Πόνος, βάρος, πλακωμα στο στήθος..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119

    Post Πόνος, βάρος, πλακωμα στο στήθος..

    Καλησπέρα σε όλους... διαβάζω διάφορα στο forum εδω και καιρό και ήρθε η ωρα να γραψω κι εγω... φίλος κι εχθρός με το άγχος χρόνια.... ευερέθιστο έντερο, παλινδρόμηση, σπασμός οισοφάγου κλπ κλπ... για να μη μακρυγορώ, το τελευταίο μήνα, με κυνηγα μια αδυναμία, βαρύ κεφάλι, ζάλη, ακεφιά, αλλά τις τελευταίες μέρες, βάρος στο στήθος, πλάκωμα, δύσπνοια, αίσθημα παλμων και ολα αυτά οδηγουν σε φοβο και τρομο... επίσκεψη σε επείγοντα περιστατικά νοσοκομειου πριν λίγες μέρες, καρδιογραφημα, αιματολογικές εξετάσεις και τροπονινη καλες... τα συμπτωματα χαλαρωσαν... την επομενη ημερα παλι τα ιιδια και χειροτερα.... επισκεψη πλεον στο ιδιο νοσοκομειο, εκτιμηση απο καρδιολογο με νεο καρδιογραφημα, υπερηχο αλλα και τεστ κοπωσης το οποιο ηταν καλο αλλα οπως ειπα στον ιατρο, πριν ξεκινησει καν το τεστ ειχα τα γνωστα συμπτωματα στο στηθος... με διαβεβαιωσε οτι ολα καλα, εφοσων δεν καπνιζω, εμαι αδυνατος και αθλουμαι... ηρεμησα... μετα απο δυο μερες παλι ατ ιδια... οτιδηποτε κανω νομιζω οτι με κουραζει, οτι πνιγομαι οτι σφιγγει το στηθος, σαν να υπαρχει καρδιακο προβλημα... σημερα το πρωι αισθανομουν ασχημα, εκανα απλα πραγματα κουραστηκα μαλλον αγχωθηκα και ηρθε και μια κριση πανικου... τωρα σερνομαι, κομματια, το βαρος εκει στο στηθος, ανησυχια, απελπισια.... παλι τα ιδια??? εχετε βιωσει ποτε κατι τετοιο???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Καλησπέρα σε όλους... διαβάζω διάφορα στο forum εδω και καιρό και ήρθε η ωρα να γραψω κι εγω... φίλος κι εχθρός με το άγχος χρόνια.... ευερέθιστο έντερο, παλινδρόμηση, σπασμός οισοφάγου κλπ κλπ... για να μη μακρυγορώ, το τελευταίο μήνα, με κυνηγα μια αδυναμία, βαρύ κεφάλι, ζάλη, ακεφιά, αλλά τις τελευταίες μέρες, βάρος στο στήθος, πλάκωμα, δύσπνοια, αίσθημα παλμων και ολα αυτά οδηγουν σε φοβο και τρομο... επίσκεψη σε επείγοντα περιστατικά νοσοκομειου πριν λίγες μέρες, καρδιογραφημα, αιματολογικές εξετάσεις και τροπονινη καλες... τα συμπτωματα χαλαρωσαν... την επομενη ημερα παλι τα ιιδια και χειροτερα.... επισκεψη πλεον στο ιδιο νοσοκομειο, εκτιμηση απο καρδιολογο με νεο καρδιογραφημα, υπερηχο αλλα και τεστ κοπωσης το οποιο ηταν καλο αλλα οπως ειπα στον ιατρο, πριν ξεκινησει καν το τεστ ειχα τα γνωστα συμπτωματα στο στηθος... με διαβεβαιωσε οτι ολα καλα, εφοσων δεν καπνιζω, εμαι αδυνατος και αθλουμαι... ηρεμησα... μετα απο δυο μερες παλι ατ ιδια... οτιδηποτε κανω νομιζω οτι με κουραζει, οτι πνιγομαι οτι σφιγγει το στηθος, σαν να υπαρχει καρδιακο προβλημα... σημερα το πρωι αισθανομουν ασχημα, εκανα απλα πραγματα κουραστηκα μαλλον αγχωθηκα και ηρθε και μια κριση πανικου... τωρα σερνομαι, κομματια, το βαρος εκει στο στηθος, ανησυχια, απελπισια.... παλι τα ιδια??? εχετε βιωσει ποτε κατι τετοιο???
    Ακριβώς τα ίδια περνάω. Μονο που τον τελευταίο καιρο εχω πολλούς πόνους στο κεφάλι αριστερά. Βάρος στο κεφάλι τσιμπήματα και γενικά με έχουν διαλύσει ολα αυτα! Καλα η καρδιά καθημερινά συμπτώματα. Βάρος ταχυπαλμίες πόνοι κτλ. Ακριβώς τα ίδια φιλε μου. Συν τα μουδιασματα στο σαγονι αριστερά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Biliskov πριν 3 μηνες ειχα μουδιασματα στη γναθο, στη γλωσσα ενοιωθα οτι μπερδευα καποιες φορες καποια συμφωνα κλπ.... τελοσπαντων πηγα σε νευρολογο, μετα την κλινικη εξεταση κι με ολα αυτα που περιεγραψα, γνωματευσε αγχος.... τοτε ηρεμια απο τα συμπτωματα στη γναθο κλπ εφοσων δεν διεκρινε κατι αλλο.... η ρημαδα η καρδια δεν με αφηνει να παω εκεινη την οποια γυμναστικη εκανα και χαλαρωνα γιατι οντως βοηθαει... τωρα..??? φιλος μου, απο τους καλυτερους παθολογους στην περιοχη μου συνεστησε να κανω κατι για το αγχος, καποια ισως αγωγη διοτι διεκρινει καποια σημαδια αρχομενης καταθλιψης, (την δικαιολογει εφοσων βιωσα εναν χωρισμο και υπαρχουν 2 ατομα του στενου οικογενειακου κυκλου με σοβαρο προβλημα υγειας).... δεν θελω να παρω ομως κατι... ειχα περσει παλι πριν απο καποια χρονια μια παρομοια κατασταση και μου ειχαν δωσει λιγες μερες xanax και μετα seropram.... ομως δεν τα αποδεχομουν ευκολα...
    Last edited by giannis78; 07-12-2019 at 19:16.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Τωρα ειμαι με μουδιασμένο σαγονι αριστερά εχω σουβλιες στον αριστερό κρόταφο και γενικά βάρος στο στήθος κτλ. Σημερα νευρίασα κιολας παρά πολυ με κατι και φώναζα. Ασε πολυ δύσκολα περνάω. Και εμένα ο καρδιολόγος και ο παθολόγος άγχος μου είπανε. Απλά αυτα που με πιάνουν στο κεφάλι δεν μπορώ να τα καταλαβω. Μιλαμε για τρομερό βάρος ζαλάδες η μουδιασματα! Φρικάρεις με τέτοια! Λες νταξει η εγκεφαλικό παθαίνω η δε ξερω και γω τι. Και κοκκινιζω πολυ στο πρόσωπο και καίω. Ασε φιλε εχεις τα ίδια με μενα πραγματικά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Μήπως έχεις σύνδρομο κροταφογναθικής άρθρωσης, σφίγγεις τα δόντια από άγχος και βαράει στην άρθρωση κλπ... Ένα μάτσο χάλια απόψε, ενόχληση στο στήθος, αδυναμία, κόμμαρες κι άσχημη διάθεση.. ευτυχώς κάποιοι θα διασκεδάζουν απόψε Σάββατο βράδυ, άλλοι υποφέρουν...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Μήπως έχεις σύνδρομο κροταφογναθικής άρθρωσης, σφίγγεις τα δόντια από άγχος και βαράει στην άρθρωση κλπ... Ένα μάτσο χάλια απόψε, ενόχληση στο στήθος, αδυναμία, κόμμαρες κι άσχημη διάθεση.. ευτυχώς κάποιοι θα διασκεδάζουν απόψε Σάββατο βράδυ, άλλοι υποφέρουν...
    Εγω σαββατα βραδυ δουλεύω χαχαχα! Γαμησε τα φιλε πολυ δύσκολα. Αίσθημα παλμών και πόνους στο κεφάλι στο στήθος κτλ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Βάλε κι ένα 14αρι πίεση και άλλη σημείο ανησυχίας.. σφίξιμο στο στήθος .. ουφ.. για καρδιά άστα. Μεγάλος μπελάς..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Βάλε κι ένα 14αρι πίεση και άλλη σημείο ανησυχίας.. σφίξιμο στο στήθος .. ουφ.. για καρδιά άστα. Μεγάλος μπελάς..
    Τωρα ξαπλώνω και νιώθω την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά όχι γρήγορα όμως! Με ενα αίσθημα οτι δεν αναπνέω καλα και η ζαλάδα στο κεφάλι κτλ Ασε πολυ χαλια! Νιώθω οτι κατι εχω στην καρδιά αλλα αυτο δε βγαίνει απο το μυαλό!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Μια από τα ίδια. Σαν να πνίγονται, σαν να μου πατάς τον θώρακα, σαν να χτυπάει η καρδιά μου ταμπούρλο... Το αστείο είναι με πήρε φιλαράκι σήμερα και μου λέει, δεν είναι καλά, ξάπλωσα το μεσημέρι νιώθω ότι έβγαινε η ψυχή μου, πνιγομουν κλπ.. ε, του είπα ένα welcome to the club ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Μια από τα ίδια. Σαν να πνίγονται, σαν να μου πατάς τον θώρακα, σαν να χτυπάει η καρδιά μου ταμπούρλο... Το αστείο είναι με πήρε φιλαράκι σήμερα και μου λέει, δεν είναι καλά, ξάπλωσα το μεσημέρι νιώθω ότι έβγαινε η ψυχή μου, πνιγομουν κλπ.. ε, του είπα ένα welcome to the club ...
    Ε ακριβώς τα ίδια. Το κεφάλι μου αριστερά με ενοχλεί πολυ. Εχω ενα σφίξιμο στον κρόταφο! Το λεω εδω στους δικούς μου σε φίλους στην γυναίκα μ κτλ και μου λένε ολοι Ε κανένα νεύρο θα ειναι! Ολοι λένε δεν εχεις τπτ κτλ. Ξες πως ειναι! Και όταν μ λένε ετσι τρελαίνομαι πιο πολυ με αποτέλεσμα να μη λεω τιποτα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    γιατι δεν συμβουλευεσαι τον οδοντιατρο σου? αυτος μπορει να διακρινει αν εχεις θεμα με κροταφογναθικη αρθρωση, λογω αγχους....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    γιατι δεν συμβουλευεσαι τον οδοντιατρο σου? αυτος μπορει να διακρινει αν εχεις θεμα με κροταφογναθικη αρθρωση, λογω αγχους....
    δεν ξερω θα ρωτήσω. Ξάπλωσα να κοιμηθω και η καρδιά μου χτυπάει δυνατά την νιώθω πολυ! Δεν ειναι γρήγορο αλλα δυνατό! Δε ξερω τι να κανω φιλε. Ειναι πολυ κακό όλο αυτο και τρομακτικό!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    μια απο τα ίδια... σηκώνομαι απο το κρεβάτι και νιώθω οτι έχω 300 παλμούς και δύσπνοια... αμάν...!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    καλημέρα ναι, βιώνω και εγώ το ίδιο....φοβάμαι να σφουγγαρίσω επειδή με κουράζει φοβερά, μετά νιώθω ζάλη, αδυναμία, ταραχή, ταχυπαλμία, μέχρι και θολή όραση. Φυσικά έχω κάνει και εγώ την τουρνέ σε διάφορα επείγοντα, με διάφορους καρδιολόγους κλπ κλπ που με έχουν διαβεβαιώσει οτι είναι άγχος. Και όντως, άτομα με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή που νιώθουν εκνευρισμό και ανησυχία, νιώθουν και ακραία εξάντληση.
    Εσύ ξέρεις μέσα σου τί σε ανησυχεί, τί σε αγχώνει, τί σε δυσαρεστεί τόσο πολύ, ίσως το κρατάς μέσα σου και ξεσπάει έτσι. Εγώ για παράδειγμα ξέρω τί είναι αυτά που με στενοχωρούν τους τελευταίους μήνες, μόλις ξεφεύγω από την συγκεκριμένη δυσάρεστη κατάσταση, μου περνάνε όλα.
    Ανεβαίνω ανηφόρες, δεν έχω αμάξι, περπατάω πολύ, κάθε μέρα 4-5 χιλιόμετρα, πάω σουπερ μάρκετ, γυρνάω και ανηφορίζω κουβαλώντας σακούλες ανεβαίνω σκάλες με αυτά, δεν έχω λαχανιάσει ποτέ.
    Το σφουγγάρισμα όμως με νευριάζει, επειδή πέρα από κουραστικό, με πιάνουν σκέψεις του τύπου γιατί να σφουγγαρίζω μόνο εγώ, η άλλη όλη μέρα κάθεται με το κινητό στο χέρι, ενώ έχω σφουγγαρίσει θα περπατήσει με τα παπούτσια απέξω πάνω στο καθαρό πάτωμα, και πολλά άλλα αρνητικά σχετικά με το συγκεκριμένο άτομο, οπότε να και ζαλάδες και όλα τα παραπάνω.
    Πρέπει να δεις τί είναι αυτό που σε πλακώνει μέσα σου και να το αντιμετωπίσεις για να μην βασανίζεσαι.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Καλημερα Νικολα... αν διαβασες παραπανω βιωσα εναν χωρισμο και δυο ατομα του στενου οικογενειακου περιβαλλοντος μου εχουν σοβαρο προβλημα υγειας... και μονο αυτα φτανουν να τσακισουν καποιον... αγχωδης ημουν παντα, οποτε ξερεις πεφτουμε ολοι στον φαυλο κυκλο... το αγχος και η στεναχωρια δημιουργουν σωματικα συμπτωματα και αυτα τα συμπτωματα μετα μας δημιουργουν αγχος... και μετα χανεται η μπαλα... αστο κι εσυ το παλιοσφουγγαρισμα αφου σε χαλα τοσο!!! παρε μια καθαριστρια να το κανει!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βάρος στο στήθος και στο σαγονι!
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-2019, 02:52
  2. πίεση, βάρος στο στήθος
    By erosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 16:50
  3. Βαρος στο στηθος
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-07-2015, 14:58
  4. ταχυπαλμια και πλακωμα στο στηθος.αγχος?
    By valeria14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-07-2013, 11:20
  5. πλακωμα στο στηθος
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2012, 20:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •