Long QT
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Long QT

  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Long QT

    Mην με βρισετε που ανοιγω και άλλο θέμα.
    Σας φαίνεται για long qt αυτο;

    https://imgur.com/a/QoxCqfD

    Από τότε που ξεκινησα την κορτιζονη και το xozal πεφτουν πολυ εύκολα οι παλμοι μου και βλεπω ότι έχει μεγάλη αποσταση το q απο το t. Θα πάω να κανω καρδιογραφημα αυριο, αλλά φοβαμαι.

    Μονο σοβαρες απαντησεις. Επρεπε να βρω καρδιογραφο που αναλύει και το qt.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    συγνωμη αλλα δεν πρεπει να σου απαντηση κανεις σε αυτο......!

    μιλα με τον γιατρο σου.....!

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Στις δυο τη νύχτα θα μιλουσα με το γιατρό μου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    στους 56 παλμούς λογικό μου φαίνεται...όπως είπαν και πιο πάνω, δείξε το στον γιατρό σου όμως
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Αυτο απ’οτι ξερω επειδή το είχε και ο πατέρας μου ειναι επειδή χτυπάει αργά η καρδιά σου. Ειναι η απόσταση αλλα δειξτο στον γιατρο σου να σου πει με σιγουριά αυτος!

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    To long qt δεν έχει να κανει με τη βραδυκαρδια απο ότι ξερω. Το εδειξα στο γιατρό,έκανα και καρδιογραφημα,δεν είναι long qt εν τελει.

    Ξυπνησα με πρησμενο λενφαδενα στο λαιμό και εξάνθημα απο πανω. Μου έγραψε ο γιατρός εξετασεις και υπερηχο νεφρών και λαιμού παλι να δουμε τι είναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Αν στο ειπε ο γιατρος παω πάσο!

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Εγώ πάντως δεν νιώθω καλά. Και είμαι ολοκίτρινος. Κάτι έχω. Θα πάω αύριο για τις εξετάσεις που μου έγραψε, αλλά νιώθω γενικά πολύ αδύναμος, νευρολογικά νιώθω συνέχεια σπασμούς μυών, σφίξιμο στο κεφάλι, ζαλάδα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εγώ πάντως δεν νιώθω καλά. Και είμαι ολοκίτρινος. Κάτι έχω. Θα πάω αύριο για τις εξετάσεις που μου έγραψε, αλλά νιώθω γενικά πολύ αδύναμος, νευρολογικά νιώθω συνέχεια σπασμούς μυών, σφίξιμο στο κεφάλι, ζαλάδα.
    Εισαι κίτρινος και δεν πηγες νοσοκομείο απευθείας; Εγω όταν ήμουν 16 είχα ξυπνήσει μετα απο έντονη γαστρεντερίτιδα και ήμουν κατακίτρινος με σκουρόχρωμα ουρα και εξανθήματα στο στήθος. Αμέσως με πήγαν νοσοκομείο! Ειναι μια Ελειψη ενζύμου στο συκώτι λεγεται νόσος του Γκίλμπερτ. Παράγει περισσότερη χολερυθρυνη το συκώτι! Δεν ειναι κατι σοβαρό αλλα πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα με έναν ορο! Απλά έναν ορο Βάζουν και σου λεει τι να προσέχεις! Δεν ειναι κατι σοβαρό. Το έχουμε εδω στις μεσογειακές χώρες αυτο και ειναι συνιθως κληρονομικό! Κοίταξε το λιγο αν όντως εισαι κίτρινος!

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Εισαι κίτρινος και δεν πηγες νοσοκομείο απευθείας; Εγω όταν ήμουν 16 είχα ξυπνήσει μετα απο έντονη γαστρεντερίτιδα και ήμουν κατακίτρινος με σκουρόχρωμα ουρα και εξανθήματα στο στήθος. Αμέσως με πήγαν νοσοκομείο! Ειναι μια Ελειψη ενζύμου στο συκώτι λεγεται νόσος του Γκίλμπερτ. Παράγει περισσότερη χολερυθρυνη το συκώτι! Δεν ειναι κατι σοβαρό αλλα πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα με έναν ορο! Απλά έναν ορο Βάζουν και σου λεει τι να προσέχεις! Δεν ειναι κατι σοβαρό. Το έχουμε εδω στις μεσογειακές χώρες αυτο και ειναι συνιθως κληρονομικό! Κοίταξε το λιγο αν όντως εισαι κίτρινος!
    Είχα πάει στο νοσοκομείο το Σάββατο, μου έκαναν εξετάσεις. Δεν φαίνεται κάτι στο συκώτι ή στα νεφρά στις πρώτες αιματολογικές. Από ότι είδα αυτό που λες πρέπει να έχεις αυξημένη χολερυθρίνη, εγώ δεν είχα στις εξετάσεις. Αλλά θα ρωτήσω τον γιατρό, μου έχει γράψει στις αυριανές αναλυτικά για συκώτι και νεφρά και υπέρηχο. Εγώ αρχικά φοβόμουν κάτι στα νεφρά. Σκούρα ούρα έχω το πρωί για κάποιο λόγο, ενώ πριν μερικές μέρες δεν είχα. Αλλά μόνο στα πρωινά ούρα, μετά γίνονται διαυγή. Στις εξετάσεις ούρων δεν φάνηκε κάτι όμως.

    Κίτρινος όντως είμαι, αλλά δεν έχω ίκτερο , τύπου να είναι να κίτρινο το άσπρο των ματιών κλπ. Εγώ υποψιάζομαι και κανένα λεύκωμα. Δεν ξέρω.

    Εσενα τι εξετάσεις σου είχαν κάνει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Στις δυο τη νύχτα θα μιλουσα με το γιατρό μου?
    το μεγαλο λαθος ειναι οτι κανεις μονος σου καρδιογραφημα στο σπιτι......... δεν νομιζω πως ενας γιατρος θα σου ελεγε να κανεις κατι τετοιο......

    περα απο αυτο... ειναι πολυ επικινδυνο να κανεις διάγνωση μεσα απο το ενα forum...

    μιλησες με τον γιατρο σου σημερα?

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Ντάξει, είσαι υπερβολικός. Είναι μια συσκευή που απευθύνεται για οικιακή χρήση και αν δεις κάτι περίεργο, οκ, το δείχνεις στον γιατρό και σου εξηγεί. Απλά όντως μου φαινόταν ως long qt, δεν είναι βέβαια και ιδιαίτερα αξιόπιστο.


    Ναι, πήγα στον γιατρό σήμερα για να μου γράψει τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω για τα νεφρά και το συκώτι. Μου έκανε και καρδιογράφημα και του έδειξα και αυτό που έκανα εγώ στο σπίτι, μου είπε ότι δεν είναι long qt. Στο καρδιογράφημα που μου έκανε επειδή είναι κανονικός καρδιογράφος, αναλύει και το qt, όντως δεν είναι.

    Αυτο που με ανησυχεί εμένα είναι η κούραση/ατονία/ζαλάδα που νιώθω, κάτι σουβλιές στο κεφάλι και ο λεμφαδένας με την κοκκινίλα. Είναι διογκωμένος αρκετά, από την δεξιά μεριά του λαιμού. Ο γιατρός είπε ότι είναι είτε κάποια ίωση, είτε αντίδραση του οργανισμού στην όλη φάση με το εξάνθημα, είτε κάποιο τσίμπημα από κουνούπι που ερεθίστηκε. Δεν ξέρω, πολύ απλοικές εξηγήσεις όλα αυτά. Ειναι τυχαίο ότι από τη μια μέρα στην άλλη γεμίζω εξανθήματα, μετά σκουραίνουν τα πρωινά ούρα μου, τη μία μέρα κανω πυρετό, μετά ο πυρετός υποχωρεί, μετά φεύγει το εξάνθημα, μετά ξανάρχεται, μετά φεύγει, και μετά βγαίνει μόνο στον λαιμό και στην κλείδωση του χεριού. Για το χέρι μου λέει είναι έκζεμα, τα άλλα στο μέτωπο είναι διαφορετικού τύπου, δεν ξέρουμε τι είναι και αυτό στο λαιμό μου λέει είναι απλά ερεθισμός. Τρέχω γύρευε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είχα πάει στο νοσοκομείο το Σάββατο, μου έκαναν εξετάσεις. Δεν φαίνεται κάτι στο συκώτι ή στα νεφρά στις πρώτες αιματολογικές. Από ότι είδα αυτό που λες πρέπει να έχεις αυξημένη χολερυθρίνη, εγώ δεν είχα στις εξετάσεις. Αλλά θα ρωτήσω τον γιατρό, μου έχει γράψει στις αυριανές αναλυτικά για συκώτι και νεφρά και υπέρηχο. Εγώ αρχικά φοβόμουν κάτι στα νεφρά. Σκούρα ούρα έχω το πρωί για κάποιο λόγο, ενώ πριν μερικές μέρες δεν είχα. Αλλά μόνο στα πρωινά ούρα, μετά γίνονται διαυγή. Στις εξετάσεις ούρων δεν φάνηκε κάτι όμως.

    Κίτρινος όντως είμαι, αλλά δεν έχω ίκτερο , τύπου να είναι να κίτρινο το άσπρο των ματιών κλπ. Εγώ υποψιάζομαι και κανένα λεύκωμα. Δεν ξέρω.

    Εσενα τι εξετάσεις σου είχαν κάνει;
    Φιλε δε ξερω αλλα ετσι όπως τα λες με τα ουρα το πρωι και έπαιρνες καθαρτικά και τέτοια πιστεύω πως ειναι αυτο. Δεν είχες τοτε που έκανες εξετάσεις μπορεί να εχεις τωρα! Πες του να σου κανει γιαυτο μηπως και το εχεις! Δεν ειναι κατι σοβαρό πάντως ειναι πολυ απλο και αντιμετωπίζεται με έναν ορο κίτρινο απ’οτι θυμάμαι! Τωρα επειδή πήρες εκείνα τα καθαρτικά ίσως να σου εκανε εξάντληση γιατι εγω το επαθα μετα απο γαστρεντερίτιδα! Πάρε για καλο και για κακό το γιατρο σου πες του οτι κιτρίνισες και οτι τα πρωινά ουρα ειναι σκούρα! Μακάρι να μην ειναι τιποτα αλλα αν ειναι αυτο πίστεψε με δεν ειναι τιποτα απολύτως! Δεν εχεις να φοβάσαι κατι ούτε θα εχεις περιορισμούς στη ζωή σου!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Θα σου πάρουν αίμα φιλε και ουρα και θα κανουν αυτοι εξετάσεις. Δεν θυμάμαι ήμουν 16 τωρα ειμαι 24. Μετα με κοίταξε μια γιατρος ειδε τα εξανθήματα μου και ήταν σίγουρη χωρίς καν να δει τις εξετάσεις οτι εχω σύνδρομο γκιλμπερτ. Κάθισα εξω με έναν ορο έκανα βόλτες σκέψου δεν ειναι κατι σοβαρό. Απλά πρέπει να πάρεις τον ορο! Αν ποτε κιτρίνισα ξανά τοτε παω νοσοκομείο παίρνω τον ορο και ειμαι κομπλε. Αλλα απο τοτε δεν το εχω ξαναπαθει!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ντάξει, είσαι υπερβολικός. Είναι μια συσκευή που απευθύνεται για οικιακή χρήση και αν δεις κάτι περίεργο, οκ, το δείχνεις στον γιατρό και σου εξηγεί. Απλά όντως μου φαινόταν ως long qt, δεν είναι βέβαια και ιδιαίτερα αξιόπιστο.


    Ναι, πήγα στον γιατρό σήμερα για να μου γράψει τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω για τα νεφρά και το συκώτι. Μου έκανε και καρδιογράφημα και του έδειξα και αυτό που έκανα εγώ στο σπίτι, μου είπε ότι δεν είναι long qt. Στο καρδιογράφημα που μου έκανε επειδή είναι κανονικός καρδιογράφος, αναλύει και το qt, όντως δεν είναι.

    Αυτο που με ανησυχεί εμένα είναι η κούραση/ατονία/ζαλάδα που νιώθω, κάτι σουβλιές στο κεφάλι και ο λεμφαδένας με την κοκκινίλα. Είναι διογκωμένος αρκετά, από την δεξιά μεριά του λαιμού. Ο γιατρός είπε ότι είναι είτε κάποια ίωση, είτε αντίδραση του οργανισμού στην όλη φάση με το εξάνθημα, είτε κάποιο τσίμπημα από κουνούπι που ερεθίστηκε. Δεν ξέρω, πολύ απλοικές εξηγήσεις όλα αυτά. Ειναι τυχαίο ότι από τη μια μέρα στην άλλη γεμίζω εξανθήματα, μετά σκουραίνουν τα πρωινά ούρα μου, τη μία μέρα κανω πυρετό, μετά ο πυρετός υποχωρεί, μετά φεύγει το εξάνθημα, μετά ξανάρχεται, μετά φεύγει, και μετά βγαίνει μόνο στον λαιμό και στην κλείδωση του χεριού. Για το χέρι μου λέει είναι έκζεμα, τα άλλα στο μέτωπο είναι διαφορετικού τύπου, δεν ξέρουμε τι είναι και αυτό στο λαιμό μου λέει είναι απλά ερεθισμός. Τρέχω γύρευε.
    μπορει να ειμαι υπερβολικός...... και πιστεψε με και εγω περασα τα ιδια με εσενα και ετρεχα συνεχεια σε νοσοκομεια με το παραμικρο...! οπου εκει μου ειπαν οτι εχω αρωστοφοβια...! πηρα αντικαταθλιπτικα το ξεπερασα...... μετα επερνα xanax καθε μερα για πολλα χρονια..... τα εκοψα εδω και 2 εβδομαδες και αυτα............

    και πλεον ναι ειμαι καλα.....!!

    αλλα ατομα εχουνε πιο σοβαρα προβληματα και τα βλεπεις και ειναι καλα..... γιατι εσυ να φοβασαι συνεχεια για την καρδια σου? πρεπει να το ξεπερασεις αυτο...... ξερεις ποσα ατομα ξερω με ορθοστατικη υποταση που εχουν μια φυσιολογικη ζωη? γιατι να μην κανεις κατι να το ξεπερασεις? ποτε δεν ειναι αργα......!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Zoloft και long QT syndrome
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2019, 09:02
  2. Long Distance Relationship
    By AliceK in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 15-02-2016, 10:40
  3. Famous Last Words (So long and goodbye)
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 24-02-2012, 21:54
  4. Long time not seen....
    By kleiw_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2006, 17:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •