αρχικά ξεκίνησα να μειώνω την δόση μετά το έκανα μέρα παράμερα αλλά τελικά δεν τα κατάφερα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Πολλές φορές...αρχικά ξεκίνησα να μειώνω την δόση μετά το έκανα μέρα παράμερα αλλά τελικά δεν τα κατάφερα
    Επειδή το έψαξα πολύ το θέμα... μπορεί να γίνει... ειναι δύσκολο και επίπονο... απλά να θυμάσαι... οχι μέρα παρά μέρα... και από τα 2.5mg θέλει 10% το μήνα... μονο έτσι κόβεται.... και φυσικά καλή διατροφή και άσκηση...
    Πόσα χρόνια παίρνεις συνολικά Ολανζαπίνη?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Επειδή το έψαξα πολύ το θέμα... μπορεί να γίνει... ειναι δύσκολο και επίπονο... απλά να θυμάσαι... οχι μέρα παρά μέρα... και από τα 2.5mg θέλει 10% το μήνα... μονο έτσι κόβεται.... και φυσικά καλή διατροφή και άσκηση...
    Πόσα χρόνια παίρνεις συνολικά Ολανζαπίνη?
    έχω κάνα χρόνο που παίρνω villamos αλλά παίζει να είχα ξανά παρει και στο παρελθόν δεν θυμάμαι ακριβώς την δραστική ουσία από τα χάπια...γενικά το πήρα επειδή ότι άλλο έπαιρνα είχε παρενέργειες..εσύ το έκοψες;κιλά πήρες;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    έχω κάνα χρόνο που παίρνω villamos αλλά παίζει να είχα ξανά παρει και στο παρελθόν δεν θυμάμαι ακριβώς την δραστική ουσία από τα χάπια...γενικά το πήρα επειδή ότι άλλο έπαιρνα είχε παρενέργειες..εσύ το έκοψες;κιλά πήρες;
    Βασικά είμαι σε διαδικασία κοψιματος... γιατί θέλει αρκετό καιρό..
    Προσπάθησα μια φορά να το κόψω με οδηγίες γιατρού και πήγε κατά διαόλου... και ναι κιλά πήρα από αυτόν τον διάολο...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    [QUOTE=Elendar123;1091248]Βασικά είμαι σε διαδικασία κοψιματος... γιατί θέλει αρκετό καιρό..
    Προσπάθησα μια φορά να το κόψω με οδηγίες γιατρού και πήγε κατά διαόλου... και ναι κιλά πήρα από αυτόν τον διάολο...[/QUOTE
    Εγώ κάνω διατροφή και πάλι δεν χάνω εύκολα..εσύ τι συμπτώματα είχες όταν τα έκοψες;τώρα θα αλλάξουμε δραστική ουσία..να δούμε πως θα πάει

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    [QUOTE=nightzer;1091250]
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Βασικά είμαι σε διαδικασία κοψιματος... γιατί θέλει αρκετό καιρό..
    Προσπάθησα μια φορά να το κόψω με οδηγίες γιατρού και πήγε κατά διαόλου... και ναι κιλά πήρα από αυτόν τον διάολο...[/QUOTE
    Εγώ κάνω διατροφή και πάλι δεν χάνω εύκολα..εσύ τι συμπτώματα είχες όταν τα έκοψες;τώρα θα αλλάξουμε δραστική ουσία..να δούμε πως θα πάει
    Το κυριότερο σύμπτωμα που είχα όταν από 2.5mg πήγα 0 ήταν η τρομερή αϋπνία... τώρα προσπαθώ πολύ πιο σιγά και σταδιακά... θέλει πίστη και υπομονή... Εγώ έχασα αρκετά κιλά όταν έκοψα τους υδατάνθρακες... δλδ ψωμιά γλυκά κλπ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Τα ίδια έπαθα όταν από 5 έπεσα δύο μισή και το πήγα μερα παρά μέρα..και είχα πολύ υπερένταση και νεύρα..τώρα θα αλλάξω να δούμε

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Τα ίδια έπαθα όταν από 5 έπεσα δύο μισή και το πήγα μερα παρά μέρα..και είχα πολύ υπερένταση και νεύρα..τώρα θα αλλάξω να δούμε
    Το σχέδιο είναι 5 για ένα μήνα μετά 2.5 για ένα μήνα... και μετά θέλει μείον 10% κάθε μήνα.... παρά πολύ σταδιακά και όχι μέρα παρά μέρα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Το σχέδιο είναι 5 για ένα μήνα μετά 2.5 για ένα μήνα... και μετά θέλει μείον 10% κάθε μήνα.... παρά πολύ σταδιακά και όχι μέρα παρά μέρα...
    Έχεις πάρε αριπιπραζολη;
    Είναι το abilify

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Έχεις πάρε αριπιπραζολη;
    Είναι το abilify
    Ναι με αυτό με ξεκίνησε αλλά με έκανε έξαλλο... και δεν μπορούσα να βλέπω άνθρωπο... οπότε το γύρισε στην Ολανζαπίνη... τραγικά φάρμακα και τα δύο
    Αμα ήξερα αυτά που ξέρω τώρα δεν θα έπαιρνα τπτ από τα δύο

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Ναι με αυτό με ξεκίνησε αλλά με έκανε έξαλλο... και δεν μπορούσα να βλέπω άνθρωπο... οπότε το γύρισε στην Ολανζαπίνη... τραγικά φάρμακα και τα δύο
    Αμα ήξερα αυτά που ξέρω τώρα δεν θα έπαιρνα τπτ από τα δύο
    Καλά το έψαξα και είναι φουλ στις παρενέργειες..θα το συζητήσω με την γιατρό..ειναι τελικά να μην τα αρχίσεις αυτά τα χάπια μετά δεν έχει σωτηρια

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 02-03-2019, 15:03
  2. Άγχος κατάθλιψη;;
    By zeta23_ed in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2018, 16:32
  3. αγχος ή καταθλιψη?
    By menis_64 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 21-09-2017, 23:22
  4. Άγχος και κατάθλιψη
    By Mar86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-03-2017, 18:41
  5. Άγχος για το σέξ, κατάθλιψη;
    By Νικος3 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-09-2012, 05:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •