Ένας χρόνος στο νοσοκομείο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688

    Ένας χρόνος στο νοσοκομείο!

    Είμαι εδώ και ένα χρόνο στο νοσοκομείο(είμαι νοσηλεύτρια) ακόμη δεν έμαθα με άνεση να κάνω φλεβοκεντήσεις δηλαδή τις περισσότερες τις βάζω αλλά υπάρχουν και μερικές που δεν μπορώ. Ακόμη έχω το άγχος μήπως και με διώξουν γιατί είπαν ότι χατιρικώς με κρατήσανε με βαθμολόγησαν με 4,75 σχεδόν 5 χάλια εντελώς . Δεν το έχω με τις δουλειές μπορεί να είμαι και χαζή. Το θέμα ότι οι γιατροί τελικά είναι πολύ γαϊδούρια από την πρώτη στιγμή που πάτησα εκεί με φέρονται γαϊδουρινά δεν ξέρω αν το εκπέμπω εγώ ή αν αυτοί είναι έτσι. Μπορεί να το εκπέμπω και εγώ γιατί δεν είμαι καλή αλλά πώς περίμεναν να τα ξέρω όλα αφού μόλις πάτησα το πόδι μου στο νοσοκομείο? Το θέμα είναι ότι ακόμη ορισμένοι με φέρονται κάπως. Πιστεύετε ότι φταίω εγώ ή ότι αυτοί έχουνε το πρόβλημα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    αυτοί έχουν το πρόβλημα, σου κάνουν καψόνια επειδή ψαρώνεις. Οκ με τις φλεβοκεντήσεις υπάρχουν και 50αρες νοσοκόμες που όταν σε τρυπάνε σου έρχεσαι να τις χαστουκίσεις, συμβαίνει, τί να κάνουμε. Υπάρχουν και περιπτώσεις που κάνεις τάμα να βρεις φλέβα επειδή δεν φαίνεται καν, εσύ τα ξέρεις αυτά. Μην ψαρώνεις, μην μασάς. Να είσαι ευγενική, τυπική, συνεργάσιμη αλλά μην δίνεις αέρα, μην τους λες πράγματα που εκφράζουν ανασφάλεια, φόβο κλπ επειδή δυστυχώς αντί να σε βοηθήσουν σε δουλεύουν. Σε ιδιωτικό η δημόσιο είσαι? Αν είσαι σε ιδιωτικό, ψάξε αλλού. Αν είσαι σε δημόσιο, δεν σε κουνάει κανείς, θα μάθεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Σε δημόσιο είμαι. Δεν ξέρω μήπως φταίω και εγώ που δεν είμαι καλή στην δουλειά μου και με φέρονται έτσι οι γιατροί.?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Σε δημόσιο είμαι. Δεν ξέρω μήπως φταίω και εγώ που δεν είμαι καλή στην δουλειά μου και με φέρονται έτσι οι γιατροί.?
    ΄
    όχι, σε δουλεύουν κανονικά για να ψαρώσεις, μην μασάς. Η μητέρα μου όταν έκανε χημειοθεραπείες ήταν κάποια νοσοκόμα μόνιμα στην αίθουσα που ήταν ο φόβος και ο τρόμος των ασθενών επειδή δεν έβρισκε φλέβα με τον καλύτερο τρόπο. Η μάνα μου σχεδόν τη μισούσε επειδή η φλεβοκέντηση που έκανε η συγκεκριμένη ήταν επώδυνη. Δεν είδα όμως τη νοσοκόμα να σκάει. Λογικά μετά από τόσα χρόνια θα έχει μάθει, θα μάθεις και εσύ.
    Απλά μην δίνεις δικαιώματα, του τύπου "ωχ έκανα μαλακία, τί θα κάνω κλπ", μην τα λες. Να δείχνεις ψύχραιμη και πάντα συνεργάσιμη.

  5. #5
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Είμαι εδώ και ένα χρόνο στο νοσοκομείο(είμαι νοσηλεύτρια) ακόμη δεν έμαθα με άνεση να κάνω φλεβοκεντήσεις δηλαδή τις περισσότερες τις βάζω αλλά υπάρχουν και μερικές που δεν μπορώ. Ακόμη έχω το άγχος μήπως και με διώξουν γιατί είπαν ότι χατιρικώς με κρατήσανε με βαθμολόγησαν με 4,75 σχεδόν 5 χάλια εντελώς . Δεν το έχω με τις δουλειές μπορεί να είμαι και χαζή. Το θέμα ότι οι γιατροί τελικά είναι πολύ γαϊδούρια από την πρώτη στιγμή που πάτησα εκεί με φέρονται γαϊδουρινά δεν ξέρω αν το εκπέμπω εγώ ή αν αυτοί είναι έτσι. Μπορεί να το εκπέμπω και εγώ γιατί δεν είμαι καλή αλλά πώς περίμεναν να τα ξέρω όλα αφού μόλις πάτησα το πόδι μου στο νοσοκομείο? Το θέμα είναι ότι ακόμη ορισμένοι με φέρονται κάπως. Πιστεύετε ότι φταίω εγώ ή ότι αυτοί έχουνε το πρόβλημα?
    Βρε τόσα χρόνια που σε ξέρω (εδώ) επιτέλους βρήκες μια δουλειά αρκετά αξιοπρεπή και σίγουρη και πας να την χάσεις? Θες να βρεθείς εκεί που ήσουν πριν? Θες δηλαδή να σου θυμίσω τις καταστάσεις απελπισίας, ψυχολογικής κατάπτωσης και λοιπά συναφή που σχεδόν καθημερινά μας περιέγραφες? Σίγουρα δεν θες να επιστρέψεις πίσω και προφανώς έχει κάτι στα χέρια που ίσως δεν το εκτιμάς στο βαθμό που θα έπρεπε.

    Ο γιατρός σε κρίνει με βάση τα αποτελέσματα της δουλειάς σου, ασχέτως ότι όντως έχουν ένα τουπέ, ένα υποτιμητικό βλέμμα για τους υπόλοιπους. Το "γαϊδουρινά" περί αυτου πρόκειται, κι όχι κάτι που αποκλειστικά έχει να κάνει με σένα, μάλλον δε είναι η δική σου αντίληψη για τη συμπεριφορά τους. "χατιρικώς σε κρατήσανε" είναι το feedback, η ανατροφοδότηση που παίρνεις από το αποτέλεσμα της δουλειάς σου. Κανείς δεν είναι προκατειλημμένος μαζί σου, απλά δεν τους ικανοποιεί το αποτέλεσμα της δουλειάς σου. Και προκατηλειμμένος να ναι άμα το αποτέλεσμα σου είναι καλό του έκλεισες το στόμα.

    Για όλα αυτά, δείξε περισσότερο ενδιαφέρον ώστε να έχεις καλά αποτελέσματα, δηλαδή να τα καταφέρνεις μια χαρά στη δουλειά σου, και σιγά σιγά να αγαπήσεις τη δουλειά σου ή τουλάχιστον στη σκέψη σου να σου είναι μια σχετικά καλή δουλειά. Έτσι, θα σου φέρονται καλύτερα και θα έχεις πιο καλές αξιολογήσεις.
    γιάννης

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Είμαι εδώ και ένα χρόνο στο νοσοκομείο(είμαι νοσηλεύτρια) ακόμη δεν έμαθα με άνεση να κάνω φλεβοκεντήσεις δηλαδή τις περισσότερες τις βάζω αλλά υπάρχουν και μερικές που δεν μπορώ. Ακόμη έχω το άγχος μήπως και με διώξουν γιατί είπαν ότι χατιρικώς με κρατήσανε με βαθμολόγησαν με 4,75 σχεδόν 5 χάλια εντελώς . Δεν το έχω με τις δουλειές μπορεί να είμαι και χαζή. Το θέμα ότι οι γιατροί τελικά είναι πολύ γαϊδούρια από την πρώτη στιγμή που πάτησα εκεί με φέρονται γαϊδουρινά δεν ξέρω αν το εκπέμπω εγώ ή αν αυτοί είναι έτσι. Μπορεί να το εκπέμπω και εγώ γιατί δεν είμαι καλή αλλά πώς περίμεναν να τα ξέρω όλα αφού μόλις πάτησα το πόδι μου στο νοσοκομείο? Το θέμα είναι ότι ακόμη ορισμένοι με φέρονται κάπως. Πιστεύετε ότι φταίω εγώ ή ότι αυτοί έχουνε το πρόβλημα?
    Καλησπέρα συναδελφισα!!!
    Μην σκας, εννοείται!!! 7 χρόνια δούλευα σε νοσοκομείο, η φλεβοκεντηση δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο!!! Ε και??
    Προσπάθησα να αναπτύξω άλλες δεξιότητες, για να αισθάνομαι εγώ και οι ασθενείς μου καλύτερα!!! Τους πρότεινα τεχνικές χαλάρωσης (χαλαρός ασθενής= ευκολότερη φλεβοκεντηση), προσπαθούσα να μην τους "βασανίζω" κατά τη διαδικασία και τέλος και σημαντικότερο, αν έβλεπα πως δεν τα καταφέρνω, ζητούσα βοήθεια!!! Σίγουρα υπήρχαν αυτοί οι συνάδελφοι και οι γιατροί που "μου την έλεγαν", αλλά τους απαντούσα αναλόγως!!! Και να είσαι σίγουρη, κάπου θα υπερτερεις εσύ και αυτοί θα υστερούν!!!!
    Όλα καλά και μη μασάς!!! :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Quote Originally Posted by Anemoni1989 View Post
    Καλησπέρα συναδελφισα!!!
    Μην σκας, εννοείται!!! 7 χρόνια δούλευα σε νοσοκομείο, η φλεβοκεντηση δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο!!! Ε και??
    Προσπάθησα να αναπτύξω άλλες δεξιότητες, για να αισθάνομαι εγώ και οι ασθενείς μου καλύτερα!!! Τους πρότεινα τεχνικές χαλάρωσης (χαλαρός ασθενής= ευκολότερη φλεβοκεντηση), προσπαθούσα να μην τους "βασανίζω" κατά τη διαδικασία και τέλος και σημαντικότερο, αν έβλεπα πως δεν τα καταφέρνω, ζητούσα βοήθεια!!! Σίγουρα υπήρχαν αυτοί οι συνάδελφοι και οι γιατροί που "μου την έλεγαν", αλλά τους απαντούσα αναλόγως!!! Και να είσαι σίγουρη, κάπου θα υπερτερεις εσύ και αυτοί θα υστερούν!!!!
    Όλα καλά και μη μασάς!!! :)
    Τα πάω πολύ καλά τώρα σε όλα!!! Μόνο με τον κορονοιο έχω πλέον θέμα....κλαψ σνιφ

Similar Threads

  1. Πέρασε κιόλας ένας χρόνος...
    By Κύκνος in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 30-11-2019, 11:23
  2. αυριο ενας χρονος ακριβως απο την πρωτη κριση πανικου βοηθεια...
    By PENAKI1986 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 07-05-2018, 02:53
  3. ενας χρονος και κατι μετα απο την αποπειρα...
    By dragonfly1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 19-11-2014, 17:15
  4. Ενας χρονος μετα απο αγωγη φαρμακων
    By MerryMaker_Misery in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-2013, 19:03
  5. Πάει ένας χρόνος...
    By pinko8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 01-03-2013, 17:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •