Ακτινοβολία εξετασεων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127

    Ακτινοβολία εξετασεων

    Καλησπέρα σας,,, θα ήθελα να εκφράσω τν ανυσηχια μου που τις τελευταίες μέρες με ταλαιπωρούν πολύ,,, όπως έχω ξαναπεί τους τελευταίους 6 μήνες μετά από ένα γεγονός που έμαθα έπαθα αγχωδη διαταραχη κρίσεις πανικού και πολλά ψυχοσωματικα,,, όλα αυτά τα ψυχοσωματικα είχαν ως αποτέλεσμα να κάνω πολλές εξετάσεις αίματος υπέρηχος γαστροσκοπηση αλλά και ακτινογραφιες θώρακα,,,,, αυτό που με ανυσηχει είναι αν έπαθα κάτι από τις ακτινογραφιες,, έχω φοβηθεί τόσο που δεν πρόκειται να ξανακάνω άλλη,,,,βέβαια όσους γιατρούς ρώτησα πνευμονολογο παθολόγο άσχετα από τους δικούς μου ανθρώπους μου λένε ότι είναι μηδαμινη και δεν πρέπει να φοβάμαι,,, θα με βοηθήσουν πολύ δικές σας εμπειρίες,, ευχαριστώ πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ώχ, όχι, στο έχει γυρίσει σε αρρωστοφοβία όπως σε πολλούς που έχουν κρίσεις πανικού και αγχώδεις διαταραχές...
    Μην το σκέφτεσαι ρε 'συ, δεν έπαθες κάτι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Σε ευχαριστώ για τν απάντηση sonia,, ναι μου το έχει γυρησει έτσι,,, έκανα ξέρεις 3 ακτινογραφιες μέσα σε έξι μήνες και τώρα με έχει πιάσει φόβος γι αυτό,,,, βέβαια και το 2017 με είχε πιάσει μια πολύ μικρή αρρωστοφοβια που κράτησε δύο μήνες και είχα κάνει 2 ακτινογραφιες,,, αλλά τώρα αυτό τ εξάμηνο δεν ειναι απλώς μια αρρωστοφοβια είναι και άγχος και κατάλαβαινεις,,, και τώρα μ έχουν κολλήσει οι 3 ακτινες αν και γιατρούς που ρώτησα μου είπαν να μν φοβάμαι,, έχεις εσύ καμιά παρόμοια ιστορία με άγχος και αρρωστοφοβια και ψυχοσωματικα γτ δεν τν παλευω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν καθίσεις ανέμελος στην εξοχή για μια βδομάδα-10 μέρες και σε πιάνει η ακτινοβολία π.χ. των αστεριών, θα πάθεις κάτι; Δεν νομίζω. Ε, κάπου τόση ακτινοβολία έφαγες μέσα σε 6 μήνες με 3 ακτινογραφίες. Σιγά τα ωά

    Οι περισσότεροι κολλάει το μυαλό τους συνήθως σε καρδιοπάθειες επειδή το άγχος συχνά σε κάνει να αισθάνεσαι ότι εκεί έχεις πρόβλημα. Ένας φίλος μου που νόμιζε ότι τα ψυχοσωματικά οφείλονται στο ότι έπινε πολύ αλκοόλ και φοβόταν μην έχει καμια κύρρωση του ήπατος ή κάνα καρκίνο, αισθανόταν πόνους και σουβλιές στα πλευρά...αριστερά. Όταν του έλεγα ότι είναι από το άγχος και ότι οι σκέψεις του το προκαλούν δεν με πίστευε, μέχρι που του είπα "Βρε μπαγλαμά, το συκώτι σου είναι στο κέντρο και στα δεξιά σου" "Α, μα νόμιζα είναι αριστερά" μου είπε.

    Κι εγώ αρχικά γύρισα ένα σωρό γιατρούς και κανένας τότε δεν μου είπε ότι είναι κρίσεις πανικού με αποτέλεσμα να αγχώνομαι χειρότερα ότι κάτι έχω και δεν το βρίσκουν. Και να έχω ένα σωρό ψυχοσωματικά όπως όλος ο κόσμος και να χειροτερεύει η κατάσταση. Κάποια στιγμή μετά από μήνες είπα "ότι είναι να 'ρθει θε να 'ρθει, αλλιώς θα προσπεράσει", έκοψα τις επισκέψεις στους γιατρούς, αγνοούσα τα συμπτώματα, έκανε τη ζωή μου και σταδιακά όλα εξαφανίστηκαν. Είστε πολύ τυχεροί οι νεότεροι που πλέον οι γιατροί είναι πολύ πιο ενημερωμένοι σε αυτά τα πράγματα. Εμένα με έστελνε ο ένας στον άλλον καλού κακού, αλλά σε ψυχολόγο δεν του έκοψε κανένας να με στείλει... Θα είχα κόψει πολύ δρόμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Σε ευχαριστώ πολύ sonia για τις απαντήσεις,, με βοηθάνε πολύ,, η αλήθεια είναι αυτό που μου είπες για δέκα μέρες ακτι οβολια αυτό διάβασα και στο ίντερνετ ότι μια ακτίνα είναι σαν τρεις μέρες ακτινοβολιαε,,, εσύ έκανες κάτι για να βοηθήσεις sonia????? Και πόσο καιρο είχες τέτοια θέματα γτ εγώ νιώθω ουοι 6 μήνες είναι πάρα πόλυ και κάνω κακό στον ευατο μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα διαβάσεις εδώ πάρα πολλές ιστορίες παιδιών που είχαν θέμα ακόμα και για πολλά χρόνια και δεν πάθανε κάτι παθολογικό, οπόε δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεσαι χειρότερα. Εγώ το μεγάλο πρόβλημα το είχα για μερικούς μήνες, βαριά ένα χρόνο μέχρι να το ξεπεράσω. Από τότε πολύ σποραδικά μέσα στα χρόνια μπορεί να έχω περάσει ξώφαλτσα κάνα δυο κρίσεις, αλλά σίγουρα τα συμπτώματα είναι πιο ήπια και διαρκούν λιγότερο. Είμαι έτοιμη να το αντιμετωπίσω πλέον και δεν το αφήνω το πράγμα να ξεφύγει.

    Είναι τρομερά κοινότυπα όλα αυτά, απλά πρέπει να τα χωνέψεις για τα καλά και να τα εφαρμόσεις. Για να βοηθηθώ πρώτα από όλα κάθισα και σκέφτηκα κάποια πράγματα και προσπάθησα να καταλάβω γιατί έφτασε ο οργανισμός στο σημείο να κλατάρει έτσι. Αξιολόγησα καλύτερα κάποια πράγματα και έθεσα προτεραιότητες στη ζωή μου και το δούλεψα πολύ να μην ασχολούμαι με πράγματα που με χαλάνε και να θέσω κάποια πρόσωπα και καταστάσεις στη σωστή τους διάσταση. Επίσης πολύ βασικό, συμμάζεψα αρκετά τον τρόπο ζωής μου. Διότι είχα φτάσει πολλές φορές να δουλεύω από το πρωί ως το βράδυ ατελείωτες ώρες, μετά να βγαίνω έξω για ποτάρες, να μην κοιμάμαι καλά καλά ούτε τρίωρο και να ξαναπηγαίνω για δουλειά. Τα δε τσιγάρα κι οι καφέδες ατελείωτα κι από διατροφή άστα να πάνε. Με πολύ προσπάθεια άρχισα να αγνοώ τα συμπτώματα, τις τάσεις για αρρωστοφοβία κι αγοραφοβία. Τον πρώτο καιρό που νόμιζα ότι κάτι έχω κτλ μου έκανε καλό να αράζω ξάπλα και να μη θέλω να δω άνθρωπο, διότι ο οργανισμός είχε ανάγκη από ξεκούραση. Μετά όμως μόνο κακό σου κάνει να κρύβεσαι στο καβούκι σου. Κι ας αισθανόμουν ένα σωρό άσχημα συμπτώματα κι ότι θα πέσω κάτω, κι ότι πεθαίνω και και και, από κάποιο σημείο και μετά με πίεσα να συνεχίσω την ζωή και την καθημερινότητά μου. Και καφέδες με φίλους και ποτά και εργασία και χαρά και πολλά άλλα. Και περπάτημα. Προσωπικά από μικρή περπατάω όσο μπορώ και νομίζω ότι με έχει βοηθήσει αρκετά σε πολλά πράγματα. Βοηθάει και σε θέματα άγχους. Δεν λέμε να γίνει κανείς μαραθωνοδρόμος, αλλά όχι και να παίρνει το αυτοκίνητο για να πάει δυο στενά παρακάτω. Έστω μισή ώρα τη μέρα χαλαρό περπάτημα, κάτι είναι κι αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Τι να πω σε ευχαριστώ πολύ sonia για τν απάντηση σου,,,, με βοηθάς πολύ,, η αλήθεια είναι αυτή έφτασα και εγώ στο σημείο πλέον να καταλάβω ποιοι άνθρωποι κάναν κακό στη ζωή μου και έπραξα αναλόγως αλλά τ θέμα είναι ότι φοβάμαι μν έκανα κακό στον ευατο μου κακό τόσο καιρό που τν έκανα έτσι,,,,,,,,, δηλαδή λυπάμαι πολύ επειδή μέχρι να καταλάβω τι μου συμβαίνει είχα ήδη γονατίσει,,,και πλέον έχω φτάσει να φοβάμαι με τ παραμικρό,,,όπως αυτό που σε είπα για την ακτινοβολία, απ την άλλη σκέφτομαι άλλη άνθρωποι κάνουν αξονικες και είναι οκ,, τεσπα μακάρι να πάνε όλα καλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Παρακαλώ.
    To 2011-2012 έκανα μέσα σε λίγους μήνες 3-4 ακτινογραφίες, 2 αξονικές, 4 μαγνητικές κι ακόμα εδώ είμαι και σου μιλάω ������
    (Άσχετο με τις κρίσεις-έκανα και μία εγχείρηση στη σπονδυλική στήλη ενδιάμεσα λολ) . Από αυτά δεν παθαίνεις τίποτα.

    Αλλά και κάτι να πάθαινες, μπορείς να αλλάξεις το παρελθόν; Όχι. Άρα δες το ποιό χαλαρά και μη το σκέφτεσαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Ναι δίκαιο έχεις ρε sonia αλλά καταλαβαίνεις στα λόγια μέχρι τν πραξη εύκολο ακούγεται,,, αυτό που είπες το 2011 με 2012 εσύ τα έκανες;;;;

  10. #10
    Καλησπέρα φίλε Γιάννη!Αυτο που περνάς το είχα περάσει και εγώ πριν 8 χρόνια και όταν εκάνα 2 αξονικες και 2 ακτινογραφιες μεσα στην ιδια χρονια και αυτα που διαβαζα ιντερνετ επαθα κρισεις πανικου και ετρεχα σε ακτινοφυσικους για να μου βγαλουνε πιθανοτητα για καρκινο.Ειχα δεχθει περιπου 48 msv
    απο τις πιο πανω εξετασεις και μου ειπανε οι ακτινοφυσικοι σκεφτου οτι οι ακτινολογοι εχουν ανωτατο οριο 50 msv το έτος η 100 msv σε 5 χρονια και αν το ξεπερασουν τους σταματανε για ενα διαστημα απο τη δουλια!Απλα για να ξερεις εγω με ολα αυτα που εκανα μου είχανε πει είχα 0,5% να αναπτυξω καρκινο και 99,50% να μην αναπτυξω και με καθυσηχασανε!και μου ειπανε απλα να προσεξω στο μελλον να μην κανω ασκοπα ακτινογραφιες αλλα μονο μαγνητικη που δε εχει ακτινοβολια και ειδικα αξονικους που ενας αξονικος ισο με 100 ακτινογραφιες θωρακα!Απλα για να ξερεις οι ακτινογραφιες θωρακα ειναι μηδαμινη ακτινοβολια!μου ειπαν καθε φορα που κανω ταξιδι αθηνα -λονδινο ειναι μια ακτινογραφια θωρακα!Αρα δεν εχεις τιποτα να φοβασε!ξεχασε το και ηρεμησε!ελπιζω να σε καθυσηχασα γιατι εψαξα αρκετα το θεμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ NIKKI24 πραγματικά το να ακούω ανθρώπους που έχουν περάσει τα ίδια και είναι καλά αυτή την στιγμή με γεμίζουν κουράγιο και δύναμη,, σκέψου τι ζω απλά με το να σου πω ότι αυτή την στιγμή είμαι διακοπές και συγκεκριμένα στη παραλία και σκέφτομαι αυτό,,, απλώς όλο αυτό οι κρίσεις είναι πρωτογνωρες για μένα δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν τι είναι και ήρθαν πολύ ξαφνικά στη ζωή μου και όπως καταλαβαίνεις έχω χάσει τν μπαλα

  12. #12
    Να μη το σκέφτεσαι καθολου!Σιγουρα οσο μπορουμε να αποφευγουμε την ακτινοβολια θα ηταν καλο αλλα και κάποιος που κανει 2 με 3 φορες ακτινολογικες εξετασεις το χρονο ειναι πολυ μικρη πιθανοτητα για καρκινο.Σκεφτου εγω εφαγα 50 msv απο 2 αξονικους και 2 ακτινογραφιες και το πυρηνικο ατυχημα στο Τσερνομπιλ είχε φτάσει τα 400 msv και ενα μικρό ποσοστο πληθυσμου που είχε εκτεθει τότε είχε παθει καρκινο!Οι πιλότοι που κανουν δρομολογιο νεα υορκη με τοκυο παίρνουν 20 msv το χρόνο και εχει πιλοτους που κανουν 25 χρονια αυτο το δρομολογιο!δηλαδη 500 msv εχουν προσθεσει στον οργανισμο τους!Απλά οπως μου ειπαν και οι ακτινοφυσικοι καθε 100 msv που πέρνει καποιος αυξάνει κατα 1% τη πιθανοτητα αναπτυξης καρκινου!Απο αυτα που τρώμε και αναπνέουμε καθε μερα εχουμε μου είπανε 33% να αναπτυξουμε καρκινο!Αρα οι αριθμοι που σου έγραψα πιο πάνω μιλούν απο μόνοι τους!Χαλάρωσε απόλαυσε τη παραλία και κάνε και καμια βουτια για εμας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ NIKKI24 πραγματικά το να ακούω ανθρώπους που έχουν περάσει τα ίδια και είναι καλά αυτή την στιγμή με γεμίζουν κουράγιο και δύναμη,, σκέψου τι ζω απλά με το να σου πω ότι αυτή την στιγμή είμαι διακοπές και συγκεκριμένα στη παραλία και σκέφτομαι αυτό,,, απλώς όλο αυτό οι κρίσεις είναι πρωτογνωρες για μένα δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν τι είναι και ήρθαν πολύ ξαφνικά στη ζωή μου και όπως καταλαβαίνεις έχω χάσει τν μπαλα
    Εισαι στην παραλία? Και τι κάνεις εδώ στο φόρουμ, εμπρός τράβα κάνε μακροβουτια και μετά ξαπλώστρα και ντεκαφεινε
    Ότι και να νιώθεις, συνέχιζε να ζεις τη ζωή σου. Δε θα ξεμαθει ο εγκέφαλος αλλιώς να αντιδρά διαφορετικά στα ερεθίσματα.
    Καλές διακοπές!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Πριν απο πεντε χρόνια που είχα παλι τις ίδιες σκέψεις,είχα κανει περιπου 9 ακτινογραφίες σε διάστημα τριων μηνών. Αυτό το χρόνο (τους τελευταίους εννιά μήνες συγκεκριμένα) έκανα 3 ακτινες, 52 καρδιογραφηματα, 7 τριπλεξ καρδιάς, ένα τριπλεξ φλεβών, ένα χολτερ πιεσης, 3 χολτερ ρυθμού, 10 εξετάσεις αίματος, μια σπιρομετρηση, μια γαστροσκοπηση και τέσσερις υπερηχους. Χαιρω άκρας υγείας, οποτε μην αγχωνεσαι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Ναι δίκαιο έχεις ρε sonia αλλά καταλαβαίνεις στα λόγια μέχρι τν πραξη εύκολο ακούγεται,,, αυτό που είπες το 2011 με 2012 εσύ τα έκανες;;;;
    Ναι, εγώ. Δισκεκτομή και σπονδυλοδεσία. Ήταν μία ταλαιπωρία, αλλά γενικά εγώ ήμουν πολύ ψύχραιμη, σε βαθμό αναισθησίας. Η ιατρική έχει προοδεύσει πολύ σήμερα,δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε για βλακείες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πανικος λογω εξετασεων
    By teras in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2018, 16:41
  2. ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια
    By menis_64 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 23-03-2016, 20:02
  3. Τιμες Εξετασεων
    By -wow- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-2012, 08:06
  4. ο κάκτος αποροφά την ακτινοβολία?
    By jar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-12-2010, 18:04
  5. φοβος εξετασεων
    By pagwmenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-11-2007, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •