Αν αυτοκτονησω - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 70
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Νεφελη και Ερικα,σε καμια περιπτωση δεν θελω να κανω τον εξυπνο...αλλα...ακομα και ΑΙDS να εχετε (που δεν εχετε),πλεον η ασθενεια αυτη εχει μετατραπει σε μια χρονια κατασταση ,και οι περισσοτεροι ασθενεις εχουν εξαιρετικη ποιοτητα ζωης.(Με εξαιρεση τους τοξικομανεις,οπου εκει υπαρχουν κι αλλα δυσεπιλυτα θεματα).Υπαρχουν ανθρωποι με καρκινους,ανθρωποι με νευρολογικες ασθενειες,που ειναι απειρως χειροτερες απο αυτο που φοβαστε.Δηλαδη τι να πει καποιος που εχει μια ασθενεια που τον αφηνει κλειδωμενο στο ιδιο του το σωμα,να μην μπορει ουτε να μιλησει ουτε να φαει;Η καποιος με ανοια που χανει τον εαυτο του καθε μερα;;;Αποτι εχετε πει εχετε κανει εξετασεις ,δεν εχετε τη γ@@@@@ αυτη αρρωστια,οποτε να χαρειτε τα παιδακια σας και τη ζωη σας.Η ζωη ειναι σκληρη και πρεπει να ζουμε την καθε στιγμη οσο μπορουμε καλυτερα...Σας καταλαβαινω διοτι και εγω ειχα ψυχωση με μια συγκεκριμενη φοβερη αρρωστια,και ακομα εχω σε μικροτερο βαθμο...αλλα προχωρηστε.Ειναι κριμα πραγματικα να καταστρεφετε τις ζωες σας ετσι.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Κορίτσια τι συνέβη και έχετε τέτοια φοβία με το aids; Πχ εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί και να κολλησω κορονοιο είναι όμως φυσιολογικό διότι είναι πανδημία και πάλι γιατί έχω κόσμο με νοσήματα σπίτι.

  3. #33
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Κορίτσια τι συνέβη και έχετε τέτοια φοβία με το aids; Πχ εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί και να κολλησω κορονοιο είναι όμως φυσιολογικό διότι είναι πανδημία και πάλι γιατί έχω κόσμο με νοσήματα σπίτι.
    Εγώ φοβάμαι ότι κόλλησα από το τσεκποιντ που πήγα να εξεταστω για ειτζ....

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εγώ φοβάμαι ότι κόλλησα από το τσεκποιντ που πήγα να εξεταστω για ειτζ....
    Αποκλείεται νεφέλη ! Αποκλείεται να συνέβη αυτό, υπάρχει κάτι στο παρελθόν στα παιδικά σου χρόνια που συσχετιστηκε με το ειτζ θυμάσαι; Ίσως είχες κάποιο τραυματικό γεγονός και τότε εμαθες γι αυτήν την ασθένειά

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Νεφέλη μπράβο σου με τέτοια ταλαιπωρία που πηγαίνεις για δουλειά, μεγάλο πράγμα. Πάντως δεν είσαι μόνη σου και εγώ σήμερα έχω τέτοια μελαγχολία που δεν ξέρω αν είμαι ζωντανή ή νεκρή. Το αντίθετο από σένα , αδιαφορώ και για την υγεία μου να κάνω εξετάσεις αίματος , να πάω σε γυναικολόγο για έλεγχο .

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Νεφελη! πιστευεις στον ΧΡΙΣΤΟ? εαν ναι,εχεις σκεφτει να βρεις εναν πνευματικο? ισως η βοηθεια που ψαχνεις και δεν βρισκεις να ειναι εκει! Ο χριστιανισμος ειναι ενα ειδος θεραπειας οπως και η ψυχοθεραπειες χωρις φαρμακα - διοτις οι ψυχειατρικες θεραπευτικες μεθοδοι με φαρμακα ειναι καθαρα ιατρικες - ετσι λοιπον θα ελεγα να το σκεφτεις! Ξερεις και οι δυο εχουν τον ιδιο σκοπο! να μας κνουν καλα, να φυγει η "μαυριλα". Το διαφορετικο σε αυτες τις πρακτηκες ειναι οτι ο χριστιανησμος προσπαθει να σε θεραπευσει με το να σε κανει πιο ταπυνοη προσωπικοτητα, και με το να σε "βορβαδιζει" με αγαπη και αληθεια.Απο την αλλη υ πρακτικη ειναι να φτιαξεις ενα δυνατο ΕΓΩ, διοτις θεωρειτε οτι οσοι εχουμε τασεις αυτοκτωνιας εχουμε λιγο ΕΓΩ, οτι δεν εχουμε μεσα μας θαυμασμο για τον εαυτο μας, αρα θελουν να μας κανον να "λατρεψουμε" τον εαυτο μας!, οταν υπαρχει η θεραπεια της τακτικης αυξισης ογκου η καλογραμμισης των σωματικων μυων μας, αυτο ειναι, σε βαζει σε ενα τρυπακι να κανεις καλο σωμα! αρα δεν αυτοκτωνεις διοτις θελεις να κανεις καλο σωμα! Ομως νομιζω οτι το να πας κοντα στον Θεο ειναι οτι καλητερο, να ζητησεις συγνωμη για τις αμαρτιες σου, να δειξεις πραγματικη μετανοια! και να γινεις και εσυ ενα προβατο με καλη καρδια στον ομορφο καταπρασινο καμπο του Χριστου, οταν ο ποιμενας σου σου δωσει την χαρα της θειας κοινωνιας θα δεις τοτε ποσο δυνατη θα γινεις! Εκφραζω την γνωμη μου, δεν λεω οτι ειναι το καλητερο, αλλα νομιζω οτι μονο με την νικη μας εναντι του σατανα! δλδ της χαρας που ερχετε απο υλικα αγαθα αποκτησεις μας, η απο την λαθος ηδωνη! ,την αμαρτολη χαρα! και ευεξια! αυτα ειναι κακα πραγματα! μονο μεσα απο την προσευχη μπορει ο ανθρωπος να βρει υγειες χαρα και ειρηνη μεσα του!
    Θελω να ξες οτι προσωπικα ακομα εχω μεσα μου ερωτηματα εαν ειναι η εκκλησια σωστη και οι ιερεις της! Μαλιστα προ λιγους μηνες μαλωσα με τον πνευματικο μου! μου μιλησε ασχημα ,πρωτα διοτις ειχα σχεση με μια κοπελα οπου για αυτον ηταν τελειος ανηθικη σχεση! και δευτερον λογο της καταθλιψης μου, μου ειπε τι η καταθλιψη ειναι αρρωστια εγωισμου! ,κι επειδη μου τ ειπε αποτομα, δυστυχως οργιστικα! μερικες φορες ,δεν ξερω αν ειναι το πως μεγαλωσα! αλλα οταν με προσβαλουν δεν παει να ειναι ο ΠΑΠΑΣ! μερικες φορες απαντω και τσαμπουκαλευομαι ! Αποτελλεσμα ειναι πλεον να μην εχω πνευματικο!, και φοβηθει και λιγο διοτις μου ειπαν οτι οπως ο πνευματικος μου, μου επερνε τις αμαρτιες και εδιοχνε το κακο απο γυρο μου, ετσι και αν του τη λεω, μπορει να κανει και το αντιθετο! το επιασα ως απειλει! και αντι να φοβηθω! οπως τωρα, επιτεθηκα παλυς! λες και ειμουν μικρο παιδι! Αρα πλεον ειμαι εκτος του ποιμνιου! ειμαι ενα προβατο μονο του χωρις εξουσιαστη και προστατη!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    ...Και γιατι να παει η κοπελα σε εναν ανθρωπο αστοιχειωτο και στιγματιστη που θεωρει την καταθλιψη "αρρωστια του Εγω" ;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #38
    hlias1988
    Guest
    μου αρεσει η πνευματικη ζωη αλλα δεν μπορω τους παπαδες.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    ...Και γιατι να παει η κοπελα σε εναν ανθρωπο αστοιχειωτο και στιγματιστη που θεωρει την καταθλιψη "αρρωστια του Εγω" ;
    Δεν της ειπα να παει σε αυτον!!! Υπαεχουν παπαδες με χαρισμα!, και δεν λεω για το Αγιο Πνευμα οπου το παιρνουν λογο του χρησματος τους! ουτε λεω για το οτι ειναι εκπροσοποι κατα καποιον τροπο του Θεου στον κοσμο μας! οπου -εαν ειστε βεβαια χριστιανοι, διοτις απο οτι καταλαβα πλεον ειμαστε πολυ λιγοι οι πιστεον σε κατι τετοιο, πλεον οι πιο πολλοι ανθρωποι ειναι αθεοι και ειδολολατρες! - ετσι λοιπον υπαρχουν ανθρωποι οπου ειναι και μορφομενοι αλλα και το σημαντικοτερο, η ορθοδωξη εκκλησια αποδεχεται την ψυχολογια ως θεραπεια απολυτα! μαλιστα υπαρχουν πολλοι παπαδες που ειναι ψυχολογοι! δεν το ξερατε μαλον αυτο, αλλα ειναι αληθεια!
    Συγκεκριμενα φιλη Νεφελη ,αν επιλεξεις τον δρομο της πιστης, τα πραματα θα ειναι καπως ετσι κατα την εμπειρια μου παντα! Καποιος που παει στην εκκλησια .πρεπει να σκεφτει πρωτα τον εαυτο της και μετα τα τεκνα της! Διοτις αν το κανει για αλλους δεν θα παει καλα! πρεπει να δεχτει το να προσπαθησει με δυναμη! ,ομως πρεπει να δεχτει την υπαρξη του θεου, την διαθικη! και να δεχτει οτι ειναι αμαρτολη! οτι πρεπει να μετανοησει! να ζητησει συγνωμη! να παισει στα ποδια εμπρος στον ιερεα! με κλαμα να του πει τα κακα που εχει κανει! τις αμαρτωλες σκεψεις της! αυτο γινετε ωστε να σταματησουμε πλεον να εχουμε ως στοχο ζωης την αναπτηξη του ΕΓΩ!,να μην νομιζουμε οτι ο θαυμασμος προς εμας ειναι το σωστο!Οταν λοιπον φυγει αυτο, μετα υπαρχει το επομενο βημα οπου ειναι η ΑΓΑΠΗ! , ο παπας θα σου μιλαει ομορφα, και θα σου δειχνει αγαπη!, διοτις για την εκκλησια η θεραπεια ειναι η ΑΓΑΠΗ!! αυτο μας θεραπευει κι μας κανει καλα!

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    ...Και γιατι να παει η κοπελα σε εναν ανθρωπο αστοιχειωτο και στιγματιστη που θεωρει την καταθλιψη "αρρωστια του Εγω" ;
    θα σου συνηστουσα κι εσενα να βρεις εναν πνευματικο! ,να ανικεις πλεον σε καποιο πιμνιο!, διοτις ολοι οι ανθρωποι εχουν την αναγκη να ανηκουν καπου, ολοι εχουν την αναγκη της προστασιας απο μια ομαδα ιδιων πιστευω! θα αποκτησεις πιμενα! οπου πρεπει να μην ντρεπεσαι να του φιλας το χερι! να μην ντρεπεσαι να σκυβεις εμπρος του! δυστυχως ομως το βλεπουμε λαθος το να σεβομαστε αλλους! δεν μας αφηνει ο εγωισμος! δλδ ο πονηρος!
    Δεν συμφωνεις με πολλα απο τα μηνυματα μου και το εχω παρατηρησει! νομιζω οτι κανεις λαθος !εαν μπορουσες να τα διαβασεις σωστα! θα εβλεπες οτι εχω τον σωστο τροπο! και οτι εσυ κανεις λαθος!Δυστυχως , ο κοσμος οπου ζουμε δεν δινει δυναμη και ενεργεια στο σωστο! παρα μονο την αποδοχη του με συνενεση! ετσι αν καποιος γραψει κατις που ειναι σωστο, ενδεχετε να γελανε μαζι του! και να επικρατησει το λαθος! το λαθος των πολλων! Αυτο σε κοινωνιες με απολυταρχισμο και με εξτρεμιστικη πιστη στο ΘΕΟ δεν το ζουν αυτο το προβλημα! ισως κι για αυτο τα θεοκρατικα συστηματα ηταν μαλον πιο αποδοτικα .Αυτο δεν ειναι δεδομενο βεβαια! εξαλου ειναι η δικη μου οπτικη και οχι η αντικοιμενικη! Απλα νομιζω οτι μερικες φορες η ελευθερια εχει παρενεργειες! ακομα και σαν σκεψη!, γι φανταστειτε να υπηρχε ενα μηχανιμα,ενα κομπιουτερ οπου να μπορουσε να ελενχει ακομα και τις σκεψεις μας! να εβλεπε δλδ πως και τι ιδεες εχουμε! και μεσα απο την εξουσια αναλωγος να υπηρχαν κιρωσεις!,πως θα ηταν ο κοσμος αραγε?? καλητερος? η οχι?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    ...Οποτε ζητω η θεοκρατια, κατω η αθεϊα, μην ντρεπεσαι να του φιλας το χερι και επισης καλα κρασα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 09-09-2020 at 14:51.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    ...Οποτε ζητω η θεοκρατια, κατω η αθεϊα, μην ντρεπεσαι να του φιλας το χερι και επισης καλα κρασα.
    λυπαμαι που ο εγωισμος σου δεν σε αφηνει να μου γραψεις το "συγνωμη" να μου γραψεις γενικα οτι εχεις αδικο και να μου πεις συγνωμη για τα οσα μηνυματα σου εχουν ειρωνικο λογο απεναντιμου!, λυπαμαι που ενω γνωριζεις οτι εχω δικιο, και οτι καταβαθος μεσα σου θες να γραψεις 1000 συγνωμη και 1000 λεξεις για να δικαιολογηθεις, ο εγωισμος δε σε αφηνει!
    Αν ειμουν στην θεση σου θα εγραφα οτι εχω λαθος, και θα ειχα και την ελευθερια να σου πω συγνωμη! διοτις εχω αρμωνια μεσα μου. ευχομαι να σου μπει και εσενα η αρμονια στην ψυχουλα σου καποια μερα.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    ...Οποτε ζητω η θεοκρατια, κατω η αθεϊα, μην ντρεπεσαι να του φιλας το χερι και επισης καλα κρασα.
    και να ξες οτι δεν παει να πει οτι με την συγνωμη σου θα συγχωρεθεις! οτι θα την δεχτω δλδ! αυτο ειναι κατις που εαν θελει καποιος το κανει!! αρα μην το θεωεις συγουρο.! θα το σκεφτω! και μεχρι τωρα, μαλον δεν,,,

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    και να ξες οτι δεν παει να πει οτι με την συγνωμη σου θα συγχωρεθεις! οτι θα την δεχτω δλδ! αυτο ειναι κατις που εαν θελει καποιος το κανει!! αρα μην το θεωεις συγουρο.! θα το σκεφτω! και μεχρι τωρα, μαλον δεν,,,
    Aυτα να μην λέγονται ούτε για αστείο πως ή κατάθλιψη και τα παράγωγά της είναι ή κατάσταση ενός μεγάλου εγώ , ξεκάθαρα είσαι λάθος. Πολλοί βιβλικοί ήρωες είχαν μελαγχόλησε όπως ο Δαυιδ, ο Ιωβ. Ο Παυλος μάλιστα την κατάθλιψη την δεχεται ως ασθένεια και συμβουλεύει μαθήτρια του να εξωτερικευεται στα συναισθήματα της, να περπατά να τρέφεται σωστά. Εσύ μάλλον γνωρίζεις καλύτερα από τον Παυλο

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να αυτοκτονήσω
    By Χάλια Μαύρα in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 60
    Last Post: 19-12-2020, 10:53
  2. Να αυτοκτονήσω;
    By kyrg in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2017, 20:05
  3. Θέλω να αυτοκτονήσω!
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 71
    Last Post: 14-04-2017, 22:31
  4. Θέλω να αυτοκτονήσω.
    By Petitefille in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 179
    Last Post: 26-11-2016, 10:58
  5. θελω να αυτοκτονησω
    By klants in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 21-07-2013, 14:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •