Κορτιζόνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Κορτιζόνη

    Μου είπαν να πάρω κορτιζόνη πάλι σήμερα το βράδυ και αύριο το πρωί. Παράλληλα μου είπαν να πάρω και το xozal μέχρι την Κυριακή.


    Έχει πάρει κανείς; Κάνουν παρενέργειες;

    Με την κορτιζόνη διαβάζω ότι πρέπει να προσέχεις τι τρως. Αλλά το αλάτι είναι πολύ γενικό να το αποφεύγεις. Τους ηλετρολύτες μπορώ να τους παίρνω; Γιατί παράλληλα έχω αφυδατωθεί. Ο γιατρός είπε ναι, αλλά είναι αντιφατικό, από τη μία λένε όχι πολύ αλάτι (νάτριο δλδ) από την άλλη οι ηλεκτρολύτες περιέχουν νάτριο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    απλα θα κανεις οτι σου ειπαν η γιατροι...... ασε της παρενεργειες τπτ δεν θα παθεις....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μου είπαν να πάρω κορτιζόνη πάλι σήμερα το βράδυ και αύριο το πρωί. Παράλληλα μου είπαν να πάρω και το xozal μέχρι την Κυριακή.


    Έχει πάρει κανείς; Κάνουν παρενέργειες;

    Με την κορτιζόνη διαβάζω ότι πρέπει να προσέχεις τι τρως. Αλλά το αλάτι είναι πολύ γενικό να το αποφεύγεις. Τους ηλετρολύτες μπορώ να τους παίρνω; Γιατί παράλληλα έχω αφυδατωθεί. Ο γιατρός είπε ναι, αλλά είναι αντιφατικό, από τη μία λένε όχι πολύ αλάτι (νάτριο δλδ) από την άλλη οι ηλεκτρολύτες περιέχουν νάτριο.
    Καλημέρα
    Έπαιρνα χρόνια xozal και ανα διαστήματα και κορτιζόνη λόγω διάφορων αλλεργιών.
    Το πρώτο, επειδή είσαι άμαθος θα σου προκαλέσει μάλλον υπνηλία τις πρώτες μέρες καμιά άλλη παρενέργεια δεν έχει, μπορείς να το παίρνεις άφοβα.
    Η κορτιζόνη θέλει όντως προσοχή με την διατροφή αλλά μόνο αν την παίρνεις για μεγάλο διάστημα. Αν στην δώσουν για 2-3 μέρες δεν σου λένε καν να προσέχεις το αλάτι, μπορείς να τρως κανονικά. Σε μένα τουλάχιστον η κορτιζόνη είχε πάντα μια παράξενη αίσθηση όταν την έπαιρνα, σα να ένιωθα ακριβώς στο σώμα μου πού πήγαινει δεν ξέρω πώς να στο περιγράψω αλλιώς, αλλά έχει άμεσα αποτελέσματα και είναι πολύ δραστική. Συνήθως για τις αλλεργίες δίνουν μια ελαφριά κορτιζόνη πάντως γιαυτό μην ανησυχείς για τους ηλεκτρολύτες κτλ που λες. Αν είπε ο γιατρός ότι μπορείς να τους παίρνεις, δεν θα χεις πρόβλημα.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Σήμερα τη σταματησα. Εφαγα κάτι κρακερς,υπαρχει περιπτωση να παθω κάτι; Πόσο πρεπει να προσεχω τη διατροφή μου απο τη στιγμή που τη σταμάτησαν; Για πεντε ημέρες την επαιρνα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Σήμερα τη σταματησα. Εφαγα κάτι κρακερς,υπαρχει περιπτωση να παθω κάτι; Πόσο πρεπει να προσεχω τη διατροφή μου απο τη στιγμή που τη σταμάτησαν; Για πεντε ημέρες την επαιρνα.
    Κανει κατακρατηση υγρων και ανεβαζει την πιεση. Εγω θα προσεχα το αλατι μεχρι την επομένη, αλλα εχω και μια ελαφρια υπερταση. Δε νομιζω να παθεις τιποτα. Τον σκυλακο μου τον ειχε ταραξει στις κορτιζονες μια καργιολα κτηνιατρος επειδη ειχε παθει κατι σαν νευροκαβαλικεμα και δε μπορουσε να περπατησει και επαθε πνευμονικο οιδημα απο την κορτιζονη και νεφρικη ανεπαρκεια. Του εδινε 5 μεντρολ την ημερα η ******* που δεν παιρνει ουτε ανθρωπος, της ελεγα ειναι καλυτερα τωρα το σκυλι, δεν ποναει, και με τρομοκρατουσε σκοπιμα λεγοντας μου οτι αμα τα σταματησει θα χειροτερεψει και θα θελει εγχειριση και μαλακιες.... Σκοπος της να αρρωστησει το σκυλι και να με αρμεγει με αιμοληψιες. Γιατι υπαρχουν και τετοιοι κτηνιατροι και βαζουν και τις γραμματεις τους να παρακολουθουν τα 2-3 σαιτ που υπαρχουν για σκυλια εκτος απο το φβ, και να παρεμβαινουν υποβολιμαια.

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Ναι,είναι πού θα πεσεις.

    Εγώ όσο την επαιρνα ήμουν πολυ καλά παντως. Δεν ξέρω αν ήταν το αντισταμινικο ή η κορτιζονη βασικά, αλλά μου έριχνε τους παλμους στο φυσιολογικο μου,είχα περισσότερη ενέργεια και είχε ρυθμιστεί ο υπνος μου. Για αυτό σκεφτομαι μηπως αυτό δηλώνει κατι για την αιτία που κρυβεται πισω απο την ορθοστατικη ταχυκαρδία.Τώρα παλι στα ιδια, ξαγρυπνος σήμερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι,είναι πού θα πεσεις.

    Εγώ όσο την επαιρνα ήμουν πολυ καλά παντως. Δεν ξέρω αν ήταν το αντισταμινικο ή η κορτιζονη βασικά, αλλά μου έριχνε τους παλμους στο φυσιολογικο μου,είχα περισσότερη ενέργεια και είχε ρυθμιστεί ο υπνος μου. Για αυτό σκεφτομαι μηπως αυτό δηλώνει κατι για την αιτία που κρυβεται πισω απο την ορθοστατικη ταχυκαρδία.Τώρα παλι στα ιδια, ξαγρυπνος σήμερα.
    Τα αντιισταμινικα εχουν υπνωτικη δραση.

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβία κορτιζόνη πρήξιμο
    By blackcrow in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 0
    Last Post: 10-07-2019, 12:48
  2. Κορτιζονη και κιλα
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 09-10-2014, 10:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •