Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    7

    Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;

    Ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα σε αυτές τις διαταραχές; είμαι πλέον σίγουρη από όλα όσα έχω διαβάσει ότι ο σύντροφος μου έχει μια από τις δύο διαταραχές αλλά έχει όλα τα χαρακτηριστικά και των δύο ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται.. έχει ασκήσει βία πάνω μου αλλά και στον εαυτό του.. υπάρχει περίπτωση να ασκήσει βία πάνω του σε μια έκρηξη θυμου αν είναι ναρκισσιστης; Θέλει να ελέγχει τα πάντα,ζηλεύει σε υπερβολικό βαθμό, για τα πάντα κατηγορει τους άλλους κι όχι τον εαυτό του,αν νιώσει ότι με χάνει απειλεί ότι θα κάνει κακό σε άτομα που αγαπώ κι ότι αυτά ευθύνονται που κινδυνεύει να με χάσει ενώ άλλες φορές κλαίει κάι μου λέει ότι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς εμένα. Συνεχώς μονοπωλει στις συζητήσεις και γενικά έχει όλα τα χαρακτηριστικά του ναρκισσιστη αυτο όμως που με προβλήματιζει είναι ότι παρόλο που χρησιμοποιεί τους πάντες και τα πάντα για προσωπικό του ωφελος και δείχνει να έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του έχει αυτοκαταστροφικες τάσεις που με κάνουν να τείνω και στο ότι ίσως είναι Οριακος. Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.. Και προφανώς για να είμαι εδώ δεν θέλω να το βάλω στα πόδια και να τον παρατήσω τον αγαπώ και θέλω πρώτα να καταλάβω τι συμβαίνει κι έπειτα να προσπαθήσω να τον βοηθήσω πιο ουσιαστικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα
    Όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να γίνει διάγνωση από δω όπως και από σένα. Οι διαταραχές που αναφέρεις απαιτούν έμπειρο ειδικό ώστε να μπορέσει να γίνει διάγνωση και ακόμα και από ειδικούς πολλές φορές υπάρχουν διαφορετικές διαγνώσεις.

    Ο σύντροφος σου βλέπει κάποιον ψυχολόγο; Ο μόνος τρόπος για να τον βοηθήσεις αν θεωρείς ότι όντως έχει κάποιο πρόβλημα είναι να τον πείσεις να δει ειδικό αν δεν το κάνει ήδη. Εσύ ως σύντροφος του δεν μπορείς να τον βοηθήσεις διαφορετικά. Μόνο τον εαυτό μας μπορούμε να βοηθήσουμε κάθε φορά και στην περίπτωση σου επειδή ανέφερες και περιστατικά βίας ο τρόπος για να βοηθήσεις τον εαυτό σου είναι πρώτα και κύρια να τον προστατεύσεις. Αν ο άνθρωπος πάσχει από κάτι και συνεχίσει να ασκεί βία πάνω σου πώς σκοπέυεις να το χειριστείς; Τι νομίζεις πως θα κερδίσεις αν μάθεις ας πούμε ότι έχει οριακή ή οτιδήποτε άλλο; Το βασικό είναι ο άνθρωπος να λάβει εξιεδικευμένη βοήθεια από ειδικό για να σταματήσει να είναι επικίνδυνος στον εαυτό του και στους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    7
    Όταν είχε γίνει το πρώτο περιστατικό βίας απέναντι μου τότε του έβαλα ως όρο πως η θα πάμε στον ψυχίατρο η Χωρίζουμε.. Έτσι λοιπόν πήγαμε και ήμουν μπροστά σε όλο αυτό ενώ είπα πως ίσως είναι καλύτερα να φύγω ο γιατρός επέμενε να μείνω.. Φυσικά έκρυβε σχεδόν τα πάντα σαν να μην ήθελε να εκτεθεί.. Σε ότι ρώτησε εμένα ο γιατρός απάντησα με ειλικρινεια και στο τέλος του είπε ότι έχει διαταραχή προσωπικότητας χωρίς να μιλήσει πιο συγκεκριμένα του έδωσε κάτι χάπια επειδή ο σύντροφος μου ήθελε την εύκολη λύση, του είπε επίσης ότι αυτά ίσως βοηθήσουν λίγο αλλά δεν θα αλλάξει τίποτα ουσιαστικά κι ότι μόνο με ψυχοθεραπεία και με τον καιρό σιγά σιγά θα υπάρξει αλλαγή.Τα χάπια τα πήρε για πολύ λίγο και δεν ξαναπηγε στον γιατρό. Πρόσφατα μου είπε ότι έκανε το λάθος να πάει μια φορά κι ότι δεν πρόκειται να ξαναπάει.Εχει αλλάξει όμως πράγματα στην συμπεριφορά του και λέει πως το έκανε χάρη σε εμένα.. Πχ προσπαθεί να μην καταφευγει στην βία ούτε σε τρίτους ούτε σε εμένα όταν ξεσπάει εννοώ την σωματική γιατί γενικά ασκεί βία είτε ψυχολογική είτε λεκτικη. Βλέπω όμως ότι στον φόβο ότι θα με χάσει κάνει θετικές αλλαγές δεν ξέρω αν θα έχουν διάρκεια αλλά προσπαθεί . θα με βοηθουσε το να ξέρω τι ακριβώς έχει ώστε να κατανοησω καλύτερα συμπεριφορες και να προσπαθήσω να τον βοηθήσω ακόμα και με την καθοδήγηση ειδικού

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Τώρα λίγο κουλό μου φαίνεται αυτό να σου πω την αλήθεια, ίσως σε βοηθήσουν περισσότερο μέλη εδώ που έχουν οι ίδιοι κάποιες διαταραχές και/ή ξέρουν περισσότερα. Αλλά μου φαίνεται κουλό το ότι πήγε μια φορά σε έναν ψυχίατρο, αυτός με την μια και μοναδική επίσκεψη του είπε ότι έχεις διαταραχή και του έδωσε χάπια! Δεν σε αμφισβητώ, απλά δεν ξέρω αν τύχατε και σε καλή περίπτωση γιατρού.

    Όπως και να χει, αυτό που σας είπε ότι χρειάζεται ψυχοθεραπεία είναι όντως έτσι. Οι διαταραχές προσωπικότητας απαιτούν χρόνια ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσει το άτομο να αλλάξει κάποια πράγματα και μάλιστα πολλοί θεωρούν ότι δεν θεραπεύονται και ποτέ.

    Αλλά το βασικότερο όλων είναι να αντιλαμβάνεται το πρόβλημα το ίδιο το άτομο και να θέλει να το αλλάξει. Ο σύντροφος σου όπως λες στο απέκλεισε να ξαναπάει σε γιατρό και προφανώς είναι αρνητικός και με την ψυχοθεραπεία. Το θέμα είναι εσύ τι σκοπεύεις να κάνεις γιαυτό; Έχεις σκοπό να γίνεις ο σάκος του μποξ του; Γιατί, μην αυτοπαραμυθιάζεσαι, αν πάσχει από καποια διαταραχή, δεν είναι απλα θέμα θέλησης το να αλλάξει συμπεριφορές απλά επειδή δεν θέλει να σε χάσει. Αν ήταν τόσο απλό δεν θα ήταν διαταραχή, θα λέγαμε απλά ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει μάθει σε λάθος συμπεριφορές και με τον καιρό θα τις αλλάξει. Όσο περνάνε τα χρόνια,η διαταραχή που δεν δουλεύεται με κάποιον ειδικό για να είναι υπό έλεγχο, θα μεγαλώνει και αυτό δεν περνά από το χέρι του.

    Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να τον βοηθήσεις είναι να ασκήσεις βέτο ώστε να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Αν σε θέλει και σε αγαπά όπως λες, θα το κάνει, αν όχι φύγε όσο είναι καιρός.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    7
    Ωραία όλα αυτά αλλά ο μόνος λόγος που δεν τον πιεζω τόσο στο να δει ψυχολόγο είναι ότι αν το κάνει με το ζόρι δεν θα λειτουργήσει πρέπει ο ίδιος να το θελήσει ώστε να είναι συνεργασιμος και να υπάρξει αποτέλεσμα. Ο γιατρός δεν μας είπε ποια διαταραχή έχει μόνο ότι υπάρχει, ωστόσο μου έκανε τρομερή έντυπωση ότι σε μισή ώρα είδε πράγματα της προσωπικότητας του τα οποία εγώ έκανα μήνες να τα δω. Είναι σωστό να φύγω όταν ξέρω ότι φταίει μια διαταραχή; κι ακόμα και στην άρνηση του να δει ειδικό μπορεί να ευθύνεται η διαταραχή. Δεν νομίζω πως όταν αγαπάς πραγματικά μπορείς να φύγεις τόσο εύκολα τουλάχιστον όχι μέχρι να εξάντλησεις και την παραμικρή πιθανότητα ελπίδας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Melina27 View Post
    Ωραία όλα αυτά αλλά ο μόνος λόγος που δεν τον πιεζω τόσο στο να δει ψυχολόγο είναι ότι αν το κάνει με το ζόρι δεν θα λειτουργήσει πρέπει ο ίδιος να το θελήσει ώστε να είναι συνεργασιμος και να υπάρξει αποτέλεσμα. Ο γιατρός δεν μας είπε ποια διαταραχή έχει μόνο ότι υπάρχει, ωστόσο μου έκανε τρομερή έντυπωση ότι σε μισή ώρα είδε πράγματα της προσωπικότητας του τα οποία εγώ έκανα μήνες να τα δω. Είναι σωστό να φύγω όταν ξέρω ότι φταίει μια διαταραχή; κι ακόμα και στην άρνηση του να δει ειδικό μπορεί να ευθύνεται η διαταραχή. Δεν νομίζω πως όταν αγαπάς πραγματικά μπορείς να φύγεις τόσο εύκολα τουλάχιστον όχι μέχρι να εξάντλησεις και την παραμικρή πιθανότητα ελπίδας.
    Γενικά να ξέρεις ότι οι άνθρωποι με τέτοιες διαταραχές πολύ δύσκολα πάνε στον ψυχολόγο. Κάποιοι δεν πάνε και ποτέ.

    Τι εννοείς αν είναι σωστό να τον αφήσεις αν ξέρεις πως φταίει η διαταραχή; Δηλαδή αν κάποιος σε χτυπάει έχει διαφορά για σένα αν το κάνει από κωλοχαρακτήρα ή απο διαταραχή; Και να στο αντιστρέψω....αυτός από την πλευρά του είναι σωστό ξέροντας πως έχει κάποια διαταραχή και μπορεί να γίνει επικίνδυνος στους άλλους, να μένει μαζί σου χωρίς να τον παρακολουθεί γιατρός; Πόσο πιο εγωιστικό από αυτό;;; Λες ότι περαν της σωματικής βίας που και αυτή υπάρχει, ασκεί λεκτική/ψυχολογική βία....για λίγο το έχεις αυτό;

    Κι ας υπόθεσουμε πως έχει όντως διαταραχή και εξαιτίας της διαταραχής δεν δέχεται να δει και γιατρό και ως εκ τούτου η διαταραχή χειροτερέυει και σε σπάει στο ξύλο κάθε μέρα... εσύ θα είσαι οκ με αυτό; Δηλαδή τι λέμε; Επειδή αγαπάμε κάποιον πρέπει να δεχόμαστε να μας κακοποιεί με την δικαιολογία μιας διαταραχής;

    Φίλη μου σε βλέπω πολύ μπερδεμένη με το θέμα και νομίζω θα ήταν καλή ιδέα να δεις κι εσύ κάποιον ψυχολόγο ώστε να σε βοηθήσει να τα ξεκαθαρίσεις λίγο μέσα σου και πιθανόν να σου δώσει και κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τις διαταραχές.

    Επειδή είχα ανάλογη εμπειρία με προηγούμενη σχέση μου σου λέω μόνο να είσαι πολύ προσεκτική και να λάβεις σοβαρά υπόψην σου ότι τα πράγματα μπορεί να ξεφύγουν και να γίνουν πολύ σοβαρά χωρίς να το καταλάβεις και να βρεθείς πραγματικά να κινδυνεύεις. Δεν μπορείς να σώσεις κανέναν που δεν θέλει να σωθεί. Όποιος θέλει πάει στον γιατρό και την βρίσκει την άκρη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    7
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και για τον χρόνο σου.. Έχω βρεθεί πραγματικά να κινδυνεύω ήδη και κάθε φορά που πάω να απομακρυνθω κινδυνεύω είναι παράλογο όλο αυτό να το εξηγήσω το πως νιώθω αν με φανταστώ χωρίς αυτόν.. Ξέρω ότι αυτή την στιγμή το μόνο που με νοιάζει είναι να βρω την αλήθεια και να τον βοηθήσω κι ας βλέπω παντού να λένε φύγε να γλυτωσεις, δεν θέλω να στραφεί η προσοχή πάνω μου εγώ και στον πάτο να φτάσω θα βρω τρόπο να σηκωθω πάλι το μόνο που θέλω είναι να βρω λύσεις ακόμη κ να κάνω το αδύνατο δυνατό γιατί έτσι αγαπάω κι ας μην του το δείχνω για να μην το εκμετάλλευτει κ ξεπεράσει πάλι τα όρια.. για να ξέρει ότι κάθε άσχημη πράξη θα έχει κ συνέπειες.. Θυσιασα γι αυτόν την δουλειά μου τον χρόνο με τους φίλους μου ξέροντας ότι δεν είναι σωστό αλλά γιατι δεν άντεχε από την ζήλεια του. Αντιλαμβάνομαι ότι όλα αυτά δεν είναι φυσιολογικα αλλά τον αγαπώ. Δεν με νοιάζει να είναι εύκολο με νοιάζει μόνο τα συναισθήματα του να είναι ειλικρινή όλα αυτά που μου λέει. Το βλέπω ότι ασκω μεγάλη επιρροή πάνω του.. Μια μέρα τον ξεσκεπασα του είπα όλα όσα πιστεύω κι ότι δεν είναι πιο έξυπνος από εμένα κι ότι δεν θέλω να υποτιμάει την νοημοσύνη μου. Έδειξε να κλονιζεται. Τρόμαξα ότι ίσως θελήσει να με εκδικηθεί γιατί ήμουν πολύ σκληρή κ την άλλη μέρα έκανε βήματα προόδου κ του είπα πως πίστευα ότι θα θέλει να με παρατήσει.. Μου είπε πως ειδικά τώρα όχι και να μην τον επιβραβευω για την πρόοδο που κάνει γιατί θα το εκμετάλλευτει κ θα επαναπαυθει επειδή ξέρει τον εαυτό του. Έτσι σκέφτηκα πως αν ήταν ναρκισσος γιατί μετά από αυτό να κάτσει μαζί μου κ να μην βρει ένα άλλο πιο εύκολο θύμα; δεν ξέρω όλα είναι μπέρδεμενα τα συναισθήματα μου όμως είναι αγνά πραγματικά και θα προσπαθήσω τα πάντα. Ίσως πρέπει να πάω στον γιατρό που είχαμε επισκεφθεί για να δω λίγο πιο καθαρά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Melina27 View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και για τον χρόνο σου.. Έχω βρεθεί πραγματικά να κινδυνεύω ήδη και κάθε φορά που πάω να απομακρυνθω κινδυνεύω είναι παράλογο όλο αυτό να το εξηγήσω το πως νιώθω αν με φανταστώ χωρίς αυτόν.. Ξέρω ότι αυτή την στιγμή το μόνο που με νοιάζει είναι να βρω την αλήθεια και να τον βοηθήσω κι ας βλέπω παντού να λένε φύγε να γλυτωσεις, δεν θέλω να στραφεί η προσοχή πάνω μου εγώ και στον πάτο να φτάσω θα βρω τρόπο να σηκωθω πάλι το μόνο που θέλω είναι να βρω λύσεις ακόμη κ να κάνω το αδύνατο δυνατό γιατί έτσι αγαπάω κι ας μην του το δείχνω για να μην το εκμετάλλευτει κ ξεπεράσει πάλι τα όρια.. για να ξέρει ότι κάθε άσχημη πράξη θα έχει κ συνέπειες.. Θυσιασα γι αυτόν την δουλειά μου τον χρόνο με τους φίλους μου ξέροντας ότι δεν είναι σωστό αλλά γιατι δεν άντεχε από την ζήλεια του. Αντιλαμβάνομαι ότι όλα αυτά δεν είναι φυσιολογικα αλλά τον αγαπώ. Δεν με νοιάζει να είναι εύκολο με νοιάζει μόνο τα συναισθήματα του να είναι ειλικρινή όλα αυτά που μου λέει. Το βλέπω ότι ασκω μεγάλη επιρροή πάνω του.. Μια μέρα τον ξεσκεπασα του είπα όλα όσα πιστεύω κι ότι δεν είναι πιο έξυπνος από εμένα κι ότι δεν θέλω να υποτιμάει την νοημοσύνη μου. Έδειξε να κλονιζεται. Τρόμαξα ότι ίσως θελήσει να με εκδικηθεί γιατί ήμουν πολύ σκληρή κ την άλλη μέρα έκανε βήματα προόδου κ του είπα πως πίστευα ότι θα θέλει να με παρατήσει.. Μου είπε πως ειδικά τώρα όχι και να μην τον επιβραβευω για την πρόοδο που κάνει γιατί θα το εκμετάλλευτει κ θα επαναπαυθει επειδή ξέρει τον εαυτό του. Έτσι σκέφτηκα πως αν ήταν ναρκισσος γιατί μετά από αυτό να κάτσει μαζί μου κ να μην βρει ένα άλλο πιο εύκολο θύμα; δεν ξέρω όλα είναι μπέρδεμενα τα συναισθήματα μου όμως είναι αγνά πραγματικά και θα προσπαθήσω τα πάντα. Ίσως πρέπει να πάω στον γιατρό που είχαμε επισκεφθεί για να δω λίγο πιο καθαρά.
    Άκουσε με...ακριβώς όπως εσύ ένιωθα κι εγώ, σε καταλαβαίνω. Τον αγαπάς και νιώθεις πως θες να τον βοηθήσεις κι αυτό είναι πολύ όμορφο αλλά όταν γίνεται κακοποιητική για σένα αυτή η σχέση παύει να είναι υγιής. Κάνε μου την χάρη και πήγαινε σε έναν ψυχολόγο να συζητήσεις όλα αυτά που νιώθεις και ν σε βοηθήσει να τα ξεκαθαρίσεις.

    Έφτασε να απειλεί και δικούς σου ανθρώπους λες όταν του λες να χωρίσετε. Μπορείς να σηκώσεις αυτό το βάρος; Του να πάθει κάποιος δικός σου κακό επειδή εσύ δεν είδες τα σημάδια νωρίτερα; Εμένα εκεί ήταν η κόκκινη γραμμή μου. Όταν έφτασε να απειλήσει δικούς μου ανθρώπους ότι θα τους βλάψει, κατάλαβα πως έπρεπε να βάλω ένα όριο. Πήγαινε να ζητήσεις βοήθεια! Ο ψυχολόγος θα μπορέσει να σου πει και πιο τεκμηριωμένα πράγματα που μπορείς να κάνεις ώστε να το διαχειριστείς όλο αυτό αλλά και θα βοήθησει εσένα την ίδια να δυναμώσεις.

    Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά νομίζεις πως όλα αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις για δολοφονίες γυναικών απο φρικαρισμένους συντρόφους γίνονται κάπως αλλιώς; Ο άλλος φρίκαρε μπούκαρε στο σπίτι και σκότωσε όλη της την οικογένεια, νομίζεις ότι αυτό αποκλείεται να συμβεί σε σένα όταν έχεις όλα αυτά τα δείγματα;

    Και δες το κι αλλιώς. Αν έχει κάποια διαταραχή δεν τον βοηθάς με το μένεις μαζί του, η μόνη ελπίδα να αφυπνιστεί και να κάνει κάτι για τον εαυτό του είναι αν όντως νοιάζεται για σένα και δει ότι σε χάνει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Άκουσε με...ακριβώς όπως εσύ ένιωθα κι εγώ, σε καταλαβαίνω. Τον αγαπάς και νιώθεις πως θες να τον βοηθήσεις κι αυτό είναι πολύ όμορφο αλλά όταν γίνεται κακοποιητική για σένα αυτή η σχέση παύει να είναι υγιής. Κάνε μου την χάρη και πήγαινε σε έναν ψυχολόγο να συζητήσεις όλα αυτά που νιώθεις και ν σε βοηθήσει να τα ξεκαθαρίσεις.

    Έφτασε να απειλεί και δικούς σου ανθρώπους λες όταν του λες να χωρίσετε. Μπορείς να σηκώσεις αυτό το βάρος; Του να πάθει κάποιος δικός σου κακό επειδή εσύ δεν είδες τα σημάδια νωρίτερα; Εμένα εκεί ήταν η κόκκινη γραμμή μου. Όταν έφτασε να απειλήσει δικούς μου ανθρώπους ότι θα τους βλάψει, κατάλαβα πως έπρεπε να βάλω ένα όριο. Πήγαινε να ζητήσεις βοήθεια! Ο ψυχολόγος θα μπορέσει να σου πει και πιο τεκμηριωμένα πράγματα που μπορείς να κάνεις ώστε να το διαχειριστείς όλο αυτό αλλά και θα βοήθησει εσένα την ίδια να δυναμώσεις.

    Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά νομίζεις πως όλα αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις για δολοφονίες γυναικών απο φρικαρισμένους συντρόφους γίνονται κάπως αλλιώς; Ο άλλος φρίκαρε μπούκαρε στο σπίτι και σκότωσε όλη της την οικογένεια, νομίζεις ότι αυτό αποκλείεται να συμβεί σε σένα όταν έχεις όλα αυτά τα δείγματα;

    Και δες το κι αλλιώς. Αν έχει κάποια διαταραχή δεν τον βοηθάς με το μένεις μαζί του, η μόνη ελπίδα να αφυπνιστεί και να κάνει κάτι για τον εαυτό του είναι αν όντως νοιάζεται για σένα και δει ότι σε χάνει.
    Όσο παραλογη και να φαινομαι δεν έχω σταματήσει να ψάχνω και θα καταφέρω να τον βοηθήσω πλέον είμαι σίγουρη για το τι συμβαίνει, ο άνθρωπος υπεφερε χωρίς να ξέρει το γιατί, δεν είναι κακός είναι ο θυμός που τον οδηγεί στο να έχει τέτοιες συμπεριφορες και βρίσκοντας την πηγή του θυμου και το τι πραγματικά συμβαίνει θα το διαχείριστει μόνος του δεν μπορω να παραβλεψω τις προσπάθειες που κάνει. Εγώ θα είμαι δίπλα του γιατί για μένα έχει υπερβεί τον εαυτό του. Θα αποδείξω σε όλους όσους λένε φύγε όσο είναι νωρίς ότι είναι πολύ νωρίς για να φύγω και ότι αυτά τα άτομα μόνο αγάπη και σωστή προσέγγιση χρειαζονται. Και μετά από καιρό... όσο χρειαστεί... θα είμαι εδώ να δώσω ελπίδα και σε όσους πάσχουν και στους συντρόφους του ότι όλα είναι διαχειρισιμα αρκεί να μην το βάζουμε στα πόδια. Θα ακολουθήσω το ένστικτο μου και την αγάπη μου με οποιο κόστος για εμένα. Και ξέρω πως τα πράγματα δεν θα ξεφύγουν σε ακραίο σημείο γιατί πλέον είμαι σίγουρη ότι είναι Οριακος και τι σημαίνει αυτο. Δεν υπάρχει κάτι που δεν λύνεται όταν υπάρχει πραγματικη αγάπη κι αν δεν λυθεί τότε δεν ήταν πραγματικη. Τουλάχιστον θα πω ότι έκανα ότι μπορούσα. Μόνο εγώ θα βγω χαμένη και είναι δική μου ευθύνη στην τελική έτσι δεν είναι; στο χέρι μου είναι να διαχείριστω κάποια πράγματα. Όποιος θέλει να μάθει για την διαταραχή και το πως να την αντιμετώπισει σιγά σιγά ας ρίξει μια ματιά την ερμηνεία που δίνει η Dafni Kalogeropoulou στο YouTube. Μια ερμηνεία ελπίδας θα έλεγα αφού συνοδεύεται κι από ανάλυση αλλά και από τον τρόπο αντιμετώπισης. Γιατί όταν πρώτα εμείς καταλάβουμε τον λόγο της κάθε άσχημης συμπεριφοράς του τότε θα είμαστε και σε θέση να βοηθήσουμε ακόμη και με τον πιο ασημαντο τρόπο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Melina27 View Post
    Όσο παραλογη και να φαινομαι δεν έχω σταματήσει να ψάχνω και θα καταφέρω να τον βοηθήσω πλέον είμαι σίγουρη για το τι συμβαίνει, ο άνθρωπος υπεφερε χωρίς να ξέρει το γιατί, δεν είναι κακός είναι ο θυμός που τον οδηγεί στο να έχει τέτοιες συμπεριφορες και βρίσκοντας την πηγή του θυμου και το τι πραγματικά συμβαίνει θα το διαχείριστει μόνος του δεν μπορω να παραβλεψω τις προσπάθειες που κάνει. Εγώ θα είμαι δίπλα του γιατί για μένα έχει υπερβεί τον εαυτό του. Θα αποδείξω σε όλους όσους λένε φύγε όσο είναι νωρίς ότι είναι πολύ νωρίς για να φύγω και ότι αυτά τα άτομα μόνο αγάπη και σωστή προσέγγιση χρειαζονται. Και μετά από καιρό... όσο χρειαστεί... θα είμαι εδώ να δώσω ελπίδα και σε όσους πάσχουν και στους συντρόφους του ότι όλα είναι διαχειρισιμα αρκεί να μην το βάζουμε στα πόδια. Θα ακολουθήσω το ένστικτο μου και την αγάπη μου με οποιο κόστος για εμένα. Και ξέρω πως τα πράγματα δεν θα ξεφύγουν σε ακραίο σημείο γιατί πλέον είμαι σίγουρη ότι είναι Οριακος και τι σημαίνει αυτο. Δεν υπάρχει κάτι που δεν λύνεται όταν υπάρχει πραγματικη αγάπη κι αν δεν λυθεί τότε δεν ήταν πραγματικη. Τουλάχιστον θα πω ότι έκανα ότι μπορούσα. Μόνο εγώ θα βγω χαμένη και είναι δική μου ευθύνη στην τελική έτσι δεν είναι; στο χέρι μου είναι να διαχείριστω κάποια πράγματα. Όποιος θέλει να μάθει για την διαταραχή και το πως να την αντιμετώπισει σιγά σιγά ας ρίξει μια ματιά την ερμηνεία που δίνει η Dafni Kalogeropoulou στο YouTube. Μια ερμηνεία ελπίδας θα έλεγα αφού συνοδεύεται κι από ανάλυση αλλά και από τον τρόπο αντιμετώπισης. Γιατί όταν πρώτα εμείς καταλάβουμε τον λόγο της κάθε άσχημης συμπεριφοράς του τότε θα είμαστε και σε θέση να βοηθήσουμε ακόμη και με τον πιο ασημαντο τρόπο.
    Φίλη μου λες πως ήδη έχεις κινδυνεύσει. Λες πως σου ασκεί σωματική, ψυχική και λεκτική βία. Λες πως έχει απειλήσει ακόμα και δικούς σου ανθρώπους όταν του λες να χωρίσετε. Συγγνώμη που θα ακουστώ κυνική, αλλά η αγάπη δεν είναι δια πάσα νόσο. Οταν κανείς είναι άρρωστος με κάποια ψυχική ασθένεια , την οποία δεν είσαι γιατρός για να μπορείς να ξέρεις ποια είναι, χρειάζεται θεραπεία. Χωρίς θεραπεία μπορεί να γίνει επικίνδυνος για τον εαυτό του ή για τους άλλους. Όχι γιατί είναι κακός άνθρωπος, αλλά γιατί είναι άρρωστος! Ο σύντρφος σου μπορεί να είναι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου, αν έχει κρίσεις θύμου τις οποίες δεν μπορεί να ελέγξει όμως λόγω της κατάστασης του, τότε μπορεί να φτάσει σε πολύ ακραία σημεία.

    Επίσης εσύ δεν είσαι Θεός, ούτε σωτήρας κανενός. Η αγάπη σου μπορεί να δράσει ευεργετικά και ίσως το κάνει ήδη σε κάποιο βαθμό, δεν μπορεί να θεραπεύσει όμως. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που σε κάνει να νομίζεις ότι μπορείς να σώσεις κάποιον ο οποίος είναι ξεκάθαρο πως χρειάζεται θεραπεία. Και ειδικά όταν αυτός ο κάποιος ΔΕΝ θέλει να σωθεί, γιατί αν ήθελε θα παρακολουθούνταν ήδη από γιατρό. Θεωρείς πως έχεις υπερδυνάμεις;

    Ξέρω πως σου είναι δυσάρεστα αυτά που λέω, αλλά είναι καλό να σκεφτείς τις δικές σου προθέσεις πίσω από τις πράξεις σου. Τι είναι αυτό που σε κάνει να δέχεσαι την κακοποίηση σου και να θες να το παίξεις σωτήρας; Και μην μου πεις η αγάπη. Η αγάπη είναι περήφανη, δεν δέχεται να ξεφτιλίζεται και να κακοποιείται.

    Επίσης παρατηρώ ότι ενώ σου ανέφερα ήδη δύο φορές ως παρότρυνση το να δεις εσύ ειδικό, το προσπερνάς σα να μην θες καν να το ακούσεις. Γιατί αυτό; Τι φοβάσαι ότι θα ακούσεις εκεί και το αποφεύγεις;

    Η στάση σου, αν δεν δείχνει και δική σου πιθανή διαταραχή, δείχνει σίγουρα χαμηλή αυτοεκτίμηση. Μπήκες εδώ ως μπερδεμένη για το τι διαταραχή έχει ο σύντροφος σου και τελικά φαίνεται να έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα πως έχει οριακή. Δεν είσαι ψυχίατρος! Είναι αυθαίρετο δικό σου σύμπερασμα αυτό το οποίο μπορεί να είναι και άκρως επικίνδυνο.

    Χιλιάδες γυναίκες κακοποιούνται καθημερινά από τους συντρόφους τους και είμαι σίγουρη πως αν τις ρωτήσεις θα σου πουν πως δεν φταίει αυτός, είναι καλός άνθρωπος κατά βάθος, ο θυμός του τα κάνει. Και μετά τις βρίσκουν σε χαντάκια. Ξύπνα και αντί να προσπαθείς να σώσεις αυτόν, σώσε τον εαυτό σου και τους γύρω σου που δεν σου φταίνε και τίποτα στο κάτω κάτω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν θα κανω διαγνωση.
    Θα μιλησω με τα οποια γεγονοτα παρουσιαζεις.

    Πρωτα απ'ολα εχεις να κανεις με εναν ανθρωπο τοξικο, χειριστικο, εγωιστη που ακομα κ τα λογια αγαπης του ειναι για να σε γαντζωνει.
    Ποιο ειναι το κυριαρχο συναισθημα στην σχεση σου, εχεις διερωτηθει;; Ο ΦΟΒΟΣ.
    Αυτος που φοβαται χειραγωγειται ειδικα αν δεν εχει ορια κ αυτοεκτιμηση. Ακομα ομως κ να τα εχει αυτα το θυμα σε μια τετοια σχεση που ξεκινα συνηθως με εξιδανικευση απο το ατομο με διαταραχη προς το θυμα του κ καταληγει σε υποτιμηση σιγουρα η αυτοεκτιμηση πλητεται κ πολλες φορες τα θυματα βιωνουν στρες κ καταθλιψη. Λες πολυ ευκολα οτι δεν σε νοιαζει να πιασεις πατο γιατι νομιζω δεν τον γνωριζεις κ πιστεψε με δεν θες να μαθεις πως ειναι το βιωμα.

    Λες οτι τον αγαπας. Θα επρεπε να διερωτηθεις γιατι αγαπας κ εχεις στην ζωη σου ενα τοξικο κ εγωιστη ανθρωπο;;τι σου προσφερει;;
    Ισως νιωθεις οτι δεν σου αξιζει η αγαπη γιατι νιωθεις η ιδια κακια υποσυνειδητα, ισως νιωθεις οτι δεν θα ξαναγινεις ποθητη, ισως φοβασαι την μοναξια κ να σταθεις μονη στα ποδια σου.
    Οι σχεσεις κατα το πλειστον ειναι εξαρτητικες.
    Οι ανθρωποι αυτοι αυτο εκμεταλευονται κ διαλεγουν προσεκτικα τα θυματα τους που συνηθως ειναι ατομα με φιλους, με ενσυναισθηση κ πρωταιρηματα.
    Δεν ζηλευει το να βρεις γκομενο. Ζηλευει τις ιδιοτητες σου κ πιθανον σε μισεικατα βαθος. Ηδονιζεται νασε βλεπει να χανεις τα παντα κ φαινεται οτι εχει σαδιστικες τασεις.

    Βρες τροπο να φυγεις μακρια κ αν το καταφερεις κοψε καθε επαφη.
    Τετοιοι ανθρωποι δεν αλλαζουν. Ακομα κ αν δειξουν καλη συμπεριφορα ειναι για λογους χειρισμου. Μια μασκα μια προκαλυψη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν θα κανω διαγνωση.
    Θα μιλησω με τα οποια γεγονοτα παρουσιαζεις.

    Πρωτα απ'ολα εχεις να κανεις με εναν ανθρωπο τοξικο, χειριστικο, εγωιστη που ακομα κ τα λογια αγαπης του ειναι για να σε γαντζωνει.
    Ποιο ειναι το κυριαρχο συναισθημα στην σχεση σου, εχεις διερωτηθει;; Ο ΦΟΒΟΣ.
    Αυτος που φοβαται χειραγωγειται ειδικα αν δεν εχει ορια κ αυτοεκτιμηση. Ακομα ομως κ να τα εχει αυτα το θυμα σε μια τετοια σχεση που ξεκινα συνηθως με εξιδανικευση απο το ατομο με διαταραχη προς το θυμα του κ καταληγει σε υποτιμηση σιγουρα η αυτοεκτιμηση πλητεται κ πολλες φορες τα θυματα βιωνουν στρες κ καταθλιψη. Λες πολυ ευκολα οτι δεν σε νοιαζει να πιασεις πατο γιατι νομιζω δεν τον γνωριζεις κ πιστεψε με δεν θες να μαθεις πως ειναι το βιωμα.

    Λες οτι τον αγαπας. Θα επρεπε να διερωτηθεις γιατι αγαπας κ εχεις στην ζωη σου ενα τοξικο κ εγωιστη ανθρωπο;;τι σου προσφερει;;
    Ισως νιωθεις οτι δεν σου αξιζει η αγαπη γιατι νιωθεις η ιδια κακια υποσυνειδητα, ισως νιωθεις οτι δεν θα ξαναγινεις ποθητη, ισως φοβασαι την μοναξια κ να σταθεις μονη στα ποδια σου.
    Οι σχεσεις κατα το πλειστον ειναι εξαρτητικες.
    Οι ανθρωποι αυτοι αυτο εκμεταλευονται κ διαλεγουν προσεκτικα τα θυματα τους που συνηθως ειναι ατομα με φιλους, με ενσυναισθηση κ πρωταιρηματα.
    Δεν ζηλευει το να βρεις γκομενο. Ζηλευει τις ιδιοτητες σου κ πιθανον σε μισεικατα βαθος. Ηδονιζεται νασε βλεπει να χανεις τα παντα κ φαινεται οτι εχει σαδιστικες τασεις.

    Βρες τροπο να φυγεις μακρια κ αν το καταφερεις κοψε καθε επαφη.
    Τετοιοι ανθρωποι δεν αλλαζουν. Ακομα κ αν δειξουν καλη συμπεριφορα ειναι για λογους χειρισμου. Μια μασκα μια προκαλυψη.
    πολύ ωραία η τοποθέτησή σου!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    να πω επίσης (αν και το θέμα είναι λίγο παλιο) ότι και οι 2 διαταραχές ΝΔΠ ΟΔΠ ανήκουν στο πλέγμα Β των διαταραχών προσωπικότητας και μοιράζονται αρκετά κοινά. Οι συμπεριφορές μοιάζουν αρκετά και υπάρχει συχνά σύγχυση στην αναγνώριση αλλά διαφέρει το κίνητρο. Ο ΝΔΠ χειρίζεται τους άλλους για να κερδίσει κάτι ενώ ο ΟΔΠ για να μην τον εγκαταλείψουν. Ο ΟΔΠ δεν έχει αίσθηση ταυτότητας και προσπαθεί να αποκτήσει μέσω των άλλων, ενώ ο ΝΔΠ έχει ως έναν βαθμό. Και οι δύο κρύβουν μέσα τους τεράστια αποθυμένη ντροπή για τον εαυτό. Ο ΝΔΠ δεν έχει καθόλου ενσυναίσθηση ενώ ο ΟΔΠ μπορεί κάποιες φορές να επιδείξει ενσυναίσθηση. Ο ΝΔΠ δεν φοβάται τόσο την εγκατάλειψη και δεν αντιδρά τόσο υστερικά όπως ο ΟΔΠ, επίσης δεν θυσιάζει εύκολα την εξιδανικευμένη εικόνα που πλασάρει προς τα έξω και δεν ρίχνει τα μούτρα του ευκολα όπως ο ΟΔΠ. Και στις δύο περιπτώσεις το άτομο που θα εμπλακεί σε μία σχέση μαζί τους θα υποστεί ζημιά στον συναισθηματικό και νοητικό του σύστημα από την συνεχόμενη κακοποίηση που θα υποστεί. Και κάτι τελευταίο και σημαντικό, η πιθανότητα να βοηθήσει κάποιος αυτά τα άτομα είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

  14. #14
    Σαν φίλος όμως μήπως μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο και να τσαλακωθείς λιγότερο;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Σαν φίλος όμως μήπως μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο και να τσαλακωθείς λιγότερο;
    Αν μιλάμε για αδιάγνωστη περίπτωση δλδ αν ίδιος ο boderline δεν ξέρει τι του γίνεται η απάντηση είναι "όχι" γιατί θα τα προβάλει όλα επάνω σου και συνεπώς εσύ θα φταις για όλα, εσύ θα είσαι η προβληματική που χρειάζεται βοήθεια. Η έννοια της "βοήθειας" δεν υφίσταται αφού αυτός δεν έχει κάτι για να χρειάζεται βοήθεια.

    Αλλά και στις περιπτώσεις που ο οριακός ξέρει ότι είναι οριακός, πάλι θα τα προβάλει όλα επάνω σου, αλλά θα έχει έναν βαθμό αυτό-επίγνωσης και κάποιες φορές θα το μαζεύει μέχρι να το ξανακάνει. Αυτό που θα συμβαίνει (σχεδόν πάντα) είναι ότι θα απαιτήσει εσύ να προσαρμοστείς στην κακοποιητική συμπεριφορά του (δλδ "ξέρω ότι είμαι borderline, αλλά εσύ πρέπει να μάθεις αυτό να το διαχειρίζεσαι"). Αν μάθεις εσύ να αντιδράς σωστά, τότε όλα θα πάνε καλά.... Αλλά δεν θα πάνε! Καλείσαι να αλλάξεις εσύ για να χωρέσεις σε αυτή τη σχέση, είτε ως φίλος, είτε ως εραστής. Είναι μία διαδικασία μέσα από την οποία θα χάσεις τον εαυτό σου, θα περιορίζεις τα όριά σου, θα παραχωρείς όλο και περισσότερα, αλλά τίποτα δεν θα είναι αρκετό. Όταν ένας άνθρωπος είναι τοξικός, είναι σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής του και σε όλες τις μορφές σχέσης, μην έχεις αυταπάτες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. Η χαμηλή αυτοεκτίμηση συνδέεται με ναρκισσιστική διαταραχή
    By I.s in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 20-11-2020, 03:15
  3. Πώς μπορείς να σταθείς δίπλα σε ένα άτομο με ναρκισσιστική διαταραχή;
    By mary_popins in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2016, 21:07
  4. Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας
    By Kleiw in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 24-06-2015, 23:59
  5. Πιθανότητα για ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας;
    By nasiaser in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 21-12-2012, 13:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •