Αχγος αλλαγης δουλειας? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 72
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα Γιώργο εγώ δεν είπα ότι γίνονται θάυματα από τη μία μέρα στην άλλη. Βήμα-βήμα αντιμετωπίζεις το όποιο θέμα έχεις. Δεν κάθεσαι να περιμένεις την επιφοίτηση όμως. Θα χτυπήσει για παράδειγμα ένας καλός ψυχολόγος την πόρτα σου και θα σου πει "Ήρθα"; Όχι βέβαια, πρέπει να ψάξεις πρώτα να βρεις κάποιον ψυχολόγο. Είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Μπορεί o πρώτος να μη σε βοηθήσει, θα ψάξεις τον επόμενο που θα μπορεί μέχρι να τον βρεις. Το να το πάρεις απόφαση και να δεις ψυχολόγο στο χέρι σου είναι, δεν είναι στο χέρι του γείτονα. Λέει η κοπέλα έχει ρουτινιάσει και εκτός δουλειάς δεν έχει ζωή γιατί δεν έχει σχέση και δεν έχει φίλες γιατί οι φίλες της παντρεύτηκαν. Στο χέρι της είναι να προσπαθήσει να κάνει νέες παρέες ή ως ένα βαθμό να αναθερμάνει τις παλιές, να γνωρίσει καινούρια άτομα. Πως θα τα γνωρίσει, κοιτώντας το ταβάνι; Αυτό εννοώ τεμπελιά για αλλαγές, δεν εννοώ γιατί εσύ ή η κοπέλα από τη μία στιγμή στην άλλη δεν γίνεστε super ουάου μανατζαραίοι πολυεθνικών να κυνηγάτε την επόμενη επαγγελματική πρόκληση ή party animals!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα Γιώργο εγώ δεν είπα ότι γίνονται θάυματα από τη μία μέρα στην άλλη. Βήμα-βήμα αντιμετωπίζεις το όποιο θέμα έχεις. Δεν κάθεσαι να περιμένεις την επιφοίτηση όμως. Θα χτυπήσει για παράδειγμα ένας καλός ψυχολόγος την πόρτα σου και θα σου πει "Ήρθα"; Όχι βέβαια, πρέπει να ψάξεις πρώτα να βρεις κάποιον ψυχολόγο. Είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Μπορεί o πρώτος να μη σε βοηθήσει, θα ψάξεις τον επόμενο που θα μπορεί μέχρι να τον βρεις. Το να το πάρεις απόφαση και να δεις ψυχολόγο στο χέρι σου είναι, δεν είναι στο χέρι του γείτονα. Λέει η κοπέλα έχει ρουτινιάσει και εκτός δουλειάς δεν έχει ζωή γιατί δεν έχει σχέση και δεν έχει φίλες γιατί οι φίλες της παντρεύτηκαν. Στο χέρι της είναι να προσπαθήσει να κάνει νέες παρέες ή ως ένα βαθμό να αναθερμάνει τις παλιές, να γνωρίσει καινούρια άτομα. Πως θα τα γνωρίσει, κοιτώντας το ταβάνι; Αυτό εννοώ τεμπελιά για αλλαγές, δεν εννοώ γιατί εσύ ή η κοπέλα από τη μία στιγμή στην άλλη δεν γίνεστε super ουάου μανατζαραίοι πολυεθνικών να κυνηγάτε την επόμενη επαγγελματική πρόκληση ή party animals!
    Καλά ούτε σι άλλος δεν πρόκειται ποτέ να κυνηγήσω την οποιαδήποτε μανατζιρλικη μην σου πω και την οποιαδήποτε δουλειά...αλλά τώρα που το εξηγήσεις καταλαβαίνω την εννοείς και έχεις δίκιο..εγώ παρεξήγησα πολύ λίγο την λέξη τεμπελιά...και ξέρεις γιατί ??γιατί όσοι έχουμε ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ ακούμε καθημερινά απτήν οικογένεια μας ότι είμαστε τεμπελιδες και καπώς έτσι το συσχέτισα..σορυ..
    Αυτό ακριβώς έκανε πριν λίγο έψαξα να βρω ψυχολόγο απτό ίντερνετ κάπου κοντά σε εμένα..βρήκα μια γυναίκα ψυχολόγο..που εξειδικεύτηκε πάνω σε φοβίες και άγχωδεις διαταραχές..οι φοβιες είναι προεκτάσεις των αγχωδων διαταραχών..από όσα διάβασα αυτό έχω καταλάβει..έχω πάρει την απόφαση και απτήν επόμενη εβδομάδα σίγουρα θα επισκεφθώ ψυχολόγο...δεν μπορώ να ζω σε αυτή τη κόλαση....πρέπει να βρεθεί μια λύση..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η τεμπελιά του ανθρώπου δεν είναι ότι ας πούμε βαριέται να σηκωθεί να πλύνει τα πιάτα. Η τεμπελιά του ανθρώπου είναι ότι βαριέται/διστάζει/αποφεύγει/δεν τολμά, όπως θες πες το, να κάνει αλλαγές στη ζωή του ακόμα κι αν ξέρει ότι θα του βγουν σε καλό. Του είναι πιο "εύκολο" να μένει στάσιμος και να βαλτώνει σε μία κατάσταση που του είναι γνώριμη, ακόμα και εάν υποφέρει ή δεν περνάει καλά και ξέρει ότι τα πράγματα με κάποια προσπάθεια θα ήταν καλύτερα μετά από λίγο. Αρνείται καν να ξεκινήσει την προσπάθεια. Αυτό είναι η τεμπελιά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Η τεμπελιά του ανθρώπου δεν είναι ότι ας πούμε βαριέται να σηκωθεί να πλύνει τα πιάτα. Η τεμπελιά του ανθρώπου είναι ότι βαριέται/διστάζει/αποφεύγει/δεν τολμά, όπως θες πες το, να κάνει αλλαγές στη ζωή του ακόμα κι αν ξέρει ότι θα του βγουν σε καλό. Του είναι πιο "εύκολο" να μένει στάσιμος και να βαλτώνει σε μία κατάσταση που του είναι γνώριμη, ακόμα και εάν υποφέρει ή δεν περνάει καλά και ξέρει ότι τα πράγματα με κάποια προσπάθεια θα ήταν καλύτερα μετά από λίγο. Αρνείται καν να ξεκινήσει την προσπάθεια. Αυτό είναι η τεμπελιά.
    Σόνια καταλαβαίνω τη θες να πεις ...αλλά μάλλον δεν ξέρω η εγώ μπερδεύτηκα η Έσυ...να το πάρουμε λίγο απτήν αρχή αν δεν σου είναι κουραστικό βέβαια...και σε ευχαριστώ πολύ και για το χρόνο σου και για της σβουκες σου.
    Λοιπόν είμαι 39 χρόνον δουλεύω απτά 14 μου...σύνολο εργασίας 25 χρόνια..τα 5 να ειμουν άνεργος λέμε τώρα σύνολο 20 χρόνια εργασίας..
    Έχω δούλεψή σε αποθήκες και δέκα ώρες την ημέρα για αρκετό διάστημα από δύο έως και σε σύνολο 4 χρόνια..
    Έχω δουλέψει λάντζα στη Γερμανία 14-15 ώρες κάθε μέρα και σαββατοκύριακα...ποτέ δεν φοβόμουν τη δουλειά ποτέ...τώρα εδώ και ένα χρόνο με έχει πιάσει ένας τρομερός φόβος ένα τρομερό αγχως..με κάνει να παραιτούμαι και μετα ησυχάζει..ήρεμο όταν παραιτούμαι και μετά από λίγο καιρό ξανά βγενω στην αναζήτηση εργασίας..όταν με πάρουν στη δουλειά πάλι τα ίδια..
    Πρέπει να πάω σε ψυχολόγο ΞΕΡΩ ότι δεν μπορώ να προχωρήσω έτσι τη ζωή μου και αυτοκαταστεεφομαι αλλά είμαι ανίκανος να διαχειρστω αυτό το αγχως και το φόβο..ΠΑΝΤΑ με νικάει....
    ΘΕΛΩ να εργαστώ και να προσφέρω στο σπίτι μου..
    ΔΕΝ ΘΕΛΩ να μενω άπραγος..
    ΘΕΛΩ μια φυσιολογική ζωή..
    Αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ..
    Δεν ξέρω τι φοβάμαι πράγματικα δεν ξέρω τι φοβάμαι μακάρι να ήξερα..αλλά ξέρω όμως ότι φοβάμαι..
    Δεν ξέρω τι με αγχωνει τόσο πολύ και με κάνει να παραιτηθώ από κάθε εργασία..η απτής δέκα δουλειές να παραιτούμαι στης οχτώ..αλλά ξέρω ότι αγχώνομαι..
    Και κυρίως δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ αυτό...
    Μου αρέσει αυτή η κατάσταση.???σου ορκίζομαι πως όχι δεν μου αρέσει..
    Σου ορκίζομαι ότι θέλω να δουλέψω..
    Αλλά σου ορκίζομαι όμως ότι φοβάμαι να δουλέψω.αγχωνομαι..
    Συγγνώμη που τα λέω και τα ξανά λέω...αλλά μου βγενει συνεχώς να τα λέω αυτα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν λέμε κάτι αντιφατικό Γιώργο. Πρέπεις να δεις γιατί έχεις αυτό το άγχος και πως θα το ξεπεράσεις. Άρα ακοπεύεις τώρα να κάνεις κάτι, να δεις ψυχολόγο για να δεις τους φόβους σου και τι σου συμβαίνει και να το αλλάξεις.

    Δες το τελευταίο μήνυμα της θεματοθέτριας. Σου βγάζει την ίδια διάθεση ή μία παραίτηση ότι έχω απογοητευτεί, έχω άγχος, έχω παραιτηθεί από το οτιδήποτε, δεν θέλω να κάνω προσπάθεια; Με τ να λες ότι θέλω αλλά δεν μπορώ, μάλλον δεν θέλεις αρκετά. Απο μηχανής θεοί δεν υπάρχουν. Συν Αθηνά και χείρα κίνει.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν λέμε κάτι αντιφατικό Γιώργο. Πρέπεις να δεις γιατί έχεις αυτό το άγχος και πως θα το ξεπεράσεις. Άρα ακοπεύεις τώρα να κάνεις κάτι, να δεις ψυχολόγο για να δεις τους φόβους σου και τι σου συμβαίνει και να το αλλάξεις.

    Δες το τελευταίο μήνυμα της θεματοθέτριας. Σου βγάζει την ίδια διάθεση ή μία παραίτηση ότι έχω απογοητευτεί, έχω άγχος, έχω παραιτηθεί από το οτιδήποτε, δεν θέλω να κάνω προσπάθεια; Με τ να λες ότι θέλω αλλά δεν μπορώ, μάλλον δεν θέλεις αρκετά. Απο μηχανής θεοί δεν υπάρχουν. Συν Αθηνά και χείρα κίνει.
    Μπορεί η αννι να έχει και άλλα θέματα πέρα της εργοφοβιας..αυτό δεν το ξέρουμε..ένα είναι το σίγουρο ότι πρέπει και εκείνη να πάει σε ένα ψυχολόγο να δει τη της συμβαίνει γιατι δεν είναι φυσιολογικά αυτά τα πράγματα νέα παιδια είμαστε γιατί να παραιτουμαστε απτή ζωή???η ζωή είναι τόσο ωραία..και η φιλίες και συναναστροφές και η εργασία...τι πιο ωραίο το να δουλεύει ένας άνθρωπος και να έχει τα λεφτά του..
    Μακάρι να ξεπερνιέται αυτή η κολ.....ασθένεια..
    Αλλιώς με βλέπω να βρίσκομαι σε οικονομικό αδιέξοδο.οχι ότι θα ναι η πρώτη φορά..απλά άλλες φορές έλεγα ότι θα βρω δουλειά και θα τα λύσω ενώ τώρα δεν θα μπορώ να λέω ούτε αυτό ..
    Θα προσπαθήσω να βρω να κάνω κάτι δικό μου..δεν ξέρω τι αλλά θα σκεφτώ..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το ίδιο λέμε.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Tην Αννη ή την βοηθησαμε ή μας φοβηθηκε χαχα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Tην Αννη ή την βοηθησαμε ή μας φοβηθηκε χαχα
    Έλα ντε..πιστεύω ότι τη βοηθήσαμε...διότι όταν άνοιξε το θέμα αν θυμάμαι καλά αναρωτιόταν ε τι έχει...ενώ τώρα ξέρει..άρα είναι πιο κοντά στο να το λύση...
    Έπειτα δεν της είπαμε και κάτι κακό για να τη φοβησουμε..της είπαμε να πάει σε ψυχολόγο να δεχτή βοήθεια για το πρόβλημα της κάτι το οποίο φυσικά θα το κάνω και εγώ.. πιστεύω ότι τη βοηθήσαμε..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Tην Αννη ή την βοηθησαμε ή μας φοβηθηκε χαχα
    Η ανι δεν ξανά μπήκε ελπίζω να μην πήρε στραβά αυτά που είπαμε..που δεν είπαμε και κάτι κακό αλλά λέω .

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Γιωργο help ειναι να παω να δωσω ενα βιογραφικο και αγχονωμαι δε ξερω τι θα κανω εκει αν με παρουν (υπαρχει πιθανοτητα να με παρουν). Απο τη μια χαρηκα απο την αλλη αγχωθηκα θα εχει πιεση απο αποψη χρονου τι θα με βαλουν να κανω κτλ

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Γιωργο help ειναι να παω να δωσω ενα βιογραφικο και αγχονωμαι δε ξερω τι θα κανω εκει αν με παρουν (υπαρχει πιθανοτητα να με παρουν). Απο τη μια χαρηκα απο την αλλη αγχωθηκα θα εχει πιεση απο αποψη χρονου τι θα με βαλουν να κανω κτλ
    Μισώ ένα ένα ...πίεση εννοείς ότι θα σε βάλουν να κάνεις κάτι και πρέπει να το κάνεις γρήγορα??
    Κοίτα να σου δώσω μια συμβουλή...
    Αν η δουλειά είναι απτή συνέντευξη κι όλας τόσο πιεστική φαντάσου να πιάσεις δουλειά τη έχει να γίνει..
    Ωστόσο μην αγχώνεσαι καθόλου μερικές δουλειές σου δείχνουν απτή αρχή ότι είναι πιεστικές ψαρωτικα ενώ άμα πιάσεις δουλειά μπορεί να μην είναι πιεστικές..
    Κοιτα πάνε στη δουλειά και βλέπεις στη πραξη..άμα δεις ότι είναι οκ...συνεχίζεις..άμα δεις ότι δεν την παλευης με το άγχος το παρατάς και τελείωσε..τίποτα δεν είναι πολυτιμότερο απτήν υγεια μας..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Γιωργο help ειναι να παω να δωσω ενα βιογραφικο και αγχονωμαι δε ξερω τι θα κανω εκει αν με παρουν (υπαρχει πιθανοτητα να με παρουν). Απο τη μια χαρηκα απο την αλλη αγχωθηκα θα εχει πιεση απο αποψη χρονου τι θα με βαλουν να κανω κτλ
    Τι δουλειά ειναι αυτή ρουλακι???είναι περίπου στο αντικείμενο σου??στης δυνατότητες σου???
    Την ταχύτητα ποτέ μου δεν την φοβήθηκα ..πάντα πίστευα ότι ειμαι γρήγορος στη δουλειά μου...
    Έχω τρομερή αυτοπεποίθηση πάνω σε αυτό..
    Σε πάρα πολλές δουλειές που έχω κάνει μου λέγανε κάνε λίγο πιο σιγά...γιατί τα λέω όλα αυτά..
    Θέλω να πω ότι το μόνο καλό που βγενει μέσα απτό άγχος(το οποίο είναι κακό φυσικά)το μόνο καλό που βγενει από αυτό είναι ότι μας κάνει να είμαστε γρήγοροι
    ..πιστεύω σε εσένα και πιστεύω θα τα πας μια χαρά..να είσαι άνετοι και να πιστεύεις στον εαυτό σου..τόσες μέρες που μιλάμε βλέπω ότι είσαι ένα πανέξυπνο κορίτσι..σε κανένα σημείο δεν πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρεις... Ε δεν πιστεύω τώρα να σε βάλουν αν κάνεις και χειρουργείο του πουστη έλεος...
    Χαλάρωσε δεν θα σου πάρουν και το κεφαλι...αν τους κάνεις καλως αν όχι δεν τρέχει τίποτα ..απολύσεις και προσλήψεις έχουμε να κανουμε για πολύ καιρό ακόμα..δεν εισαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Γιωργο help ειναι να παω να δωσω ενα βιογραφικο και αγχονωμαι δε ξερω τι θα κανω εκει αν με παρουν (υπαρχει πιθανοτητα να με παρουν). Απο τη μια χαρηκα απο την αλλη αγχωθηκα θα εχει πιεση απο αποψη χρονου τι θα με βαλουν να κανω κτλ
    Τελευταία λέω στον εαυτό μου Γιώργο μην σκέφτεσαι άδειασε το μυαλό σου..πάνε στη δουλειά σου και ότι είναι να γίνει θα γίνει..ούτε σι άλλος με το να το σκέφτεσαι από πριν δεν κερδίζεις τίποτα..όχι μόνο δεν κερδίζεις τίποτα αλλά του εναντίον κάνεις κακό και στον εαυτό σου διότι τον αγχωνεις..χαλάρωσε και απόλαυσε τη δουλειά σου..το παν στη δουλειά ρουλακι είναι να βρούμε τον τρόπο να περνάμε καλά..και όταν λέω να περνάμε καλά φυσικά δεν εννοώ ότι πάω στη δουλειά και διασκευαζω λες και είμαι στα μπουζούκια..
    Απλά περνάω ευχάριστα την ώρα μου...προσπαθώ να μου αρέσει αυτό που κάνω και να συμφιλιωθεί μαζί του.
    Αν δεν βρεις τρόπο να περνάς καλά στη δουλειά σου και δεν συμφιλιωθείς με αυτό Τοτες στη δουλειά δεν αντέχουμε ούτε μια ώρα..μας φένεται κόλαση...
    Εγώ πιστεύω ότι και θα τα καταφέρεις και θα σε συμπαθησουνε και θα κάνεις νέες φίλες..και ολα θα πάνε καλά..είσαι έξυπνο κορίτσι και συμπαθητική..
    Όλα θα πάνε καλά..

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Καλημερα Γιωργο δικαιο εχεις αλλα με πιανει πανικος σκεφτομαι παντα αρνητικα. Υπο πιεση κολλαω. Εξυπνη ειμαι οταν δεν αγχονομαι χαχα. Δεν ξερω που θα με βαλουν. Θα σου πω κατι που το ειπα και στην ψυχιατρο την σεληνη να ειχα ανακαλυψει ενα τιποτα θα ειμαι παλι. Τι κακο κανουν καμια φορα οι γονεις αθελα τους. Παντως να σου πω δεν αλλαξα πολλες δουλειες αφου ειχαμε μαγαζι οποτε ουτε αντικειμενο συγκεκριμενο εχω, εκτος αν κοβω μπουγατσες, αν και αυτο χλωμο το βλεπω δεν με πηγαινε η πωληση ολο κερνουσα χαχα. Τα λογια σου μου αναπτερωσαν το ηθικο θα παω με τσαμπουκα. Ευτυχως τελειωσα προσφατα απο την αλλη εργασια και ειμαι πιο συνειδητοποιημενη δηλαδη ειμαι λιγοτερο αγχωμενη απο αλλες φορες. Σε ευχαριστω πολυ

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνικο αχγος?
    By Alex100 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 27-09-2019, 10:18
  2. περί δουλειάς και φιλίας
    By mariafil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 31-10-2013, 13:23
  3. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ
    By anagennisi2010 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 19
    Last Post: 16-11-2010, 11:53
  4. Replies: 41
    Last Post: 12-04-2010, 22:42
  5. ΑΧΓΟΣ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
    By ΜΑΡΙΛΟΥ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 20-01-2010, 03:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •