Αν αυτοκτονησω - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 70
  1. #46
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Aυτα να μην λέγονται ούτε για αστείο πως ή κατάθλιψη και τα παράγωγά της είναι ή κατάσταση ενός μεγάλου εγώ , ξεκάθαρα είσαι λάθος. Πολλοί βιβλικοί ήρωες είχαν μελαγχόλησε όπως ο Δαυιδ, ο Ιωβ. Ο Παυλος μάλιστα την κατάθλιψη την δεχεται ως ασθένεια και συμβουλεύει μαθήτρια του να εξωτερικευεται στα συναισθήματα της, να περπατά να τρέφεται σωστά. Εσύ μάλλον γνωρίζεις καλύτερα από τον Παυλο
    πολυ ωραιο αυτο που γραφεις......

  2. #47
    νια συμφωνω.. απλα πιστευω πως ολλα αυτα τα βιβλικα πρεπει καποιος να μπορει να τα κατανοισειπως τα λενε... δλδ ειναι καποιες ποεριπετωσεις που καποια ψυχολογικα εχουν να ανουν με κρυμενο εγωισμο κ αλλες οχι... επεισης δεν λεω οτι ειναι εγωιστης ο αλλος απλα καμια φορα μεσα στην ψυχη μας υπαρχουν πεποιθησεις κυμενες που ουτε εμεις καταλαβαινουμε καλα καλα... σηγουρα εχει τεραστια σχεση η ποιωτητα ζωης του καθε ενα... να δωσω ενα παραδειγμα σχετικα με την υπερηφανεια.. π.χ. ενας νεαρος (ειτε εφηβος ειτε λιγο πιο μεγαλος εργενης που θα λεγαμε) θελει να αυτοκτονησει... γτ δν πιστευει οτι αυτη η ζωη του αξιζει... κ οτι επρεπε να εχει μια ζωη που θα ηταν απο τους πιω βολεμενους με το ενα κ το αλλο καλα ωραια κ τακτοποιημενα... κ εχει κ δικαιολογια οτι αφου ειχα ολλες τις δυνατοτητες που χρειαζωταν... απλα οι αλλοι σαν εμενα που ειχαν κ αυτοι δυνατοτητες ετυχε ναναι ετσι οι συνθηκες τις ζωης τους που μπορεσαν να τις εκμεταλευτουν εξ-ολλοκληρου.. ενω εγω εχω γαμηθει στην ατυχια... η πως υπαρχει ενας αγραφος κανονας περι μοιρας που λεει οτι αυτοι που για μια μεγαλη περιοδο της ζωης του ειχανε ασχημια στην ζωη τωρα πρεπει να γυρισει το συμπαν αναποδα κ να λαβυν σε ιδια βαρυτητα ολλα τα καλα.. κ αν δεν γινει αυτο ο θεος η ηζωη τους αδικησε κ δν εχουν κατι να χασουν απ οτ να τα κακαρωσουν

  3. #48
    δεν σκευτωνται ομως... πως αυτη η αδικια κ οι φαντασιωσεις περι δικαιωσης για την ζωη εινια <πλανες> του μυαλου... κ τις πολυ εξυπναδας μας που ολλα τα ξερουμε... κ να πει οκ ο καθενας ειναι διαφορετικος οποτε κ ο καθενας εχει δυνατοτητες μοναδικες... οποτε καλα θα ηταν να αποτησω καλη ζωη κ κοντα στον θεο κ να μου φανερωσει αυτος μεσα μου τι θα ηταν καλυτερο για εμενα...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Eγω ξέρω πως ένας άνθρωπος αρχίζει να " χαλάει" γιατί του έχουν τσαλακωσει το εγω του.
    Του έχουν πει πολλές φορές πόσο ανάξιος και μικρός ειναι από τα παιδικά του χρόνια. Δεν είναι μεγάλο το εγώ του, μικρό είναι και ασήμαντο κατά αυτόν διότι έχει ακούσει μία ζωή τους δικούς του να του το λένε

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Πολλοί βιβλικοί ήρωες πάλεψαν με την κατάθλιψη, ποτέ ο Θεός τους είπε πως έχετε μεγάλο εγω; Ο Δαυιδ την παρουσιάζει πολύ παραστατικά στους ψαλμούς του, λέει πως τον πονανε όλα τα κόκκαλα του από την θλίψη. , ή ψυχή του θρηνεί έως θανάτου. Ο Ιερεμιας έκλαιγε συνέχεια και είχε ανορεξία. Ο Ιωβ δεν μπορούσε πλέον να ζει και ο Ηλιας πολλές φορές απελπιστηκε από την ζωή του .
    Όλοι στραφησαν προς τον Θεό , δεν λέω να μην στρεφομαστε και μεις αλλά σαν άνθρωποι εννοείται θα νιώσουμε κατάθλιψη και δεν είναι κάτι για το οποίο φταίμε. Το μυαλό από τα βάσανα χαλάει δεν είναι δική μας υπαιτιότητα.

  6. #51
    hlias1988
    Guest
    δεν μπορω να πιστεψω οτι εχω χαμηλο εγω... και οτι φταινε οι γονεις μου... γιατι θα τους πλακωνα στο ξυλο... εαν οχι στο ξυλο θα δημιουργουσα φασαρια... αλλα τι να το κανεις τωρα το κακο εχει γινει......ας συνηδειτοποιησουμε που ειμαστε και ας στραφουμε στο καλο...

  7. #52
    hlias1988
    Guest
    εχω κανει δυο αποπειρες αυτοκτονιας... ηπια δυο κουτια ντεπον.. το ειπα κατευθυαν και πηγαμε για πληση στομαχου.. το εκανα για να ταρακουνησω την μανα μου οτι τα πραγματα δεν πανε καλα με την παρτη μου... και θα μου πεις ωραιος τροπος .. φυσικα και οχι... εγω το εκανα παντως...μαλακια... το εχω μετανιωσει... και ουτε θα το ξανα κανω...
    αυτο που ειπες για το μικρο εγω.....
    διαβαζα στο ιντερνετ για τον ευνοχισμο.. πως μερικες μανες ευνουχιζουν τα παιδια τους... και ενιωσα και νιωθω σε αυτην την κατηγορια...
    αλλα τι να κανεις τωρα.. ετσι εμαθαν απο τους γονεις τους.....
    πχ μπορω να δημιουργησω ιστορια πχ στο facebook και να βρω καμια να παω για καφε... αλλα δεν νιωθω αυτοπεπηθηση... ουτε δυναμη να στηριξω τον λογο μου......

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εχω κανει δυο αποπειρες αυτοκτονιας... ηπια δυο κουτια ντεπον.. το ειπα κατευθυαν και πηγαμε για πληση στομαχου.. το εκανα για να ταρακουνησω την μανα μου οτι τα πραγματα δεν πανε καλα με την παρτη μου... και θα μου πεις ωραιος τροπος .. φυσικα και οχι... εγω το εκανα παντως...μαλακια... το εχω μετανιωσει... και ουτε θα το ξανα κανω...
    αυτο που ειπες για το μικρο εγω.....
    διαβαζα στο ιντερνετ για τον ευνοχισμο.. πως μερικες μανες ευνουχιζουν τα παιδια τους... και ενιωσα και νιωθω σε αυτην την κατηγορια...
    αλλα τι να κανεις τωρα.. ετσι εμαθαν απο τους γονεις τους.....
    Για κανέναν δεν αξίζει να κάνεις απόπειρα για κανέναν. Μιλώ καθαρά για την περίπτωση μου πως έφτασα στην κατάθλιψη όχι γιατί είχα μεγαλο εγώ αλλά γιατί είχα πολύ μικρό .

  9. #54
    hlias1988
    Guest
    δεν επρεπε να το κανω... αλλα πες βλακα... εχει και τα οφελη του αυτο... με προσεχουν περισσοτερο....
    τι γνωμη σας θα ηθελα... δεν ειναι λογικη αυτη....που εχω το ξερω....

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    δεν επρεπε να το κανω... αλλα πες βλακα... εχει και τα οφελη του αυτο... με προσεχουν περισσοτερο....
    τι γνωμη σας θα ηθελα... δεν ειναι λογικη αυτη....που εχω το ξερω....
    Ηλια όλα αυτά τα γράφω για να μην φτάνουμε σε αυτό που έφτασες εσύ για να σε προσεξουν δηλ.πως ο καταθλιπτικός είναι τεμπέλης, έχει μεγάλο εγώ, δεν πάει σε πνευματικό, δεν πιστεύει στον Θεό, δεν θέλει να γίνει καλα ο ίδιος, κάθεται και μιζεριαζει όλη μέρα, λάθος απόψεις όλες.

  11. #56
    hlias1988
    Guest
    αυτες τι αποψεις ποιος τις εχει? γενικα η κοινωνια? γιατι εγω συμφωνω μαζι σου....

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    "Ξέρεις ποιός είμαι Εγώ ρε"; είπε ένα μυρμήγκι σε ένα άλλο.
    Ηταν το τελευταίο πράγμα που ξεστόμισε, γιατί ένας ελέφαντας έκανε αμέριμνος την απογευματινή του βόλτα...

    Η κατάθλιψη είναι σύμπτωμα ενός πληγωμένου Εγώ, αλλά για να πληγωθεί ένα Εγώ πρέπει να μειωθεί, άρα υπήρξε κάποτε μεγάλο. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις λοιπόν. Ένα Εγώ μπορεί να είναι μικρό επειδή συνειδητοποιεί οτι είναι ένας κόκκος άμμου στο Σύμπαν. Οτι είναι ασήμαντο, αλλά μοναδικό. Ένα τέτοιο Εγώ δεν παθαίνει κατάθλιψη. Ένα Εγώ που πίστευε πως είναι μεγάλο αλλά οι περιστάσεις το μείωσαν, αυτό μπορεί να πάθει κατάθλιψη.

  13. #58
    hlias1988
    Guest
    εμενα παντως μου δινει δυναμη το γεγονος οτι συνηδειτοποιω τι ειμαστε στο συμπαν.. αλλα απο την αλλη η περιστασεις με εκαναν να σκεφτομαι απαισιοδοξα....

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    "Ξέρεις ποιός είμαι Εγώ ρε"; είπε ένα μυρμήγκι σε ένα άλλο.
    Ηταν το τελευταίο πράγμα που ξεστόμισε, γιατί ένας ελέφαντας έκανε αμέριμνος την απογευματινή του βόλτα...

    Η κατάθλιψη είναι σύμπτωμα ενός πληγωμένου Εγώ, αλλά για να πληγωθεί ένα Εγώ πρέπει να μειωθεί, άρα υπήρξε κάποτε μεγάλο. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις λοιπόν. Ένα Εγώ μπορεί να είναι μικρό επειδή συνειδητοποιεί οτι είναι ένας κόκκος άμμου στο Σύμπαν. Οτι είναι ασήμαντο, αλλά μοναδικό. Ένα τέτοιο Εγώ δεν παθαίνει κατάθλιψη. Ένα Εγώ που πίστευε πως είναι μεγάλο αλλά οι περιστάσεις το μείωσαν, αυτό μπορεί να πάθει κατάθλιψη.
    Δηλ.εμεις όλοι εδώ μέσα στο φόρουμ με τις ψυχικές παθησεις φταίμε λόγω του μεγάλου μας εγώ ! Σου εύχομαι από καρδιάς ποτέ να μην περάσεις ότι περνάμε γιατί γρήγορα θα αναθεωρήσεις

  15. #60
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Δηλ.εμεις όλοι εδώ μέσα στο φόρουμ με τις ψυχικές παθησεις φταίμε λόγω του μεγάλου μας εγώ ! Σου εύχομαι από καρδιάς ποτέ να μην περάσεις ότι περνάμε γιατί γρήγορα θα αναθεωρήσεις
    προβλεπω τσακωμω! αφηστε το καλυτερα!

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να αυτοκτονήσω
    By Χάλια Μαύρα in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 60
    Last Post: 19-12-2020, 09:53
  2. Να αυτοκτονήσω;
    By kyrg in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2017, 19:05
  3. Θέλω να αυτοκτονήσω!
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 71
    Last Post: 14-04-2017, 21:31
  4. Θέλω να αυτοκτονήσω.
    By Petitefille in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 179
    Last Post: 26-11-2016, 09:58
  5. θελω να αυτοκτονησω
    By klants in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 21-07-2013, 13:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •