Δεν είμαι καλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 230
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Δεν είμαι καλα

    Συγνώμη που ανοιγω νέο θεμα. Εγινε το εξής. Ξυπνησα στις πεντε απο έναν θορυβο. Ενιωθα μια δυσφορια στο στήθος και αίσθημα παλμων χωρίς ταχυκαρδία. Δεν εδωσα σημασια . Το πλακωμα συνεχίστηκε , σαν να με πατούσε καποιος με το ποδι του. Δεν έδωσα σημασία. Σηκωθηκα και πηγα στην τουαλετα. Είχα μια μαλακή κενωση και στη συνέχεια είδα αιμα στο χαρτι. Παραλληλα με επιασε ταχυκαρδια και το πλακωμα συνεχίστηκε. Οι παλμοι μου χτυπουσαν σε διαφορετικά σημεια,πιό γρήγορα η καρδιά ,πιό αργα ο παλμος στο λαιμο (κολπικη μαρμαρυγη?) Παράλληλα είχα εκτακτες. Εσβηνα. Ντυθηκα,βγηκα εξω και φωναξα δυνατα βοηθεια, δεν υπηρχε κανεις, ενας ερημος δρομος κι εγω ετοιμος να χασω τις αισθησεις μου. Καλεσα ασθενοφόρο, ηρθε μετά απο ένα τέταρτο. Μέσα στο νοσοκομειακο συνεχίστηκε το πλακωμα. Οταν φτασαμε η γιατρος δυσανασχετησε όταν με ειδε,τα εριξε με τη μια όλα στο άγχος. Μου έκαναν απλα ένα καρδιογραφημα και μου πήραν πιεση και μου ειπαν μονο αν δω παρα πολυ αίμα να ερθω. Είχα ξαναδεί αίμα πριν λίγες ημέρες και δεν έδωσα σημασία. Αλλά αυτό το πλακωμα,οι σουβλιες στην πλατη και αριστερα,περιστασιακος πονος στην καρδια,στο έντερο, χαμηλά αριστερά στην κοιλια,σε συνδυασμό με το αιμα με την ορθοστατικη και όλα τα υπόλοιπα,δεν μπορει να είναι τυχαία. Εχω και ναυτια.

    Πήρα τον γιατρό μου λέει κανονικά επρεπε να σου κάνουν και μια γενική αλλά δεν πειραζει έλα αύριο να σε δω. Μέχρι αύριο ποιος ξέρει πώς θα είμαι. Πήρα τον άλλο γιατρό που έρχεται και με βλεπει σπιτι,μου ειπε ότι δεν μπορει να με βοηθησει. Ολοι μου γυρίζουν την πλατη. Και όταν παθω κάτι απο αυτό που έχω επειδή αρνούνται να με παρουν στα σοβαρά,θα πουν με θρασυτητα "το άγχος τον εφαγε". Οχι, δεν ειναι το γ****μενο αγχος. Εχω πρόβλημα υγειας. Και έχω κουραστεί παρα πολυ να μην βρίσκω τους κατάλληλους γιατρους. Είχα πει στον έναν γιατρό ότι με την κορτιζονη ενιωθα καλύτερα και η ορθοστατικη σχεδόν σταματησε. Αντί να το ψαξουμε στα επινεφριδια μηπως παιζει κάτι ορμονικο, μου λέει "μην ασχολεισαι με τους παλμους". Ασχομουμαι με τους παλμους γιατί τους νιώθω ,γιατί νιώθω αδύναμος,γιατί δεν είμαι ηλίθιος και άγχος είχα πάντα και δεν είχα τέτοια συμπτωματα . Θέλω να συνεχισω τη ζωή μου. Εδώ ξοδέψει του κόσμου τα λεφτά για να μου λένε τα ίδια και τα ίδια .Πολλη ταλαιπωρια. Και έχω και την γιατρό των επειγοντων,που θεωρεί ότι έχω όρεξη να βλέπω να στραβομουτσουνιαζει τη μουρακλα της επειδη κατά τη γνώμη της έρχομαι συχνά στα επειγοντα,λες και δεν είναι η υποχρεωση της να με εξετάσει ή λες και έρχομαι για την πλακα μου. Την προηγούμενη φορά που ηρθα είχα αλλεργική αντιδραση,τι φταιω εγω αν μου συμβαίνουν συνέχεια πραγματα; Εχω κουραστεί να αντιμετωπιζομαι έτσι.

    Πήρα μισο ζαναξ και ξαπλωσα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Το αίσθημα στο στήθος με ταλαιπωρεί μέρες.... και εμένα οι γιατροί το αποδίδουν στο άγχος... άγχος, σπασμός οισοφάγου κλπ... εφόσων σου έκαναν καρδιογράφημα, προσπάθησε να ηρεμίσεις... σίγουρα αν έβλεπαν κάτι δεν θα το άφηναν έτσι.... οσο για το αίμα που αναφέρεις μπορεί να είναι κάτι απλό, πχ αιμμοραίδα κλπ... ο γιατρός σου ξέρει το ιστορικό σου, αν κι αυτός διέκρινε κάτι επείγον τώρα θα σε είχε προτρέψει να κάνεις κάτι άλλο.... το άγχος μπορεί να κάνει πάρα πολλά διαφορετικά συμπτώματα που μπορεί να τα βιώσουμε πρώτη φορά... οπότε προσπάθησε να ηρεμίσεις.... και κάνε υπομονή μέχρι άυριο...

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Που το νιωθεις εσύ; Εγώ στο κέντρο και ανεβαίνει και προς τα πάνω. Σκεφτηκα μηπως είναι έξαρση ππαλινδρόμησης αλλά γιατί όλα μαζί ρε φιλε,είναι κουραστικο πια,δεν αντεχω το πράγμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Ακόμα και αγχος να ήταν (το οποίο δύσκολα κάνει ΟΛΑ αυτά μαζί) υποχρεωτικά έπρεπε να σε ψάξουν και βγουν αρνητικά να σε παραπέμψουν αλλού . Συμφωνώ έπρεπε έστω μια γενική να σου κάνουν γιατί μπορεί από το πιο απλό πχ μια αναιμία ως το πιο σοβαρό κάποιο νόσημα . Εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους τον εαυτό σου και αν πιστεύεις ότι κάτι τρέχει ψάξτο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    εκει με ταλαιπωρεί κι εμένα... φυσικά μπορεί να είναι παλινδρόμηση... και παλινδρόμηση να μην είναι μονο του το αγχος μπορεί να τα κανει ολα αυτα.... σου ξαναλεω, ο γιατρός σου σε ξέρει, οπότε αν διέκρινε κατι ανησυχτικό περαν απο τα γνωστα που έχεις και ανησυχουσε, δεν θα το άφηνε έτσι...

  6. #6
    george1520
    Guest
    Καλημέρα φίλε Αντώνη... Οι γιατροί ήταν υπόχρεοι να σου κάνουν γενικές εξετάσεις είτε είναι άγχος.. Είτε όχι..
    Τι βάρος στο στήθος συνήθως (αν δεν είναι παθολογικά αιτία) είναι Ψυχοσωματικο.. Συνήθως βάρος νιώθω όταν κάτι με στεναχωρησει πολύ και ο μόνος τρόπος που ηρεμώ λίγο είναι να περνώ βαθιές ανάσες. Το βάρος είναι ένα αίσθημα ότι κάποιος κάθεται πάνω στο στήθος μου και όλο αυτό ανεβαίνει προς τα πάνω και νιώθω ότι πνίγομαι. Ίσως να μπορούσε να βοηθήσει αν σκεφτείς κάτι που μπορεί να σε στεναχώρησε αυτές τις μέρες, κάτι που να σε έφερε σε δύσκολη θέση, κάτι που να σε άγχωσε.. Ξέρεις να κάνεις ασκήσεις με τις αναπνοές;

    Οσο αφορά το αίμα από πίσω. Υπάρχει πιθανότητα να είναι αιμορροΐδες;; αν είναι αυτό να ξέρεις λύνεται με απλές διαδικασίες. Αν υπάρχει αίμα μόνο όταν σκουπιζεσαι να ξέρεις πως οι πιθανότητες να είναι αυτό αυξάνονται. Ένα παγκάκι λίγη ώρα εκει και δεν θα ξαναδείς αίμα.

    Προσπάθησε να μη σε πιάνει πανικός. Ξέρω πως είναι όλα μαζεμένα αλλά θα πρέπει να δεις το καθένα ξεχωριστά για να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Antonis8 χρειάζεσαι άμεσα ψυχίατρο, ασε τους γιατρους τωρα.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Είναι παρανομο να πηγαίνεις στα επειγοντα συχνά; Δεν μπορω να καταλαβω τη γιατρο. Ηταν αγενεστατη. Και ο άλλος γιατρός μόλις άκουσε ότι έχω ιστορικό άγχους,είπε με νόημα στη νοσοκομα "ένα καρδιογραφημα και στειλτον μπροστα, έχει αγχος". Απο που και ως που το άγχος έχει να κανει με αιμορραγία στον πρωκτο; Και η άλλη η ***ακω τι ακριβώς δυσανασχετει; Φορολογουμενος πολιτης είμαι κι εγώ. Κυριακατικα που θα βρω άλλον γιατρό να πάω; Είναι παραλογο το ότι πάω με αυτά τα συμπτωματα στα επειγοντα αφού δεν μπορουσα να αναπνευσω; Το να μου έκαναν μια γενική θα τους κόστιζε σε κάτι; Αδεια ήταν όταν πηγα. Μιλάμε για θέματα υγείας,είναι απαράδεκτο. Και η συγκεκριμένη γιατρός είναι απο το ίδιο χωριό με μένα, ο πατερας της είναι γενικός ιατρός,του έχω σκάσει άπειρες φορες λεφτά για να έρθει σπιτι μου να με δει χωρίς να κανει τιποτα απολυτως. Και κάτι ακουσα όταν εφευγα "να ειδοποιησουμε τον πατέρα του", μπορει να ήταν και τυχαίο, αλλά αναρωτιεμαι αν θα φτάσει μέχρι εκεί γιατί με ρωτούσε και ο άλλος γιατρός αν ηρθα με καποιον μαζί. Θα κάνω πάραπονο στο νοσοκομείο για αυτή τη συμπεριφορα, επειδή τυγχανω ψυχικά ασθενής σημαίνει ότι δεν μπορώ να αρρωστησω;

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Αιμοροειδες ρε παιδια ποτε απεκτησα,πριν μια βδομάδα έκανα κολονοσκοπήδη,δεν θα μου το έλεγε; Και δεν ποναω ούτε με τσουζει. Νιώθω σουβλιες στηβ πλατη αριστερά και κάποιες φορες απο μπροστα προς τα κάτω.

    Επισης νομίζω ότι είχα κολπικη μαρμαρυγη όταν καλεσα το ασθενοφορο. Είχα το ένα χέρι στο στηθοςωκαι το αλλο στον σφυγμο του λαιμού και η καρδιά χτυπουσε πιό γρηγορα.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Και έχω και χαμηλό αιματοκριτη, επρεπε να μου κάνουν γενική αίματος,μπορει να έχω χάσει πολυ αίμα και να λιποθυμησω ή να με πιασει πονος ξαφνικα,να παθω κάτι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Αντωνη κι εγω θα σου πω οτι ολα αυτα που νιωθεις ειναι σωματοποιημενο αγχος , χρειαζεσαι ψυχολογο και μετα βλέπεις

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Κάνω ψυχοθεραπεία δεν με βοηθαει στο ελαχιστο. Δεν είναι άγχος να πςρπαταω και πβγαίνουν 145 οι παλμοι μου. Δεν αντεχω αλλο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγώ έχω μια απορία.Ανοιγεις σε ένα φόρουμ ψυχολογίας θέματα που αφορούν υγεία και μου δημιουργείς τις εμείς απορίες.εφοσον δεν δέχεσαι ότι όλα αυτά είναι από το άγχος τι γράφεις;και έπειτα εμείς εδώ πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Δεν ανοιγω θέματα υγείας. Νιώθω απογνωση και ανοιγω θέματα να ξεσπασω, δεν θα απολογηθω για αυτό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Όχι ανοίγεις το ένα θέμα μετά το άλλο που αφορούν υγεία Είναι παντελώς ασχετα με το φόρουμ και αν τολμήσουμε να πούμε ότι όλα αυτά είναι από το άγχος σου πέφτεις να μς φας.Προσωπκκα βαρέθηκα να διαβάζω τα άσχετα τοπικ σου
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν ανοιγω θέματα υγείας. Νιώθω απογνωση και ανοιγω θέματα να ξεσπασω, δεν θα απολογηθω για αυτό.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 14:56
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 14:12
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 23:29
  4. Replies: 26
    Last Post: 13-05-2011, 12:41
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •