Ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση και φοβάμαι να την παρω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση και φοβάμαι να την παρω

    Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν έχω ιγμοριτιδα και ο γιατρός μου έδωσε για 20 μέρες klaricid μαζί με κορτιζόνη και σιρόπι για το βήχα. Κλασικά εγώ διάβασα παρενέργειες κτλ και είδα στις παρενέργειες παράταση του qt αρρυθμίες κ τέτοια. Αντε να την πάρω τώρα. Ξέρω ότι είναι γνωστή αντιβίωση αλλά όταν βλέπω σχετικά με ανακοπή κ τέτοια κάτι παθαίνω κ το σκέφτομαι μετά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Βικυ δεν θα παθεις τιποτα και παρε και κανενα προβιοτικο μαζι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Τον ρώτησα και μ λέει δεν χρειάζεται σε αυτήν την αντιβίωση αλλά εγώ λέω να πάρω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    παιδάκι μου πάρε την αντιβίωση να στανιάρεις, το depon γράφει πιο τρομακτικά πράγματα.
    Εγώ που έχω ταχυπαλμίες, αρρυθμίες, έκτακτες, αίσθημα παλμών κλπ όσες φορές έχει χρειαστεί να πάρω την αντιβίωση δεν έπαθα απολύτως τίποτα, αντίθετα μου πέρασε η όποια λοίμωξη.
    Το αντισταμινικό εμένα μου φέρνει υπνηλία, ένα κεφάλι ξερό, μια πελώωωωωρια λαχτάρα για ύπνο που δεν με χαλάει καθόλου, οπότε αυτό καλύτερα ίσως να το παίρνεις βράδυ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, λοιπόν επειδή έχω κάποια εμπειρία στο θέμα αυτό, να πω ότι η αντιβίωση αυτή είναι καλή, εμένα μόνο αυτή με πιάνει και όντως δεν έχει την ανάγκη προβιοτικών, ωστόσο αν θες πάρε.
    Γενικά όπως και σε κάθε φάρμακο που το παίρνεις πρώτη φορά αν είναι να σε πειράξει θα το κάνει από την αρχή, αν όχι δεν έχεις θέμα με παρενέργειες.
    Είπες ότι σου έδωσε κορτιζόνη, αν είναι σε χάπια είναι δυνατά, αν είναι σε σπρέι δεν έχεις θέμα.

    Η δική μου συμβουλή είναι αλατόνερο σε σπρέι, κάνει πολύ καλή δουλειά και είναι εντελώς φυσικό, επίσης το άγχος δεν βοηθά, αυτά και περαστικά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Καλησπέρα, υπάρχει πιθανότητα να σε αναστατώσει λίγο περισσότερο η κορτιζόνη θα έλεγα παρά η αντιβίωση... ( Από προσωπική εμπειρία βάσει κάποιων γνώσεων.) Οπότε μη φοβάσαι την αντιβίωση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    παιδάκι μου πάρε την αντιβίωση να στανιάρεις, το depon γράφει πιο τρομακτικά πράγματα.
    Εγώ που έχω ταχυπαλμίες, αρρυθμίες, έκτακτες, αίσθημα παλμών κλπ όσες φορές έχει χρειαστεί να πάρω την αντιβίωση δεν έπαθα απολύτως τίποτα, αντίθετα μου πέρασε η όποια λοίμωξη.
    Το αντισταμινικό εμένα μου φέρνει υπνηλία, ένα κεφάλι ξερό, μια πελώωωωωρια λαχτάρα για ύπνο που δεν με χαλάει καθόλου, οπότε αυτό καλύτερα ίσως να το παίρνεις βράδυ.
    Όχι αντισταμινικο δεν μου έδωσε κορτιζόνη μου εγραψε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Όχι αντισταμινικο δεν μου έδωσε κορτιζόνη μου εγραψε
    υποθέτω έχεις ξεκινήσει ήδη την αντιβίωση....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Όχι ακόμα θα ξεκινήσω σύντομα

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Η κορτιζόνη με ειχε βοηθήσει πάρα πολύ με την ορθοστατική όσο την έπαιρνα. Κι εγώ φοβάμαι πολύ τα χάπια, κυρίως για αλλεργικές αντιδράσεις και καρδιά. Για πόσο θα την παίρνεις; Αν το qt σου είναι φυσιολογικό, δεν θα σου κάνει αμέσως την παρενέργεια αν το παίρνεις για λίγες ημέρες. Τι συμπτώματα έχεις με την ιγμορίτιδα; Είναι κάτι που όντως χρειάζεται αντίβιωση; Γιατί κάποιοι τις δίνουν σαν καραμέλες ενώ δεν χρειάζεται.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Έχω ημικρανίες βασικά και βήχα. Μπουκωμένη μύτη αλλά όπως συνήθως έχω πάντα λίγο πιο μπουκωμένη μύτη. Ο πονοκέφαλος έχει περάσει βασικά. Την κορτιζόνη μου την έδωσε για ένα αίματωμα που έπαθα στη φωνητική χορδη και σιρόπι. Όλα αυτά για 10 ημέρες πρωί βράδυ.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Υποφερει κανεις από Πονοκεφάλους που επιμένουν;;
    Φοβάμαι πολύ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Η κορτιζόνη με ειχε βοηθήσει πάρα πολύ με την ορθοστατική όσο την έπαιρνα. Κι εγώ φοβάμαι πολύ τα χάπια, κυρίως για αλλεργικές αντιδράσεις και καρδιά. Για πόσο θα την παίρνεις; Αν το qt σου είναι φυσιολογικό, δεν θα σου κάνει αμέσως την παρενέργεια αν το παίρνεις για λίγες ημέρες. Τι συμπτώματα έχεις με την ιγμορίτιδα; Είναι κάτι που όντως χρειάζεται αντίβιωση; Γιατί κάποιοι τις δίνουν σαν καραμέλες ενώ δεν χρειάζεται.
    Τώρα σχετικά με την παρενέργεια μήπως την κάνει σε όσους έχουν όντως πρόβλημα;; ένας φίλος μου την έχει πάρει πάρα πολλές φορές και ενδοφλέβια. Βέβαια διάβασα ότι οι γυναίκες είναι πολύ πιο πιθανό να παρουσιάσουν κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω τι να κάνω

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Τώρα σχετικά με την παρενέργεια μήπως την κάνει σε όσους έχουν όντως πρόβλημα;; ένας φίλος μου την έχει πάρει πάρα πολλές φορές και ενδοφλέβια. Βέβαια διάβασα ότι οι γυναίκες είναι πολύ πιο πιθανό να παρουσιάσουν κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω τι να κάνω
    Στη μακροχρόνια χρήση ή σε καποιους που έχουν προδιαθεση, μπορει να κανει qt ενώ δεν το είχαν εκ γενετής. Αν το έχει κσποιος ήδη , απαγορευευεται να το παρουν γιατί θα μεγαλώσει το qt. Για δέκα μέρες όμως δεν νομίζω να έχεις καποιο προβλημα. Μονο αν έχεις καποια αλλεργία είναι επιφοβο αλλα και παλι είναι δύσκολο να το προβλεψεις. Αν εμπιστευεσαι το γιατρό και θεωρεις ότι υπαρχει λογος να παρεις την αγωγή, παρτην. Θα σκοτώσει και ενδεχόμενα μικρόβια για ενδοκαρδιτιδα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω δεν κανει να το παρω αυτο γιατι εχω μια σπανια παθηση. Εσυ ομως να το παρεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβαμαι να παρω τα χαπια
    By Vasilis19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 22-01-2016, 02:00
  2. φοβαμαι να παρω τη θεραπεια μου
    By hapydays in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 15-08-2014, 21:07
  3. φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 10-09-2011, 04:16
  4. Abilify.Φοβαμαι να το παρω!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2009, 22:24
  5. Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
    By spiral_architect in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 22-02-2007, 17:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •