Βρήκα τη έχω...ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 77
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Βρήκα τη έχω...ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ...

    Καλημέρα σε όλους..μετά από πόσο καιρο που έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι έχω τελικά το βρηκα..
    Έχω ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ...
    Υπάρχουν διάφορες φοβίες στον άνθρωπο μια από αυτές δυστυχώς είναι η ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ..
    Ρίξτε μια ματιά όσοι θέλετε εδώ
    https://el.sainte-anastasie.org/arti...-y-causas.html

    Και τόσο καιρό ορκιζομουν να αποδείξω ότι δεν είμαι τεμπέλης απλά δεν ξέρω τι έχω και σε όσες δουλειές πάω με πιάνει ένα τρομερό άγχος και με κάνει να παραιτούμαι και μόνο όταν παραιτούμαι ησυχάζω.
    Από αυτό είναι..
    Δουλεύω από τα 14 μου..το τελευταίο ένα χρόνο παραιτούμαι συστηματικά από δουλειές που βρίσκω αγχωνομαι πολυ...μόλις παραιτούμαι ψάχνω να βρω άλλη δουλειά νομιζοντας ότι η προηγούμενη δουλειά δεν ήταν καλή η δεν ήταν για εμένα και αυτό ήταν που με αγχωνε αλλά στην επόμενη δουλειά που έβρισκα πάλι τα ίδια πάθαινα..αγχονομουν και αυτό με έκανε να ξανά παραιτηθώ...
    Αυτό το παιθενουμαι μετά από κάποια τραυματική εμπειρία μέσα στη δουλειά μας..
    Είτε σωματική είτε ψυχολογική..
    Τραυματική εμπειρία μπορεί να είναι κακη συμπεριφορά συναδέλφων..η εργοδοσίας..η εκμετάλλευση εργοδότη.
    Ειδικά όταν αυτά συσσωρεύονται στο υποσυνείδητο του ανθρώπου τότε πολύ πιθανόν να δημιουργηθεί η ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ...
    Και εγώ είχα όντως κακή συμπεριφορά από εργοδότες..
    Αισθάνομαι άγχος όταν είναι να πάω στη δουλειά..αγχως ανάμικτα συναισθήματα φόβος δυσαρκεια και αίσθημα αποτυχίας..και μάλλον δυστυχώς πρέπει να είναι σε σοβαρό βαθμό το δικό μου..σύμφωνα τουλάχιστον με το άρθρο.διοτι φτάνει σε επίπεδο να με κάνει να παραιτούμαι από δουλειές..
    Θα πάω σε ψυχολόγο πολύ σύντομα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Αυτό το άρθρο εξηγη πολύ καλύτερα αυτή την ασθένεια..
    https://el.thpanorama.com/articles/a...tamientos.html

    Υπάρχει κάποιος κάποια στο φόρουμ που έχει παρόμοιο πρόβλημα..να ανταλλάξουμε γνώμες και μήπως καταφέρουμε να αλληλοβοηθηθουμε...
    Παρακαλώ κάθε γνώμη δεκτή

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    δεν έχω ξανακούσει τον συγκεκριμένο όρο, αλλά ναι, ως φαινόμενο υπάρχει. Και εγώ πάντα παραιτούμαι μετά από 1,5 - 2 χρόνια επειδή νιώθω οτι πέφτω θύμα εκμετάλλευσης. Δηλαδή πέφτω με ενθουσιασμό στη δουλειά, ναι, όντως, βγάζω μεγαλύτερο φόρτο εργασίας από τους περισσότερους συναδέλφους με αποτέλεσμα οι προιστάμενοι να μου αναθέτουν δουλειές που δεν είναι σε θέση να κάνουν άλλοι που αποδίδουν λιγότερα από μένα αν και ανήκουμε στην ίδια μισθολογική κατηγορία. Και υπερωρίες έχω δουλέψει πολλές. Έχω ακούσει μέχρι και το "τί να κάνουμε που έχουμε κάποιους στο τμήμα που είναι αργοί? ευτυχώς έχουμε το Νικόλα να κλείνει τρύπες". Όταν όμως έρχεται η ώρα να συζητήσω για αύξηση, εκεί η απάντηση είναι πάντα ίδια "τόσα δίνουμε και άμα σου αρέσει". Τότε φεύγω, έχει τύχει περίπτωση να χρειαστεί να με αντικαταστήσουν με 3 άτομα για να βγει ο όγκος εργασίας που βγάζω και μετά από ένα μήνα να με παρακαλάνε να επιστρέψω....αλλά πάντα με το ίδιο μισθό, απλά με "αγαπάνε" και τους αρέσει η παρέα μου.
    Οπότε, δεν ξέρω, κοίτα μήπως προσφέρεις στην εργασία παραπάνω από όσο πρέπει, από όσα αρχικά ζητάνε, από όσα κάνουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι, και τελικά την προαγωγή ή την αύξηση την παίρνει η ξανθιά με τον βύζο έξω. Δεν είναι τυχαίο οτι και αυτού του είδους η "αξιοκρατία" μας έφερε μνημόνια και λουκέτο σε χιλιάδες επιχειρήσεις. Σε περίπτωση που σου έχουν συμβεί και εσένα όσα περιγράφω, στην επόμενη δουλειά σου, κάνε ακριβώς αυτό που ζητάνε στη συνέντευξη, αυτό που κάνουν και οι συνάδελφοι. Μην παίρνεις πρωτοβουλίες, μην δίνεις παραπάνω από όσα δίνουν οι άλλοι. Υπάλληλος είσαι, εκτελείς εντολές, η επιχείρηση δεν είναι δική σου. Το να νιώθεις αδικημένος στο περιβάλλον εργασίας δεν είναι μεμπτό, ούτε ψυχολογικό πρόβλημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    δεν έχω ξανακούσει τον συγκεκριμένο όρο, αλλά ναι, ως φαινόμενο υπάρχει. Και εγώ πάντα παραιτούμαι μετά από 1,5 - 2 χρόνια επειδή νιώθω οτι πέφτω θύμα εκμετάλλευσης. Δηλαδή πέφτω με ενθουσιασμό στη δουλειά, ναι, όντως, βγάζω μεγαλύτερο φόρτο εργασίας από τους περισσότερους συναδέλφους με αποτέλεσμα οι προιστάμενοι να μου αναθέτουν δουλειές που δεν είναι σε θέση να κάνουν άλλοι που αποδίδουν λιγότερα από μένα αν και ανήκουμε στην ίδια μισθολογική κατηγορία. Και υπερωρίες έχω δουλέψει πολλές. Έχω ακούσει μέχρι και το "τί να κάνουμε που έχουμε κάποιους στο τμήμα που είναι αργοί? ευτυχώς έχουμε το Νικόλα να κλείνει τρύπες". Όταν όμως έρχεται η ώρα να συζητήσω για αύξηση, εκεί η απάντηση είναι πάντα ίδια "τόσα δίνουμε και άμα σου αρέσει". Τότε φεύγω, έχει τύχει περίπτωση να χρειαστεί να με αντικαταστήσουν με 3 άτομα για να βγει ο όγκος εργασίας που βγάζω και μετά από ένα μήνα να με παρακαλάνε να επιστρέψω....αλλά πάντα με το ίδιο μισθό, απλά με "αγαπάνε" και τους αρέσει η παρέα μου.
    Οπότε, δεν ξέρω, κοίτα μήπως προσφέρεις στην εργασία παραπάνω από όσο πρέπει, από όσα αρχικά ζητάνε, από όσα κάνουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι, και τελικά την προαγωγή ή την αύξηση την παίρνει η ξανθιά με τον βύζο έξω. Δεν είναι τυχαίο οτι και αυτού του είδους η "αξιοκρατία" μας έφερε μνημόνια και λουκέτο σε χιλιάδες επιχειρήσεις. Σε περίπτωση που σου έχουν συμβεί και εσένα όσα περιγράφω, στην επόμενη δουλειά σου, κάνε ακριβώς αυτό που ζητάνε στη συνέντευξη, αυτό που κάνουν και οι συνάδελφοι. Μην παίρνεις πρωτοβουλίες, μην δίνεις παραπάνω από όσα δίνουν οι άλλοι. Υπάλληλος είσαι, εκτελείς εντολές, η επιχείρηση δεν είναι δική σου. Το να νιώθεις αδικημένος στο περιβάλλον εργασίας δεν είναι μεμπτό, ούτε ψυχολογικό πρόβλημα.
    έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση με αυτή που περιγράφεις αλλά στο παρελθόν όχι σε αυτή τη δουλειά αλλά σε κάποια άλλη (αποθήκη)..πολλές φορές έβγαζα
    Παραγγελίες που ερχόντουσαν τελευταία στιγμή και έπρεπε να βγουν να εκτελεσθούν και να φύγουν..και έβγαζα δουλειά για τρεια άτομα αλλά δεν μπορώ να πω καλοπληρωνουμουν...αλλά το ευχαριστώ στο τέλος ήταν η απόλυση...απόλαυσαν εμένα και κράτησαν κάτι άτομα που μπροστά στο αφεντικό καθοντουσαν και πίνανε καφέ ..έφυγα εγώ μείναν εκείνοι.
    Τέτοιο πρόβλημα δεν αντιμετωπίζω εδώ...απλά τώρα εγώ έχω πλέον πρόβλημα και δεν μπορώ να δουλέψω...
    Επισεις εσυ όπως μου τα λες μια χαρά φυσιολογικός είσαι μια χαρά δουλεύεις...απλά διαφωνείς με το μισθό σου και φευγεις απόλυτος φυσιολογικό και δικαιολογημένο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    δεν έχω ξανακούσει τον συγκεκριμένο όρο, αλλά ναι, ως φαινόμενο υπάρχει. Και εγώ πάντα παραιτούμαι μετά από 1,5 - 2 χρόνια επειδή νιώθω οτι πέφτω θύμα εκμετάλλευσης. Δηλαδή πέφτω με ενθουσιασμό στη δουλειά, ναι, όντως, βγάζω μεγαλύτερο φόρτο εργασίας από τους περισσότερους συναδέλφους με αποτέλεσμα οι προιστάμενοι να μου αναθέτουν δουλειές που δεν είναι σε θέση να κάνουν άλλοι που αποδίδουν λιγότερα από μένα αν και ανήκουμε στην ίδια μισθολογική κατηγορία. Και υπερωρίες έχω δουλέψει πολλές. Έχω ακούσει μέχρι και το "τί να κάνουμε που έχουμε κάποιους στο τμήμα που είναι αργοί? ευτυχώς έχουμε το Νικόλα να κλείνει τρύπες". Όταν όμως έρχεται η ώρα να συζητήσω για αύξηση, εκεί η απάντηση είναι πάντα ίδια "τόσα δίνουμε και άμα σου αρέσει". Τότε φεύγω, έχει τύχει περίπτωση να χρειαστεί να με αντικαταστήσουν με 3 άτομα για να βγει ο όγκος εργασίας που βγάζω και μετά από ένα μήνα να με παρακαλάνε να επιστρέψω....αλλά πάντα με το ίδιο μισθό, απλά με "αγαπάνε" και τους αρέσει η παρέα μου.
    Οπότε, δεν ξέρω, κοίτα μήπως προσφέρεις στην εργασία παραπάνω από όσο πρέπει, από όσα αρχικά ζητάνε, από όσα κάνουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι, και τελικά την προαγωγή ή την αύξηση την παίρνει η ξανθιά με τον βύζο έξω. Δεν είναι τυχαίο οτι και αυτού του είδους η "αξιοκρατία" μας έφερε μνημόνια και λουκέτο σε χιλιάδες επιχειρήσεις. Σε περίπτωση που σου έχουν συμβεί και εσένα όσα περιγράφω, στην επόμενη δουλειά σου, κάνε ακριβώς αυτό που ζητάνε στη συνέντευξη, αυτό που κάνουν και οι συνάδελφοι. Μην παίρνεις πρωτοβουλίες, μην δίνεις παραπάνω από όσα δίνουν οι άλλοι. Υπάλληλος είσαι, εκτελείς εντολές, η επιχείρηση δεν είναι δική σου. Το να νιώθεις αδικημένος στο περιβάλλον εργασίας δεν είναι μεμπτό, ούτε ψυχολογικό πρόβλημα.
    Είναι λιγάκι σπάνια η ασθένεια μου...τη βρίσκεις σε λίγους ανθρώπους η αλήθεια είναι..και δυστυχώς είναι πολύ παρεξήγησημη...διότι ακούγεται σαν τεμπελιά αλλά δεν είναι...και αυτό διότι το αγχως και η φοβίες φεύγουν και γινόμαστε καλά μόνο όταν παραιτουμαστε η όταν μας διώχνουν η τελιωνει η δουλειά ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καλημέρα σε όλους..μετά από πόσο καιρο που έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι έχω τελικά το βρηκα..
    Έχω ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ...
    Υπάρχουν διάφορες φοβίες στον άνθρωπο μια από αυτές δυστυχώς είναι η ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ..
    Ρίξτε μια ματιά όσοι θέλετε εδώ
    https://el.sainte-anastasie.org/arti...-y-causas.html

    Και τόσο καιρό ορκιζομουν να αποδείξω ότι δεν είμαι τεμπέλης απλά δεν ξέρω τι έχω και σε όσες δουλειές πάω με πιάνει ένα τρομερό άγχος και με κάνει να παραιτούμαι και μόνο όταν παραιτούμαι ησυχάζω.
    Από αυτό είναι..
    Δουλεύω από τα 14 μου..το τελευταίο ένα χρόνο παραιτούμαι συστηματικά από δουλειές που βρίσκω αγχωνομαι πολυ...μόλις παραιτούμαι ψάχνω να βρω άλλη δουλειά νομιζοντας ότι η προηγούμενη δουλειά δεν ήταν καλή η δεν ήταν για εμένα και αυτό ήταν που με αγχωνε αλλά στην επόμενη δουλειά που έβρισκα πάλι τα ίδια πάθαινα..αγχονομουν και αυτό με έκανε να ξανά παραιτηθώ...
    Αυτό το παιθενουμαι μετά από κάποια τραυματική εμπειρία μέσα στη δουλειά μας..
    Είτε σωματική είτε ψυχολογική..
    Τραυματική εμπειρία μπορεί να είναι κακη συμπεριφορά συναδέλφων..η εργοδοσίας..η εκμετάλλευση εργοδότη.
    Ειδικά όταν αυτά συσσωρεύονται στο υποσυνείδητο του ανθρώπου τότε πολύ πιθανόν να δημιουργηθεί η ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ...
    Και εγώ είχα όντως κακή συμπεριφορά από εργοδότες..
    Αισθάνομαι άγχος όταν είναι να πάω στη δουλειά..αγχως ανάμικτα συναισθήματα φόβος δυσαρκεια και αίσθημα αποτυχίας..και μάλλον δυστυχώς πρέπει να είναι σε σοβαρό βαθμό το δικό μου..σύμφωνα τουλάχιστον με το άρθρο.διοτι φτάνει σε επίπεδο να με κάνει να παραιτούμαι από δουλειές..
    Θα πάω σε ψυχολόγο πολύ σύντομα..
    Καλησπέρα φίλε σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω κι ακριβώς το ίδιο θέμα δεν είμαι τεμπέλης βοηθάω τους δικούς μου στα χωράφια στα ζώα που έχουμε, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ να πάω να δουλέψω ξανά κάπου δεν είχα κ την καλύτερη εμπειρία όταν είχα πάει για δουλειά στην Γερμανία :/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δεν εχω δουλεψει ποτε στη ζωη μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Είναι λιγάκι σπάνια η ασθένεια μου...τη βρίσκεις σε λίγους ανθρώπους η αλήθεια είναι..και δυστυχώς είναι πολύ παρεξήγησημη...διότι ακούγεται σαν τεμπελιά αλλά δεν είναι...και αυτό διότι το αγχως και η φοβίες φεύγουν και γινόμαστε καλά μόνο όταν παραιτουμαστε η όταν μας διώχνουν η τελιωνει η δουλειά ..
    έχεις κάνει σχέσεις? μπορείς να κοιμηθείς παρέα στο κρεβάτι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Καλησπέρα φίλε σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω κι ακριβώς το ίδιο θέμα δεν είμαι τεμπέλης βοηθάω τους δικούς μου στα χωράφια στα ζώα που έχουμε, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ να πάω να δουλέψω ξανά κάπου δεν είχα κ την καλύτερη εμπειρία όταν είχα πάει για δουλειά στην Γερμανία :/
    Και εμένα στη Γερμανία νομίζω μου δημιουργήθηκε αυτό..αλλά δεν παίρνω και όρκο μπορεί να κάνω και λάθος...θα κάνω τρεις εβδομάδες υπομονή και μετά της γιορτές δεν θα επιστρέψω στη δουλειά...το έχω πει και στον υπεύθυνο ...αλλά οι τρεις εβδομάδες μου φενονται σαν τρεια χρόνια... υπάρχουν στιγμές όμως που το ξεπερνάω και λέω ότι είμαι σε θέση να δουλέψω για το υπόλοιπο της ζωής μου...αλλά δυστυχώς μετά με ξανά πιάνει το άγχος και ο φόβος...σύμφωνα με το άρθρο είναι κάτι το οποίο ξεπερνιέται...μακάρι να ξεπεραστεί..αλλιώς πρέπει να βρω να κάνω κάτι δικό μου ώστε να μην ανγχωνωμαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    έχεις κάνει σχέσεις? μπορείς να κοιμηθείς παρέα στο κρεβάτι?
    Ναι..δεν έχω τέτοια θέματα..παντρεμένος είμαι...
    Απλά αγχώνομαι και φοβάμαι όταν είμαι στη δουλειά..νομίζω ότι κάτι κακό θα συμβεί..ότι δεν θα τα καταφέρω..ότι θα ξεσπάσουν πάνω μου..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ναι..δεν έχω τέτοια θέματα..παντρεμένος είμαι...
    Απλά αγχώνομαι και φοβάμαι όταν είμαι στη δουλειά..νομίζω ότι κάτι κακό θα συμβεί..ότι δεν θα τα καταφέρω..ότι θα ξεσπάσουν πάνω μου..
    δυσάρεστο αυτό. Δεν θυμάμαι αν σκοπεύεις να ξεκινήσεις συνεδρίες αλλά θα σε βοηθούσε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    δυσάρεστο αυτό. Δεν θυμάμαι αν σκοπεύεις να ξεκινήσεις συνεδρίες αλλά θα σε βοηθούσε.
    Θα ξεκινήσω αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω μετά της 20 Δεκεμβρίου διότι δεν θα δουλεύω Τοτες..
    Αυτές της μέρες είμαι μια χαρά ευτυχώς...το καινούργιο μου πόστο μου άρεσε πάρα πολύ. .είναι πολύ ευχάριστη δουλειά και δουλεύω χωρίς να έχω κανέναν πάνω από το κεφάλι μου...ευτηχως..εισακούστηκα� � οι προσευχές μου..δόξα το θεό...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Η αλήθεια είναι ότι η εργοφοβία δεν υπάρχει στο DSM, για καλό λόγο. Διότι στην ουσία δεν φοβάσαι τη δουλειά αυτή καθ'αυτή αλλά όπως είπες φοβάσαι "ότι κάτι κακό θα συμβεί..ότι δεν θα τα καταφέρω..ότι θα ξεσπάσουν πάνω μου.."

    Δηλαδή υπάρχουν άλλοι λόγοι βαθύτεροι που πρέπει να τους ψάξεις λίγο πχ με κάποιον θεραπευτή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Η αλήθεια είναι ότι η εργοφοβία δεν υπάρχει στο DSM, για καλό λόγο. Διότι στην ουσία δεν φοβάσαι τη δουλειά αυτή καθ'αυτή αλλά όπως είπες φοβάσαι "ότι κάτι κακό θα συμβεί..ότι δεν θα τα καταφέρω..ότι θα ξεσπάσουν πάνω μου.."

    Δηλαδή υπάρχουν άλλοι λόγοι βαθύτεροι που πρέπει να τους ψάξεις λίγο πχ με κάποιον θεραπευτή.
    Ναι αλλά αυτοί οι φόβοι μου βγενουν μόνο πάνω στο θέμα της δουλειάς όχι αλλού...και μάντεψε η ανακούφιση έρχεται με τη παραίτηση η την απόλυση..
    Με λίγα λόγια..βρίσκουμε λύση στη φυγή..που δεν είναι λύση αλλά μέσα μας είναι λύση...
    Άλλες δύο εβδομάδες μου μείνανε ήταν τρεις τη μια την έφαγα δόξα το θεό...άλλες δύο εβδομάδες και μετά αντίο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εγω εχω φοβία με το διάβασμα που σα δουλεια ειναι κι αυτο μετα απο πανελλήνιες και τωρα που πέρασα σε σχολη δυσκολευομαι να διάβασμα νοιωθω ολα τα συναισθήματα που νοιωθει ο νηματοθετης στη δουλειά του.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. καλώς σας βρήκα !!!
    By GEDORE in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 26-02-2019, 03:04
  2. ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!
    By stellou1989_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 05-04-2009, 20:17
  3. Καλώς σας βρήκα !!!
    By swan_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-2009, 15:36
  4. Καλώς σας βρήκα
    By evdost in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2009, 00:48
  5. Καλώς σας Βρήκα!!!
    By Lenaki_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 3
    Last Post: 21-08-2008, 09:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •