Δεν είμαι καλα - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 16 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 230
  1. #136
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αντωνη μηπως η κολονοσκοπηση σου ερεθισε το ibs; Θυμηθηκα οτι μια διασημη πορνοσταρ ειχε σταματησει τις σκηνες πρωκτικου σεξ γιατι επασχε απο ibs και πρηζοταν οταν της εμπαινε απο πισω. Συνειρμο που εκανα ε; Αντωνη θα μου αρεσε να ειχα μια γκομενιτσα μονιμη να της κανω καρδιογραφηματα, παλμομετρησεις και αλλες εξετασεις στο σωμα της. Νιωθω μοναξια τα Χριστουγεννα.
    Χαχα, καλά εκανε η κοπελα.
    Ναι,μπορεί,το σκεφτηκα κι εγω. Σημερα δεν προλαβα παλι να πάω για τη μαγνητικη, πηγα μονο δερματολογο,ο οποιος μου είπε ότι δεν ξέρει τι είναι το εξανθημα στο προσωπο και θα τον ανησυχούσε αν ήταν στον κορμό και προς το παρον μου έγραψε μια κρεμα. Τι να πω.


    Καλά θα ηταν, ναι. Εγώ γενικα μετραω τους παντες οποτε μπορω για να κάνω συγκρίσεις. Με τη γκομενα θα επαιζα το γιατρο, αλλά πρωτα θα παιρναμε κανονικά πιεση , παλμους, οξυγόνο κλπ, χαχα.

  2. #137
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ας το νιώθεις, αγνόησε το και απαγόρευσε σου να μετρηθείς. Όταν το νιώθεις, προσπάθησε να κατευθύνεις την σκέψη σου κάπου αλλού.

    Εγώ τις ασθένειες προσπαθώ να τις βλέπω ως σημάδια του εαυτού μου ότι κάτι συμβαίνει. Άσε τους γιατρούς να βρουν τα παθολογικά αίτια αν υπάρχουν και να τα λύσουν κι εσύ επικεντρώσου στα μέσα σου. Ας πούμε, τι κερδίζεις τώρα όλο αυτό το διάστημα με αυτό που συμβαίνει; Μήπως ήθελες μια ξεκούραση από την δουλειά; Μήπως ήθελες να δεις πόσοι σε αγαπούν ακόμα; Κάτι προσπαθεί να σου πει ο εαυτός σου Αντώνη. Η ψυχοθεραπεία αν μπορέσεις να την εκμεταλλευτείς είναι μια καταπληπτική ευκαιρία να σε βοηθήσει να δεις καλύτερα τι γίνεται.
    Τι να πω,δεν έχω αποσαφηνισει πληρως τους λόγους στο μυαλο μου. Θα μπορουσε να είναι αυτό που λες και παράλληλα ίσως μια πιο φιλοσοφική αντιμετωπιση της ζωής. Αν είχα διαβάσει λιγότερο Χάιντεγκερ,μπορει να ξεπερνουσα ευκολότερα τις σκέψεις για το θανατο.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εμένα τωρα ξαφνικά χωρίς λόγο με έπιασε αριστερά στο κεφάλι πίεση και μούδιασμα. Για κάποια δευτερόλεπτα ένιωσα έντονη πίεση και ζέστη σε όλο το κεφάλι και τωρα έμεινε αριστερά και με μουδιαζει και το μάτι μου δακρύζει κάπως. Μιλαμε στο άκυρο ολα αυτα χωρίς λόγο!

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Βλέπεις Αντώνη δεν σε πιάνουν τέτοια κουφα μονο εσένα. Απο περίεργα και κουφα εδω αλλο τιποτα!

  5. #140
    Antonis8
    Guest
    Αυτο που λες είναι μυικο ή νευρολογικο. Απο σπονδυλικη στήλη κλπ, έχεις καποιο θέμα; Πχ σκολιωση;

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αυτο που λες είναι μυικο ή νευρολογικο. Απο σπονδυλικη στήλη κλπ, έχεις καποιο θέμα; Πχ σκολιωση;
    Όχι τιποτα. Μαλλον νευρολογικό θα ειναι η και αυτο ειναι ενα απο τα αλλα! Εγω φοβάμαι μην εχω τιποτα στο κεφάλι! Ίσως και η στάση να παιζει ρόλο. Αλλα όπως βλέπεις εχω και αυτα περα απο ολα τα αλλα!

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Συγνώμη που ανοιγω νέο θεμα. Εγινε το εξής. Ξυπνησα στις πεντε απο έναν θορυβο. Ενιωθα μια δυσφορια στο στήθος και αίσθημα παλμων χωρίς ταχυκαρδία. Δεν εδωσα σημασια . Το πλακωμα συνεχίστηκε , σαν να με πατούσε καποιος με το ποδι του. Δεν έδωσα σημασία. Σηκωθηκα και πηγα στην τουαλετα. Είχα μια μαλακή κενωση και στη συνέχεια είδα αιμα στο χαρτι. Παραλληλα με επιασε ταχυκαρδια και το πλακωμα συνεχίστηκε. Οι παλμοι μου χτυπουσαν σε διαφορετικά σημεια,πιό γρήγορα η καρδιά ,πιό αργα ο παλμος στο λαιμο (κολπικη μαρμαρυγη?) Παράλληλα είχα εκτακτες. Εσβηνα. Ντυθηκα,βγηκα εξω και φωναξα δυνατα βοηθεια, δεν υπηρχε κανεις, ενας ερημος δρομος κι εγω ετοιμος να χασω τις αισθησεις μου. Καλεσα ασθενοφόρο, ηρθε μετά απο ένα τέταρτο. Μέσα στο νοσοκομειακο συνεχίστηκε το πλακωμα. Οταν φτασαμε η γιατρος δυσανασχετησε όταν με ειδε,τα εριξε με τη μια όλα στο άγχος. Μου έκαναν απλα ένα καρδιογραφημα και μου πήραν πιεση και μου ειπαν μονο αν δω παρα πολυ αίμα να ερθω. Είχα ξαναδεί αίμα πριν λίγες ημέρες και δεν έδωσα σημασία. Αλλά αυτό το πλακωμα,οι σουβλιες στην πλατη και αριστερα,περιστασιακος πονος στην καρδια,στο έντερο, χαμηλά αριστερά στην κοιλια,σε συνδυασμό με το αιμα με την ορθοστατικη και όλα τα υπόλοιπα,δεν μπορει να είναι τυχαία. Εχω και ναυτια.

    Πήρα τον γιατρό μου λέει κανονικά επρεπε να σου κάνουν και μια γενική αλλά δεν πειραζει έλα αύριο να σε δω. Μέχρι αύριο ποιος ξέρει πώς θα είμαι. Πήρα τον άλλο γιατρό που έρχεται και με βλεπει σπιτι,μου ειπε ότι δεν μπορει να με βοηθησει. Ολοι μου γυρίζουν την πλατη. Και όταν παθω κάτι απο αυτό που έχω επειδή αρνούνται να με παρουν στα σοβαρά,θα πουν με θρασυτητα "το άγχος τον εφαγε". Οχι, δεν ειναι το γ****μενο αγχος. Εχω πρόβλημα υγειας. Και έχω κουραστεί παρα πολυ να μην βρίσκω τους κατάλληλους γιατρους. Είχα πει στον έναν γιατρό ότι με την κορτιζονη ενιωθα καλύτερα και η ορθοστατικη σχεδόν σταματησε. Αντί να το ψαξουμε στα επινεφριδια μηπως παιζει κάτι ορμονικο, μου λέει "μην ασχολεισαι με τους παλμους". Ασχομουμαι με τους παλμους γιατί τους νιώθω ,γιατί νιώθω αδύναμος,γιατί δεν είμαι ηλίθιος και άγχος είχα πάντα και δεν είχα τέτοια συμπτωματα . Θέλω να συνεχισω τη ζωή μου. Εδώ ξοδέψει του κόσμου τα λεφτά για να μου λένε τα ίδια και τα ίδια .Πολλη ταλαιπωρια. Και έχω και την γιατρό των επειγοντων,που θεωρεί ότι έχω όρεξη να βλέπω να στραβομουτσουνιαζει τη μουρακλα της επειδη κατά τη γνώμη της έρχομαι συχνά στα επειγοντα,λες και δεν είναι η υποχρεωση της να με εξετάσει ή λες και έρχομαι για την πλακα μου. Την προηγούμενη φορά που ηρθα είχα αλλεργική αντιδραση,τι φταιω εγω αν μου συμβαίνουν συνέχεια πραγματα; Εχω κουραστεί να αντιμετωπιζομαι έτσι.

    Πήρα μισο ζαναξ και ξαπλωσα.
    Υπάρχει ο κατάλληλος γιατρός για σένα ο ψυχίατρος. Κανένας αλλος δεν μπορεί να σε βοηθήσει πρόσεχε γιατί στο τέλος θα σου φορέσουν ζουρλομανδύα. Μα αυτά που λες στους γιατρούς θα στείλουν καμία μέρα κανέναν από το ψυχιατρείο να σε μαζέψει. Σταμάτα τα όλα κράτα μόνο το ζαναξ κ περνε το οταν έχεις πολύ άγχος. Και στην τελική τι φοβάσαι το θάνατο; άμα είναι να ζεις έτσι με όλες τις άρρωστιες που υπάρχουν δεν έχεις ζωή. Ναι εννοείται πως θα σου γυρίσουν την πλάτη τι θες να κάνουν; να πεθάνεις και να λένε απ το Άγχος είναι η μήπως θα πεθάνεις για να αποδείξεις στους γιατρούς ότι λες αλήθεια και ότι κάτι είχες και να πάρεις εν μέρη το αίμα σου πίσω; καλύτερα να πάθεις μια αμνησία να μη θυμάσαι τίποτα τότε θα ζήσεις κανονικά. Βλεπω τον εαυτό μου μέσα από αυτό και νιώθω απαισια για τους δικούς μου που με άντεχαν και δεν με πάτησαν μια κλωτσιά. Γιατί για κλωτσιές είμαστε. Λυπάμαι πάρα πολύ που περνάς όλο αυτό αλλ δυστυχώς είναι μόνο σκέψεις και φυσιολογικές αντιδράσεις του οργανισμού που παρερμηνευεις και σε πιάνει πανικός στα πάντα.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Αντώνη δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα σχόλια αλλά μου κάνει σαν κρίση πανικού. Το παθαίνω κι εγώ να ανεβάζω παλμούς στα καλά καθούμενα . Παίρνεις φαρμακευτική αγωγή; . Εγώ έχω είκοσι μερες που ξεκίνησα και ελπίζω να με βοηθησει?

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω που εχω περασει παρομοια με τον Αντωνη, και με σωματικες ασθενειες και με κρισεις πανικου, μετανιωνω που δεν εκμεταλλευτηκα περισσοτερο εκεινα τα χρονια και τα αφησα να πανε χαμενα. Ειναι τοσο συντομη η ζωη, και ακομη συντομοτερη η νεοτητα, που δεν περισσευει ουτε μια χρονια. Υπηρχαν πολλα που μπορουσα να κανω ταυτοχρονα με τα συμπτωματα μου. Αλλα τα θεωρουσα ακατορθωτα. Αλλα δεν τα αναλογιστηκα καν. Γιατι κλεινει το μυαλο σου στις δυνατοτητες που υπαρχουν. Μια κοπελα απο εδω μεσα περσι μου ελεγε πηγαινε εστω για μερα σε ενα νησι διακοπες και αν δεν αντεχεις γυρνα πισω. Θα ειναι κερδος για σενα και μονο που θα πεις εκανα το βημα, προσπαθησα, εφτασα ως εκει.

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγω που εχω περασει παρομοια με τον Αντωνη, και με σωματικες ασθενειες και με κρισεις πανικου, μετανιωνω που δεν εκμεταλλευτηκα περισσοτερο εκεινα τα χρονια και τα αφησα να πανε χαμενα. Ειναι τοσο συντομη η ζωη, και ακομη συντομοτερη η νεοτητα, που δεν περισσευει ουτε μια χρονια. Υπηρχαν πολλα που μπορουσα να κανω ταυτοχρονα με τα συμπτωματα μου. Αλλα τα θεωρουσα ακατορθωτα. Αλλα δεν τα αναλογιστηκα καν. Γιατι κλεινει το μυαλο σου στις δυνατοτητες που υπαρχουν. Μια κοπελα απο εδω μεσα περσι μου ελεγε πηγαινε εστω για μερα σε ενα νησι διακοπες και αν δεν αντεχεις γυρνα πισω. Θα ειναι κερδος για σενα και μονο που θα πεις εκανα το βημα, προσπαθησα, εφτασα ως εκει.
    Καλησπέρα φίλε Ορέστη εσύ πόσα χρόνια ταλαιπωρησε

  11. #146
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Οχι δεν ειναι το αγχος , αλλα οσο το σκεφτεσαι και το ανακυκλωνεις στο μυαλο σου σιγουρα επηρεαζει! παντως αν σε εχουν διαβεβαιωσει οι γιατροι οτι δεν εχεις κατι σοβαρο παθολογικο, απλα μη δινεις σημασια , αφησε τα και θα σε αφησουν ειναι σιγουρο

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Καλησπέρα φίλε Ορέστη εσύ πόσα χρόνια ταλαιπωρησε
    Απο το 12 ως Το 14 ταλαιπωρηθηκα περισσοτερο.

  13. #148
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Αντώνη δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα σχόλια αλλά μου κάνει σαν κρίση πανικού. Το παθαίνω κι εγώ να ανεβάζω παλμούς στα καλά καθούμενα . Παίρνεις φαρμακευτική αγωγή; . Εγώ έχω είκοσι μερες που ξεκίνησα και ελπίζω να με βοηθησει?


    Tι αγωγή παίρνεις εσύ;

  14. #149
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by seiraina View Post
    Οχι δεν ειναι το αγχος , αλλα οσο το σκεφτεσαι και το ανακυκλωνεις στο μυαλο σου σιγουρα επηρεαζει! παντως αν σε εχουν διαβεβαιωσει οι γιατροι οτι δεν εχεις κατι σοβαρο παθολογικο, απλα μη δινεις σημασια , αφησε τα και θα σε αφησουν ειναι σιγουρο
    Τι εννοείς ότι δεν είναι το άγχος; Τι θεωρείς ότι είναι; Κι εγώ θεωρώ ότι υπάρχει πάντα κάποια παθολογική αιτία, ακόμα και κάτι αμελητέο, και απλώς το μεγενθύνουμε στο μυαλό μας. Σε εμένα τουλάχιστον τα σωματόμορφα συμπτώματα άγχους είναι κυρίως μόνο στην κρίση πανικού.

  15. #150

Page 10 of 16 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 13:56
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  4. Replies: 26
    Last Post: 13-05-2011, 11:41
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •