Βρήκα τη έχω...ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 77
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3
    Φόρουμ για την αποφευκτική διαταραχή http://apofeuktiki.freeforums.net/
    Last edited by d123215; 06-12-2019 at 23:00.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Η αλήθεια είναι ότι η εργοφοβία δεν υπάρχει στο DSM, για καλό λόγο. Διότι στην ουσία δεν φοβάσαι τη δουλειά αυτή καθ'αυτή αλλά όπως είπες φοβάσαι "ότι κάτι κακό θα συμβεί..ότι δεν θα τα καταφέρω..ότι θα ξεσπάσουν πάνω μου.."

    Δηλαδή υπάρχουν άλλοι λόγοι βαθύτεροι που πρέπει να τους ψάξεις λίγο πχ με κάποιον θεραπευτή.
    Τι είναι το DSM???

  3. #18
    Λοιπόν giorgos35 διαβάζοντας σε, ταυτίστηκα απόλυτα.. Βέβαια μου έχουν σκάσει πολλές φοβίες, άγχος κ κατάθλιψη το τελευταίο διάστημα οπότε βρίσκω στον εαυτό μου πολλά από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ..ομως προσπαθώ κ εγώ ν καταλάβω τι φταιει π έχω πέσει στο 0 κ τελευταία συνειδητοποιώ ότι η δουλειά μου, (για την ακρίβεια πρακτική είναι) μου φέρνει τεράστιο άγχος, σκέφτομαι συνεχώς να τη σταματήσω, τώρα που πήρα άδεια 2 βδομάδες για τις γιορτές νιώθω πολύ καλύτερα, αλλά πάντα σκέφτομαι ότι είμαι τεμπελα, ενώ στο παρελθόν ονειρευόμουν τη σόι μη που θ δουλεύω κ δε θα διαβάζω μόνο σε μια καρέκλα.. Βέβαια είμαι πολύ ανασφαλής κ χωρίς καμία αυτοπεποίθηση, εχω την αίσθηση ότι τα κάνω όλα λάθος εκεί μέσα, φοβάμαι να μιλήσω μήπως πετάξω καμία κοτσάνα κ μη σκεφτώ για το τι θα κάνω στο μέλλον μου κ στη ζωή μ επαγγελματικά.. Αστο εκεί με πιάνει πανικός.. Μπορεί να είναι μια γενικότερη κοινωνική φοβία κ καταθλιψη γτ γενικά αποφεύγω τον κόσμο κ επιδιώκω το δωμάτιο μου αλλά είναι κ το κομμάτι της δουλειάς που μ τα βγάζει όλα στην επιφάνεια..ελπιζω μόνο να ειναι κάτι περαστικό σε ολους...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Athina10 View Post
    Λοιπόν giorgos35 διαβάζοντας σε, ταυτίστηκα απόλυτα.. Βέβαια μου έχουν σκάσει πολλές φοβίες, άγχος κ κατάθλιψη το τελευταίο διάστημα οπότε βρίσκω στον εαυτό μου πολλά από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ..ομως προσπαθώ κ εγώ ν καταλάβω τι φταιει π έχω πέσει στο 0 κ τελευταία συνειδητοποιώ ότι η δουλειά μου, (για την ακρίβεια πρακτική είναι) μου φέρνει τεράστιο άγχος, σκέφτομαι συνεχώς να τη σταματήσω, τώρα που πήρα άδεια 2 βδομάδες για τις γιορτές νιώθω πολύ καλύτερα, αλλά πάντα σκέφτομαι ότι είμαι τεμπελα, ενώ στο παρελθόν ονειρευόμουν τη σόι μη που θ δουλεύω κ δε θα διαβάζω μόνο σε μια καρέκλα.. Βέβαια είμαι πολύ ανασφαλής κ χωρίς καμία αυτοπεποίθηση, εχω την αίσθηση ότι τα κάνω όλα λάθος εκεί μέσα, φοβάμαι να μιλήσω μήπως πετάξω καμία κοτσάνα κ μη σκεφτώ για το τι θα κάνω στο μέλλον μου κ στη ζωή μ επαγγελματικά.. Αστο εκεί με πιάνει πανικός.. Μπορεί να είναι μια γενικότερη κοινωνική φοβία κ καταθλιψη γτ γενικά αποφεύγω τον κόσμο κ επιδιώκω το δωμάτιο μου αλλά είναι κ το κομμάτι της δουλειάς που μ τα βγάζει όλα στην επιφάνεια..ελπιζω μόνο να ειναι κάτι περαστικό σε ολους...
    Καλή χρονιά χρόνια πολλά...τώρα είδα το μήνυμα σου..
    Το ίδιο είχα ησυχάσει και εγώ που σταματήσαμε για της γιορτές και είχα συμφωνήσει με τη δουλειά μου ότι μετά της γιορτές δεν μπορώ να συνεχίσω τη δουλεια..
    Μόλις με πηρανε τώρα τηλέφωνο και μου ζήτησαν μια χάρη να συνεχίσω μετά της γιορτές για καμία εβδομάδα.γιατι προφανος κάποιος συνάδελφος δεν θα έρθει έχει πρόβλημα υγείας η γυναίκα του..
    Και τώρα με ξανά έπιασε το αγχος-φοβος...
    Και το πιο παράλογο από όλα είναι ότι δεν ξέρω γιατί αγχώνομαι και φοβάμαι..και μιλάμε είναι μια θέση που την δούλεψα πριν της γιορτές και μου άρεσε πάρα πολύ..άρα δεν δικαιολογηται ούτε το άγχος μου ούτε ο φόβος μου...πωωωω χάλασε η ψυχολογία μου τώρα..
    Χαλαστηκα...το μόνο καλό είναι ότι θα πάω μόνο για τέσσερις ημέρες...από τρίτη έως Παρασκευή...ουφφφ.
    Ελπίζω μετά να μην μου ζήτηση πάλι συνεχίσω..
    Αλλά απτήν άλλη πρέπει να δουλέψω..πρέπει να ζήσω το σπίτι μου...πως θα επιβιώσουμε??δεν ξέρω πραγματικά δεν ξέρω..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    https://el.thpanorama.com/articles/a...tamientos.html

    Ακόμα μια ιστοσελίδα επίσημη από ψυχιάτρους νομίζω που αναλύει επακριβώς τι είναι η ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ και μάλιστα τη χαρακτηρίζει και σοβαρή ασθένεια..
    Εγώ προσωπικά αισθάνθηκα λες και με ξέρουν και μιλάνε αποκλειστικά για εμένα...
    Ταυτιστηκα απόλυτα

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    Smile

    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Αυτό το άρθρο εξηγη πολύ καλύτερα αυτή την ασθένεια..
    https://el.thpanorama.com/articles/a...tamientos.html

    Υπάρχει κάποιος κάποια στο φόρουμ που έχει παρόμοιο πρόβλημα..να ανταλλάξουμε γνώμες και μήπως καταφέρουμε να αλληλοβοηθηθουμε...
    Παρακαλώ κάθε γνώμη δεκτή
    Γεια σας παιδια. Μια απο τα ιδια κι γω αλλα εγω ακομη χειροτερα απο το αγχος μου τα εφτιαχνα μανταρα. Ευτυχώς στην δουλεια ειχα βοηθεια απο αλλους και ξεκολλούσα. Αυτο που παρατηρησα στους αλλους ειναι οτι πηγαιναν με τους δικους τους ρυθμους σιγα σιγα οχι θα κατσουν να σκασουν. Εφτιαχναν λαθη οι αλλοι σημασια δεν εδιναν εγω αγχωνομουν για εκεινους. Αυτο που μου ειπαν και οι φιλοι μου και το ειδα και στη πράξη απο τους αλλους ειναι να μην σε παρουν τον αερα και να μην ειμαστε τοσο φιλοτιμοι. Τωρα Αννη μου πρεπει να αγαπαμε τον εαυτο μας και να μην συγκρινομαστε με τους αλλους. Αλλοι θαυμαζουν τα εξυπνα μυαλά εγω θαυμαζω αυτους που δεν εχουν ποδια ή χερια και δε το βαζουν κάτω και ασχολουνται με ενα σωρο πραγματα. Η γνώμη μου ειναι να κανεις μια δουλεια που θα σε κραταει σε ψυχικη ηρεμια κι ας δουλευεις 6 μερες την εβδομαδα. Ειναι λογικο η ψυχολογια σου να ειναι χαλια οταν λες οτι πηγαινες σε συνεντεύξεις και δε σε περνανε αλλα συνεχιζουμε. Εγω μια φορα πηγα σε μια γνωστη να ζητησω δουλεια που μου ελεγε οτι θες Ρουλα και εφαγα ακυρο. Τι με τον εαυτο μου τα εβαλα τι με την μανα μου που με γεννησε τα εβαλα:D. Θα ηθελα να πω και κάτι αλλο η αγχωδης διαταραχη δεν ειναι τεμπελια αν και η Φιλη Σονια θελει να σε ταρακουνησει με αυτα που λέει, αλλά ο κάθε ανθρωπος εχει μεγαλωσει με διαφορετικα βιωματα και δε μπορουν ολοι να σκεφτονται το ιδιο. Παρε τον χρονο σου Αννη και σκέψου τι ειναι καλό για σενα μην σκεφτεσαι τι θα πουν στο σπιτι οι δικοι σου ετσι την πατησα κι γω. Αν θέλεις μπορεις να μιλησεις και με ψυχολογο που τα βλέπουν απο αλλη οπτική γωνια. Οι γονεις και οι φιλοι δεν αντιλαμβανονται το προβλήμα το ριχνουν στο οτι ετσι ειναι ο χαρακτηρας δεν θέλουν να παραδεχτουν οτι το παιδι τους μπορει και να εχει πρόβλημα ειτε ειναι μικρο είτε ειναι μεγαλο. Φιλια

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω αναφέρεσαι σε άλλο thread, αλλά θα σου πω ότι έχω περάσει αγχώδη διαταραχή και δεν τα λέω έξω από το χορό. Ο τρόπος να τα ξεπεράσεις όλα αυτά είναι να κοιτάξεις κατάματα τις φοβίες σου και τα θέματά σου και να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι, όχι η αδράνεια. Κανείς δεν λέει ότι είναι εύκολο, αλλά με το να λες δεν είναι εύκολο και να μη κάνεις τίποτα, το μόνο σίγουρο είναι ότι βουλιάζεις προς τα κάτω.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Γεια σας παιδια. Μια απο τα ιδια κι γω αλλα εγω ακομη χειροτερα απο το αγχος μου τα εφτιαχνα μανταρα. Ευτυχώς στην δουλεια ειχα βοηθεια απο αλλους και ξεκολλούσα. Αυτο που παρατηρησα στους αλλους ειναι οτι πηγαιναν με τους δικους τους ρυθμους σιγα σιγα οχι θα κατσουν να σκασουν. Εφτιαχναν λαθη οι αλλοι σημασια δεν εδιναν εγω αγχωνομουν για εκεινους. Αυτο που μου ειπαν και οι φιλοι μου και το ειδα και στη πράξη απο τους αλλους ειναι να μην σε παρουν τον αερα και να μην ειμαστε τοσο φιλοτιμοι. Τωρα Αννη μου πρεπει να αγαπαμε τον εαυτο μας και να μην συγκρινομαστε με τους αλλους. Αλλοι θαυμαζουν τα εξυπνα μυαλά εγω θαυμαζω αυτους που δεν εχουν ποδια ή χερια και δε το βαζουν κάτω και ασχολουνται με ενα σωρο πραγματα. Η γνώμη μου ειναι να κανεις μια δουλεια που θα σε κραταει σε ψυχικη ηρεμια κι ας δουλευεις 6 μερες την εβδομαδα. Ειναι λογικο η ψυχολογια σου να ειναι χαλια οταν λες οτι πηγαινες σε συνεντεύξεις και δε σε περνανε αλλα συνεχιζουμε. Εγω μια φορα πηγα σε μια γνωστη να ζητησω δουλεια που μου ελεγε οτι θες Ρουλα και εφαγα ακυρο. Τι με τον εαυτο μου τα εβαλα τι με την μανα μου που με γεννησε τα εβαλα:D. Θα ηθελα να πω και κάτι αλλο η αγχωδης διαταραχη δεν ειναι τεμπελια αν και η Φιλη Σονια θελει να σε ταρακουνησει με αυτα που λέει, αλλά ο κάθε ανθρωπος εχει μεγαλωσει με διαφορετικα βιωματα και δε μπορουν ολοι να σκεφτονται το ιδιο. Παρε τον χρονο σου Αννη και σκέψου τι ειναι καλό για σενα μην σκεφτεσαι τι θα πουν στο σπιτι οι δικοι σου ετσι την πατησα κι γω. Αν θέλεις μπορεις να μιλησεις και με ψυχολογο που τα βλέπουν απο αλλη οπτική γωνια. Οι γονεις και οι φιλοι δεν αντιλαμβανονται το προβλήμα το ριχνουν στο οτι ετσι ειναι ο χαρακτηρας δεν θέλουν να παραδεχτουν οτι το παιδι τους μπορει και να εχει πρόβλημα ειτε ειναι μικρο είτε ειναι μεγαλο. Φιλια
    ops σε λαθος μερος τα εγραψα αλλά αν το δει η Αννη εδω το ιδιο κάνει. Εσυ Γιωργο με μπέρδεψες εχεις ευθυνοφοβία?

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Φιλη μου ξερεις τι ειναι να σου λένε οι συναδελφοι Ρουλα ειναι σαν να σε εριξαν ενα κουβα νερο στο προσωπο που ιδρωνα απο το αγχος μου ετρεμαν τα χερια μου μπορει να αγχωνόμουν και για τα τσιγαρα που με εστελναν οποτε ναι ηθελα να τελειωνω γιατι σκεφτομουν οτι ημουν και αχρηστη αλλα τεμπελια δε το λέω

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    ops σε λαθος μερος τα εγραψα αλλά αν το δει η Αννη εδω το ιδιο κάνει. Εσυ Γιωργο με μπέρδεψες εχεις ευθυνοφοβία?
    Γεια σου ρουλα....πρέπει να έχω και από αυτό...δουλειές που έχουν ευθύνη δεν της αναλαμβάνω καθόλου και εξ αρχής...σε γενικές γραμμες έχω εργοφοβια...που σημενει φοβάμαι να δουλέψω αγχώνομαι υπερβολικά πολύ φοβάμαι υπερβολικά πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το διαχειριστώ και να με κάνει να παραιτούμαι..όταν παραιτούμαι και μετά είμαι μια χαρά είμαι περδικη ούτε αγχως ούτε φόβος ούτε τίποτα..και μετά όταν βρω άλλη δουλειά φρου και απτήν αρχή ξανά τα ίδια..νοιωθο απαίσια όταν αφού παραιτηθώ και μετά αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Φιλη μου ξερεις τι ειναι να σου λένε οι συναδελφοι Ρουλα ειναι σαν να σε εριξαν κουβα νερο στο προσωπο που ιδρωνα απο το αγχος μου ετρεμαν τα χερια μου μπορει να αγχωνόμουν και για τα τσιγαρα που με εστελναν οποτε ναι ηθελα να τελειωνω γιατι σκεφτομουν οτι ημουν και αχρηστη αλλα τεμπελια δε το λέω
    Δυστυχώς η ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ είναι παρεξηγημένη ασθένεια..με λίγα λόγια δεν μπορούμε να αποδείξουμε στους περισσότερους τουλάχιστον ότι δεν είμαστε τεμπέληδες..μοιάζει πολύ με τεμπελιά αλλά δεν είναι..
    Και το χειρότερο από όλα είναι ότι αυτή η ασθένεια συνήθως βρίσκει τους εργατικούς ανθρωπους..και όχι τους πραγματικά τεμπέληδες..(αν και προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει άνθρωπος τεμπέλης .. υπάρχει άνθρωπος που δεν βρικε να κανειμκαι δουλειά που να του αρέσει και να τον γεμίζει)..
    Και εγώ αγχώνομαι με το παραμικρό..όσο είμαι στη δουλειά φυσικά..

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Γεια σου ρουλα....πρέπει να έχω και από αυτό...δουλειές που έχουν ευθύνη δεν της αναλαμβάνω καθόλου και εξ αρχής...σε γενικές γραμμες έχω εργοφοβια...που σημενει φοβάμαι να δουλέψω αγχώνομαι υπερβολικά πολύ φοβάμαι υπερβολικά πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το διαχειριστώ και να με κάνει να παραιτούμαι..όταν παραιτούμαι και μετά είμαι μια χαρά είμαι περδικη ούτε αγχως ούτε φόβος ούτε τίποτα..και μετά όταν βρω άλλη δουλειά φρου και απτήν αρχή ξανά τα ίδια..νοιωθο απαίσια όταν αφού παραιτηθώ και μετά αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς...
    Ναι αλλα Γιωργο εσυ την τελειωνεις την δουλεια μεσα στην ημερα εγω ηθελα και βοηθεια του κοινου
    Αυτο που κάνεις ειναι πιο δυσκολο να τρως το λούκι στην αρχή και μετα να φευγεις
    Αυτο που λενε παντως ειναι οτι εφοσον δεν ειμαστε λειτουργικοι πρεπει να ζηταμε βοηθεια απο ειδικους. Γιατι σε όποια δουλεια και να παμε παντα οι εργοδοτες ή οι συναδελφοι θα καυγαδιζουν ειτε με μας ειτε με τους αλλους αυτο μου το εχουν πει και αλλοι παντου γινεται
    Ευχομαι να βρεις μια δουλεια που να σου αρεσει
    Last edited by Delmember2052020; 06-01-2020 at 11:33.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παντως για να γελασουμε και λιγο το μόνο σιγουρο ειναι οτι δεν θα δουλεψουμε ποτε σε πυργο ελεγχου να ρυθμιζουμε την κυκλοφορια των αεροσκαφων χαχα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Ναι αλλα Γιωργο εσυ την τελειωνεις την δουλεια μεσα στην ημερα εγω ηθελα και βοηθεια του κοινου
    Αυτο που κάνεις ειναι πιο δυσκολο να τρως το λούκι στην αρχή και μετα να φευγεις
    Αυτο που λενε παντως ειναι οτι εφοσον δεν ειμαστε λειτουργικοι πρεπει να ζηταμε βοηθεια απο ειδικους. Γιατι σε όποια δουλεια και να παμε παντα οι εργοδοτες ή οι συναδελφοι θα καυγαδιζουν ειτε με μας ειτε με τους αλλους αυτο μου το εχουν πει και αλλοι παντου γινεται
    Ευχομαι να βρεις μια δουλεια που να σου αρεσει
    Μακάρι και ευχάριστο...το ίδιο εύχομαι και σε εσένα..
    Δεν υπάρχει δουλειά που να την τελειώσεις..εκτός αν μιλάμε για δουλειές πχ να χτίζεις καμία οικοδομή μόνο τότε μπορείς να λες τελείωσα τη δουλειά μου..
    Εγώ δουλεύω σε ένα εργοστάσιο δηλαδή εργάτης κάθε μέρα κάνουμε ακριβώς το ίδιο έργο..
    Άρα και σήμερα να τελειώσω τη δουλειά μου και να σχολασω αύριο πάλι τα ίδια..
    Και δεν έχει σημασία καθόλου αν τελειώνεις τη δουλειά.γιατι όπως είπα θα δουλέψω οχ σε μια δουλειά πέντε δεκα μέρες το πολύ και δεν θα αντέξω άλλο το αγχως και τη φοβία και θα παραιτηθώ...άρα τη κέρδισα..τιοοτα μια τρύπα στο νερό..σκοπός είναι κάθε μέρα να πηγενεις στη δουλειά σου και να είσαι ήσυχος και χαρούμενος..αλλιώς δεν αντέχεις..
    Δουλειά με αγχος και με φόβο δεν μπορείς να κάνεις για αρκετό καιρό..παρά μόνο για μερικές μέρες..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Παντως για να γελασουμε και λιγο το μόνο σιγουρο ειναι οτι δεν θα δουλεψουμε ποτε σε πυργο ελεγχου να ρυθμιζουμε την κυκλοφορια των αεροσκαφων χαχα
    Το παρεξενο ξέρεις ποιο είναι..θα σου φανεί απίστευτο και αντίθετο από αυτό που συζητάμε τόση ώρα..σε πύργο ελέγχου δεν θα δούλευα ούτε για εκατό χιλιάδες ευρώ το μήνα...φαντάσου δηλαδή...θα τρακερναν όλα τα αεροπλάνα δεν το συζητώ καν...
    Αλλά ένα από τα αποθημενα μου είναι να οδηγήσω αεροπλάνων θα ήθελα πολύ να κάνω αυτή τη δουλειά ..τη δουλειά του πιλότου..μιλάμε πάντα για εμπορικά.οζι πολεμικά..αυτά δεν μου αρέσουν γιατί αφαιρουνε ανθρώπινες ζωές..αλλά τα εμπορικά μου αρέσουν πολύ..

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. καλώς σας βρήκα !!!
    By GEDORE in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 26-02-2019, 03:04
  2. ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!
    By stellou1989_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 05-04-2009, 20:17
  3. Καλώς σας βρήκα !!!
    By swan_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-2009, 15:36
  4. Καλώς σας βρήκα
    By evdost in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2009, 00:48
  5. Καλώς σας Βρήκα!!!
    By Lenaki_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 3
    Last Post: 21-08-2008, 09:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •