Help, διαβάστε το
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Help, διαβάστε το

    Λοιπόν, έχω από χθες φοβερή ναυτία. Δεν ξέρω γιατί. Το φάρμακο για το στομάχι το παίρνω μέρα παρά μέρα όπως μου είπε ο γιατρός για να το διακόψω μετά εντελώς, μετά από αρκετούς μήνες θεραπεία. Σήμερα το πατίνι μου χάλασε οπότε περπάτησα αναγκαστικά για να ταίσω τα γατιά. Ανέβηκα και ανηφόρα. Οι παλμοί μου δεν ανέβηκαν υπερβολικά, 140 στην ανηφόρα και 120 στο κανονικό περπάτημα. Αισθάνθηκα μια ζάλη, αλλά ίσως ήταν από το άγχος που περπάτησα παραπάνω και φοβόμουν ότι θα ανέβουν οι παλμοί μου.
    Τώρα, αισθάνθηκα ξαφνικά μια πικρή γεύση στο στόμα. Το ξέρω ότι είναι σύμπτωμα παλινδρόμησης, αλλά πρώτη φορά έχω πικρίλα που επηρεάζει ακόμα και την γεύση του φαγητού. Παράλληλα αισθάνομαι παροδικές ενοχλήσεις στα αυτιά, μια πίεση στο κεφάλι, ένα πνίξιμο στον λαιμό,δυσκολία να καταπιώ, σουβλιές στο κέντρο του στήθους και λίγο αριστερά, πόνο στην σπλήνα (όταν πιέζω το σημείο), δύσπνοια και είχα και τρεις έκτακτες σήμερα.
    Είναι παλινδρόμηση; Είναι εγκεφαλικό; Είναι η καρδιά; Είναι αλλεργική αντίδραση; Τι να κάνω; Να πάρω αντιισταμινικό; Να πάρω φάρμακο για το στομάχι (το πήρα το πρωί); Να πάρω ζάναξ;

    Παράλληλα, εκτός του διογκωμένου λεμφαδένα στο λαιμό (που έχει αρχίσει να ξεφουσκώνει και στον οποίο έκανα υπέρηχο), έχω στο πρόσωπό μου μικρά κόκκινα σημαδάκια, υποδόρια, που μόλις τα πιέσεις εξαφανίζονται. Έχω βγάλει πολλά στο πρόσωπο και ο γιατρός που με είδε δεν ξέρει τι είναι, μου είπε να πάω σε δερματολόγο. Παράλληλα έχω το έκζεμα στο χέρι από την αλλεργική αντίδραση ή ό,τι ήταν αυτό. Εγώ υποψιάζομαι (ένα απο τα ενδεχόμενα) οτι μπορεί να έχω μαστοκυτάρρωση και αυτό μπορεί να σου κάνει αναφυλαξία ανά πάσα στιγμή. Φοβάμαι πλέον να φάω μήπως και πάθω καμιά αναπάντεχη αλλεργική αντίδραση.

    Επίσης, ήπια μια γουλιά ηλεκτρολυτών . τους οποίους τους έπαιρνα και πριν την αλλεργική αντίδραση, αλλά φοβάμαι μήπως μου έκανε κάποιο από τα συστατικά τους την αλλεργική αντίδραση και μήπως ξαναπάθω το ίδιο.

    Το σκεύασμα που είχα πάρει για την κολονοσκόπηση είναι το citrafleet. Τι συστατικό απο΄το citrafleet θα μπορούσε να με πειράξει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Καλησπέρα, σαν ασθενής από παλινδρόμηση λόγω άγχους μπορώ να σου πω ότι τα συμπτώματα σου δεν μου είναι άγνωστα. Κρίση άγχους ίσον κρίση παλινδρόμησης αρκετές φορές, που ίσως επηρεάζεται και από φάρμακα διατροφή κλπ.. ο γιατρός μου σε έντονο στρες και παλινδρόμηση μου έδινε διπλή αγωγη πρωί βράδυ... Και το xanax ίσως σε βοηθήσει... Τελικά όσο ασχολούμαστε με τα συμπτώματα μας αυτά πολλαπλασιάζονται, Λερναία Ύδρα.. χαλάρωσε όσο μπορείς λοιπόν...

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ την έπαιρνα πρωί βράδυ για ένα διάστημα, αλλά σταμάτησα να έχω συμπτώματα, οπότε το έπαιρνα μόνο πρωί και τώρα το παίρνω μέρα παρά μέρα. Ξέρω πως όταν παίρνεις για καιρό αναστολείς, το σταμάτημα μπορεί να φέρει άσχημα συμπτώματα γιατί αυξάνονται απότομα τα οξέα, αλλά τα έχω διακόψει και στο παρελθόν και δεν είχα τέτοια συμπτώματα.
    Σκέφτομαι μήπως έχω παλινδρόμηση χολής εκτός των άλλων.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Μιλά με τον γιατρό σου αλλά ως τότε παρε τα για να βοηθήσεις το στομάχι σου.. άκου τι θα σου πει ο γιατρός σου για τα χάπια το τι νομίζουμε εμείς και τι ακούγεται είναι άλλο θέμα!!

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Δεν είμαι πλέον σίγουρος ότι οι γιατροί είναι τόσο αξιόπιστοι. Εχω ορθοστατική ταχυκαρδία τους τελευταίους τρεις μήνες. Πρώτα υποψιάστηκα νόσο επινεφριδιων, μου έκανε ο καρδιολόγος κάποιες εξετάσεις στα 24ωρα ούρα για vma και μου είπε ότι δεν έχω κάτι στα επινεφρίδια. Νομίζω όμως ότι δεν τα έψαξε όλα, γιατί οταν έπαιρνα κορτιζόνη είχαν πέσει οι παλμοί στο φυσιολογικό και ένιωθα μια χαρά. Κορτιζόνη ορού μου είχε βγει ανεβασμένη βέβαια, άρα απέκλεισαν την έλλειψη, αλλά πρέπει να επαναλάβω την εξέταση στα 24 ωρα ούρα.

    Την προηγούμενη έβδομάδα έκανα πάλι τρίπλεξ. Είναι το 15ο που κάνω από πέρυσι, το έκτο σε διάστημα τριών μηνών. Υπήρξε εβδομάδα που έκανα καθημερινά καρδιογράφημα. Έχω βάλει δύο χόλτερ από τότε που ξεκίνησαν τα συμπτώματα της ορθοστατικής ταχυκαρδίας και άλλα τρία πριν κάποιους μήνες. Και ακόμα θεωρώ ότι κάτι θα πάθω στην καρδιά.

    Το ψάχνω ακόμα με την ενδοκρινολόγο. Περιμένω και κάτι εξετάσεις την Δευτέρα. Έχω και μία μαγνητική εγκεφάλου για τη Δευτέρα που μου έγραψε ο νευρολόγος και θα πάω και στο δερματολόγο να δω τι τρέχει.

  6. #6
    Αntoni τι αγωγή σου έχει δώσει για το στομάχι? Και πόσο καιρό την κάνεις την αγωγή? Εγώ έχω φούσκωματα και πόνο στο στομάχι από άγχοσ έχω και μια ήπια γαστριτιδα αλλά όσο αγχώνομαι γίνομαι χάλια. Είμαι ένα μήνα τώρα συνέχεια με πόνο κι όσο το σκέφτομαι πιο πολύ με πονάει.
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ την έπαιρνα πρωί βράδυ για ένα διάστημα, αλλά σταμάτησα να έχω συμπτώματα, οπότε το έπαιρνα μόνο πρωί και τώρα το παίρνω μέρα παρά μέρα. Ξέρω πως όταν παίρνεις για καιρό αναστολείς, το σταμάτημα μπορεί να φέρει άσχημα συμπτώματα γιατί αυξάνονται απότομα τα οξέα, αλλά τα έχω διακόψει και στο παρελθόν και δεν είχα τέτοια συμπτώματα.
    Σκέφτομαι μήπως έχω παλινδρόμηση χολής εκτός των άλλων.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Μέσα σε μια εβδομάδα 3 καρδιογράφηματα, ένα υπέρηχο, ένα τεστ κοπώσεως όλα καλά, κι ακόμα οι ενοχλήσεις που έχω στο στήθος μου δημιουργούν φοβερή ανασφάλεια ότι κάτι έχω στην καρδιά. Και παθολόγος και καρδιολόγος και γαστρεντερολογος, όλοι λένε το ίδιο. Άγχος. Ακόμα και δερματικά προβλήματα δημιουργεί και ένα κάρο τόσα άλλα πράγματα. Εύχομαι την επόμενη εβδομάδα να έχεις ηρεμήσει...

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Είχα κάνει γαστροσκόπηση πριν έξι χρόνια, είχα μόνο παλινδρόμηση τότε, ξαναέκανα γαστροσκόπηση πέρυσι και βρέθηκε γαστρίτιδα και οισοφαγίτιδα. Επαιρνα για ένα μήνα ένα που βοηθούσε την κινητικότητα του στομαχιού και το belifax. Μετά διέκοψα την αγωγή γιατί ενιωσα καλύτερα και την έπαιρνα όταν είχα συμπτώματα ανά μήνες. Τον Σεπτέμβρη την ξανάρχισα και την παίρνω μέχρι τώρα. Το belifax με βοηθάει πάρα πολύ, είχα πολύ άσχημα συμπτώματα με το στομάχι.
    Εσύ δεν παίρνεις κάτι; Για χώνεψη δοκίμασε αυτό https://www.pharmacity.gr/Proion/126...-45-tampletes/ είναι φυτικό, εγώ το παίρνω παράλληλα με την αγωγή, όποτε το χρειάζομαι. Με έσωσε πολλές φορές από άσχημα συμπτώματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Για να κάνεις οισοφαγίτιδα σημαίνει ότι δεν καταπολεμησες σωστά την παλινδρόμηση νομίζω... Άλλαξα τρία χάπια για να βρω ποιο με έπιανε. Είχα δοκιμάσει μαστίχα Χίου, κι ότι άλλο μπορείς να φανταστεις. Τώρα ευτυχώς με προσοχή στη διατροφή λίγο xabax στα ζόρια το παλεύω...

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Ναι, για αυτό το πήρα παραπάνω μήνες τώρα και δεν νιώθω πια πόνο στον οισοφάγο, έχουν μειωθεί τα συμπτώματα στο μεγαλύτερο μέρος και μένει κατά βάση η παλινδρόμηση που είναι χρόνια έτσι κι αλλιώς. Τη μαστίχα τη δοκίμασα, με βοηθούσε κάποιες φορές, αλλά τη μεγαλύτερη διαφορά από φυτικό την είδα με αυτό που πόσταρα πάνω, neobianacid. Μπόρεσα να φαώ και σουβλάκι πχ χωρίς να με πιάσει καούρα/βαρυστομαχιά. Κάνει θαύματα.
    Από φάρμακα σε κάποια φάση μου είχαν γράψει και το pariet αλλα μου έφερνε ναυτία, το belifax είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει ως τώρα.

    Ζάναξ κι εγώ παίρνω όταν είναι να με πιάσει κρίση πανικού. Εγώ είχα και παλιά κρίσεις πανικού, στα 24, σταμάτησαν και άρχισαν όλα πάλι πέρυσι, στα 29 μου, λόγω του στομαχιού. Με είχε πιάσει η οισοφαγίτιδα και μπέρδευα τα συμπτώματα με την καρδιά. Κλασική ιστορία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Laprazol fastab με έπιασε... Χωρίς παρενέργειες... Άγχος, σπασμός οισοφάγου, μυοσκελετικού πόνος ή καρδιά με βασανίζουν αυτές τις μέρες στο στηθος,?! Άστα.. ταλαιπωρία. Εγώ νομίζω καρδιά! Ο γιατρός λέει όχι και να οι τσακωμοί!!!

  12. #12
    Το belifax τι είναι? Κι εγώ έχω δοκιμάσει nexium, pariet, και το φυτικό που προανέφερε αλλά έχω παρατηρήσει ότι αν δεν προσέξεις την διατροφή ότι και να πάρεις δεν σε πιάνουν. Επίσης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το άγχος. Εσύ που έχεις γαστριτιδα έχεις πόνους? Πάντως πολλοί μπερδεύουν το στομάχι με την καρδιά.,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    belifax στην ιδια κατηγορια με laprazole, pariet, κλπ, ppis..... οτι και να κανεις, αν εισαι σε φαση αγχους, η παλινδρομηση θεριευει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είμαι πλέον σίγουρος ότι οι γιατροί είναι τόσο αξιόπιστοι. Εχω ορθοστατική ταχυκαρδία τους τελευταίους τρεις μήνες. Πρώτα υποψιάστηκα νόσο επινεφριδιων, μου έκανε ο καρδιολόγος κάποιες εξετάσεις στα 24ωρα ούρα για vma και μου είπε ότι δεν έχω κάτι στα επινεφρίδια. Νομίζω όμως ότι δεν τα έψαξε όλα, γιατί οταν έπαιρνα κορτιζόνη είχαν πέσει οι παλμοί στο φυσιολογικό και ένιωθα μια χαρά. Κορτιζόνη ορού μου είχε βγει ανεβασμένη βέβαια, άρα απέκλεισαν την έλλειψη, αλλά πρέπει να επαναλάβω την εξέταση στα 24 ωρα ούρα.

    Την προηγούμενη έβδομάδα έκανα πάλι τρίπλεξ. Είναι το 15ο που κάνω από πέρυσι, το έκτο σε διάστημα τριών μηνών. Υπήρξε εβδομάδα που έκανα καθημερινά καρδιογράφημα. Έχω βάλει δύο χόλτερ από τότε που ξεκίνησαν τα συμπτώματα της ορθοστατικής ταχυκαρδίας και άλλα τρία πριν κάποιους μήνες. Και ακόμα θεωρώ ότι κάτι θα πάθω στην καρδιά.

    Το ψάχνω ακόμα με την ενδοκρινολόγο. Περιμένω και κάτι εξετάσεις την Δευτέρα. Έχω και μία μαγνητική εγκεφάλου για τη Δευτέρα που μου έγραψε ο νευρολόγος και θα πάω και στο δερματολόγο να δω τι τρέχει.
    δεν ξερουν η γιατροι και θα ξερει καποιος στο forum?

    ρε συ Αντωνη.... κανε οτι σου ειπε ο γιατρος και ξεκολα δεν ειμαστε γιατροι να σου λεμε τι πρεπει να κανεις και αν πρεπει να παρεις xanax η αντιισταμινικό μην κανεις οτι σου λεει ο καθενας.........

    καταλαβαινω απολυτα το ανχος σου και της αμφιβολιες σου για τους γιατρους αλλα ορθοστατιστικη ταχυκαρδια εχεις....... κατι που προκαλει ανχος και διαφορα συμτωματα...... και η ναυτια απο αυτο πολυ πιθανων να ειναι..... κανε και την μαγνιτικη εγγεφαλου ολα οκ θα ειναι.... μετα θα πρεπει να κανεις κατι για να ελενξεις το ανχος σου...

Similar Threads

  1. Παρακαλω διαβαστε.
    By KostisL93 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2019, 09:56
  2. Ενα ομορφο αρθρο..διαβαστε το
    By πιεσμενη in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-2012, 07:43
  3. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΜΕ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 17-03-2011, 14:14
  4. διαβάστε με!ευχαριστώ για το χρόνο σας
    By nikol_22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2011, 04:34
  5. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ
    By lady in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-2008, 12:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •