Θέλω βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    28

    Θέλω βοήθεια

    Γεια σας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Είμαι 22 ετών και δεν έχω κάνει σοβαρή σχέση για διάφορους λόγους που δεν είναι του παρόντος. Στις διακοπές των Χριστουγέννων γνώρισα μια κοπέλα από το chat. Είναι ακριβώς έτσι όπως θέλω να είναι η κοπέλα στο χαρακτήρα και μ’αρέσει και στην εμφάνιση και το ίδιο ισχύει και για εκείνη. Το κακό όμως είναι ότι μένει Κοζάνη και σπουδάζει Κρήτη. Εγώ μένω και σπουδάζω Αθήνα. Ανταλλάξαμε και τηλέφωνα και δεθήκαμε πάρα πολύ, όμως παρόλα αυτά εγώ ήμουν πολύ επιφυλακτικός γιατί ήξερα ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι. Πέρασε μια βδομάδα και την πήρα τηλέφωνο, θεώρησα ότι έπρεπε να ξεκαθαρίσουμε τι θα κάνουμε πριν δεθούμε ακόμα πιο πολύ, της είπα ότι είναι δύσκολα τα πράγματα και ότι έχω το στρατιωτικό, την εξάμηνη πρακτική στη σχολή και γενικά διάφορες υποχρεώσεις που θα με κάνουν να μη μπορώ να πηγαίνω συνέχεια Κρήτη. Εκείνη φάνηκε να το κατάλαβε. Να επισημάνω εδώ ότι μόνο από φωτογραφία την έχω δει κι αυτή το ίδιο εμένα. Αλλά δεν έχω ξανα αισθανθεί έτσι για κοπέλα αυτό είναι το παράξενο. Πέρασαν 2 βδομάδες και απλά κάναμε ανά 3-4 μέρες αναπάντητη ο ένας στον άλλο. Μια μέρα μου στέλνει μήνυμα και μου λέει ότι με σκέφτεται συνέχεια (κι εγώ την σκεφτόμουν συνέχεια) και ότι με θέλει πολύ και να πάω Κρήτη. Εγώ (νόμιζα ότι) το είχα πάρει απόφαση ότι δε θα γίνει κάτι και της είπα ότι κι εγώ την θέλω πολύ αλλά τα συζητήσαμε και δεν γίνεται τίποτα. Μου είπε να αφήσω τι είπαμε και όταν κάτι το θέλει το κυνηγάει και διάφορα άλλα. Εγώ όμως της έλεγα ότι δεν γίνεται και στο τέλος σπάστηκε και μου είπε ότι δε θα με παρακαλάει για να πάω και μου μίλησε κάπως απότομα απ’ότι κατάλαβα, κάτι που δεν το είχε ξανακάνει. Δεν της είπα τίποτα την άφησα να ηρεμήσει και σε 2 μέρες της στέλνω μήνυμα και της λέω ότι δεν θέλω να είμαστε μαλωμένοι και θα ήθελα πολύ να ειδωθούμε κάποια στιγμή όταν μας δοθεί η ευκαιρία (όταν θα ερχόταν Πειραιά για να πάει Κοζάνη). Μου είπε όπως θέλω, αφού δεν θέλω να γίνει κάτι οκ. Της είπα ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι. Αυτό ήταν. Από τότε κόψαμε κάθε επαφή, ούτε αναπάντητες ούτε τίποτα. Ποιο είναι το πρόβλημα τώρα; Έχει περάσει ένας μήνας και την σκέφτομαι συνέχεια. Και αυτό που με ανησυχεί είναι ότι την τελευταία βδομάδα ειδικά έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου, δεν έχω όρεξη για τίποτα, δεν θέλω να βγω δεν θέλω τίποτα. Όσο περνάνε οι μέρες αντί να μου περνάει γίνεται χειρότερο. Την σκέφτομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Εσείς τι λέτε; Να την ξεχάσω εντελώς ή να κάνω κάποια κίνηση; (να της στείλω μήνυμα και να της πω τι αισθάνομαι να μου φύγουν από μέσα μου μήπως και ηρεμήσω κάπως ή και να πάω Κρήτη να τη δω). Δεν το αντέχω άλλο αυτό. Θέλω να ηρεμήσω. Σας παρακαλώ μόνο σοβαρές γνώμες. Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Εγώ θα σου\'λεγα να ζήσεις πραγματικά κ όχι \'φανταστικά\'.Δέθηκες λες με κάποια που στην ουσία δεν γνωρίζεις καν.Απλα σου αρεσει ο τρόπος που επικοινωνείτε μέσω νετ.Λες ότι είναι ακριβώς ότι θες χωρις καν να έχετε βρεθεί μια φορά.Για να τα δεις λοιπον καλύτερα τα πράγματα κ να ξεδώσουν κ τα συναισθήματά σου κ επειδή λες πως νιώθεις τόσα πολλα κ έχεις κολήσει πήγαινε να αντικρύσεις την πραγματικότητα.Κανόνισε να βρεθείτε από κοντά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    106
    Μόνο αν τη δεις θα καταλάβεις αν σ΄αρέσει. Το άγνωστο έχει μία γοητεία από μόνο του οπότε από κοντά θα καταλάβεις τι ισχύει πραγματικά για σένα. Αρα αξίζει τον κόπο ένα ταξίδι στην Κρήτη. Επίσης μου φαίνεται πολύ ώριμο από μέρουσ σου αφού δεν μπόρεί να γίνει κάτι να κόψετε τελείωσ. Είσαι πολύ μικρόσ ακόμη για να περιορίζεσαι τόσο συναισθηματικά. Ζήσε ότι μπορείσ και αν δεν κάτσει και πιο μέτα δεν έγινε και τίποτα.

    Υ.Γ. Αναπάντητες; τι μου θύμισες τώρα, σχολικές καταστάσεις :D.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    χαρρυ,
    ενδιαφερον το παιχνιδι που κανετε, θα ελεγα οτι ειναι αναγνωριστικο προθεσεων.
    Ομως βλεπω δυο πραγματα καταρχην.
    1. την διστακτικοτητα και των δυο σας εξισου να κανετε ενα βημα ουσιωδες παραπανω.
    2. Την επισης επιθυμια σας, να παιζεται το παιχνιδι της εξερευνησης....

    Μεχρι εδω θα σου πω οτι ολα ειναι ομαλα και δεν εχεις κατι να ανησυχεις.
    Ομως η συνεχεια δεν ειναι και η καλυτερη.
    Καταρχην αφησατε πολυ χρονο να κυλησει χωρις να πατε ενα βημα παραπερα.
    Ασχετα το γιατι, οταν κολλάει κατι και δεν προχωραει, τοτε ενισχυεται η απαγοητευση.


    Βεβαια τωρα ερχεσαι εσυ εδω με τον προβληματισμο σου.
    Πιστευω οτι ο ιδιος ειναι και στην απεναντι οχθη.
    Ωστοσο φαινεται οτι κατι σε (σας) κραταει πισω.
    Τι ακριβως ειναι αυτο λοιπον που σε κραταει???
    Οι δυσκολιες??? η απαγοητευση οτι τελικα δεν θα ειναι τοσο τελεια και αυτο ισως σου χαλασει την εικονα??



    Εγω δεν θα σε αποθαρρυνω και θα σου πω οτι μια ψυχη που ειναι για σενα, ποτε δεν μπορεις να ξερεις που ειναι κρυμμενη. Ομως κατι πρεπει να κανεις για να την ανακαλυψεις σωστα???

    Επισης γραφεις οτι εχεις αισθανθει καπως περιεργα για αυτη την κοπελα.
    Οτι και να εχεις αισθανθει αυτο προερχεται απο γραπτο και προφορικο λογο, οπως καταλαβαινεις αυτο ειναι λιγο αρα μην βασιζεσαι σε αυτο.
    Εκει που πρεπει να βασιστεις ειναι καταρχην οταν θα κοιταχτητε στα ματια την πρωτη φορα, εκει θα ξερεις....
    Ενα ακομα τελευταιο σημειο ειναι οτι αντικειμενικα υπαρχουν δυσκολιες.
    Τι σοι σχεση θα κανετε εξ αποστασεως??? Πιστευω οτι ουτε καν τα Σαβ/κα δεν θα μπορειτε να βρισκοσαστε.


    Παρολα τα προβληματα, μην κανεις πισω...
    Κυνηγησε αυτο που σου βγαινει και αστο να εκφραστει.
    Αφου την σκεφτεσαι παρε αμεσα τηλεφωνο και πες αυτα που νιωθεις.
    Πες οτι θες να βρεθειτε το συντομοτερο δυνατον.
    Προσπαθησε μαλιστα να εισαι εσυ αυτος που θα κινηθει.
    Κανε την συναντηση σου, ζυγιστε τα και εκει θα δειτε τι μελλον υπαρχει.
    Ακομα και με τεραστιες δυσκολιες, αν το θελετε με υπομονη μπορειτε να φτιαξετε μια πολυ ομορφη σχεση....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    28
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις. Επειδή φαίνεται κάπως ανώριμο και παιδικό το ότι χωρίς να την έχω δει καν λέω όλα αυτά, να διευκρινίσω ότι δεν είπα ότι την έχω ερωτευτεί. Δεν θα μπορούσε προφανώς να γίνει αυτό. Μάλλον συμπαθήσαμε πάρα πολύ ο ένας τον άλλον και φαίνεται σαν να ήταν αυτό που ψάχναμε. Απ\'ότι κατάλαβα μου λέτε όλοι να το δοκιμάσω και να πάω Κρήτη και από εκεί και πέρα να δω τι θα κάνω... Το κρατάω λοιόν αυτό. Περιμένω περισσότερες γνώμες.:)

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τωρα θα πας, θα ερθει δεν εχει σημασια.
    Οποιος μπορει πιο γρηγορα το κανει.
    Αν μπορεις αυτο το σαβ/κο τραβα εσυ η αν μπορει η αλλη να ανεβει, ας το κανει.
    Τελειωσαν και τα μπαμ μπουμ στο λιμανι, οποτε καντε ερωτα οχι πολεμο....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    καλυτερα να μετανοιωνεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες .... μην αφησεις τον εαυτο σου να εχει απωθημενα ... προχωρησε το και οσο παει,απλα να ξερεις πως θα ειναι δυσκολα και πως οι περισσοτερες πιθανοτητες θα ειναι προς καποια διαλυση,ποτε δεν ξερεις ομως .... ζωη ειναι αυτη και ειναι υπεροχη...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    28
    Τελικά της έστειλα μήνυμα αλλά δεν της είπα αυτά που ήθελα. Ρε παιδιά δεν ξέρω δεν μου έβγαιναν όχι ότι δεν τα αισθανόμουν. Θεώρησα ότι είναι υπερβολικό μετά από ένα μήνα να είμαι ξαφνικά χείμαρος. Το μόνο που της είπα ήταν ότι τη σκέφτομαι συνέχεια και μετά μιλήσαμε για τις εξεταστικές μας. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι αλλά δεν μου έβγαιναν. Τι να πω...:(

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •