παιδια και ομοφυλοφιλικες κινησεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4

    παιδια και ομοφυλοφιλικες κινησεις

    καλημερα, εχω ενα προβλημα με το παιδι μου,
    καποιο αγορακι στο σχολειο του ειπε οτι θελει να τον φιλησει απο εκεινη την ημερα με ρωταει συνεχεια για το αν μοιαζει με κοριτσι και αν περπαταει σαν κοριτσι κτλ ασε που τωρα τελευται κανει και καποιες θυληπρεπεις κινησεις .Εκτος αν ειναι ιδεα μου επειδη τον κοιταζω ολη την ωρα. λες να εχω εγω το προβλημα και οχι εκεινος? Ειδα ενα παρομοιο ποστ αλλα δεν βγαζω ακρη .. πειτε μου εχετε ζησει κατι παρομοιο η εχετε καποιια γνωση κατα ποσο μπορει μια ιδεα να βγαζει τετοιες συμπεριφορες?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Καλώς όρισες vasi,
    Δεν μας λες πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου..

    Κατά τ\' άλλα το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα σε άλλο thread, σου παραθέτω το σχετικό λινκ.. http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3884#pid85761

    Όχι ότι βέβαια δεν μπορούμε να συζητήσουμε και τη δική σου περίπτωση..
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    Απο οσα ξερω ενα παιδι μεχρι 6-7 χρονων οποιαδηποτε κινηση προς το αντιθετο η ομοιο φυλο δεν θεωρητε σεξουαλικος προσανατολησμος.εξαρτατε λοιπον απο το ποσο χρονων ειναι το παιδι σου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4
    το ειδα το αλλο θεμα και δεν βγαζω ακρη, το παιδι ειναι 9 , δεν ειναι ιδιαιτερα θυληπρεπης αλλα κανει ωρες ωρες καποιες κινησεις που μονο κοριτσιστικες θα μπορουσα να τις πω .ειδικα οταν ειναι αφηρημενος και βλεπει τηλεοραση η διαβαζει, α και κατι ακομα με ρωτησε αν το μοριο του ειναι μικρο ,του ειπα ασφαλως οχι αλλα εκεινος πιστευει οτι ειναι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    μην τρελλαινεσαι αγαπητη...
    το να νομιζει ενα παιδακι οτι εχει μικρο μοριο, η ακομα και να το εχει, δεν ειναι ενδειξη ομοφυλοφιλιας...οσο για τις μερικες περιεργες κινησεις του,ειναι πολυ μικρος για να κινειται....γυναικεια....μπορ ει απλα να κανει μιμησεις. το πιο πιθανο ειναι οτι κινειται παιδικα...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4
    ναι ετσι απλα οπως το εθεσα δεν ειναι για ν τρελενομαι αλλα σε συναρτηση του οτι με ρωταει αν μοιαζει με γυναικα ,αν περπαταει σαν γυναικα, και το γεγονος οτι ωρες ωρες τον πιανω να κανει καποιες <<περιεργες>> κινησεις ειναι που με βαζει σε σκεψεις.Δεν τρελενομαι απλα διερωταμαι..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4
    να προσθεσω επισης οτι πριν δεν τις ειχε...... τωρα τις κανει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    το να τα κανει τωρα ξαφνικα ενω πριν δεν τα εκανε ειναι λιγο περιεργο δεν νομιζεις?
    αν πραγματικα προβληματιζεσαι γιατι θεωρεις το φαινομενο αρκετα εντονο, εγω θα ελεγα να συμβουλευτεις καποιον παιδοψυχολογο..αυτο το \"ξαφνικα\" εμενα με κανει να σκεφτμαι καποιες πιθανοτητες οτι καποιος η καποιοι προβληματισαν το παιδακι..
    μηπως υπαρχει καμια παλιοπαρεα κΑΛοπαιδων στο σχολειο του που του την εχουν πεσει και του βαζουν τετοιες ιδεες και καθεται και προβληματιζεται και το ιδιο? αν εισαι αρκετα κοντα του προσπαθησε να του δημιουργησεις την ασφαλεια να σου μιλησει για οτι τον προβληματιζει και τον λογο που ξεκινησε...
    αν οχι, ζητα απο εναν παιδοψυχολογο να το κανει

  9. #9
    Originally posted by vasi
    καλημερα, εχω ενα προβλημα με το παιδι μου,
    καποιο αγορακι στο σχολειο του ειπε οτι θελει να τον φιλησει απο εκεινη την ημερα με ρωταει συνεχεια για το αν μοιαζει με κοριτσι και αν περπαταει σαν κοριτσι κτλ ασε που τωρα τελευται κανει και καποιες θυληπρεπεις κινησεις .Εκτος αν ειναι ιδεα μου επειδη τον κοιταζω ολη την ωρα. λες να εχω εγω το προβλημα και οχι εκεινος? Ειδα ενα παρομοιο ποστ αλλα δεν βγαζω ακρη .. πειτε μου εχετε ζησει κατι παρομοιο η εχετε καποιια γνωση κατα ποσο μπορει μια ιδεα να βγαζει τετοιες συμπεριφορες?
    Εκτος αν ειναι ιδεα μου επειδη τον κοιταζω ολη την ωρα. λες να εχω εγω το προβλημα και οχι εκεινος? ναι φιλεναδα!
    η λανθανουσα ομοφυλοφιλια ειναι σταδιο ωριμοτητας της σεξουαλικοτητας του και αν δεν τον κοιταζεις η δεν αντιδρας με συναισθηματικη φορτιση και ιδιως απορριψη , σε λιγο θα περασει στον αυνανισμο και απο κει θα ξαναβγει παγανια να βρει καποια γυναικα για να ξαναρχισει με αντιθετη φορα τον κυκλο της ζωης του , πονταροντας στο να γινει ο ιδιος γονιος!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Invercargill New Zealand
    Posts
    23
    Παιδικη ομοφυλοφιλια δεν υφισταται καμια ερευνα δεν εχει δειξει κατι τετοιο. Ουτε λανθανουσες καταστασεις υφιστανται ο Φροιντ ειχε σαφως αδικο σε αυτο.

    Οποτε καμια ανυσυχια

    Δρ. Αντωνιος Χασουρης MSc MPhil PhD MNZPsB
    Προισταμενος Παιδικης Ψυχικης Υγειας
    Νοσοκομειο Southland
    Invercargill New Zealand

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    μηπωσ καθονται με το αλλο παιδακι που θελει να τον φιλησει και του τα μαθαινει εκεινοσ;φερε τα στο σπιτι και τα δυο να δεισ τι κανουν οταν ειναι μονα τουσ για να δεις και το αλλο παιδακι

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •