Άγχος-Κατάθλιψη και αντιψυχωσικα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 82
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ποιος ειπε οτι το seroquel απο το xanax ειναι καλυτερο? χαχα....

    περνω xanax καθημερινα απο περιπου 11 χρονια....... ειμαι μεχρι 0.75mg την ημερα....... ειναι πολυ μικρη δοση... αν και ξερω οτι ειναι πολυ εθιστικα γτ δεν μπορω να τα κοψω..... αλλα ειναι πιο ασφαλες απο το να επερνα seroquel....... τα αντιψυχωσικα φαρμακα κανουν σοβαρες παρενεργειες χειροτερες απο το xanax στην μακροχρονια χρηση...... θελουν πολυ προσοχη και πολλες φορες πρεπει να κανεις συχνα εξετασεις..... μου ειχαν προτινει για τον υπνο να περνω...! δεν πηρα ποτε..... επερνα απλα λιγο ακομα xanax και ειχα μια χαρα υπνο......!!!! το μονο προβλημα με το xanax ειναι τα κενα μνημης......! εχω συχνα blackout και δεν θυμαμαι τι ειπα πχ πριν απο 5-10λεπτα... :D
    Βρε Ακη , παιρνω ζαναξ απο το 1999 , τοτε αρχισα με 2 /μερα , και απο το 2005 επαιρνα 10/ μερα ( με συνταγη παρακαλω !) ! κρατω ημερολογιο, και γραφω ποσα επαιρνα .................... αυτο βαστηξε μεχρι το 2019, και τωρα παιρνω 3/μερα , οχι τοσο δυσκολη ηταν η μειωση των .........πιο ευκολη απ οσο μου την παρουσιαζε ο γιατρος μου , ας τον πουμε γιατρο .......

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βρε Ακη , παιρνω ζαναξ απο το 1999 , τοτε αρχισα με 2 /μερα , και απο το 2005 επαιρνα 10/ μερα ( με συνταγη παρακαλω !) ! κρατω ημερολογιο, και γραφω ποσα επαιρνα .................... αυτο βαστηξε μεχρι το 2019, και τωρα παιρνω 3/μερα , οχι τοσο δυσκολη ηταν η μειωση των .........πιο ευκολη απ οσο μου την παρουσιαζε ο γιατρος μου , ας τον πουμε γιατρο .......
    σε καθε οργανισμο ειναι αλιως η βενζοδιαζεπινες... εμενα η μονη παρενεργεια που μου κανει ειναι αδυναμια στο χερι-ποδι και μια ασταθια...! και αυτα τα κενα μνημης παρολαυτα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι απο το xanax γιατι εχω και hashimoto που γενικα μου φερνει ημικρανιες η θυροξινη με αποτελεσμα να μην περνω χαπι...!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    σε καθε οργανισμο ειναι αλιως η βενζοδιαζεπινες... εμενα η μονη παρενεργεια που μου κανει ειναι αδυναμια στο χερι-ποδι και μια ασταθια...! και αυτα τα κενα μνημης παρολαυτα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι απο το xanax γιατι εχω και hashimoto που γενικα μου φερνει ημικρανιες η θυροξινη με αποτελεσμα να μην περνω χαπι...!
    Τι αλλο να σου πω βρε παιδι, δεν ξερω ουτε θυροξινες ( δεν εχω θυρεοειδη προβλημα ) , ουτε ασταθειες βιωσα , ουτε χασιμοτο ...........καλη επιτυχια παντως ευχομαι, που θα την εχεις , αμα το θελησεις , νομιζω , δεν ειμαι και γιατρος ........οτι δρουν σε καθε οργανισμο διαφορετικα οι βενζο, ειναι μια μεγαλη αληθεια ...........

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Εμ... Γεια σε όλους διάβασα όλη την συζήτηση, εγώ παίρνω έχει ένα χρόνο και αντικαθλιπτικά και αντιψυχωτικά (deprevix 250ml και matepil 200ml)για την κατάθλιψη και τον άγχος, τα αντιψυχωτικά τα άρχισα γιατί δεν ηρεμούσε το μυαλό μου, μια φωνή συνέχεια έβριζε έλεγε πολύ άσχημα πράγματα, μέχρι τώρα ευτυχώς έχει μειωθεί αρκετά όλο αυτό, κανένας σας από εδώ έχει γνώση για αυτά τα φάρμακα που παίρνω?

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    13
    Καλησπερα και απο εμενα παιδια !Για καποιο λογο μου μπηκαν ιδεες πριν 2 μηνες οτι ισως εχω καποιο σοβαρο προβλημα υγειας ! Εχω επισκεφτει 6 γιατρους και ολοι με διωχνουν λεγοντασ οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο το προβλημα μου . Αυτο που θελω να ρωτησω είναι οτι στις αρχες Ιουνιου ο παθολογος που εδωσε Εscitalopram Ariti 20mg ...Το θεμα ειναι οτι δν μου ανεφερε οτι πρεπει να το παρω στιαδιακα και εγω ξεκινησα με 20mg απο την αρχη ! Σε οποιον γιατρο επισκεφτηκα μετα και το ειπα τραβαγε τα μαλλια του (ακομα και ψυχιατρος ) . Για 17 μερες επαιρνα λοιπον 20 mg μεχρι που μειωσα στο 10mg. Απο την αρχη λοιπον που το ξεκινησα μεσα σε μια εβδομαδα αρχισα να εχω ξυροφθαλμια(κυριοσ το βραδυ με ενοχλουσαν τα φωτα πλεον ελαχιστα) και στην εβδομαδα επανω δυσκολια στην ουρηση τσουξιμο κτλ . Καλα για σεξ ουτε λογος δν εχω καμια διαθεση ! Γενικα ολα αυτα τα συμπτωματα που αυξησαν τους φοβους μου . Εχετε παρομοια εμπειρια γιατι αποτι διαβαζω δεν εχω βρει ανθρωπο να πηρε τετοια δοση απο την αρχη !

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 07-09-2020 at 11:36.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Τελικά τι ισχύει?? εδώ λες ότι εκοψες τις βενζοδιαζεπινες... και μάλιστα τις αποκαλείς χειρότερες από την Ολανζαπίνη... μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο εεε?? φιλικά!!!
    Τι είναι χειρότερο το ζαναξ ή το αντιψυχωσικο; Εμένα για κατάθλιψη μου προτείνουν αντιψυχωσικο να πάρω;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 07-09-2020 at 11:37.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Ναι το εφεξορ παρά πολύ καλά αν στην ποσότητα των 150 μιλιγκραμ δεν μου έκανε απίστευτη δυσκοιλιότητα τότε γιατί δεν μου δίνει εφεξορ με ρεμερον και πάει αντιψυχωσικο κατευθείαν; Έχω τρελαθεί
    Last edited by Aeon; 07-09-2020 at 11:37.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ναι το εφεξορ παρά πολύ καλά αν στην ποσότητα των 150 μιλιγκραμ δεν μου έκανε απίστευτη δυσκοιλιότητα τότε γιατί δεν μου δίνει εφεξορ με ρεμερον και πάει αντιψυχωσικο κατευθείαν; Έχω τρελαθεί
    Δυστυχώς τα δίνουν πλέον σαν καραμέλες... εγώ αν ήξερα ότι είναι τόσο εθιστικα και ότι είναι τόσο δύσκολο να κοπούν δεν θα είχα πάρει ποτέ αντιψυχωσικα... Για την δυσκοιλιοτητα... εμενα με βοήθησε πάρα πολύ το σπιτικό κεφιρ, και το να τρώω πολλές φυτικές ινες... Ανντο κάνεις θα με θυμηθείς!!!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Δυστυχώς τα δίνουν πλέον σαν καραμέλες... εγώ αν ήξερα ότι είναι τόσο εθιστικα και ότι είναι τόσο δύσκολο να κοπούν δεν θα είχα πάρει ποτέ αντιψυχωσικα... Για την δυσκοιλιοτητα... εμενα με βοήθησε πάρα πολύ το σπιτικό κεφιρ, και το να τρώω πολλές φυτικές ινες... Ανντο κάνεις θα με θυμηθείς!!!
    Γι αυτό και έχω πια πάθει νηλα με τους ψυχιάτρους άνθρωπος δεν υπάρχει.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Γι αυτό και έχω πια πάθει νηλα με τους ψυχιάτρους άνθρωπος δεν υπάρχει.
    Αμα σου πω τι πραγματικά είναι οι ψυχίατροι και πόσο για το...... ειναι.... θα με μπαναρουν!!!!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Αμα σου πω τι πραγματικά είναι οι ψυχίατροι και πόσο για το...... ειναι.... θα με μπαναρουν!!!!
    Μην ανησυχεί ς φιλε μου έχω καταλάβει... Μα είναι τόσο πιο χειρότεροι από τις άλλες ειδικότητες.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Eχουν καταλάβει πως ήμαστε οι περισσότεροι χωρίς οικογένειες που θα μπορούσαν να μας προστατευσουν οπότε μας εκμεταλλεύονται αλύπητα . Δεν θυμάμαι έναν από τόσους που έχω πάει να με πάρει τηλ.μια φορά σαν άνθρωπος να ρωτήσει πώς πας με τα φάρμακα , πάρε με έστω να δω πως είσαι.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Eχουν καταλάβει πως ήμαστε οι περισσότεροι χωρίς οικογένειες που θα μπορούσαν να μας προστατευσουν οπότε μας εκμεταλλεύονται αλύπητα . Δεν θυμάμαι έναν από τόσους που έχω πάει να με πάρει τηλ.μια φορά σαν άνθρωπος να ρωτήσει πώς πας με τα φάρμακα , πάρε με έστω να δω πως είσαι.
    Γιατί ξέρεις κάποιον που να θεραπευσαν? ... μονο φάρμακα ανελέητα... εμενα όταν έκοβα το αντιψυχωτικο και είχα συμπτώματα απόσυρσης... μου έλεγε ότι είναι από την ασθένεια... ενώ είχα κλασσικά συμπτώματα απόσυρσης...Εκεί κατάλαβα ότι μας δουλεύουν ψιλό γαζί...

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 02-03-2019, 14:03
  2. Άγχος κατάθλιψη;;
    By zeta23_ed in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2018, 15:32
  3. αγχος ή καταθλιψη?
    By menis_64 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 21-09-2017, 22:22
  4. Άγχος και κατάθλιψη
    By Mar86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-03-2017, 17:41
  5. Άγχος για το σέξ, κατάθλιψη;
    By Νικος3 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-09-2012, 04:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •