Υποφερει κανεις από Πονοκεφάλους που επιμένουν;;; Φοβάμαι πολύ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25

    Υποφερει κανεις από Πονοκεφάλους που επιμένουν;;; Φοβάμαι πολύ...

    Γενικότερα έχω μια φοβία περί υγείας θέματα και το παραμικρό με ανυσηχει παρά πολύ. Τελευταία έχω επίμονους πονοκεφαλους. Παίρνω παυσίπονο και μετά από λίγο ξανά... Διαβάζω διαφορά στο ίντερνετ από όγκους στο κεφάλι μέχρι το πιο αθώο...
    Κανένα καλό παυσίπονο εκτως από το παναντολ που παίρνω... Ξέρει κάποιος;;; Είχα κάνει μια μαγνητική πριν κανένα χρόνο νομιΖω και πιο λίγο. Ήταν οκ... Είχα μια νευραλγία από τον αυχένα κ μου έκανε πονοκεφάλους αλλά αυτός που έχω εδώ κ λίγες μέρες αφορά όλο το κεφάλι τύπου τάσεως... Δοκίμασα μασάζ, πήρα παυσίπονο, έδεσα το κεφάλι σφιχτά τίποτα.... Άρχισα να φοβάμαι... Μια η καρδιοφοβια- κ τώρα αυτό...

  2. #2
    george1520
    Guest
    Σε παρακολουθεί κάποιος ψυχολόγος;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Νο Τι πιστεύετε; Θα έπρεπε;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Μάγια, το ίντερνετ είναι κακός σύμβουλος και όλοι δυστυχώς κάνουμε το ίδιο λάθος.... κάτι αντίστοιχο με ανησύχησε πρίν χρόνια και με οδήγησε σε φίλο μου παθολόγο... σε συνεργασία βέβαια με νευρολόγο επιβεβαίωσε οτι το θέμα ήταν ψυχολογικό, κεφαλαλγία τάσεως κλπ... έχεις κάνει ήδη μια μαγνητική που ήταν καθαρή... ίσως ο οργανισμός σου έχει συνηθίσει το panadol αν το λαμβάνεις συχνά.... αρα μήπως να διαχειριστείς λίγο το άγχος..??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Παθαίνω ακριβώς τα ίδια και έχω κάνει αρκετές μαγνητικές..εμένα με πιάνει λίγο ο αυχένας και μετά αρχίζει ο πονοκέφαλος και επειδή αρχίζω να σκέφτομαι διάφορα με πιάνουν και άλλα...πήγαινε καλύτερα σε ένα ψυχολόγο να το συζητήσετε και μην ψάχνεις στο ίντερνετ...θέμα άγχους είναι

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Μάγια View Post
    Νο Τι πιστεύετε; Θα έπρεπε;;
    Ναι. Γιατί έχεις συχνά θέματα με φοβίες.. Είναι κάτι που θέλει δουλειά για να βρείτε το ουσιαστικό πρόβλημα και να το δουλέψετε..

    Πως ήταν τα παιδικά σου χρόνια;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Τα παιδικα μου χρόνια πολύ καλά τέλεια... Τα εφηβικά μου δύσκολα. Από τότε που πέθανε ο μπαμπάς μου αλλάξανε κάποια πράγματα στον εαυτό μου και πιστεύω απέκτησα από τότε τη φοβία με την καρδιά και το να μη μου συμβεί κάτι σε μικρή ηλικία...

  8. #8
    george1520
    Guest
    Επειδή έχασες τον πατέρα σου νωρίς άρχισες να φοβάσαι τον θάνατο εννοείς;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Ναι ακριβώς αυτό υποθέτω... Αλλά και γενικά με αυτά που ακούω τα ξαφνικά που συμβαίνουν σε νέα παιδιά... Όλο κάτι θα μου συμβεί και αμέσως σκέφτομαι το χειρότερο,με πιάνει φόβος,πανικός

  10. #10
    george1520
    Guest
    Οπότε έχεις εντοπίσει τον λόγο που έχεις συνέχεια "θέμα" με κάποια αρρώστια.. Προσπαθείς να προλάβεις μη πάθεις κατι κτλ..ειναι καιρός να αντιμετωπίσεις όλο αυτό και να βγεις δυνατη. Όλα αυτά που σου συμβαίνουν είναι παιχνίδια του μυαλου.. Και συμβαίνει σε πολλούς.. Πήγαινε σε ένα καλό ψυχολόγο και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά.
    Last edited by george1520; 15-12-2019 at 00:25.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Παρουσα!!! Εξι χρονια βασανιζομαι με πονοκεφαλους, ζαλη και ασταθεια !! Εχω διαγνωση καταθλιψης και αγχωδης διαταραχης , εχασα κι εγω τη μητερα μου προσφατα και μου λειπει πάρα πολύ

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Demi θα ήθελα να σε ρωτήσω πως γίνεται η διάγνωση της κατάθλιψης;; Εσύ καταλάβαινες τον εαυτό σου πως κάτι δε πάει καλά; Τι συμπτώματα είχες; Το σκέφτομαι να μιλήσω με κάποιο ψυχολόγο αλλά δεν πιστεύω στον εαυτό μου ότι με κάτι που θα μου συμβεί δε θα κάνω κακή σκέψη δε ξέρω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Ναι το κατάλαβα μόνη μου ,δεν αρκει μόνο ενα ψυχοσωματικό θέμα να σε κινητοποιήσει ,ειναι συνδυασμος πολλων συμπτωμάτων. Δεν είχα όρεξη να βγω , με έπιανε μελαγχολία έντονη, έκλαιγα πολύ συχνά, δεν κοιμόμουν καλά το βράδυ , είχα πολλά νεύρα κι ακόμη έχω , ειμαι στην αρχή της θεραπείας , ελπίζω να βοηθηθώ έχω την λεγόμενη αγχώδη κατάθλιψη . ψυχοθεραπεία δεν επέλεξα γιατί δεν μου ταιριάζει σαν ιδιοσυγκρασία ,ίσως σκεφτώ να κάνω κάποιες συνεδρίες όμως

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Ναι το κατάλαβα μόνη μου ,δεν αρκει μόνο ενα ψυχοσωματικό θέμα να σε κινητοποιήσει ,ειναι συνδυασμος πολλων συμπτωμάτων. Δεν είχα όρεξη να βγω , με έπιανε μελαγχολία έντονη, έκλαιγα πολύ συχνά, δεν κοιμόμουν καλά το βράδυ , είχα πολλά νεύρα κι ακόμη έχω , ειμαι στην αρχή της θεραπείας , ελπίζω να βοηθηθώ έχω την λεγόμενη αγχώδη κατάθλιψη . ψυχοθεραπεία δεν επέλεξα γιατί δεν μου ταιριάζει σαν ιδιοσυγκρασία ,ίσως σκεφτώ να κάνω κάποιες συνεδρίες όμως
    Ηθελα να σε ρωτησω αν απο τοτε που ξεκίνησες την θεραπεία αν εχουν περασει οι ζαλάδες. Ευχαριστω

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Μάγια View Post
    Γενικότερα έχω μια φοβία περί υγείας θέματα και το παραμικρό με ανυσηχει παρά πολύ. Τελευταία έχω επίμονους πονοκεφαλους. Παίρνω παυσίπονο και μετά από λίγο ξανά... Διαβάζω διαφορά στο ίντερνετ από όγκους στο κεφάλι μέχρι το πιο αθώο...
    Κανένα καλό παυσίπονο εκτως από το παναντολ που παίρνω... Ξέρει κάποιος;;; Είχα κάνει μια μαγνητική πριν κανένα χρόνο νομιΖω και πιο λίγο. Ήταν οκ... Είχα μια νευραλγία από τον αυχένα κ μου έκανε πονοκεφάλους αλλά αυτός που έχω εδώ κ λίγες μέρες αφορά όλο το κεφάλι τύπου τάσεως... Δοκίμασα μασάζ, πήρα παυσίπονο, έδεσα το κεφάλι σφιχτά τίποτα.... Άρχισα να φοβάμαι... Μια η καρδιοφοβια- κ τώρα αυτό...
    Μπορει να εχεις ημικρανια. Εχω και εγω και τα παυσίπονα δεν κανουν δουλεια. Εχεις επισκευθεί καποιον νευρολόγο;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι πολύ...
    By Αριστείδης! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-12-2013, 08:52
  2. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ
    By sallonikios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-02-2012, 15:37
  3. φοβαμαι πολυ...
    By Sublime in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 22
    Last Post: 27-05-2011, 21:16
  4. φοβαμαι πολυ......
    By mr.blond in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 15-01-2011, 07:12
  5. Οταν τα συμπτωματα επιμένουν
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2010, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •