ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ψυχικά πάσχοντα από τον ΠΑΤΕΡΑ του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3

    ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ψυχικά πάσχοντα από τον ΠΑΤΕΡΑ του

    Πώς μπορεί ένας ενήλικος ψυχικώς πάσχων άντρας να γλυτώσει την κακοποίηση από τον πατέρα του που είναι ο μοναδικός του συγκάτοικος?
    Όσο πιο συνοπτικά μπορώ δίνω μια εικόνα...
    Ο ασθενής διεγνώσθη και βρίσκεται υπό φαρμακευτική αγωγή εδώ και πάνω από 10 χρόνια.Δέχτηκε στα σχολικά του χρόνια συστηματική και χρόνια κακοποίηση σωματική-λεκτική-συναισθηματική από τους γονείς του και μάλιστα κατά τα λεγόμενα κάποιου άλλου συγγενούς του αυτό συνέβη και όταν ο άντρας αυτός ήταν νεαρός ενήλικας.Συγκεκριμένα πολύ έντονα θυμάμαι την μητέρα του που πήγε να τον χαστουκίσει όταν ήταν 18 χρονών και αυτός της έπιασε το χέρι και την σταμάτησε.Ο δε πατέρας του μάλιστα είχε απειλήσει να δείρει και μένα τηλεφωνικώς,ενώ την επομένη μου ζήτησε συγγνώμη.
    Ο ασθενής πέρασε από ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολες φάσεις όλα αυτά τα χρόνια και σε αυτό έπαιξαν μέγιστο ρόλο και οι παρενέργειες των φαρμάκων.Εδώ και κάποια χρόνια είναι αρκετά καλύτερα σε σχεση με τον λήθαργο που είχε και τις εκρήξεις και την επιθετικότητα προς τους γονείς του που τον οδήγησαν και σε νοσηλείες.Απλά δεν έχει θεραπευτεί πλήρως.
    Ο πατέρας του εξοργισμένος χτες με τον ασθενή λόγω της απροθυμίας του ασθενούς να εργάζεται κανονικά και να πηγαίνει όλο το ωράριο στην θέση εργασίας τους και με αποκορύφωμα γελοία αφορμή εκδηλώθηκε μπροστά σε μένα και σε ένα ακόμη πρόσωπο ενώ έκλεισε το τηλέφωνο με τον γιο του.Γελοία αφορμή γιατί θεωρησε πως ο γιος του του έλεγε ψέματα,ενώ αυτό δεν είναι σίγουρο.και έτσι όμως να ήταν....
    Άρχισε να καταριέται το παιδί του,να το διαολοστέλνει να λέει πως ξόδεψε για το θέμα της υγείας του 120000 ευρώ,πως είναι τεμπέλης και πως η θεραπεία στο πρόβλημα υγείας του "σύμφωνα με τον ψυχίατρό του" είναι η δουλειά.Ήθελε μάλιστα να του τηλεφωνήσει και να του πει να πάρει διπλάσια δόση φαρμάκου("κατάλαβες!να παίρνω εγώ διπλή δόση φαρμάκου για την πίεση εξαιτίας του!").Συνέχισε να φωνάζει μονολογώντας με πάρα πολύ άσχημο τρόπο "δεν με ξέρει καλά εμένα...ξέρω καλά την τρέλα...εγώ είμαι πιο τρελός...μία ηλεκτροθεραπεία του χρειάζεται να συνέρθει!θα του πω εγώ!" και λίγο μετά "...'αντε μην τον στείλω στο τρελοκομείο..."
    Ξέσπασα λέγοντάς του κάποια πράγματα,μου ζήτησε ΕΜΕΝΑ συγγνώμη και είπε πως είμαι πολύ ευαίσθητη,έφυγα από τον χώρο και στην δεύτερη κλήση που μου έκανε στο κινητό απάντησα και μιλήσαμε.Του είπα την ωμή αλήθεια ωμά στα μούτρα του και τον ταρακουνησα λέγοντας πως δεν θέλω να έχω καμία σχέση μαζί του αν δεν ξεκινήσει ψυχοθεραπεία και να με πάρει αν ξεκινήσει θεραπεία τηλέφωνο.Έπεσα από τα σύννεφα γιατί ο ίδιος τηλεφωνικά 4 μήνες πριν έλεγε πως είχε κατάθλιψη και τύψεις συνειδήσεως για όσα έκανε στο παιδί του και τον είχα στηρίξει και είχα δυστυχώς πιστέψει-ΕΞΑΠΑΤΗΘΕΙ πως ειχε αλλάξει.Φανηκε το άσχημο πραγματικό του πρόσωπο όμως....το ίδιο απόγευμα μιλώντας με οικείο μας πρόσωπο ενώ ήταν οι δυο τους και ενώ λίγες ωρες νωριτερα ελεγε σε μένα πως έχω δίκιο σε όλα και με ευχαριστούσε που ενδιαφέρομαι για το παιδί του και πως θα πήγαινε για ψυχοθεραπεία ......κλαιγόταν για το τι έχει περάσει με τον γιό του και πως θα ήθελε τώρα να είναι σε γηροκομείο αντί να έχει αυτό το βάσανο.και μάλιστα ξαναείχε το θράσος ύστερα από ολα όσα έγιναν νωρίτερα μέσα στην ημέρα να πει στον συγγενή μας πως σκεφτόταν να τον δείρει τον ασθενή και να τον στείλει μέσω της ακούσιας νοσηλέιας για κανά μήνα στο Αιγινήτειο μπας και βάλει μυαλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    παραδέχτηκε μάλιστα ότι τον έχει δείρει τα τελευταία χρόνια τον ασθενή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    μιλάμε για τέτοιο θράσος αισχρό.και όλα αυτά να τα λέει σε μένα και άλλους συγγενείς μας...
    ΤΡΑΓΙΚΟ το ότι η μία τον υποστήριξε τον ¨καημένο τόσα που τραβάει" και ο άλλος μου συνέστησε να μην στεναχωριέμαι και πως δεν μπορεί να βοηθήσει ούτε αυτός ούτε εγώ τον ασθενή.
    Κατά πάσα πιθανότητα ο παΤΕΡΑΣ του ασθενούς έχει διαταραχή ναρκισσσιτικής προσωπικότητας.
    Ο ασθενής δεν έχει κάνει ποτέ ψυχοθεραπεία ούτε οι γονείς του,ο δε πατέρας του θεωρεί ότι τα ξέρει καλά και έχει διαβάσει πολλή ψυχολογία και δεν έχουν να του πουν κάτι οι ψυχοθεραπευτές και πως αν πήγαινε σε γυναίκα ψυχοθεραπεύτρια το σεξ (μαζί της ) θα τον έκανε καλά!!!!!!
    Μάλιστα σε προσφατη συζήτησή μου μου είχε πει πως το μόνο που θα τον στεναχωρούσε είναι η οικονομική αδυναμία και η σεξουαλική αδυναμία....
    Πώς μπορώ να βοηθήσω ζώντας μακριά σε άλλη πόλη τον ασθενή?ενώ είχα μία ελπίδα ότι ίσως ζητούσε βοήθεια ψυχοθεραπευτική θα άρχιζε να του φερεται καλύτερα και θα βελτιωνόταν η κατάσταση κα για τον ασθενή και έτσι θα μπορούσε και ο ασθενής να ξεκινήσει και αυτός ψυχοθεραπεία...πλέον δεν εμπιστεύομαι τον πατέρα του καθόλου.
    μετά τον πατέρα του οι πιο κοντινοί συγγενείς είμαστε εμείς και άλλοι στην πόλη του,η δε αδερφή του είναι κάτοικος εξωτερικού και η μητέρα του έχει αποβιώσει.
    ΠΩΣ μπορώ να βοηθήσω τον ασθενή να γλυτώσει?
    ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ!!!!ΠΩΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ η ψυχιατρική παρακολούθηση του ασθενούς είναι φλου,πάει όποτε και αν θυμηθεί σε ψυχίατρο για τα χάπια..........................
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΗ αλλά ΥΠΟΓΡΑΦΩ πως οι ψυχικά πάσχοντες καταλήγουν να νοσούν ΛΟΓΩ κατεστραμμένων θεμελίων προσωπικότητας που προέκυψε από προβληματικά παιδικά χρόνια/κακοποίηση κτλ...ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ/ΤΡΟΦΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.....
    Σε ένα σοβαρό ανθρώπινο σύστημα υγείας κάνουν θεραπεία και οι γονείς/συγκάτοικοι του ασθενούς..
    ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΩς ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΑΚΙΑ!

  2. #2
    Ποσο σοβαρο, θλιβερο, σημαντικό ερωτημα. Η λογικη παραθετει πως ο ενηλικος φιλος συγγενης καποιος καταθετει εισαγγελικη παρεμβαση για εισαγωγη του ψυχικα πασχοντα. Ο πατερας που τον στηριζει μονο βιοτικα δεν ειναι ο καταλληλος φροντιστης. Μονο αν κινηθει ολοκληρος μηχανισμος οσο θα νοσηλευεται πχ για 2 εβδομαδες ; να μπει σε κεντρο στεγασης πο φροντιζουν ανθρωπους ισως να σωθει. Δεν τον βοηθαει να λαμβανει ορθα την αγωγη του. Εκεινος φερεται λογω παθησης καπως και ο πατερας δεν αντεχει. Μα δεν εχει συμφιλιωθει ο ιδιος με τη νοσο του παιδιου του. Νικη αν μπορεις να βρεις εστω ακομη ενα ατομο να τον βοηθησετε θα ειναι ενα θαυμα επι γης.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Mrgilleas
    Guest
    nikh μονο αν παει ο ψυχικα ασθενης και μεινει σε ξενωνα για ψυχικα πασχοντες μονο αυτη η λυση υπαρχει μιας και ο πατερας δεν θα αλλαξει και θα του κανει χειροτερο κακο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κι εμενα με απειλουν να μου κανουν εισαγγελικη εντολη απο καιρου εις καιρον. Αυτη ειναι η Ελλαδα.

  5. #5
    Ορεστη εσενα ποιος σε απειλει; οι ιδιοι οι γονεις σου; εγω το εφερα ως ακραια λυση για να σωθει το παλικαρι απο τον πατερα που ουσιαστικα τον κανει χειροτερα. Οχι ως λυση να περιθωριοποιηθει ή εγκαταλειφθει ή τραυματιστει στο ενδοσοκομειακο κλιμα. Επουδενι κατ αυτον τον τροπο. Αυτο που εγραψε ο mragilleas ( συγνωμη αν το εγραψα λαθος ) ειναι το καλυτερο δυνατον. Περιβαλλον ασφαλειας προστασιας αγαπης φροντιδας και δρασης χρειαζεται. Μα κακοποιηση στον βασανισμενο ανθρωπο;;; δλδ φταιει αν εχει οπτικες παραισθησεις και επιτιθεται και αντι να βοηθησει τη χημεια την εγκεφαλικη να μην βασανιζεται τον χτυπα και απο πανω και στα καπακια λεει πω πω τι τραβαω ;;; δε ζουμε στο 1950 που δεν ηξεραν τι να κανουν με τις εγκεφαλικες ή ψυχικες διαταραχες. Φαρμακα υπαρχουν. Δεν εννοω δωστε φαρμακα και εγκαταλειψτε. Και εγω φαρμακα παιρνω αλλά δε θελω να ζω μονη ή να ζω μαζι με λαθος ανθρωπους ( μιλαμε μα ψυχικα ανατολη ο ενας δυση ο αλλος ) σχημα λογου αυτο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Παιδια εσας θα σας αρεσε να σας συλλαβει αστυνομια και να σας μεταφερει με τη βια στο ψυχιατρειο;

  7. #7
    Ορεστη εμενα δε θα μου αρεσε καθολου. Ουτε να το κανω σε ανθρωπο που αγαπω ουτε να μου το κανουν. Δαβασες οτι το παλικαρι βγαινει εκτος εαυτου και μπορει να κανει κακο στον εαυτο του αλλά ξυλοκοπειται και απο πατερα; θα στο κανω προσωπικο. Θα κοβοταν η ψυχη μου στα δυο να το κανω αλλά θα πηγαινα θα τον εβλεπα και πιστευω πως ισως καποτε να μου ελεγε ημουν εκτος εαυτου με γλιτωσες απο φυλακη. Γιατι εχω ζησει ανθρωπο με ενεργη ψυχωση φουλ επιθετικο δεν ηθελα να τον τραβανε ως αντικειμενο οι αστυνομοι αλλά αν τον χτυπουσαν εδερναν συγγενεις ή κακοπροαιρετοι στη κοινωνια κ δε μπορουσα να τον πρστατευσω θα εκανα και αυτο. Εκτος και αν στη νοσηλεια τους χτυπανε και ειμαι ουφο. Οποτε μετα δε ξερω που θα πηγαινα.
    Ξερεις ποσοι συγγενεις συνοδευουν με τροπο στο ψυχιατριο ασθενεις; το παλευουν;;;; ειναι σκληρο απλα να καλεις τους αστυνομους. Καποιοι ομως δεν εχουν βοηθεια γνωσεις χρηματα θεληση κτλ.
    Ειναι τοσο λεπτο ζητημα που νιωθω ηλιθια που σχολιαζω. Γιατι εγω γραφω και εκεινος υποφερει. Ή φροντιζουν σωστα τον ασθενη κατ οικον ή αναλαμβανει το νοσοκομειο. Βλεπεις αλλη λυση ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δε βλεπω καμια λυση. Απλα θυμαμαι οτι ο πατερας μου δημιουργουσε καθε μερα φασαριες στο σπιτι και ελεγε οτι τις δημιουργω εγω και οτι θα με κλεισει στο ψυχιατρειο. Και ενας μπαρμπας μου διανοουμενος μού ειχε πει σε ενα τραπεζι, αντηχωντας τα λογια του πατερα μου, οτι αυτα που κανω τα κανουν μονο οι ψυχοπαθεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μια φορα ειχε φερει τον παιδιατρο μου και τον εβαλε να με ρωταει αν αισθανομαι καλα και αυτος καθοταν απο πισω του και χαμογελαγε με ικανοποιηση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Το κρατος μπαγλαρωνει τον ασθενη για ωφελος των αλλων. Δεν υπαρχουν λυσεις. Καλυτερα να τσακωθουν με τον πατερα του και να σκοτωθει ή ο ενας ή ο αλλος. Κανετε λαθος να πιστευετε οτι μπορει παντα να αποφευχθει η βια ή οτι η "επιστημονικα" υποβοηθουμενη κρατικη βια ειναι σωστοτερη.

  11. #11
    Αρα Ορεστη ο αντρας σε αυτη τη περιπτωση θα λυτρωθει καλυτερα στη φυλακη; Φυσικα και αυτα που εκαναν σε εσενα ειναι απαραδεκτα αλλά γιατι να ειναι μονη λυση η βια ;;;;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Γιατι οτι δεν λυνεται κοβεται.

  13. #13
    Αρχαια τραγωδια μου θυμιζει αυτο.Αν και στον Χριστιανισμο επισης ο Καιν σκοτωσε αδελφο για να λυσει το θεμα της ζηλειας του. Δε μπορω να μιλησω. Δεν εχω ζησει τι εζησες απο παιδακι ευαλωτο εως και σημερα. Τί ζημία προκαλεσαν συνειδητα ασυνειδητα απο δικα τους βιωματα κτλ κτλ. Εγω καταλαβα πως ανθρωπος σε ενεργο ψυχωση ενω φαινεται τρομακτικος ειναι κατα κυριο λογο εξαιτιας του τρομου που βιωνει. Εγω δεν θελω να επεμβει ο μπατσος να βγαλει τα απωθημενα πανω του/της. Οι ψυχιατροι απαιτουν εισαγγελικη. Αρα αν αφεθει στο ελεος του βασανου του και επιλεξει το να "κοψει" τα δεσμα με τον θυτη του μετα τι γινεται;;; υπαρχουν ερινυες ; δε ξερω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Replies: 76
    Last Post: 19-11-2020, 23:57
  2. Ψυχικά χάλια
    By Angel_wings in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 56
    Last Post: 07-10-2016, 08:49
  3. Ψυχικά άρρωστη..;
    By olgaaa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 18
    Last Post: 05-04-2015, 18:54
  4. κακοποιηση απο πατερα
    By LIA1975 in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 16-09-2012, 03:16
  5. Replies: 29
    Last Post: 05-02-2012, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •