Ειμαι ενας βαρετος ανθρωπος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Ειμαι ενας βαρετος ανθρωπος

    Παντα σκεφτομουν οταν εβλεπα τους αλλους να μιλανε μεταξυ τους γιατι να μην εχω κι εγ.ω το θαρρος να πιανω φιλιες, να κουβεντιαζω. Τωρα ομως συνειδητοποιω οτι δεν εχω τιποτα να πω με τους αλλους. Δεν εχω ενδιαφεροντα, δραστηριοτητες, χομπυ, αποψεις. Ειμαι μια βαρετη προσωπικοτητα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    με 1084 μηνύματα σε ενάμιση χρόνο μόνο βαρετός δεν είσαι.... έχεις πει πολλά και έχεις να πεις πολλά περισσότερα. τί ηλικία έχεις αν επιτρέπεται?

  3. #3
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Παντα σκεφτομουν οταν εβλεπα τους αλλους να μιλανε μεταξυ τους γιατι να μην εχω κι εγ.ω το θαρρος να πιανω φιλιες, να κουβεντιαζω. Τωρα ομως συνειδητοποιω οτι δεν εχω τιποτα να πω με τους αλλους. Δεν εχω ενδιαφεροντα, δραστηριοτητες, χομπυ, αποψεις. Ειμαι μια βαρετη προσωπικοτητα.
    Δεν γίνεται να μην έχεις κανένα ενδιαφέρον, κανένα χόμπι, κάτι που να σου αρέσει να κάνεις.. Ίσως δεν το έχεις βρει ακόμη..
    Δεν ταιριάζουμε με όλους τους ανθρώπους και δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες το ίδιο..
    Στις παρέες, γνωστούς, φίλους μέχρι τώρα τι συζητούσες; και άμα δεν μπορείς να ανοίξεις εσύ κάποιο θέμα συζήτησης, προσπάθησε να ακολουθείς και να συμμετέχεις στο τι λένε οι άλλοι..
    Εγώ πιστεύω ότι κανείς άνθρωπος δεν είναι βαρετός.. Πρέπει να βρεις τους κατάλληλους ανθρώπους γύρω σου για να ανοιχτεις και να νιώσεις άνετα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    με 1084 μηνύματα σε ενάμιση χρόνο μόνο βαρετός δεν είσαι.... έχεις πει πολλά και έχεις να πεις πολλά περισσότερα. τί ηλικία έχεις αν επιτρέπεται?
    1084 βαρετα μηνυματα για αρρωστιες και οικογενειακα προβληματα. Ουτε εγω χαιρομαι να μιλαω για αυτα, ουτε οι αλλοι.

    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Δεν γίνεται να μην έχεις κανένα ενδιαφέρον, κανένα χόμπι, κάτι που να σου αρέσει να κάνεις.. Ίσως δεν το έχεις βρει ακόμη..
    Δεν ταιριάζουμε με όλους τους ανθρώπους και δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες το ίδιο..
    Στις παρέες, γνωστούς, φίλους μέχρι τώρα τι συζητούσες; και άμα δεν μπορείς να ανοίξεις εσύ κάποιο θέμα συζήτησης, προσπάθησε να ακολουθείς και να συμμετέχεις στο τι λένε οι άλλοι..
    Εγώ πιστεύω ότι κανείς άνθρωπος δεν είναι βαρετός.. Πρέπει να βρεις τους κατάλληλους ανθρώπους γύρω σου για να ανοιχτεις και να νιώσεις άνετα.
    Δεν εχω παρεες. Και οντως δεν εχω ενδιαφεροντα. Μονο χαζολογαω στο ιντερνετ και πηγαινω απο φετος σε μια σχολη ξενων γλωσσων. Μου αρεσει επισης να κανω βολτες μονος μου και να παρατηρω τον κοσμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δραστηριοποίησου φίλε. Οταν επιμένουμε να βρει κάποιος ένα χόμπι, κάποιο άθλημα κτλ, να βγει εξω να δει διαφορα, να παει καμια εκδρομουλα, εκτός από την θετική ενέργεια που θα του δώσει, θα τον βάζει σιγά σιγά στην ζωή, στην επικοινωνία, στις παρέες. Διότι απλούστατα θα αποκτήσει θέματα να συζητήσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Δραστηριοποίησου φίλε. Οταν επιμένουμε να βρει κάποιος ένα χόμπι, κάποιο άθλημα κτλ, να βγει εξω να δει διαφορα, να παει καμια εκδρομουλα, εκτός από την θετική ενέργεια που θα του δώσει, θα τον βάζει σιγά σιγά στην ζωή, στην επικοινωνία, στις παρέες. Διότι απλούστατα θα αποκτήσει θέματα να συζητήσει.
    Δε μου εχουν μεινει πολλα λεφτα. Τι να κανω που να μη θελει πολλα λεφτα και να μου δινει ενδιαφεροντα προς συζητηση θεματα;

  7. #7
    george1520
    Guest
    Δηλαδή όσοι έχουν λεφτά έχουν και χόμπι; ή δραστηριότητες... Όταν θες να αλλάξεις κάτι κάνεις κίνησεις να κουνηθείς για να αλλάξεις. Δεν είσαι δέντρο.. Το να κάθεσαι να λες Αχ γιατί οι άλλοι να είναι έτσι, αχ γιατί εγώ όχι, χωρίς να προσπαθήσεις για κάποια αλλαγή τότε φίλε άστο.. Πήγαινε καθησε σε ένα πάρκο.. Που έχει κόσμο.. Εκεί σίγουρα θα βρεις ανθρώπους για να κάνεις κουβέντα. Δεν λέω έτσι στο άσχετο να αρχίσεις να παραμιλας.. Αλλά θα βρεις κάποιο ερέθισμα. Πήγαινε σε ένα καφέ... Όταν θες να δεις κόσμο υπάρχει τρόπος. Το θέμα είναι αν εσύ είσαι έτοιμος και θες πραγματικά να βάλεις ανθρώπους στην ζωή σου και δεν φοβάσαι ότι θα σε απορριψουν. Αν δεχτείς το γεγονός πως οι άνθρωποι δεν έχουν μόνο μια συμπεριφορά και μπορείς να γίνεις αποδεχτος τότε θα αποκτήσεις φίλους έτσι χωρίς να το περιμένεις.

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Κανένας άνθρωπος δεν είναι βαρετός.....Όλοι μα όλοι έχουν μια ιστορία να πουν.....Όλοι μια άποψη διαφορετική να δώσουν...

    Όλοι ταιριάζουν με κάποιους ανθρώπους.....απλώς μάλλον είσαι πιο εσωστρεφής και δεν νιώθεις άνετα εύκολα.....με τα κατάλληλα άτομα όμως και στον κατάλληλο χρόνο μπορείς να ανοιχτείς

    Απέκτησε ενδιαφέροντα και ας μην υπάρχουν τα λεφτά για χόμπυ....Κάτι μπορεί να σου αρέσει να κάνεις

    Διάβασε ...ενημερώσου εστίασε κάπου....γυμνασου

    Και πίστεψε στον εαυτό σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Μήπως όταν λες ότι είσαι βαρετός εννοείς ότι κυρίως δεν έχεις χιούμορ και δε γελάς? Εμένα κυρίως αυτό είναι το θέμα μου, ειδικά αφού ξεκίνησαν τα ψυχολογικά. Πάντα κολλούσα με πολύ λίγους, κάνω με κάποιους χαβαλέ αλλά με τους περισσότερους είμαι μούγκα στη στρούγκα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Γελαω και κανω και καποια αστεια, απλα δε μπορω ευκολα να ξεκινησω συζητηση με καποιον ή να μπω σε μια συζητηση. Επιπλεον διαπιστωνω οτι δεν εχω ενδιαφεροντα πραγματα να πω γιατι δεν εχω εμπειριες ή χομπυ. Ολη μου τη ζωη την εχω περασει κλεισμενος σπιτι οπως ηθελαν οι γονεις μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Αναρωτιεμαι ρε ορεστη εχεις εκφρασει πολλες φορες την δυσαρεσκεια προς τους δικους σου...αλλα βλεπω οτι δεν κανεις τιποτα...(μιλαω γενικα οχι γι αυτο το θεμα)
    Να βρεις δουλεια δεν θες, να φυγεις απο το σπιτι δεν θες...Απο εκει θα αρχισει η αλλαγη...
    Μηπως σε βολευει ολο αυτο γιατι φοβασαι να παρεις την ζωη στα χερια σου?

  12. #12
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Γελαω και κανω και καποια αστεια, απλα δε μπορω ευκολα να ξεκινησω συζητηση με καποιον ή να μπω σε μια συζητηση. Επιπλεον διαπιστωνω οτι δεν εχω ενδιαφεροντα πραγματα να πω γιατι δεν εχω εμπειριες ή χομπυ. Ολη μου τη ζωη την εχω περασει κλεισμενος σπιτι οπως ηθελαν οι γονεις μου.
    Όλη σου την ζωή κλεισμένος σε ένα σπίτι;
    Ορέστη νομίζω ότι απλά βρίσκεις δικαιολογιες και βολεύεσαι στην κατάσταση που είσαι τώρα..
    Καποια στιγμή θυμάμαι και σε ένα σχόλιο σου πόσο αρνητικός ήσουν για ψυχολόγο..
    Μα άμα δεν κάνεις εσύ προσπαθείες, πιστεύεις ότι θα αλλάξουν όλα μαγικά;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να έχουν 1002 ενδιαφέροντα και χόμπυ και όταν κάτσεις να τους μιλήσεις να βαριέσαι στο μισάωρο. Είτε επειδή δεν τα λένε ωραία, είτε επειδή βαριούνται οι ίδιοι, είτε επειδή εσύ δεν θες να ξέρεις ξέρω γω για το τέννις. Πιστεύω πως έχει να κάνει καθαρά με την χημεία, με τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου. Μπορεί να κάτσεις κάπου με κάποιον, να πείτε μόνο 2ο κουβέντες και να μην βαρεθείς καθόλου. Καμιά φορά δεν χρειάζονται τα πολλά λόγια... Απλά θεωρείται γενικά αμήχανο.

    Επειδή το σκεφτόμουν έντονα κι' εγώ αυτό πιο παλιά, βοηθάει να βρίσκεις από πριν θέματα για ανάλυση ή να επικεντρώνεσαι στο τι έχει να σου πει ο απέναντι για να μιλάς πιο λίγο για τα δικά σου - αν δεν ξέρεις τι να πεις. Ή να πιάνεσαι από το παραμικρό που θα πει κάποιος για να το αναλύετε ή να κάνεις συνειρμούς την ίδια στιγμή. Θέλει πράκτις για να φύγει αυτό το άγχος. Το ξεπερνάς μόνο με την έκθεση. Και φυσικά με το να μην κωλώνεις. Τι πειράζει αν γίνεις 1-2 φορές ρεζίλι; Σιγά. Κι' αυτά εμπειρίες είναι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κοίταξε εγώ πχ βρήκα κολυμβητήριο με 10 ευρώ τον μήνα, δεν χρειάζονται πολλά λεφτά να κάνεις κάποια πράγματα. Εκεί μέσα ας πούμε, αν και δεν πήγα για αυτό, βρίσκεις όσες αφορμές θέλεις να ρωτήσεις, να σχολιάσεις και να συζητήσεις. Αυτό είναι υπεραρκετο για την φάση που είσαι, δεν χρειάζεται να βρεις φίλους η να πάτε μετά για καφέ κτλ. Επικοινωνία χρειάζεσαι, να δουλέψεις την επαφή με κόσμο για κάποιο καιρό και μετα θα έρθουν μόνα τους.
    Βρες αφορμές και βγες έξω, οπου βρεις ευκαιρία πιάσε συζήτηση για λίγο, συνέχεια, ρώτα που είναι ο ταδε δρομος, οτιδηποτε αρκει να εξασκείς μια καθημερινή επαφη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να έχουν 1002 ενδιαφέροντα και χόμπυ και όταν κάτσεις να τους μιλήσεις να βαριέσαι στο μισάωρο. Είτε επειδή δεν τα λένε ωραία, είτε επειδή βαριούνται οι ίδιοι, είτε επειδή εσύ δεν θες να ξέρεις ξέρω γω για το τέννις. Πιστεύω πως έχει να κάνει καθαρά με την χημεία, με τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου. Μπορεί να κάτσεις κάπου με κάποιον, να πείτε μόνο 2ο κουβέντες και να μην βαρεθείς καθόλου. Καμιά φορά δεν χρειάζονται τα πολλά λόγια... Απλά θεωρείται γενικά αμήχανο.

    Επειδή το σκεφτόμουν έντονα κι' εγώ αυτό πιο παλιά, βοηθάει να βρίσκεις από πριν θέματα για ανάλυση ή να επικεντρώνεσαι στο τι έχει να σου πει ο απέναντι για να μιλάς πιο λίγο για τα δικά σου - αν δεν ξέρεις τι να πεις. Ή να πιάνεσαι από το παραμικρό που θα πει κάποιος για να το αναλύετε ή να κάνεις συνειρμούς την ίδια στιγμή. Θέλει πράκτις για να φύγει αυτό το άγχος. Το ξεπερνάς μόνο με την έκθεση. Και φυσικά με το να μην κωλώνεις. Τι πειράζει αν γίνεις 1-2 φορές ρεζίλι; Σιγά. Κι' αυτά εμπειρίες είναι.
    Εχεις δικιο. Εχει σημασια και το πως τα λες. Εγω δεν τα λεω καλα. Και δεν εχω και τι να πω. Πιστευω οτι αν πεταγομαι στη συζητηση δε θα μου δωσουν σημασια. Ή αν ειναι καποια κοπελα θα νομισει οτι της κανω καμακι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ένας ήσυχος άνθρωπος...
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-2017, 01:30
  2. Πώς έγινε ένας κακός άνθρωπος
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2017, 11:22
  3. Ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος
    By Deleted-member-15102015 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-02-2015, 14:08
  4. Έφυγε ένας καλός άνθρωπος...
    By turing in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 09-01-2014, 14:02
  5. ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 06-06-2011, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •