Έχει κόψει κάνεις με επιτυχία αντιψυχωσικα φάρμακα?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Καλή προσπάθεια λοιπόν..καλή διατροφή ναι κόψε λιπαρά τηγανητά βάλε την άθληση στην καθημερινότητά σου και βρες και κάποιο άτομο να μιλάτε για ότι σε απασχολεί και όλα καλά θα πάνε...αλλά αν συμβεί κάτι καλό θα ήταν να ρωτήσεις ειδικό όσο και να μην θες...
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε... εχεις δικιο σε όσα λες... αλλά εγώ δυστυχώς το πηρα για άγχος και κατάθλιψη...
    Επίσης έχω διαβάσει ότι συμπτώματα απόσυρσης μπορεί να έχει πάρα πολλά και πράγματα που δεν είχες πριν... αν συμβεί κάτι τέτοιο... ισως απευθυνθώ σε ειδικό... αλλά και πάλι αυτοί δεν παραδέχονται τίποτα... θα τους πληρώνω και από πάνω???

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε... εχεις δικιο σε όσα λες... αλλά εγώ δυστυχώς το πηρα για άγχος και κατάθλιψη...
    Επίσης έχω διαβάσει ότι συμπτώματα απόσυρσης μπορεί να έχει πάρα πολλά και πράγματα που δεν είχες πριν... αν συμβεί κάτι τέτοιο... ισως απευθυνθώ σε ειδικό... αλλά και πάλι αυτοί δεν παραδέχονται τίποτα... θα τους πληρώνω και από πάνω???
    Από το 14 έχω αλλάξει οκτώ γιατρούς και βρήκα κάποιον να μου ταιριάζει το 17 μετά από πολύ κόπο....ελπίζω να σαι καλά φίλε μου

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Παντως μου κάνει φοβερή εντύπωση που δεν εχει βρεθεί ούτε ένας που να έχει κόψει αντιψυχωσικα...
    Μήπως όλο αυτό εξυπηρετεί κάποιους??(φαρμακευτικές - γιατρούς dealers)
    Μήπως δεν τους νοιάζει να γίνουμε καλά, παρά μόνο να παίρνουμε τα δηλητήρια τους?? λεω μήπως

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Παντως μου κάνει φοβερή εντύπωση που δεν εχει βρεθεί ούτε ένας που να έχει κόψει αντιψυχωσικα...
    Μήπως όλο αυτό εξυπηρετεί κάποιους??(φαρμακευτικές - γιατρούς dealers)
    Μήπως δεν τους νοιάζει να γίνουμε καλά, παρά μόνο να παίρνουμε τα δηλητήρια τους?? λεω μήπως
    Ελα μου ντε...αν και να πω την αλήθεια έχω καταφέρει και έχω κόψει ισχυρά φάρμακα....βέβαια μετά από χρονια ξανά πήρα έγινα καλά και τώρα παλεύω να τα κόψω παλι

  5. #20
    Mrgilleas
    Guest
    επειδη παρακολουθω το φορουμ πολλα χρονια,οφειλω να πω οτι υπηρχε ατομο εδω μεσα που του ξεκινησαν αντιψυχωτικα για εντονο αγχος και τωρα παιρνει μια ζωη αντιψυχωτικα και επαθε ψυχωση απο αυτα.ειναι σαν να παιρνω ινσουλινη χωρις να εχω διαβητη δεν θα μου κανει ζημια.αυτα εχυ σχεδιαστει να δινονται για την ψυχωση αν τα παιρνει καποιος που δεν εχει ψυχωση λογικο ειναι να του κανει ζημια δεν ειναι αθωα .ασε που μετα χρονιζει η παθηση του γιατι γινονται μονιμες αλλαγες στη βιοχημεια του εγκεφαλου.

    ξερετε για τους υπερεαισθητους υποδοχεις ντοπαμινης,ξερετε τι ειναι αυτο οταν παιρνεις χρονια αντιψυχωτικα που μειωνουν την ντοπαμινη οι υποδοχεις ντοπαμινης γινονται πιο ευαισθητοι και αναπτυσσονται καινουργιοι με αποτελεσμα οταν διακοπει το φαρμακο να ερχεται πολυ γρηγορα η υποτροπη.η οψιμη δυσκινησια ξερετε τι ειναι απο τη χρονια χρηση αντιψυχωτικων αναπτυσσονται τικ και διαφορες γκριματσες και αυτο ειναι αποτελεσμα υπεραισθητων υποδοχων ντοπαμινης

  6. #21
    Mrgilleas
    Guest
    Οι γιατροι δεν παραδεχονται οτι φταινε τα φαρμακα παντα λενε φταει η παθηση και κανουν χαρα να εχουν ισοβια πελατακια για να τα αρπαζουν

  7. #22
    Mrgilleas
    Guest
    Antipsychotic Induced Dopamine Supersensitivity Psychosis: A Comprehensive Review.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27264948
    παρτε ενα αρθρο που λεει τα αντιψυχωτικα προκαλουν ντοπαμινεργικη υπερευαισθητη ψυχωση και ειχα διαβασει παλιοτερα αρθρο που λεει οτι οσοι ξεκινησαν αντιψυχωτικα χωρις να εχουν ψυχωση κατεληξε καποιο ποσοστο να εχει πραγματικη ψυχωση

  8. #23
    Mrgilleas
    Guest
    Supersensitivity psychosis is used to discuss the spontaneous occurrence of psychotic episodes and/or the appearance of tardive dykinesia in the wake of anti-psychotic medication withdrawal.

    Such spontaneous episodes have occurred even in patients who never had psychotic episodes before beginning the medication. Studies using clozapine have found significant evidence.

    Larger discussions of withdrawal from other antipsychotics usually focus on tardive dyskinesia, a far more significant and long-lasting side effect[1] of antipsychotic treatment.

    When supersensitivity psychosis was explored in 1978,[2] a featured concern was increasing resistance to medication, requiring higher doses or not responding to higher doses. Some articles use the term tardive psychosis to reference to this specific concept.[3] However, articles have disputed its validity.[3][4] The condition has been discovered in very few people.[3][5] Palmstierna asserts that tardive psychosis is a combination of "several different and not necessarily correlated phenomena related to neuroleptic treatment of schizophrenia."[6]

    However, some articles use the term tardive psychosis as equivalent to supersensitivity psychosis.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Supers...vity_psychosis

  9. #24
    Mrgilleas
    Guest
    μου αρεσουν που λενε κατα των εμβολιων(με εξαιρεση το εμβολιο για το hpv) που οντως βοηθανε να αποτραπουν αρρωστιες και κανουν καλο και υπαρχει κακως κατα τη γνωμη μου το αντιεμβολιαστικο κινημα και δεν λενε τιποτα για τα αντιψυχωτικα που τα δινουν σαν καραμελες σε ασθενεις που δεν ειχαν ποτε ψυχωση και τους καταστρεφουν σωματικα μεσω της αυξησης του σωματικου βαρους και αυξησης χοληστερινης,τριγλυκεριδι� �ν και εμφανισης διαβητη και τους καταστρεφουν και ψυχικα προκαλωντας σε ορισμενους ψυχωση που δεν ειχαν πριν ξεκινησουν τα φαρμακα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Τι να πω ρε φίλε... απλά έχω τρομάξει... ελπίζω να καταφέρω να το κόψω και να μη μου προκαλέσει τπτ... ίδωμεν

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Ελα μου ντε...αν και να πω την αλήθεια έχω καταφέρει και έχω κόψει ισχυρά φάρμακα....βέβαια μετά από χρονια ξανά πήρα έγινα καλά και τώρα παλεύω να τα κόψω παλι
    Αν θες φίλε.. πες μας ποια φάρμακα έκοψες και με ποιον τρόπο??? ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Εγω τα εκοψα με επιτυχια .
    Αλλα παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες.
    Οπως πως ειναι η ζωη σου. Αν εχεις στηριγματα, αν εισαι δυνατος γενικα σαν ανθρωπος, αν εισαι δραστηριος, αν εχεις ατομα που σε καταλαβαινουν κ.λ.π. Και παιζουν ρολο αυτα, διοτι αν δεν εχεις τιποτα και κοψεις τα χαπια πιθανον(δεν λεω σιγουρα) να φτασεις σε προηγουμενη κατατσταση.
    Και εκτος απο αυτο, καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, σε αλλον μπορει να τα κοψει και να ειναι οκ, αλλος οχι.
    Εξαρταται απο πολλα.
    Αυτη ειναι μονο η προσωπικη μου γνωμη.

  13. #28
    hlias1988
    Guest
    αστα να πανε! παιρνω απο το 2012 ολζαμαπινη 20 mg. ημουν 85 κιλα και εγινα 120 ! και βαλε! παιρνω 1 mg zanax την ημερα και ενα για την καταθλιψη 40 mg vesema. δεν μπορω να τα κοψω με τιποταααααααααααααααααααα αααααααααααα

  14. #29
    hlias1988
    Guest
    πινω 6 φραπεδες την ημερα. οκ δεν χρειαζετε να με κραξετε το ξερω ειναι πολλοι!!! επισης με ποιανουν μερικες φορες στο κρεβατι μου σκεψεις αυτοκτονιας αλλα προσπαθω να σκεφτομαι θετικα. δεν δουλευω πουθενα και οπως καταλαβαινετε ειναι δυσκολα τα πραγματα. και επειδη ειμαι ας πουμε κοινωνικος βγαινω εξω σε μια μικρη πολη στην μεσσηνια και ολοι εχουν ταμπου με αυτα τα θεματα. εχασα τους φιλους μου για αυτο το λογο. αλλα πιστευω ειμαι δυνατος θα τα καταφερω . να γινομουν παλι 85 κιλα και τι στον κοσμο!!!

  15. #30
    hlias1988
    Guest
    δεν θελω να μπω σε ψυχιατριο γιατι πιστευω οτι θα μου κανουν το μυαλο κομποστα. και σιγα μην επιτρεπουν να πινουμε φραπε και να καπνιζουμε καπνο... πρεπει να φτασω σε πολυ ακραια κατασταση για να μπω.....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έχει κόψει κάνεις με επιτυχία αντιψυχωσικα?
    By Elendar123 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 21-03-2020, 14:35
  2. Δευτερη θεραπεια με φαρμακα μετα απο υποτροπη!εχει κανεις εμπιρεια??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 11-05-2013, 18:51
  3. Replies: 31
    Last Post: 17-09-2012, 15:58
  4. Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 21:07
  5. αντιψυχωσικα (caprilon olanzapine) εχει παρει κανεις??
    By marinaxx in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-2011, 23:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •