Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αν μιλάμε για αδιάγνωστη περίπτωση δλδ αν ίδιος ο boderline δεν ξέρει τι του γίνεται η απάντηση είναι "όχι" γιατί θα τα προβάλει όλα επάνω σου και συνεπώς εσύ θα φταις για όλα, εσύ θα είσαι η προβληματική που χρειάζεται βοήθεια. Η έννοια της "βοήθειας" δεν υφίσταται αφού αυτός δεν έχει κάτι για να χρειάζεται βοήθεια.

    Αλλά και στις περιπτώσεις που ο οριακός ξέρει ότι είναι οριακός, πάλι θα τα προβάλει όλα επάνω σου, αλλά θα έχει έναν βαθμό αυτό-επίγνωσης και κάποιες φορές θα το μαζεύει μέχρι να το ξανακάνει. Αυτό που θα συμβαίνει (σχεδόν πάντα) είναι ότι θα απαιτήσει εσύ να προσαρμοστείς στην κακοποιητική συμπεριφορά του (δλδ "ξέρω ότι είμαι borderline, αλλά εσύ πρέπει να μάθεις αυτό να το διαχειρίζεσαι"). Αν μάθεις εσύ να αντιδράς σωστά, τότε όλα θα πάνε καλά.... Αλλά δεν θα πάνε! Καλείσαι να αλλάξεις εσύ για να χωρέσεις σε αυτή τη σχέση, είτε ως φίλος, είτε ως εραστής. Είναι μία διαδικασία μέσα από την οποία θα χάσεις τον εαυτό σου, θα περιορίζεις τα όριά σου, θα παραχωρείς όλο και περισσότερα, αλλά τίποτα δεν θα είναι αρκετό. Όταν ένας άνθρωπος είναι τοξικός, είναι σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής του και σε όλες τις μορφές σχέσης, μην έχεις αυταπάτες.
    Ναι, λογικά αυτά που λες. Πιστεύω ότι ο ίδιος ξέρει τη διάγνωση αλλά δεν το λέει. Εγώ δεν έχω επίσημη πληροφόρηση. Μόνο κατά τύχη έμαθα ότι παίρνει κάποια χάπια (το ανέφερε) και κυρίως από την αρχή κάτι με παραξένεψε και διάβαζα μανιωδώς αυτό το φόρουμ (κυρίως τη δική σου ιστορία, 1 και 2) και όλα ταίριαζαν. Ενώ όταν μου μίλαγε δεν έβγαζα νόημα, έμοιαζαν όλα αλλοπρόσαλα, όταν ερχόμουν και διάβαζα το φόρουμ όλα έμοιαζαν να βγάζουν νόημα.

    Γι αυτό κιόλας (και επειδή έχουμε και οι δυο σχέσεις με άλλους) δεν προχώρησα σε σχέση και τώρα έχουμε ένα είδος φιλίας.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    7
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.. Τελικά διαγνωστηκε κι επίσημα από γιατρό ως οριακος έπειτα λόγω οικονομικων κυρίως δεν ξαναπηγε στον γιατρό. Έχω να πω ότι έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε πολλά πράγματα πλέον και προσπαθεί κι έμπρακτα.. Καταβάλει τρομερή προσπάθεια και τα καταφέρνει.. Η σχέση μας βελτιώνεται σταδιακά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει πλέον κανένα πρόβλημα αλλά πάντα είναι εκεί για μένα κι εγώ εκεί γι αυτόν να τα λυνουμε όλα μαζί. Οι τσακωμοι μας έντονοι αλλά πλέον έχουμε μάθει ο ένας τον άλλον και διαρκούν μόνο την στιγμή που γίνονται μέτα τα ξεχνάμε όλα γιατί ξέρουμε και οι δύο από που πηγαζουν. Δεν ξέρω αν με κατάλαβαινει τόσο όσο εγώ αυτόν αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο τον κατανοώ και τον νιώθω πλέον καλύτερα. Επίσης δεν τα ρίχνω όλα στην διαταραχή κάποια πράγματα είναι και στοιχεία του χαρακτήρα του και αποδέχομαι τα αρνητικά του.. Συμβιβαζομαστε σε σημείο που να μην χάσουμε τους εαυτούς μας. Περιστατικό σωματικής βίας δεν έχει υπάρξει ξανά. Είμαι πολύ περήφανη γι αυτόν για το πόσο δυνατός είναι και τον αγώνα που δίνει και πιστεύω πως μέχρι τώρα η επιλογή μου να μείνω μαζί του με έχει δικαιώσει. Διεκδικουσα ασταμάτητα πράγματα που τα είχα δεδομένα παλαιότερα .. Την ελευθερία μου ουσιαστικά και μου την έδωσε πιστεύω επειδή έπαψε να φοβάται τόσο υπερβολικά ότι θα τον εγκαταλειψω και είδε ότι μένω προσπαθώντας να τον βοηθήσω κι ότι πραγματικά τον αγαπάω. Έχω τόσα πολλά να πω.. Τόσες θετικές αλλαγές που δεν ξέρω αν έχει και νόημα να σας τα πω. Απλά προσπαθήστε να δείτε στην ψυχή του άλλου και το τι ανθρώπος είναι κι αν πιστεύετε πως αξίζει τότε παλεψτε μαζί του αν κι ο ίδιος θέλει μην τα παρατατε τόσο εύκολα μερικές φορές οι άνθρωποι χρειάζονται ένα δυνατότερο χέρι να τους τραβήξει κι όταν δουν λίγο φως μετά θέλουν να φύγουν από το σκοτάδι. Μπορεί να ακούγονται ρομαντικά όλα αυτά αλλά αυτή είναι η αλήθεια μου και η δική μου γνώμη. Θα γράψω πάλι μετά από καιρό για την εξέλιξη όλου αυτού!

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    27
    Μελίνα , πως πήγε τελικά;;

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by trela View Post
    Μελίνα , πως πήγε τελικά;;
    Όλα αυτά που υπήρχαν στην αρχή και θα μπορούσα πολύ εύκολα να πω πως δεν αλλάζουν και να τον παρατήσω έχουν βελτιωθεί απίστευτα... Όπως σε κάθε ζευγάρι έτσι και σε εμάς θα υπάρχουν εντάσεις όμως δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που υπήρχαν στην αρχή.. Τι να πω πραγματικά όσο περνάει ο καιρός τόσο σιγουρευομαι μέσα μου ότι θα ήθελα να περάσω μαζί του μέχρι και το υπόλοιπο της ζωής μου και πραγματικά θαυμάζω την τόση προσπάθεια που έχει κάνει να βελτιωθει. Κι αν υπάρξουν στιγμές που θα πέσει σε λάθη κατάλαβαινω ότι το κάνει γιατί πανικοβαλλεται πως θα τον εγκαταλειψω κι εγώ του δείχνω με τον τρόπο μου ότι τον αγαπώ και τον κατανοώ γιατί πλέον μπαίνω και στην δική του θέση κι έτσι ηρεμει κι όλα είναι της στιγμής. Πάμε παρακάτω και συνεχίζουμε.. Τι να πω μόνο καλύτερα νέα έχω να πω... Παλιά υπήρχε φόβος από μεριας μου πλέον δεν υπάρχει κανένας.Του έδειξα κατανόηση και αγάπη όμως ποτέ δεν υπεκυψα σε παραλογες απαιτήσεις μέχρι να καταλάβει ότι είναι παραλογες μέχρι που σταμάτησε να τις έχει και είμαστε μια χαρά η για να το θέσω καλύτερα νιώθουμε μια χαρά σαν να είμαστε εντελώς διαφορετικοι κόσμοι αλλά να συμπληρώνει ο ένας τον άλλον κατά έναν περίεργο τρόπο!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. Η χαμηλή αυτοεκτίμηση συνδέεται με ναρκισσιστική διαταραχή
    By I.s in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 20-11-2020, 03:15
  3. Πώς μπορείς να σταθείς δίπλα σε ένα άτομο με ναρκισσιστική διαταραχή;
    By mary_popins in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2016, 21:07
  4. Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας
    By Kleiw in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 24-06-2015, 23:59
  5. Πιθανότητα για ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας;
    By nasiaser in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 21-12-2012, 13:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •