Αρνητικές σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    13

    Αρνητικές σκέψεις

    Εχω συνεχώς αρνητικές σκέψεις για ότιδήποτε πρόκειται να συμβεί.Πάντα σκέφτομαι την χειρότερη περίπτωση ότι θα συμβεί.
    Το μέλλον είναι πάντα το χειρότερο.
    Ετσι δεν μπορώ να ηρεμήσω.Ειδικά το βράδυ σκέφτομαι, αναλύω, αναλύω αναλύω ώρες ολόκληρες τα χειρότερα που νομίζω ότι θα συμβούν σε πολλά θέματα της ζωής τησ δουλειάς κλπ.
    Υπάρχει κανένα καλό βιβλίο που θα με βοηθήσει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Γιατι να σκεφτομαι οτι μπορει να μου συμβει και οχι αυτο που ειμαι τωρα;γιατι να σκεφτομαι μηπως σπασω το ποδι,το χερι,κανω καραφλα,πεσω απο το κρεββατι,δεν πετυχει η βαφη,με τσιμπησει η μυγα τσε τσε;γιατι να μη ζω το τωρα;μπορω να βγω εξω;να συναναστραφω;να παιξω;να γνωρισω;να δημιουργησω;και οταν με τσιμπησει η μυγα τσε τσε θα δω τι θα κανω....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    13
    Originally posted by Empneustns
    Γιατι να σκεφτομαι οτι μπορει να μου συμβει και οχι αυτο που ειμαι τωρα;γιατι να σκεφτομαι μηπως σπασω το ποδι,το χερι,κανω καραφλα,πεσω απο το κρεββατι,δεν πετυχει η βαφη,με τσιμπησει η μυγα τσε τσε;γιατι να μη ζω το τωρα;μπορω να βγω εξω;να συναναστραφω;να παιξω;να γνωρισω;να δημιουργησω;και οταν με τσιμπησει η μυγα τσε τσε θα δω τι θα κανω....
    Empneustn μου αρέσει η προσέγγισή σου, αλλά πως θα εκπαιδεύσω το μυαλό μου να σκέφτεται έτσι?
    Κάπου διάβασα για τα βιβλία:
    ΄΄Σκέφτομαι άρα αισθάνομαι΄΄
    ΄΄Αισθανθείτε καλά΄΄

  4. #4
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    oloi oi psyxopatheis exoun mazeutei edw mesa :P

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    13
    Originally posted by rose
    oloi oi psyxopatheis exoun mazeutei edw mesa :P
    Ωπα μεγάλε, χαλάρωσε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Φιλε μου..καλησπερα.Μπορω να σε καταλαβω απολυτα.Εχω και εγω κατι τετοιο.Δεν ηρεμω καθολου.Το μυαλο μου συνεχως τρεχει τρεχει τρεχει...
    Οι κουβεντες οπως μην σκεφτεσαι,διωξε τις κλπ δεν πιανουν γιατι απλα ειναι πολυ δυσκολο να ξεφυγεις απο τις παγιδες του μυαλου σου.Ομως να σου πω πως αυτες οι κουβεντες αν τις δεις πιο καθαρα στεκουν,ειναι απλες αλλα στεκουν.Ξερω επισης οτι ,οτι ειναι να κανεις θα το κανεις εσυ και μονο εσυ.Ναι εχει βιβλια να σε βοηθησουν,ψυχολογοι και φιλοι αλλα μονο εσυ μπορεις φιλε μου να το πολεμησεις.Τραβιεμαι μεαυτες 3 ολοκληρα χρονια.Καποτε πιο εντονα καποτε καλυπτονται και αλλωτε γινονται φιδια και με τρωνε.Ειναι δυσκολο μα οχι ανεφικτο...Προσπαθησε (και το κανω και εγω) να βρεις κατι που θα σε κανει να σκεφτεσαι λιγοτερα αρνητικα.Κατι που θα νιωθεις πως σε γεμιζει.Και κανε το..πχ βλεπω ταινιες και ειναι απο τις λιγες ωρες που απλα δεν σκεφτομαι τιποτα..

    Αν θες πες μου πιο αναλυτικα τι ειναι αυτο που σκεφτεσαι...Δεν εισαι μονος φιλε μου!
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    γιωργο,
    ισως μια καλη λυση ειναι να ασχοληθεις με κατι που σε ενδιαφερει πραγματικα και να σε απορροφα, ωστε να μην εχεις χρονο να σκεφτεις,γεμισε τις ωρες σου με δημιουργηκα πραγματα.Και η αλλη λυση ειναι να βρεις φιλους που θα σε βοηθησουν στην αρχη και υστερα θα σε ωθησουν να κανεις πραγματα που πριν δεν θα εκανες γιατι απλα φοβοσουν.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    14
    o <<φιλος>> μου εχει για πολλα χρονια το ιδιο προβλημα.Για αρκετο καιρο εκανε χρηση κανναβης για να μπορει να κοιμηθει και να μην σκεφτεται αρνητικα για τα παντα.Το χειροτερο ητανε παντα το βραδυ.Με το καιρο καταλαβαμε πως το ολο θεμα ειναι κατα ποσο μπορεις να τιθασευσεις τον μυαλο σου καθως και η συνηθεια.Το κακο ειναι πως εχεις πλεον <<εκπαιδευσει>>
    το μυαλο σου να σκεφτεται ολα τα ασχημα ενδεχομενα.Προφανως απο την αναγκη σου να μην απογοητευτεις η να μην αποτυχεις.Το να σκεφτεις κατι ευχαριστο για να κοιμηθεις η να ηρεμησεις απο οτι καταλαβα,στην δικη μου παντα περιπτωση,δεν πιανει.Για μενα η λυση ειναι ολη η αλλαγη νοοτροποιας σου.Ακομα και αν ολα πανε τοσο ασχημα οσο τα σκεφτεσαι και ακομα χειροτερα,ειλικρινα θα ειναι τοσο τραγικο?Φροντισε να πιστεψεις στον εαυτο σου και να σκεφτεσαι πως οσο χαλια και αν ειναι τα πραγματα εσυ εισαι αρκετα δυνατος για να ανταπεξελθεις.Εξαλλου ποτε δεν πανε τοσο σκατα οσο τα σκεφτεσαι.Πιστεψε στον εαυτο σου.Οκ δεν ειναι το πιιο ευκολο πραγμα του κοσμου,αλλα ουτε το πιο δυσκολο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222
    παιδια η αρνητικες σκεψεις ειναι καθαρα θεμα μυαλου.δυστηχως σε ατομα με χαμηλη αυτοεκτημση οπως εχει πει και ο γιατρος μου ειναι συνηθες φαινομενο.δεν θελω βεβαια να προσβαλω κανεναν την αποψη μου λεω.λιγο πιστη σε εσενα και μετα θα ερθουν και οι θετικες σκεψεις αν και δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα στον κοσμο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    9
    φιλε, υπαρχουν απειρες λυσεις.seroxat με xanax,ή cybalta με xanax .......δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να περασει καναλι μονος σου???μόνο 100 χρονια ζούμε και άν..τα πρώτα 20 φεύγουν στο νερο,τα υπόλοιπα στο αγχος ..κανε τις πράξεις και βρες το..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    9
    Originally posted by tomasliak
    παιδια η αρνητικες σκεψεις ειναι καθαρα θεμα μυαλου.δυστηχως σε ατομα με χαμηλη αυτοεκτημση οπως εχει πει και ο γιατρος μου ειναι συνηθες φαινομενο.δεν θελω βεβαια να προσβαλω κανεναν την αποψη μου λεω.λιγο πιστη σε εσενα και μετα θα ερθουν και οι θετικες σκεψεις αν και δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα στον κοσμο
    φίλε,χωρις παρεξηγηση ,μαλλον ο γιατρος σου πρεπει να δει τον γιατρο μου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    ATHENS
    Posts
    8
    Καλημέρα,

    Έχω βρεθεί πολλές φορές στη φάση να με κυριεύουν τόσες αρνητικές σκέψεις που η συμπεριφορά μου μόνο λογική, σωστή και καλή δεν θυμίζει. Και όταν ξεκινάει η μία, έρχονται και οι επόμενες αλυσιδωτα, και γίνεται ένα τεράστιο αρνητικό χάος στο μυαλό μου.
    Αυτό που έχω καταλάβει από προσωπική εμπειρία είναι α) ότι προέρχονται από τους φόβους μας, οι οποίοι θα υπάρχουν πάντα και είναι οκ.
    β) είναι σκέψεις που μπορεί να τις έχουμε πάρει από κάπου αλλού, να τις έχουμε ακούσει από κάποιον άλλον, να έχουν συμβεί άσχημα πράγματα γενικόπτερα.
    Η αλήθεια είναι πως κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον και αυτό είναι αρκετά αγχωτικό από μόνο του.
    Όσο καιρό προσπαθούσα και προσπαθώ να καταπιέσω τον εαυτό μου να σκεφτεί θατικά δεν κατάφερνα ποτέ τίποτα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι απλά να κατανοώ ότι έχω αρχίσει να σκέφτομαι αρνητικά, η ψυχολογία μου δεν είναι καλή και ίσως να μη νιώθω και δυνατή να το παλέψω. Αλλά κυρίως όπως λένε όλοι εκείνη τη στιγμή που σκέφτεσαι αρνητικά, είναι μόνο οι σκέψεις, δεν είναι πραγματικότητα. Μπορείς να αφήσεις για λίγο την πραγματικότητα, να βυθιστείς στις σκέψεις σου και όταν θα ηρεμήσεις (όσο χρόνο σου πάρει) να τα συζητήσεις και με τον εαυτό σου ψύχραιμα.
    Εγώ δεν νομίζω πως θα τα είχα καταφέρει χωρίς τον ψυχοθεραπευτή μου, με βοήθησε και μου έμαθε σιγά-σιγά τεχνικές να βγαίνω από αυτές μόνη μου.

    Δεν πιστεύω πως δεν μπορούμε να το καταφέρουμε (να σκεφτόμαστε θετικά εννοώ), απλά θέλουμε την απαραίτητη δουλειά με τον εαυτό μας και τον χρόνο που θέλει ο καθένας μας.

    Υπάρχει άσπρη μέρα.... και θα έρθει!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Κάτι που πιστεύω βοηθάει πολύ, πριν καταφύγει κανείς σε φάρμακα, είναι η παρέα με θετικά και αισιόδοξα άτομα.
    Δεν εννοώ χαζοχαρούμενα, ούτε τεμπέληδες.
    Εννοώ άτομα ενταγμένα στην κοινωνία, με τα καθημερινά τους προβλήματα, αλλά με το χαρακτηριστικό της αισιοδοξίας και της θετικής σκέψης στην προσωπικότητά τους.
    Εγγυώμαι ότι πετυχαίνει :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    συμφωνω απολυτα !!!10 λεπτα μονο να κανεις παρεα με καποιον ισορροπημενο ,δυσκολο βεβαια ,εννοω λειτουργικος στη κοινωνια χαμογελαστος και αισιοδοξος προσωπικα εγω νιωθω σαν να πηρα 10 αντικαταθλιπτικα.......

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    13
    Originally posted by nature
    Κάτι που πιστεύω βοηθάει πολύ, πριν καταφύγει κανείς σε φάρμακα, είναι η παρέα με θετικά και αισιόδοξα άτομα.
    Δεν εννοώ χαζοχαρούμενα, ούτε τεμπέληδες.
    Εννοώ άτομα ενταγμένα στην κοινωνία, με τα καθημερινά τους προβλήματα, αλλά με το χαρακτηριστικό της αισιοδοξίας και της θετικής σκέψης στην προσωπικότητά τους.
    Εγγυώμαι ότι πετυχαίνει :)
    ΝΑΝΑ22 πως τι σου έμαθε ο ψυχολόγος σου με λίγα λόγια να κάνεις?
    Εγώ πήρα ένα βιβλίο και μαθαίνω σιγά σιγά να εφαρμόζω την ΄΄γνωστική θεραπεία΄΄ και βλέπω ότι με ωφελεί.
    Ολες είναι διαστρεβλωμένες σκέψεις, ανύπαρκτες στην πραγματικότητα.Αρκεί να βρίσκεις και να τις αντικαθιστάς με ΄΄λογικές απαντήσεις΄΄

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •