Ταχυπαλμιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36

    Ταχυπαλμιες

    Καλησπέρα παιδιά. Από τον Οκτώβρη έχω εμφανίσει ταχυκαρδιες και πήγα σε καρδιολόγο έκανα εξετάσεις και μου είπε ότι δεν έχω κάτι οργανικό και ότι θα έπρεπε να κοιτάξω το θυρεοειδή μου (έχω πολλά χρόνια). Νόμιζα ότι είχε απορρυθμιστει και από κει οφείλονταν οι ταχυπαλμιες αλλά έκανα εξετάσεις και ήταν μια χαρά βέβαια ακόμα δεν έχω πάει σε ενδοκρινολογο να τις δει. θεωρείτε ότι μπορεί να είναι το στρες; γενικά έχω θέμα με το άγχος και έχω περάσει φάσεις ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχης και κρίσεων πανικού και ακόμα τα αντιμετωπίζω βέβαια δεν είναι τόσο έντονα σε αυτή τη φάση της ζωής μου όποτε τα διαχειριζομαι. Να προσθέσω ότι καπνίζω και πίνω καφέδες βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο παίζει τόσο ρόλο αυτό. Να σημειώσω ότι ο καρδιολόγος μου είχε δώσει ένα χάπι για λίγο καιρό που ρυθμίζει τους παλμούς, το πήρα και το έχω σταματήσει εδώ και καιρό.Μη πολυλογώ δεν έχω πια σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο πριν ένα μήνα για παράδειγμα, αλλά εξακολουθεί να με πιάνει σε κάποιες στιγμές

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    αφού ο καρδιολόγος είπε οτι δεν έχεις καρδιά, σημαίνει οτι δεν έχεις καρδιά. Έχω τρέξει στα επείγοντα με ταχυπαλμία φουλ, μουδιασμένος και ψιλοζάλη και το καρδιογράφημα δεν έδειξε τίποτα, όπως και το τρίπλεξ. Από θυροειδή έκανες και υπέρηχο και αιματολογικές? Οπωσδήποτε το κάπνισμα και οι καφέδες αυξάνουν τον καρδιακό ρυθμό αλλά το τελειωτικό χτύπημα τα δίνουν πάντα το άγχος, η ανησυχία και ο εκνευρισμός.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Τα ίδια ακριβώς και εγώ μήνες τώρα που ούτε καπνίζω ούτε καφέ πίνω ..αυτά επιβαρύνουν κάπως την κατάσταση να ξέρεις..άρχισε να πίνεις και πολύ νερό αν δεν το κάνεις ήδη...εγώ είδα πολύ μεγάλη διαφορά γιατί ο οργανισμός χρειάζεται ηλεκτρολύτες για να λειτουργήσει σωστά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Ελάττωσε τους καφέδες, το νευρικό σου σύστημα είναι ήδη αναστατωμένο από το άγχος, η καφεινη το κάνει χειρότερα γιατί προκαλεί αύξηση της αδρεναλίνης. Εγώ σκέψου έπινα 3-4 καφέδες τη μέρα, χτύπαγα εσπρέσσο κ 10 το βράδυ. Τώρα πίνω έναν κ στο τσακιρ κέφι άλλον έναν ντηκαφ. ..
    Το κυριότερο βέβαια είναι να είσαι όσο πιο κουλ γίνεται, οπότε απέφυγε τις εντάσεις/πιέσεις κλπ.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, όταν λες ταχυπαλμία, πόσους σφυγμούς έχεις και πως τους μετράς; Το χάπι που πηρές στους μείωσε; Το κάπνισμα θα στο έχουν πει ήδη οι γιατροί να το κόψεις και οι καφέδες σίγουρα επηρεάζουν, όπως και το άγχος είναι παράγοντας που επηρεάζει. Γενικά τόσο η πίεση όσο και οι σφυγμοί μπορεί να επηρεαστούν αρκετά από το άγχος.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    Γενικα καταλαβαίνω ποτε ανεβαίνουν πάνω από το φυσιολογο γιατί το νιώθω, δεν έχω κάτσει να μετρήσω πόσοι ακριβώς είναι... Το χάπι που έπαιρνα ρύθμιζε τους παλμούς για να είναι στο φυσιολογικό κάτι σαν ηρεμιστικό ήταν

Similar Threads

  1. Ταχυπαλμιες
    By Stellapl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-2019, 21:08
  2. Αγχος,ταχυπαλμιες,πιεση.
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-11-2018, 18:52
  3. Ταχυπαλμίες,δύσπνοια..
    By Sehrazat in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 80
    Last Post: 11-07-2017, 22:08
  4. ταχυπαλμιες
    By magdalene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-06-2016, 12:16
  5. ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ ΚΑΙ ΡΙΓΗ
    By Dimitra23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 02-06-2009, 11:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •