Βρήκα τη έχω...ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 77
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Αυτή τη στιγμή είμαι καλύτερα το καλό με αυτή την αρρώστια είναι ότι δεν μονιμο...δηλαδή 24 ώρες να είμαι χάλια...είναι στιγμές...κάποιες στιγμές είμαι χάλια..όπως πριν...κάποιες φορές είμαι καλά όπως τώρα...

  2. #47
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ξέρω ότι υπάρχουν επιδοτήσεις ..αλλά το θέμα είναι ότι πρώτα θα πρέπει να βάλεις τα χρήματα απτή δική σου τσέπη να ανοίξεις την επειχηρηση να έρθουν να τον σου ε ότι δουλεύεις και μετά να σου επιστρέψουν όσα ξοδέψεις..το θέμα είναι ότι δεν έχω τα χρήματα για να ξεκινήσω κάτι δικό μου.εστω και ψιλικατζιδικο..η μπουγάτσα καφέ που το θέλω πολύ..
    Απτό σπίτι τι να κάνω και εγώ αυτό σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω στο σπίτι για να πουλάω..ξέρω να τοποτθετο δορυφορικές και κεντρικές κεραίες..αλλά το θέμα είναι ότι όλοι θέλουν τζάμπα το έχω κάνει παλιότερα και το εγκατεληψα ακριβώς γι'αυτό το λόγο...για να καταλάβεις σε έναν είπα ότι κεντρική κεραία από μένα καλώδια από μένα συν η δουλειά μου..θέλω μόνο σαράντα ευρώ...και γυρνάει και μου λέει πολλά είναι...και του λέω πάνε σε άλλον να σου ζητήσει 100€ ευρώ να του πεις και ευχάριστω...γιατί εκείνη την ώρα μου την έδωσε...σκέφτομαι να πάρω να πουλήσω κουλούρια αλλά και εκείνη κυνηγάνε πολύ..δεν ξέρω κάτι θα βρω να κάνω...
    Αυτή τη στιγμή που γράφω δεν είμαι καθόλου καλά....
    Είμαι φουλ αγχωμενος και δεν μπορώ να ησυχάσω...σχεδόν τρομοκρατημένος...
    Εγώ σκεφτόμουν κάτι πιο πολύ το οποίο μπορείς να φτιάχνεις εσύ. Ας πούμε για παράδειγμα ο μπαμπάς μιας φίλης μου πριν λίγους μήνες απολύθηκε από την δουλειά του και πλέον στο σπίτι φτιάχνει χειροποίητα γλυκά, πίτες, τούρτες και τα πουλάει σε γνωστούς και μέσω φβ. Τα υλικά δεν είναι ακριβά και την τιμή την καθορίζεις εσύ..
    Στην αρχή ξεκίνησε διστακτικά αλλά πλέον με τόσο πολύ δουλειά που έχει βοηθάει και η γυναίκα του. Έχει ανάλαβει ακόμη και βαφτίσεις, πάρτυ κτλ..
    Είναι μια πολύ καλή ιδέα που την ξεκίνησε ως χόμπι και για ένα μικρό εισόδημα και του βγήκε σε κάτι πολύ μεγαλύτερο.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Εγώ σκεφτόμουν κάτι πιο πολύ το οποίο μπορείς να φτιάχνεις εσύ. Ας πούμε για παράδειγμα ο μπαμπάς μιας φίλης μου πριν λίγους μήνες απολύθηκε από την δουλειά του και πλέον στο σπίτι φτιάχνει χειροποίητα γλυκά, πίτες, τούρτες και τα πουλάει σε γνωστούς και μέσω φβ. Τα υλικά δεν είναι ακριβά και την τιμή την καθορίζεις εσύ..
    Στην αρχή ξεκίνησε διστακτικά αλλά πλέον με τόσο πολύ δουλειά που έχει βοηθάει και η γυναίκα του. Έχει ανάλαβει ακόμη και βαφτίσεις, πάρτυ κτλ..
    Είναι μια πολύ καλή ιδέα που την ξεκίνησε ως χόμπι και για ένα μικρό εισόδημα και του βγήκε σε κάτι πολύ μεγαλύτερο.
    Μπορώ μέσω Facebook να πουλάω δαχτυλίδια και κοσμήματα.. εννοείτε όχι χρυσά...αυτά που πουλάνε με 5€ και με 10€ μπορώ να δοκιμάσω αυτό...

  4. #49
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Μπορώ μέσω Facebook να πουλάω δαχτυλίδια και κοσμήματα.. εννοείτε όχι χρυσά...αυτά που πουλάνε με 5€ και με 10€ μπορώ να δοκιμάσω αυτό...
    Ναι εννοείται πως μπορείς..
    Επίσης μπορείς να ψάξεις για δουλειά μέσω υπολογιστή και από το σπίτι , πλέον υπάρχουν αρκετές εταιρίες που το κάνουν αυτό.
    Λύσεις υπάρχουν αρκεί να υπάρχει όρεξη και υπομονή!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Μπορώ μέσω Facebook να πουλάω δαχτυλίδια και κοσμήματα.. εννοείτε όχι χρυσά...αυτά που πουλάνε με 5€ και με 10€ μπορώ να δοκιμάσω αυτό...
    σόρρυ που δεν θυμάμαι, αλλά μπορείς να επαναλάβεις με τί έχεις ασχοληθεί επαγγελματικά?
    Σχετικά με το επίδομα, γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε δημόσιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο όπως το Αιγινήτειο στην Αθήνα όπου υποτίθεται οι ιατροί είναι πιο κατηρτισμένοι και ψαγμένοι όσον αφορά την εργοφοβία ώστε να περάσεις από επιτροπή. Σε περίπτωση που η επιτροπή απορρίψει το αίτημά σου, δικαιούσαι να κάνεις ένσταση.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Γιώργο εγώ έχω ακούσει ότι σου δίνουν κάποιο δάνειο με χαμηλό επιτόκιο για να ανοίξεις κάτι δικό σου.. Είναι πρόγραμμα του ΟΑΕΔ. Δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνεις γι αυτό αλλά από τη στιγμή που λέει δάνειο δεν νομίζω να πρέπει να βάλεις πρώτα εσύ τα χρήματα..
    δεν είναι δάνειο, είναι επιδότηση, δηλαδή δεν πρέπει να τα επιστρέψεις. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ
    http://www.oaed.gr/anoikta-programma..._col_count%3D3

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Ναι εννοείται πως μπορείς..
    Επίσης μπορείς να ψάξεις για δουλειά μέσω υπολογιστή και από το σπίτι , πλέον υπάρχουν αρκετές εταιρίες που το κάνουν αυτό.
    Λύσεις υπάρχουν αρκεί να υπάρχει όρεξη και υπομονή!
    Ναι???τι δουλειές είναι αυτές απτό σπίτι μέσω υπολογιστή μήπως ξέρεις να μου πεις κάποια πράγματα ιδέες??η αν ξέρεις κάποια εταιρία να απευθυνθώ??

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    σόρρυ που δεν θυμάμαι, αλλά μπορείς να επαναλάβεις με τί έχεις ασχοληθεί επαγγελματικά?
    Σχετικά με το επίδομα, γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε δημόσιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο όπως το Αιγινήτειο στην Αθήνα όπου υποτίθεται οι ιατροί είναι πιο κατηρτισμένοι και ψαγμένοι όσον αφορά την εργοφοβία ώστε να περάσεις από επιτροπή. Σε περίπτωση που η επιτροπή απορρίψει το αίτημά σου, δικαιούσαι να κάνεις ένσταση.
    Μένω Θεσσαλονίκη...δεν ξέρω αν πρέπει να απευθυνθώ αντίστοιχα στο νοσοκομείο της Σταυρούπολης ψυχιατρικό

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Μένω Θεσσαλονίκη...δεν ξέρω αν πρέπει να απευθυνθώ αντίστοιχα στο νοσοκομείο της Σταυρούπολης ψυχιατρικό
    Θα σου αντιπρότεινα την Γ΄Ψυχιατρική Κλινική του ΑΧΕΠΑ επειδή είναι Πανεπιστημιακή.
    Με τί έχεις ασχοληθεί επαγγελματικά?

    http://www.ahepahosp.gr/med5_psychia.asp

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    σόρρυ που δεν θυμάμαι, αλλά μπορείς να επαναλάβεις με τί έχεις ασχοληθεί επαγγελματικά?
    Σχετικά με το επίδομα, γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε δημόσιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο όπως το Αιγινήτειο στην Αθήνα όπου υποτίθεται οι ιατροί είναι πιο κατηρτισμένοι και ψαγμένοι όσον αφορά την εργοφοβία ώστε να περάσεις από επιτροπή. Σε περίπτωση που η επιτροπή απορρίψει το αίτημά σου, δικαιούσαι να κάνεις ένσταση.
    Κοίτα η κανονική μου δουλειά είναι αποθηκαριος..picker packer...δηλαδή εβγαζα παραγγελίες...
    Έχω τελειώσει ηλεκτρονικός...ασχολουμε σαν χόμπι με επισκευές ηλεκτρονικων συσκευών...
    Αυτή τη περίοδο δουλεύω ως εργάτης σε ένα εργοστάσιο στη Σίνδο.. αλουμινένια κουτάκια παράγουμε..

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών....θεωρητικά θα μπορούσες να πάρεις επιδότηση από ΟΑΕΔ να ξεκινήσεις κάτι δικό σου. Πιστεύω οτι μια δουλειά δική σου, όπου εσύ είσαι το αφεντικό του εαυτού σου δεν θα σε έκανε να νιώθεις άσχημα.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών....θεωρητικά θα μπορούσες να πάρεις επιδότηση από ΟΑΕΔ να ξεκινήσεις κάτι δικό σου. Πιστεύω οτι μια δουλειά δική σου, όπου εσύ είσαι το αφεντικό του εαυτού σου δεν θα σε έκανε να νιώθεις άσχημα.
    Και εγώ το πιστεύω αυτό ότι σε μια δικιά μου δουλειά δεν θα αγχωνομουν ...χωρίς να θέλω να είμαι αρνητικός αλλά δεν μπορώ να ανοίξω δικό μου εργαστήριο ηλεκτρονικής..διότι θέλουν και άλλα πράγματα εκτός από πτυχίο και χρήματα ...θέλουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι τώρα που να αποδεικνύει ότι έχω εμπειρία στο χώρο αυτό..
    Προτείνω να ανοίξω μπουγάτσα καφέ ..που στην εποχή μας έχει πολύ περάσει τα εργαστήρια ούτε σι άλλος έιναι σπάνια στην εποχή μας λόγο του ότι η συσκευές είναι και φθηνές πχ dvd περνης με 25€ τη να Κατσής να επισκευάσης...η τηλεόραση έχει και με 200€-250€ και τα υλικα είναι ακριβά βάλε και το κόστος απτό σέρβις..κανένας δεν πάει για επισκευή τη συσκευή του..
    Αλλά όπως είπα μπουγάτσα καφέ θα με ενδιέφερε πάρα πολύ και αν πάρω επιδότηση θα κάνω μπουγάτσα καφέ ..πιο πολύ θα δούλεψή πιστεύω..

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    πουλα τηλεορασεισ και ντιβιντι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elis View Post
    πουλα τηλεορασεισ και ντιβιντι
    Καλώς τον Έλις...πολύ καιρό είχαμε να τα πούμε..χερομαι που σε βρίσκω εδώ..και μην φύγεις ποτε...
    Πολύ ευχαρίστως Έλις είναι μια από της αγαπημένες μου δουλειές να πουλάω ηλεκτρονικές συσκευές ...
    Αλλά να ανοίξεις επειχηρηση τέτοια προϋπόθεση χονδρό χρήμα...όχι ψιλό...και άντε να ανταγωνιστής τα μεγάλα καταστήματα που όλοι ξέρουμε...να μην λέω ονόματα μήπως δεν κάνει...
    Πάρε με εργάτη στα χωράφια σου Έλις...με εσένα αφεντικό πιστεύω δεν θα αγχωνομουν ποτέ...και με τεράστια ευχαρίστηση θα δούλευα για ένα αφεντικό σαν εσένα.
    Και η υπερωρίες χάρισμα..για εσένα και μονο

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    ναι θα μπορούσες να ανοίξεις κάτι στο χώρο εστίασης, μου έχουν λείψει οι ατομικές επιχειρήσεις με μπουγάτσες, τυρόπιτες, κιμαδόπιτες, φωλιά του κυνηγού, γλώσσα της πεθεράς κλπ. Πήξαμε στο Γρηγόρη, στα εβερεστ όπου έχουν παντού τα ίδια και τα ίδια.
    Στο λέω επειδή και να καταφέρεις να βγάλεις επίδομα, το προνοιακό είναι 600 το δίμηνο, δηλαδή 3 κατοστάρικα το μήνα....

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. καλώς σας βρήκα !!!
    By GEDORE in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 26-02-2019, 03:04
  2. ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!
    By stellou1989_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 05-04-2009, 20:17
  3. Καλώς σας βρήκα !!!
    By swan_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-2009, 15:36
  4. Καλώς σας βρήκα
    By evdost in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2009, 00:48
  5. Καλώς σας Βρήκα!!!
    By Lenaki_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 3
    Last Post: 21-08-2008, 09:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •