Άγχος-Κατάθλιψη και αντιψυχωσικα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 82
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Το seroguel το χεις παρει; εμενα αυτο με δωσε για αγχος και καταθλιψη με ηρεμει καπως αυτο το φαρμακο και με βοηθαει να κοιμαμαι..αλλα γενικα.δν ειμαι καλα το μονο καλο π κανει τ φαρμακο ειναι αυτο νοιωθω λιγος ηρεμος

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Καλά το έψαξα και είναι φουλ στις παρενέργειες..θα το συζητήσω με την γιατρό..ειναι τελικά να μην τα αρχίσεις αυτά τα χάπια μετά δεν έχει σωτηρια
    Υπάρχει σωτηρία αλλά θέλει να είσαι αποφασισμένος και αρκετή δύναμη ψυχής... σου είπα τον τρόπο που κόβονται... πολλοί τα έχουν κόψει γιατί όχι και εμείς..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Το seroguel το χεις παρει; εμενα αυτο με δωσε για αγχος και καταθλιψη με ηρεμει καπως αυτο το φαρμακο και με βοηθαει να κοιμαμαι..αλλα γενικα.δν ειμαι καλα το μονο καλο π κανει τ φαρμακο ειναι αυτο νοιωθω λιγος ηρεμος
    Το seroquel δεν είναι λύση, είναι και αυτό αντιψυχωσικο... που ακούστηκε να δίνονται αντιψυχωσικα για άγχος και κατάθλιψη... τα δίνουν για να πηγαίνουν τα ταξιδάκια τους μετά οι Drug dealers... μακριά από τέτοια φάρμακα... Το έχω ξαναπεί... αντιψυχωσικα μόνο αν έχεις βαριά ψύχωση η σχιζοφρένεια....

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ναι το ξερω και γω δεν το θελω αλλα εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα αντικαταθλιπτικα και κανενα δν βοηθησε ..και απο το να περνω χαναξ π ειναι κ εθιστικα..περνω υ σεροκουελ 25 mg

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ναι το ξερω και γω δεν το θελω αλλα εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα αντικαταθλιπτικα και κανενα δν βοηθησε ..και απο το να περνω χαναξ π ειναι κ εθιστικα..περνω υ σεροκουελ 25 mg
    Καλά και το seroquel εθιστικο ειναι... αλλά ναι έχεις δίκιο από ζαναξ είναι καλύτερο...
    Για άγχος και κατάθλιψη το καλύτερο είναι να κάνεις διατροφή... δλδ αποφυγή γλουτενης λακτόζη και ζάχαρης... καντο αυτό και σε ένα μήνα θα δεις αποτελέσματα... αλλα φυσικά κάνεις γιατρός δεν θα στο πει γιατί θέλουν να μην είσαι καλά και να παίρνεις τα φάρμακα τους...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Υπάρχει σωτηρία αλλά θέλει να είσαι αποφασισμένος και αρκετή δύναμη ψυχής... σου είπα τον τρόπο που κόβονται... πολλοί τα έχουν κόψει γιατί όχι και εμείς..
    Να σε ρωτήσω έχεις δοκιμάσει τίποτα εναλλακτικό φυτικό η ακόμη και σταγόνες κανναβης;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Να σε ρωτήσω έχεις δοκιμάσει τίποτα εναλλακτικό φυτικό η ακόμη και σταγόνες κανναβης;
    Όχι δεν έχω δοκιμάσει.. αν και λένε ότι το CBD oil βοηθάει πάρα πολύ...
    Εγώ με κανένα μαγνήσιο ή κανένα κρασάκι θα παλέψω την αϋπνία.... και με πολύ αερόβια άσκηση...

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εξαρταται την δοση , παιρνω 50 mg seroquel ( η μικροτερη δοση ) , που και που , και γλυτωνω τα ζαναξ ........αλλο ταντικαταθλιπτικα , εκει ισχυει ουκ εν τω πολλω το ευ ......μικρες δοσεις παντα ...........
    ολα τα φαρμακα ειναι εν δυναμει δηλητηρια Official Website .......μεχρι και το depon επιβαρυνει το σηκωτι......
    σε ευχαριστώ πάρα πολύ

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Όχι δεν έχω δοκιμάσει.. αν και λένε ότι το CBD oil βοηθάει πάρα πολύ...
    Εγώ με κανένα μαγνήσιο ή κανένα κρασάκι θα παλέψω την αϋπνία.... και με πολύ αερόβια άσκηση...
    Άσκηση ναι έβαλα και εγώ στο πρόγραμμα και κάνω και διατροφή ..αλλά σκέφτομαι να πάρω το λαδακι. Παλιά έπαιρνα από εταιρεία Ιμαλάια κάτι κάψουλες βοηθουσαν

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    1
    Although antipsychotics were developed to treat schizophrenia, newer ones are sometimes used to treat depression that has not been relieved by antidepressants or other treatments. ... Psychotherapy and antidepressant medication, if necessary, can often help relieve depression. KFC Experience

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλημερα Elendar12. Νομιζω οτι εχεις υποβαλει τον εαυτο σου σε υπερβολικη απισιοδοξια, αγχος και φοβο.Ολα αυτα μαζι σε κανουν να βλεπεις το κοψιμο της Ολανζαπινης κατι τοσο τραγικο. Μπορεις να την κοψεις!! μπορεις , οπως μπορεις και να γινεις καλα με τα φαρμακα που επαιρνες, η που παιρνεις .
    Εαν εχεις αγαπησει τον σκοπο σου, το να γινεις δλδ καλα, οπου νομιζω οτι το εχεις, αφου το αξιζεις , αφου θα δωσεις χαρα στους δικους σου , σφου θα ζεις οπως ολοι οι ανθρωποι.
    Προσπαθησαι να μην σκεφτεσαι οτι ειναι δυσκολο η απεξαρτηση της ολανζαπινης! εδω τα καταφερα εγω, αλλα κι χιλιαδες αλλοι ανθρωποι! Δε θα τα καταφερεις εσυ? που εισαι νεα, και δυναικη?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλημερα Elendar12. Νομιζω οτι εχεις υποβαλει τον εαυτο σου σε υπερβολικη απισιοδοξια, αγχος και φοβο.Ολα αυτα μαζι σε κανουν να βλεπεις το κοψιμο της Ολανζαπινης κατι τοσο τραγικο. Μπορεις να την κοψεις!! μπορεις , οπως μπορεις και να γινεις καλα με τα φαρμακα που επαιρνες, η που παιρνεις .
    Εαν εχεις αγαπησει τον σκοπο σου, το να γινεις δλδ καλα, οπου νομιζω οτι το εχεις, αφου το αξιζεις , αφου θα δωσεις χαρα στους δικους σου , σφου θα ζεις οπως ολοι οι ανθρωποι.
    Προσπαθησαι να μην σκεφτεσαι οτι ειναι δυσκολο η απεξαρτηση της ολανζαπινης! εδω τα καταφερα εγω, αλλα κι χιλιαδες αλλοι ανθρωποι! Δε θα τα καταφερεις εσυ? που εισαι νεα, και δυναικη?
    Ίσως έχεις δίκιο... αλλα σίγουρα είναι δύσκολο... οχι ακατόρθωτο βέβαια... σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου... ααα και ειμαι άντρας [emoji2][emoji2][emoji2]

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Καλά και το seroquel εθιστικο ειναι... αλλά ναι έχεις δίκιο από ζαναξ είναι καλύτερο...
    Για άγχος και κατάθλιψη το καλύτερο είναι να κάνεις διατροφή... δλδ αποφυγή γλουτενης λακτόζη και ζάχαρης... καντο αυτό και σε ένα μήνα θα δεις αποτελέσματα... αλλα φυσικά κάνεις γιατρός δεν θα στο πει γιατί θέλουν να μην είσαι καλά και να παίρνεις τα φάρμακα τους...
    ποιος ειπε οτι το seroquel απο το xanax ειναι καλυτερο? χαχα....

    περνω xanax καθημερινα απο περιπου 11 χρονια....... ειμαι μεχρι 0.75mg την ημερα....... ειναι πολυ μικρη δοση... αν και ξερω οτι ειναι πολυ εθιστικα γτ δεν μπορω να τα κοψω..... αλλα ειναι πιο ασφαλες απο το να επερνα seroquel....... τα αντιψυχωσικα φαρμακα κανουν σοβαρες παρενεργειες χειροτερες απο το xanax στην μακροχρονια χρηση...... θελουν πολυ προσοχη και πολλες φορες πρεπει να κανεις συχνα εξετασεις..... μου ειχαν προτινει για τον υπνο να περνω...! δεν πηρα ποτε..... επερνα απλα λιγο ακομα xanax και ειχα μια χαρα υπνο......!!!! το μονο προβλημα με το xanax ειναι τα κενα μνημης......! εχω συχνα blackout και δεν θυμαμαι τι ειπα πχ πριν απο 5-10λεπτα... :D

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    α μαλιστα.. μπορεις να τα καταφερεις...... εγω πως καταφερα να κοψω της βενζοδιαζεπινες? που ειναι ακομα χειροτερα.......
    Τελικά τι ισχύει?? εδώ λες ότι εκοψες τις βενζοδιαζεπινες... και μάλιστα τις αποκαλείς χειρότερες από την Ολανζαπίνη... μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο εεε?? φιλικά!!!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Τελικά τι ισχύει?? εδώ λες ότι εκοψες τις βενζοδιαζεπινες... και μάλιστα τις αποκαλείς χειρότερες από την Ολανζαπίνη... μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο εεε?? φιλικά!!!
    χαχα, αραξε...! ειχα καταφερει να της κοψω και με το ζορι αντεξα 1 μηνα... οποτε της ξεκινησα παλι....!!!

    κοιτα... απο θεμα εθισμου το xanax ειναι πολυ χειροτερο απο olanzapine... ομως ειναι πιο ασφαλες σε μακροχρονια χρηση σε μικρες δωσεις μεχρι 1mg.... σε σχεση με αντιψυχωσικα...

    γενικα για να το παρουμε λιγο αλιως... οτι φαρμακα και να περνουμε εχουν παρενεργειες... απλα τα αντιψυχωσικα σε μακροχρονια χρηση εχουν πολυ πιο σοβαρες απο οτι η βενζοδιαζεπινες... απο την αλλη υπαρχουν ατομα που πρεπει να περνουν αντιψυχωσικα φαρμακα ολη τους την ζωη.... προφανως και αυτα τα ατομα πρεπει να προσεχουν την διατροφη τους... και να κανουν γενικες εξετασεις....! αυτο ομως ειναι ενα κοματι που πρεπει να εχεις εναν καλο γιατρο και να υπαρχει μια παρακολουθηση στην ανταποκριση της θεραπειας....

    παντως σε ατομα που εχουν ανχος και καταθλιψη το θεωρο ακραιο να δινουν αντιψυχωσικα...... πλεον τα SSRI ειναι πολυ αποτελεσματικα στο 80% εχουν αποτελεσμα αρκει να βρεις πιο φαρμακο κανει για σενα..! τα πιο διμοφιλης αντικαταθλιπτικα που μεχρι στιγμης εχουν αποτελεσμα και ειναι πιο ανεκτα σε side effects ειναι cipralex, seropram, ladose.. αυτο απο κλινικες δοκιμες... περα απο αυτο τωρα... τα αντιψυχωσικα σε μικρες δωσεις οπως 25mg μπορει να βοηθησουν στο ακραιο ανχος... δηλαδη να εισαι ενα ατομο που εχεις καθημερινα πολλες κρισης πανικου... εκει οκ ειναι λογικο να σου δωσουν.... απο την αλλη υπαρχουν και η σταθεροποιητες διαθεσης που ειναι τα λεγομενα αντιεπιλιπτικα φαρμακα... και αυτα βοηθουν παρα πολυ στο ανχος... και ειναι σχετικα ασφαλες σε μακροχρονια χρηση...! οπως πχ το Lyrica.. αυτα ομως θελουν συζητηση με εναν γιατρο που εχει γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα...! πχ καποιος ψυχιατρος-νευρολος θα κατα την γνωμη μου ο κατάλληλος για αυτα..!

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 02-03-2019, 14:03
  2. Άγχος κατάθλιψη;;
    By zeta23_ed in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2018, 15:32
  3. αγχος ή καταθλιψη?
    By menis_64 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 21-09-2017, 22:22
  4. Άγχος και κατάθλιψη
    By Mar86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-03-2017, 17:41
  5. Άγχος για το σέξ, κατάθλιψη;
    By Νικος3 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-09-2012, 04:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •