Γαστροσκόπηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146

    Γαστροσκόπηση

    Είχα ποσταρει κάποια στιγμή ότι θα έκανα γαστροσκόπηση επαναληπτικη λόγω διάγνωσης γ.ο.π και γαστριτιδας από ετών. Φέτος το φθινόπωρο είχα πάλι έξαρση κ μου συστήθηκε να κάνω. Την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο..οισοφάγος καθαρός/στομάχι άντρο υπάρχει γαστρίτιδα τα άλλα καθαρά.
    Συμπτώματα παρόλο που είμαι χωρίς φάρμακα δεν έχω καθόλου τώρα.

    Μου είπαν όμως οτι από κάτι λέει σαν να σπρώχνει το στομάχι εκεί στο άντρο από έξω (από το στομάχι) και κάνει να προβάλλει το βλεννογόνο.
    Μπορεί λέει τίποτα να είναι.

    Μου είπαν για αξονική τομογραφία την οποία πραγματικά δε θέλω να κάνω . Ελπίζω να μπορώ να κάνω μαγνητική θα ρωτήσω τη γιατρό μου όταν πάω εκεί με ξεπεταξαν στα γρήγορα.

    Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?? Αν είναι πχ κήλη δε θα φαίνοταν στη παλιά γαστροσκόπηση?πολύ αγχωμενη παιδιά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Το άντρο που αναφέρεις, τι είναι?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Agapoula δεν μπορώ να καταλάβω όταν λες είναι κάτι που σπρώχνει το στομάχι. Πριν ένα μήνα έκανα γαστροσκοπηση και μου βρήκαν γαστριτιδα. Βέβαια έχει ξεκινήσει και επουλωνεται όπως μου είπε ο γιατρός αλλά εγώ ποναγα και μου είπε να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία γτ προκαλείται ο πόνος από το άγχος. Φαντάσου ότι είναι τόσο ήπια η γαστριτιδα που δεν μου έδωσε καν αγωγή. Εσύ πονάς? Επερνεσ κάποια αγωγή? Πάντως να ξέρεις το άγχος το επιδεινώνει όλο αυτό,και το πρώτο που χτυπάει είναι το στομάχι.
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Είχα ποσταρει κάποια στιγμή ότι θα έκανα γαστροσκόπηση επαναληπτικη λόγω διάγνωσης γ.ο.π και γαστριτιδας από ετών. Φέτος το φθινόπωρο είχα πάλι έξαρση κ μου συστήθηκε να κάνω. Την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο..οισοφάγος καθαρός/στομάχι άντρο υπάρχει γαστρίτιδα τα άλλα καθαρά.
    Συμπτώματα παρόλο που είμαι χωρίς φάρμακα δεν έχω καθόλου τώρα.

    Μου είπαν όμως οτι από κάτι λέει σαν να σπρώχνει το στομάχι εκεί στο άντρο από έξω (από το στομάχι) και κάνει να προβάλλει το βλεννογόνο.
    Μπορεί λέει τίποτα να είναι.

    Μου είπαν για αξονική τομογραφία την οποία πραγματικά δε θέλω να κάνω . Ελπίζω να μπορώ να κάνω μαγνητική θα ρωτήσω τη γιατρό μου όταν πάω εκεί με ξεπεταξαν στα γρήγορα.

    Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?? Αν είναι πχ κήλη δε θα φαίνοταν στη παλιά γαστροσκόπηση?πολύ αγχωμενη παιδιά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Είναι στο κάτω μέρος του στομάχου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Σε εκείνο το σημείο- στο πρόσθιο τοίχωμα παρατηρείται προβολή του βλεννογόνου ως επί πίεσης εκ των έξω -αυτο επί λεξει

  6. #6
    Μάλιστα γιατί δεν πας να κάνεις μια άνω κάτω κοιλιάς? Υπέρηχο δηλαδή.. Εκεί δεν θα δείξει το είναι? Τι αγωγή σου έδωσε για γαστριτιδα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Ράνια αυτό σκέφτομαι.
    Δε μου έδωσαν . Είπαν να πάω στη γιατρό μου. Γενικά με ξεπεταξανε

  8. #8
    Τι να πω? Πήγενε στη γιατρό σου να δεις τι θα σου πει. Εσύ έχεις συμπτωματα? Είσαι καλά?
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Ράνια αυτό σκέφτομαι.
    Δε μου έδωσαν . Είπαν να πάω στη γιατρό μου. Γενικά με ξεπεταξανε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Ναι πήγα κ μου είπε μάλλον το έντερο ήταν . Αλλά να κάνω μια αξονική άνω κοιλίας να ηρεμησουμε. Την οποία αξονική δε θέλω με τίποτα να κάνω τη φοβάμαι παιδιά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Ναι πήγα κ μου είπε μάλλον το έντερο ήταν . Αλλά να κάνω μια αξονική άνω κοιλίας να ηρεμησουμε. Την οποία αξονική δε θέλω με τίποτα να κάνω τη φοβάμαι παιδιά

    Kι εγω οταν ειδα το σωληνακι ( 9mm διαμετρο, ) φρικαρα , και εφυγα ......πηγα σενα κεντρο γαστροσκοπησεων που σου κανουν ενα ειδος μπλακ-αουτ , και σου περνανε μετα το αντιδοτο , ' και λες ,' την κανατε την γαστροσκοπηση ??????? ναι την ειχαν κανει , μπηκα στο αυτοκινητο μου ( αν και απαγορευεται να οδηγησεις ακριβως μετα , και γυρισα σπιτι .....τοσο απλο ...κι ο πατερας μου εκανε με τον ιδιο τροπο γαστροσκοπηση , προ μηνος , 93 χρ.

  11. #11
    Τι φοβάσαι? Πήγενε να την κάνεις να ηρεμησεις
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Ναι πήγα κ μου είπε μάλλον το έντερο ήταν . Αλλά να κάνω μια αξονική άνω κοιλίας να ηρεμησουμε. Την οποία αξονική δε θέλω με τίποτα να κάνω τη φοβάμαι παιδιά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μα η αξονικη δεν ειναι τιποτα , εχω κανει τουλαχιστον 10 , λογω ατυχηματων .....η μαγνητικη κανει σαματά .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Σε εκείνο το σημείο- στο πρόσθιο τοίχωμα παρατηρείται προβολή του βλεννογόνου ως επί πίεσης εκ των έξω -αυτο επί λεξει

    Ουτε γω καταλαβαινω .........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Ράνια αυτό σκέφτομαι.
    Δε μου έδωσαν . Είπαν να πάω στη γιατρό μου. Γενικά με ξεπεταξανε

    Εμενα , αγαπητη , με αφησαν να φυγω απο τον Ερυθρο Σταυρό , ενω παραπονιομουν για πονους , με το νεφρο να τρεχει αιμα , ουρα κατακοκκινα , .....ευτυχως ειχα ιδιωτ. ασφαλεια και πηγα στο Υγεια , οπου με κρατησαν 8 μερες , το 2015 .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Κατάλαβα αχ Ελλάδα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γαστροσκόπηση κ φάρμακα
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 24-11-2019, 11:50
  2. Τρόμος για γαστροσκόπηση
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 04-07-2019, 20:14
  3. ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ
    By marikoul in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 27-12-2011, 12:38
  4. Γαστροσκόπηση
    By sunflower_ed in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 23
    Last Post: 05-07-2011, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •