2 Γαμος δευτερος χωρισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5

    2 Γαμος δευτερος χωρισμος

    Kαλημερα σε ολους
    ειμαι σε μια δυσκολη στιγμη της ζωης μου
    δευτερη φορα παντρεμενη με ενα γιο απο τον πρωτο γαμο,
    ενας υπεροχος γαμος ενας υπεροχος ανθρωπος, στα 5 χρονια γαμου το αγχος το δικο μου ηταν η δουλεια που ηταν δικη μας αγχος πολυ που το εβγαζα πολυ στο σπιτι (α΄λαθος)
    οταν καβγαδιζανε με το παιδι εγω σφηνα γιατι φοβομουνα οτι ο μικρος θα φτασει καποια στιγμη να του πει τι θες και με μαλωνεις δεν εισαι ο πατερας μου (β' λαθος)
    μ'αγαπουσε πολυ το ενιωθα καθε λεπτο καθε στιγμη και το παιδι το αγαπουσε πολυ
    και τι εκανα
    λειτουργουσα με το δεδομενο
    τον αγαπουσα αλλα δεν το εδειχνα
    εδεινε 10 εδινα 3
    μαζεψε μεσα του λιγο λιγο βρηκε την δυναμη και εφυγε

    Εγω εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου, στην αρχη νευρα πολλα και γιατι μου το εκανε αυτο τωρα που η δουλεια παει καλα και εμεις δεν εχουμε κανενα προβλημα φευγει.... (να σας πω οτι δεν ειχαμε τσακωμους σπιτι σοβαρους γελειους θα τους ελεγα τον ηξερα και με ηξερε πολυ καλα ειμασταν φιλοι 24 χρονια ) εχουν περασει 2.5 μηνες
    ξερω οτι φταιω νιωθει οτι δεν τον εκτιμησα και οτι αγαπησε λαθος ανθρωπο

    Νιωθει ετσι γιατι εγω δεν του τα εδειξα οπως τα ενιωθα
    τωρα κλαιω εχω ενα βαρος μεγαλο στην καρδια γιατι τον πληγωσα και θελω να ειμαι μαζι του
    Μα πανω απο ολα ευχομαι να ειναι καλα να ειναι ευτυχισμενος και ας μην ειναι μαζι μου
    πιστευω οτι οταν αγαπας ευχεσαι ο αλλος να ειναι καλα οπου και να ειναι
    Μπορω ομως να τον αγαπω με ολη μου την δυναμη να προσευχομαι για αυτον και να περιμενω την στιγμη που θα ειμαστε μαζι

    (εγραψα αυτο που μου συμβαινει επειδη ολοι εδω που εχετε γραψει για χωρισμους εισαστε απο την αλλη μερια σας εχουν κανει κατι, ηθελα να ξερετε περιπου πως νιωθει και καποιος που εχει κανει σε μια σχεση)
    Ποτε να μην κανεις κατι που δεν θελεις να σου κανουν!!!

    και τωρα

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    63
    Δηλαδή είναι τελεσίδικο...? Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και στον ίδιο, και πιστεύω (και εύχομαι ειλικρινά)ότι όλα θα πάνε καλά....κάτι τόσο δυνατό, από την στιγμή μάλιστα που σε παντρεύτηκε δεχόμενος και το παιδί σου από τον πρώτο γάμο, δεν μπορεί να τελείωσε έτσι απλά....σου εύχομαι ειλικρινά ότι καλύτερο και θα ήθελα να μάθω και την έκβαση αυτής της κατάστασης, αν φυσικά θα το ήθελες, κάποια στιγμή μεσα στις επόμενες ημέρες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αν πιστευεις πως μπορεις να διορθωθεις προσπαθησε να τον ξαναφερεις κοντα σου.αν σε αγαπαει θα ερθει αρκει να σταματασησεις να του κανεις τη ζωη μαυρη.Παραδεξου τα λαθη σου,ριξε λιγο τον εγωισμο σου.ρωτα τον τι τον πειραζε στη σχεση.συζητησε,νο1 σε μια σχεση η επικοινωνια.το θεμα ειναι αν μπορεις να ρηξεις τον εγωισμο σου λιγακι.του ζητησες να τα ξαναφτιαξετε;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Πάρε κι άλλο χρόνο,
    να δεις καθαρά τα λάθη σου.
    Ακου την καρδούλα και την ψυχή σου, όσο πιο καλά μπορείς.
    Δες τι έκανες, τα΄λάθη, πόσο συνέβαλε κι εκείνος σε αυτό ( ποτέ δεν φταιει μόνο ο ένας για την κατάσταση)..

    Δώσε χρόνο. Και μετά αποφάσισε, αν έχεις τη δύναμη να κάνεις το βημα, να τον πλησιάσεις... ισως δείχνοντάς του καποια απο αυτά που τόσο καιρό κράταγες μεσα σου,για σένα..

    Βρες. Για ποιο λόγο το έκανες αυτο.. τι πιστευεις.
    Τέλος, είσαι σίγουρη πως νιώθει έτσι? Οτι δεν τον εκτίμησες κι οτι αγάπησε τον λάθος άνθρωπο ή είναι δικό σου συμπέρασμα? Τον άκουσες προσεχτικά?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Στον κοσμο μου
    Posts
    76
    Originally posted by efmorfia
    (εγραψα αυτο που μου συμβαινει επειδη ολοι εδω που εχετε γραψει για χωρισμους εισαστε απο την αλλη μερια σας εχουν κανει κατι, ηθελα να ξερετε περιπου πως νιωθει και καποιος που εχει κανει σε μια σχεση)
    Ποτε να μην κανεις κατι που δεν θελεις να σου κανουν!!!

    και τωρα
    Εδω κανεις λαθος δεν εισαι η μονη εδω μεσα που εχεις κανει λαθη, και εγω στην δικη σου την μερια ειμαι δυστυχως (αν θελεις διαβασε την ιστορια μου και θα καταλαβεις), και εγω εκανα λαθη και τωρα τα πληρωνω με το πιο ακριβο νομισμα τον χωρισμο απο εναν ανθρωπο που θα εδινα και την ζωη μου ομως δεν του το εδειξα ποτε οπως εσυ. Δεν θα σου δωσω συμβουλες υπαρχουν καταληλοτερα ατομα εδω μεσα γι\'αυτο, απλα θα σου πω οτι μου ειπαν και εμενα και αυτο προσπαθω να κανω, δες τα λαθη σου δες που εφταιξες κανε την αυτοκριτικη σου βρες τα με τον εαυτο σου και προσπαθησε να μην τα επαναλαβεις στο μελλον για να εισαι και εσυ καλυτερα και οι γυρω σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    133
    Δεν θεωρώ ότι ο χωρισμός σας είναι τελεσίδικος, 2.5 μήνες μπορεί να σου φαίνονται αιώνας αλλά είναι μικρό διάστημα.

    Έχεις αποπειραθεί να τον προσεγγίσεις;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
    Αφου εφυγε απο το σπιτι τον πρωτο μηνα βλεπομασταν μονο στη δουλεια με πολυ ενταση
    μετα ηρθαν οι γιορτες αποφασισε να φυγει διακοπες μεχρι εκεινη την ημερα δεν ηθελε να μιλησουμε ουτε να βρεθουμε
    μολις γυρισε απο τις διακοπες με πηρε τηλ και βρεθηκαμε .Του μιλησα του ειπα ποσο πολυ μου λειπει μαζι με μια μεγαλη συγνωμη
    και να παμε παλι απο την αρχη ηταν θετικος .
    αναγνωρισα τα λαθη μου και καθε μερα εβλεπα την λαθος συμπεριφορα μου που ειχα του εδωσα χωρο και χρονο και αυτος σε μενα
    να σας πω εδω οτι ολα αυτα τα χρονια ειμασταν συνεχεια μαζι ολα τα καναμε μαζι ψωνια ,βολτες καφε ακομα και με το παιδι ειμασταν μαζι σε ολα.
    Ηρθε στους γονεις μου να τους μιλησει ποσο μ αγαπαει εμενα και το παιδι και οτι δεν θελει μα χωρισει.
    καταληξαμε στο να βρουμε τα λαθη μας και να ειμαστε παλι μαζι
    μια βδομαδα περναει ολα καλα οτι ειχαμε μεσα μας βγηκαν τα ειπαμε τα νιωσαμε και προχωρισαμε
    και μια μερα μου λεει εγω βαζω την λογικη μπροστα θα λειτουργησω ετσι και δεν θελω να ειμαστε μαζι πια.
    Μαζεψα τα κομματια μου και εφυγα
    μετα απο λιγες μερες ξαναβρεθηκαμε ,μετα εγω τηλ να βρεθουμε αλλα τιποτα δεν θελει να μιλησουμε δεν θελει να βρεθουμε.
    Χθες το βραδι μου ειπε το παιδι οτι μιλανε στο κινητο με μηνυματα
    ποτε δεν πιστεψα οτι αγαπησα λαθος ανθρωπο

    ηθελα μια δευτερη ευκαιρια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    133
    Κατά την γνώμη μου, υπάρχουν δυο εκδοχές:
    Είτε είναι πολύ φοβισμένος μην ξαναπάθει τα ίδια και θέλει πολύ περισσότερο χρόνο.
    Είτε του τελείωσε ο έρωτας και απλώς τα \"λάθη\" σου στάθηκαν ως αφορμή.

    Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω την δεύτερη φυγή του μέσα σε μια βδομάδα που τα πράγματα πήγαιναν καλά- και που ακριβώς επειδή πρόκειται για πολύ μικρό διάστημα -δεν έκατσε να δει και την συνέχεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δυστηχως δεν εχουμε τις αποψεις του αντρα σου αυτη τη στιγμη ευμορφια,να ξερουμε τι ηταν αυτο που τον πειραξε,τις δικες του ενδομυχες σκεψεις.Εχουμε μονο τις προβολες σου πανω στο θεμα.Υποθεσεις κανω αυτη τη στιγμη προσπαθωντας να βρω μια λυση,να καταλαβω.Δεν σε χαρακτηριζω σε τιποτα απλα ρωταω.Χανεις ευκολα την ψυχραιμια σου;φωναζεις εντονα;απαιτεις να γινει το δικο σου σε μια σχεση;θεωρεις τον εαυτο σου υστερικο;πιστευω πως την βδομαδα που ξανασμιξατε ο αντρας σου θελησε να σου κανει ενα τεστ,αλλα το βασικο χαρακτηριστικο που τον ενοχλουσε υπηρχε ακομα εκει.εχεις καποια ιδεα τι μπορει να ηταν;εχετε συζητησει ποτε στο τι πειραζε τον αλλον και τι οχι;την βδομαδα που ειστασταν μαζι τα πραγματα ηταν προφανως καλα για σενα αλλα οχι τοσο για αυτον,και αυτο πρεπει να βρουμε,γιατι δεν ηταν για αυτον καλα.και κατι τελευταιο,μηπως υπαρχει καποιο αλλο προσωπο στη ζωη του;γιατι μπορει να υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα.πες μας αυτα που σου ελεγε ο αντρας σου για το πως νοιωθει στη σχεση σας και ποια θεωρουσε προβληματα ...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5
    Eιμαι νευρικη πολυ θα ελεγα για αυτο και εφυγε εκει την ημερα απο το σπιτι με επιασε υστερια ανοιξα το στομα μου και ειπα...
    ηταν η πρωτη φορα που ξεφυγα γενικα δεν ειμασταν του τσακομου δεν υπηρχαν εντασεις σπιτι ηταν ολα του δεκαλεπτου τοσο κραταγανε οι εντασεις .εκεινη την μερα ομως εγω ξεφυγα
    αυτο που μου ειπε πολλες φορες οτι τον πειραζει ειναι οτι ο τροπος που τον αγαπω δεν ηταν αρκετος δεν του εκανε
    τριτο προσωπο δεν υπαρχει
    η τελευταιες του κουβεντες ηταν οτι φοβαται οτι δεν θα αλλαξω τα λαθη μου και οτι ποτε δεν θα τον αφησω να ειναι στο παιδι σαν πατερας
    την βδομαδα που ειμασταν μαζι ηταν ολα καλα, μου ειπε πολλες φορες οτι θελει να ειναι μαζι μου θα περιμενει οσο καιρο χρειαστει για να διορθωσουμε τα λαθη μας
    και μετα ....ειπε οτι θα λειτουργισει με την λογικη και οχι με το συναισθημα και αποφασισε οτι δεν θελει να ειμαστε μαζι αλλα μ αγαπαει πολυ και μενα και το παιδι αλλα θα το παλεψει

    αυτην την εβδομαδα που ειμασταν μαζι εδειχνα συνεχεια ποσο τον αγαπω ποσο πολυ προσπαθω να αλλξω τον τροπο σκεψεις και συμπεριφορες
    νομιζω οτι φοβαται οτι τον θελω πισω μνο εγωιστηκα και οτι μετα απο καιρο παλι θα κρυψω τα αισθηματα μου
    ειναι απο του ανθρωπους ποναει ποδι κοβω ποδι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by efmorfia

    νομιζω οτι φοβαται οτι τον θελω πισω μνο εγωιστηκα και οτι μετα απο καιρο παλι θα κρυψω τα αισθηματα μου
    ειναι απο του ανθρωπους ποναει ποδι κοβω ποδι
    αυτο νομιζεις εσυ,το θεμα ειναι τι νομιζει αυτος.Πρωτο σου μελημα ειναι να καταφερεις να τιθασευσεις τα νευρα σου.Αυτο ειναι βασικο οχι μονο για την συγκεκριμενη σχεση αλλα και για τις επομενες σου.Κανεις αντρας δεν θελει μια γυναικα που να του τσιριζει συνεχεια εκτος εξαιρεσεων.Αυτο ειναι κατι που μπορεις να το διορθωσεις.Αλλα θα πρεπει να κρατας μεσα σου μερικα πραγματακια και οχι να εκτονωνεσαι στον αντρα σου.Βρες καπου να βγαζεις τα νευρα σου :) Το δευτερο θεμα ειναι τι ακριβως ειπες τη μερα που χωρισατε,πιθανοτατα κατι που θα τον πειραξε παρα πολυ και θα εχασες στα ματια του.Αυτο δεν ξερω κατα ποσο διορθωνεται αλλα πρεπει να το καλυψεις με καποιο τροπο.Και ακομα δεν βρηκαμε τι ηταν αυτο που τον πειραζει και τον ενοχλει ωστε να φυγει.μια ιδεα μου ειναι η μεγαλη πιεση που μπορει να δεχεται.πχ αν τις ελευθερες ωρες του λες συνεχεια για προβληματα και δεν χαιρεστε τη στιγμη αυτο καποια στιγμη φερνει την βαρεμαρα και τη ψυχολογικη κοπωση.Απο οσο καταλαβαινω απο τη μικρη μας συζητηση πρεπει να ειναι σχετικα ευαισθητος οποτε κατι που δεν μπορει να το αντεξει αποφασιζει να το διακοψει.Αν οπως λεει θελει να ζησει με τη λογικη τοτε δωστου και λιγη λογικη και μαθε πως θελει να τον αγαπαν;τι ειναι αυτα που θελει αυτος απο μια γυναικα;τα γνωριζεις;και αν τα γνωριζεις τα εχεις πραγματοποιησει ποτε;ο τροπος που θελει να τον αγαπαν ταιριαζει με τον τροπο ζωης τον δικο σου;αν οχι μπορεις να τον αλλαξεις(τον τροπο ζωης σου,).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by efmorfia
    Eιμαι νευρικη πολυ θα ελεγα για αυτο και εφυγε εκει την ημερα απο το σπιτι με επιασε υστερια ανοιξα το στομα μου και ειπα...
    ηταν η πρωτη φορα που ξεφυγα γενικα δεν ειμασταν του τσακομου δεν υπηρχαν εντασεις σπιτι ηταν ολα του δεκαλεπτου τοσο κραταγανε οι εντασεις .εκεινη την μερα ομως εγω ξεφυγα
    αυτο που μου ειπε πολλες φορες οτι τον πειραζει ειναι οτι ο τροπος που τον αγαπω δεν ηταν αρκετος δεν του εκανε
    τριτο προσωπο δεν υπαρχει
    η τελευταιες του κουβεντες ηταν οτι φοβαται οτι δεν θα αλλαξω τα λαθη μου και οτι ποτε δεν θα τον αφησω να ειναι στο παιδι σαν πατερας
    την βδομαδα που ειμασταν μαζι ηταν ολα καλα, μου ειπε πολλες φορες οτι θελει να ειναι μαζι μου θα περιμενει οσο καιρο χρειαστει για να διορθωσουμε τα λαθη μας
    και μετα ....ειπε οτι θα λειτουργισει με την λογικη και οχι με το συναισθημα και αποφασισε οτι δεν θελει να ειμαστε μαζι αλλα μ αγαπαει πολυ και μενα και το παιδι αλλα θα το παλεψει

    αυτην την εβδομαδα που ειμασταν μαζι εδειχνα συνεχεια ποσο τον αγαπω ποσο πολυ προσπαθω να αλλξω τον τροπο σκεψεις και συμπεριφορες
    νομιζω οτι φοβαται οτι τον θελω πισω μνο εγωιστηκα και οτι μετα απο καιρο παλι θα κρυψω τα αισθηματα μου
    ειναι απο του ανθρωπους ποναει ποδι κοβω ποδι
    Εσυ μεσα σου ξερεις την αλήθεια?
    Εισαι οντως συνειδητοποιημενη και αλλαγμενη
    η τον θελεις πισω εγωιστικα ή επειδη δεν αντέχεις τον πόνο και την απόρριψη?
    Τι ισχύει?
    Ρωτάω αν αυτό για το οποίο θελεις να τον πείσεις είναι η αλήθεια.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4
    για σου efmorfia.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4
    Πήρα το θάρος να γράψω και εγώ, γιατί τον γάμο μου το χάλασα κάπως έτσι όπως αναφέρεις.
    Θα σου εξηγήσω.
    Η γυναίκα που είχα παντρευτεί ήταν δεύτερη φορά παντρεμένη με εμένα αλλά χωρίς παιδί. Η συκεκριμένη μετα απο δύο χρόνια γάμου χώρισε και έπειτα μετά απο δύο χρόνια παντρευτήκαμε.
    Στην αρχή είμασταν καλά αλλά μετά που κάποια οικονομικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν είχαμε καθημερινά προβλήματα. Πάντα καταλάβαινα ότι σκεφτόταν τον προηγούμενο άντρα της και την ανέμελη ζωή που είχε. Τώρα γιατί τον χώρισε πέσμου κει εμένα.
    Κάπως έτσι χωρίσαμε και φυσικά τώρα είναι μαζί του.

    Όπως καταλαβαίνεις θέλω να πω μήπως κάτι τέτοιο έγινε και με εσένα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εσυ τωρα κλωνε πως εμφανιστηκες ετσι???

    ωρε κηποι που εχουν να ανθισουν....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •