Δεν είμαι καλα - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 16 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 230
  1. #166
    Γει σου tsitli,
    Είσαι αγχώδης σας άνθρωπος γενικά? Παρατηρείς όλα αυτά τα συμπτώματα μήπως έρχονται σε περιόδους στρες, πίεσης ή στεναχωριας?
    Γιατί όπως λες έχεις κάνει εξονυχιστικά κάθε καρδιολογικη εξέταση με καλά αποτελέσματα, οπότε αν είχες κάτι σοβαρό θα φαινόταν σε κάποια έστω από αυτές...
    Έχεις επισκεφτεί ποτέ κάποιον ειδικό, πχ ψυχολογο για να το συζητήσεις?

  2. #167
    Antonis8
    Guest
    Εγώ είμαι έτσι κι ετσι. Εχω σίγουρα κάτι γιατί ο λεμφαδενας στο λαιμό μου ξανάπρηστηκε και έχει παλι μια κοκκινιλα οπως και την προηγούμενη φορά. Παραλληλα έχω πολλα θέματα με το στομάχι με άσχημη παλινδρόμηση και πονους στον οισοφάγο, παρα την αγωγή και ο γιατρός θέλει να ξανακανω γαστροσκοπηση για να παρει περισσοτερες βιοψιες. Εχω και μεγαλύτερη ταχυπαλμια το τελευταίο διάστημα, πονους σε όλο το σώμα, αλλά ειδικά στο αριστερό χερι, πόνο στα πλευρα (που μπορει να είναι απο το λεπτο έντερο) , ζαλαδες, ανορεξια, αίσθημα παλμων στην πλατη. Φοβαμαι για καρδια,για περιτονιτιδα,για λοιμωξη,για περικαρδιτιδα.

  3. #168
    george1520
    Guest
    Ρε Αντώνη είσαι καλά; Μετα το τελευταίο θέμα που άνοιξες για την αλλεργική αντίδραση εξαφανίστηκες.

  4. #169
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ρε Αντώνη είσαι καλά; Μετα το τελευταίο θέμα που άνοιξες για την αλλεργική αντίδραση εξαφανίστηκες.

    Καλα είμαι,είχα πάρει ένα αντισταμινικο και δεν επαθα κάτι. Απλα είναι δύσκολο να ξεχωρισω αν είναι λαρυγγίτιδα λόγω παλονδρομησης ή αλλεργική αντίδραση. Μάλλον παλινδρονηση είναι και νου έχει κάνει άσχημα συμπτωματα παλι. Κατά τα αλλα πονος συνεχεια στα αριστερά, σε όλη την κοιλιακή χωρα, στα χέρια κλπκαι,και πρηστηκε παλι ο λεμφαδενας μου και οι γιατροί μου λένε βλεπουμε.

  5. #170
    george1520
    Guest
    Εσύ που βλέπεις το σώμα σου συνέχεια να έχει διαφορα "θέματα" .. Πως το δικαιολογείς;

  6. #171
    Antonis8
    Guest
    Το άγχος επηρεαζει το πώς εκλαμβανω εγώ τα συμπτωματα,αλλά δεν δημιουργει τα συμπτώματα μου. Οτι έχω οισοφαγιτιδα διαπιστωθηκε απο την γαστροσκοπηση. Εγώ πιστεύω ότι φταινε κατά βάση οι γιατροί μου που δεν με κατευθυνουν και δεν μου δίνουν μια αγωγή. Είμαι σίγουρος ότι η ορθοστατικη ταχυκαρδία έχει προκληθει απο καποιο βακτήριο στο γαστρεντερικό. Πηγα σε καινούργιο γαστρεντερολογο και όντως μου είπε πως είναι πιθανό να οφείλεται είτε σε κάτι που έχω εκ γενετης και απλα κάνει υφεσεις, είτε μπορει να είναι καποια φλεγμονή στο λεπτο εντερο. Είχα ανταποκριθει καλά στην κορτιζονη και έπεφταν οι παλμοι μου. Ο ένας γιατρός μου λέει μην ασχολείσαι, ο άλλος μου λέει ότι είναι ένδειξη καποιας φλεγμονής εφόσον αντιδρας καλά στην κορτιζονη. Απλως οι περισσοτεροι γιατροι βαριουνται να ασχοληθουν. Μόλις ακούν για ιστορικό άγχους,τα ρίχνουν ολα εκεί. Και ο γαστρεντερολογος μου είπε για τα αντικαταθλιπτικά αλλά μου είπε ότι αυτό θα με βοηθήσει έτσι κι αλλιώς,ανεξάρτητα του τι εχω,γιατί είμαι αγχωδης. Σε αυτό συμφωνω κι εγώ. Απλα φοβαμαι ότι θα επηρεασουν αρνητικά την καρδιά μου.

  7. #172
    Antonis8
    Guest
    Χθες δεν μπορουσα να φαω, μάλλον μου έχει κανει λαρυγγίτιδα η ΓΟΠ. Πήρα χαναξ,ηρεμησα τυπου να μην σκέφτομαι ότι θα πεθάνω αμεσα,αλλά το συμπτωμα το σωματικό ήταν ακόμα εκεί,απλως άλλαξε η αντίληψη μου για το συμπτωμα,δλδ δεν το πήρα ως κάτι που θα με σκοτώσει αμεσα. Πήρα και κάτι αντιοξινα και με βοήθησαν να φαω κανονικά τουλάχιστον. Φοβαμαι πάρα πολύ μηπως κάνω περιτονιτιδα ή μηπως τελικά όλα αυτά είναι λόγω καρδιας. Ο καρδιολογος μου είναι διακοπες,μου ειπε να μην ασχολουμαι και ότι σίγουρα δεν είναι καρδια. Τον παθολογο μου θα τον δω αύριο για τον λεμφαδενα που φουσκωσε πάλι και έχω να κάνω ακόμα μια καλλιεργεια κοπρανων που μου είπε ο γαστρεντερολογος για το λεπτο εντερο και μια εξέταση αιματος.

  8. #173
    Antonis8
    Guest
    Προχθες νομιζα ότι μου επεσε το ζαχαρο γιατί είχα τάση λιποθυμιας και μόλις εφαγα κάτι γλυκό ενιωσα καλύτερα. Την επομενη πηγα στο γιατρό,το πρωι είχα φάει ένα τοστ και ένα τσαι,μου μέτρησε το ζαχαρο και ήταν στα 95. Είναι φυσιολογικό; Θα κάνω και την καμπύλη,αλλά φοβαμαι μηπως μου δώσουν κανένα σκευασμα που θα μου κανει αλλεργία παλι.

  9. #174
    george1520
    Guest
    Άρα θεωρείς ότι όλα αυτά που βλεπεις στο σώμα σου... Οοοοοολα.. Είναι όντως σωματικά απλά έτυχαν να έρθουν την ίδια χρονική περίοδο.;

  10. #175
    Antonis8
    Guest
    Περιπου. Το πρόβλημα με το στομάχι το έχω χρονια. Η ορθοστατικη προεκυψε προσφατα και ναι, θεωρω ότι κάτι συνέβη γιατί πρόβλημα με το εντερο δεν είχα παλια. Δεν θεωρώ ότι προεκυψαν όλα την ίδια περιοδο,θεωρώ ότι το ένα προκαλει το άλλο και εγώ λόγω άγχους πανικοβαλλομαι περισσότερο. Πηγα τώρα για περπατημα και να ταισω κάτι γατια, εβαλα και ένα πλυντήριο και νιώθω ότι ζαλιζομαι και έχω αρρυθμια. Με πιάνουν και σουβλιες στο κεφαλι. Δεν ξέρω αν είναι όντως άγχος αυτό. Η πιεση μου είναι 101 με 69, παλμοι 71,οξυγόνο 99,θερμοκρασία 35.8. Το καρδιογραφημα στον καρδιογραφο τσεπης βγαίνει φυσιολογικο,αλλά δεν είναι παντα αξιοπιστο. Θα παρω ένα ζαναξ σε λίγο να δω αν θα είμαι καλυτερα και πιο μετά ένα αντιοξινο που με βοηθάει. Μηπως μου επεσε το ζαχαρο και ζαλιζομαι; Ή μπορει να έχω αρρυθμια.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Αντωνη να σου κανω μια ερωτηση? Τα xanax αφου οπως λες δεν εχεις καποιο θεμα ψυχολογικο ποιος σου τα συνταγογραφει?

  12. #177
    Antonis8
    Guest
    Δεν ειπα ότι δεν έχω ψυχολογικό θέμα. Εχω ιδεοψυχαναγκασμο απο παιδακι, μετατραυματικο στρες,διαταραχη πανικου και υποχονδριαση. Αυτο δεν αναιρει ότι έχω και παθολογικα θέματα τα οποια λόγω αγχους γίνονται χειρότερα και με οδηγούν σε κρίσεις πανικου.

    Ο ψυχίατρος μου έγραψε ζαναξ και ζολοφτ. Μου τα έχει γράψει και ο παθολογος μου τα ζαναξ. Δεν παιρνω πολλα,απο πέρυσι τον Μαρτιο που πήρα πρωτη φορά,έχω αγοράσει δυο κουτιά όλα κι ολα, 0,25 είναι η μεγαλύτερη δόση που έχω παρει. Δεν το παιρνω κάθε μέρα, όταν νιώθω ότι ίσως θα παθω κρίση πανικου ή όταν έχω αυπνια. Το είχα πάρει και ένα μήνα συνεχόμενα τον Σεπτεμβρη οταν πρωτοξεκινησε η ορθοστατικη ταχυκαρδια. Δεν μου έκανε καποιο εθισμο, προσεχω γενικά.

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Α δεν το ηξερα συγνωμη,κι εγω παιρνω κατα περιοδους . Το ζολοφτ σε εχει βοηθησει καθολου? Μου το προτειναν κι εμενα αλλα δεν το συνεχισα λογω παρενεργειων. Τωρα παιρνω ratice αλλα ακομα δεν εχω δει τιποτα εδω και 35 μερες . Ενας φιλος μου με ιδεοψυχ. λεει οτι τον εχει βοηθησει πολυ το ζολοφτ . Εγω εχω καταθλιψη και αγχος

  14. #179
    Antonis8
    Guest
    Το ζολοφτ το είχα πάρει μόνο για τρεις μέρες και το εκοψα κι εγώ λόγω ζαλης που μου προκαλουσε. Εσύ πόσο καιρό το δοκιμασες; Για ιδψ έχω διαβάσει κι εγώ θετικες κριτικές,αλλά φοβαμαι μηπως μου φέρει περισσοτερες κρισεις πανικου.

  15. #180
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν ειπα ότι δεν έχω ψυχολογικό θέμα. Εχω ιδεοψυχαναγκασμο απο παιδακι, μετατραυματικο στρες,διαταραχη πανικου και υποχονδριαση. Αυτο δεν αναιρει ότι έχω και παθολογικα θέματα τα οποια λόγω αγχους γίνονται χειρότερα και με οδηγούν σε κρίσεις πανικου.

    Ο ψυχίατρος μου έγραψε ζαναξ και ζολοφτ. Μου τα έχει γράψει και ο παθολογος μου τα ζαναξ. Δεν παιρνω πολλα,απο πέρυσι τον Μαρτιο που πήρα πρωτη φορά,έχω αγοράσει δυο κουτιά όλα κι ολα, 0,25 είναι η μεγαλύτερη δόση που έχω παρει. Δεν το παιρνω κάθε μέρα, όταν νιώθω ότι ίσως θα παθω κρίση πανικου ή όταν έχω αυπνια. Το είχα πάρει και ένα μήνα συνεχόμενα τον Σεπτεμβρη οταν πρωτοξεκινησε η ορθοστατικη ταχυκαρδια. Δεν μου έκανε καποιο εθισμο, προσεχω γενικά.
    Αντώνη, το ζαναξ σε βοήθησε στην αϋπνία;;

Page 12 of 16 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 13:56
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  4. Replies: 26
    Last Post: 13-05-2011, 11:41
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •