Έχει κόψει κάνεις με επιτυχία αντιψυχωσικα φάρμακα??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249

    Έχει κόψει κάνεις με επιτυχία αντιψυχωσικα φάρμακα??

    Όπως αναφέρει ο τίτλος ρωτάω αν έχει κόψει κάνεις με επιτυχία αντιψυχωσικα φάρμακα... φυσικά δεν εννοώ μετάβαση από το ένα στο άλλο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Δύσκολο θέμα...τα έχω κόψει για αρκετούς ήμουν μια χαρά μέτα όμως τα ξανά αρχισα...πήρα ολαζαπινη που είναι δύσκολο χάπι...προσπάθησα να το ελλατωσω καλά ήμουν αρχικά αλλά μετά από λίγο καιρό ξανά πάλι ...είναι πολλά που παίζουν ρόλο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Δύσκολο θέμα...τα έχω κόψει για αρκετούς ήμουν μια χαρά μέτα όμως τα ξανά αρχισα...πήρα ολαζαπινη που είναι δύσκολο χάπι...προσπάθησα να το ελλατωσω καλά ήμουν αρχικά αλλά μετά από λίγο καιρό ξανά πάλι ...είναι πολλά που παίζουν ρόλο
    Όταν λες μετά από λίγο καιρό.. πόσο εννοείς?? Δυστυχώς και εγώ Ολανζαπίνη παιρνω και ειναι τρομερά δύσκολο να κοπεί... γιατί δίνει τρελή αϋπνία... Θα το πω για οποίον διαβάζει... μην παίρνετε αντιψυχωσικα φάρμακα για άγχος και κατάθλιψη όπως και εγώ... μονο αν έχετε κάποια σοβαρή πάθηση όπως σχιζο κλπ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εγω περνω σεροκουελ σε χαμηλες δοσεις για ανχος και καταθλιψη..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Λοιπόν ξεκίνησα το 14πηγα σε μαλακά ψυχίατρο μου έδωσε βαριά χάπια...τεσπα τα κόβω μετά από 5 μήνες ...Οκτώβριο του δεκαπέντε σε νοσοκομείο μου δώσανε ήπια χάπια τα έπαιρνα μέχρι Οκτώβριο του 16 μετά τα ξανά αρχισα τέλη 17 ξανά πήρα ε και μην τα πολυλογω ακόμη παίρνω...δεν κόβονται εύκολα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Λοιπόν ξεκίνησα το 14πηγα σε μαλακά ψυχίατρο μου έδωσε βαριά χάπια...τεσπα τα κόβω μετά από 5 μήνες ...Οκτώβριο του δεκαπέντε σε νοσοκομείο μου δώσανε ήπια χάπια τα έπαιρνα μέχρι Οκτώβριο του 16 μετά τα ξανά αρχισα τέλη 17 ξανά πήρα ε και μην τα πολυλογω ακόμη παίρνω...δεν κόβονται εύκολα
    Λυπάμαι που το ακούω... βέβαια δεν ξέρω τι θέμα είχες... αλλά επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα...ειναι τρομερά δύσκολο να κοπούν, έχουν τρελές παρενέργειες όταν κόβονται και δυστυχώς οι γιατροί τα παίρνουν από τις φαρμακευτικές σφυρίζουν αδιάφορα... τι καλύτερο για αυτούς να τα παίρνει κάποιος όλη την ζωή του...
    Ο καλύτερος τρόπος για να κοπεί ένα τέτοιο φάρμακο... ειναι πάρα πολύ σταδιακά δλδ σε βάθος εξαμήνου τουλάχιστον... και όταν σταθεροποιησαι σε μια δόση, τότε πας στην επόμενη χαμηλότερη κοκ

    nightzer όταν προσπάθησες να κόψεις την Ολανζαπίνη είχες αϋπνία??


    παραθέτω και αυτό για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει λίγο αγγλικά
    https://mentalhealthdaily.com/2014/0...-do-they-last/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Αρχικά να τονισω ότι μόνο με συννενόηση γιατρού κάνουμε ότι κάνουμε...λοιπόν το μειώσαμε σταδιακά..υπερένταση είχα πιο πολύ...βασικά ήθελα να το κόψω γιατί πήρα κιλά αυτό προκαλεί υπερφαγία

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Αρχικά να τονισω ότι μόνο με συννενόηση γιατρού κάνουμε ότι κάνουμε...λοιπόν το μειώσαμε σταδιακά..υπερένταση είχα πιο πολύ...βασικά ήθελα να το κόψω γιατί πήρα κιλά αυτό προκαλεί υπερφαγία
    Συμφωνώ ότι αυτό προκαλεί υπερφαγια... σίγουρα καλό είναι να τα κόβεις με επίβλεψη και συμβουλή γιατρού... αλλα δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση οι περισσότεροι αγνοούν το ποσό δύσκολο είναι να κοπεί η Ολανζαπίνη και ότι προκαλεί πολλά συμπτώματα απόσυρσης...

    Αν επιτρέπεται γιατί ξαναπήρες Ολανζαπίνη εφόσον είχες μόνο υπερένταση??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Μπα εμείς το συζητάμε πολύ και το προσπαθούμε...τώρα θα δούμε τι θα γίνει ..απλά περιμενουμε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Δυστυχώς,
    Από την έρευνα που έχω κάνει, για την συντριπτική πλειοψηφία όσων παίρνουν φάρμακα που επηρεάζουν την βιοχημεία του εγκεφάλου, είναι πολύ δύσκολο να τα διακόψουν, χωρίς να υποφέρουν για πολύ μεγάλο διάστημα.
    Ο εγκέφαλος, με την παρουσία αυτών των φαρμάκων, έχει αποκτήσει μια νέα ομοιοσταση, εχοντας κάνει σημαντικές αλλαγές στην χημεία του, με συνέπεια όταν τα ελλατωνεις η τα διακόπτεις, να είναι πολύ πολύ δύσκολο να δημιουργήσει μια νέα λειτουργική κατάσταση.
    Η δε παγίδα είναι, ότι ενώ τα έχεις διακόψει, και για αρκετούς μήνες αισθάνεσαι καλά, και νομίζεις ότι γλύτωσες, η επιδείνωση και έντονα ψυχοσωματικα εμφανίζονται από το πουθενά, και δεν ξέρεις πια τι να σκεφτείς!
    Για αυτό, έχω πολλές φορές αναφέρει ότι αν και δεν είμαι γιατρός, όλα αυτά τα φάρμακα τα παίρνουμε μόνο εάν είναι απολύτως απαραίτητα, με την παρακαλουθηση από έμπειρο και ευσυνειδητο ψυχίατρο.
    Προτιμότερο δε θα ήταν, στην μικρότερη αποτελεσματική δόση, και για το μικρότερο χρονικό διάστημα, μέχρι να βρούμε την δύναμη να λύσουμε τα ψυχολογικά μας προβληματα με άλλους τρόπους, εάν αυτό είναι φυσικά δυνατόν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Δυστυχώς,
    Από την έρευνα που έχω κάνει, για την συντριπτική πλειοψηφία όσων παίρνουν φάρμακα που επηρεάζουν την βιοχημεία του εγκεφάλου, είναι πολύ δύσκολο να τα διακόψουν, χωρίς να υποφέρουν για πολύ μεγάλο διάστημα.
    Ο εγκέφαλος, με την παρουσία αυτών των φαρμάκων, έχει αποκτήσει μια νέα ομοιοσταση, εχοντας κάνει σημαντικές αλλαγές στην χημεία του, με συνέπεια όταν τα ελλατωνεις η τα διακόπτεις, να είναι πολύ πολύ δύσκολο να δημιουργήσει μια νέα λειτουργική κατάσταση.
    Η δε παγίδα είναι, ότι ενώ τα έχεις διακόψει, και για αρκετούς μήνες αισθάνεσαι καλά, και νομίζεις ότι γλύτωσες, η επιδείνωση και έντονα ψυχοσωματικα εμφανίζονται από το πουθενά, και δεν ξέρεις πια τι να σκεφτείς!
    Για αυτό, έχω πολλές φορές αναφέρει ότι αν και δεν είμαι γιατρός, όλα αυτά τα φάρμακα τα παίρνουμε μόνο εάν είναι απολύτως απαραίτητα, με την παρακαλουθηση από έμπειρο και ευσυνειδητο ψυχίατρο.
    Προτιμότερο δε θα ήταν, στην μικρότερη αποτελεσματική δόση, και για το μικρότερο χρονικό διάστημα, μέχρι να βρούμε την δύναμη να λύσουμε τα ψυχολογικά μας προβληματα με άλλους τρόπους, εάν αυτό είναι φυσικά δυνατόν.
    Έχεις δίκιο ..κοίτα με τη συμφωνώ ότι πρέπει να προσέχουμε τι γιατρό βρίσκουμε...είχα πέσει σε βλαμμένο και μου έδωσε πολύ βαριά...έκανα μεγάλο αγώνα για να συνέλθω και να μην χρειάζομαι...και ακόμη πιστεύω λίγο ότι μπορεί αυτός να μου έκανε ζημιά αν και η ψυχίατρος διαφωνει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Δυστυχώς,
    Από την έρευνα που έχω κάνει, για την συντριπτική πλειοψηφία όσων παίρνουν φάρμακα που επηρεάζουν την βιοχημεία του εγκεφάλου, είναι πολύ δύσκολο να τα διακόψουν, χωρίς να υποφέρουν για πολύ μεγάλο διάστημα.
    Ο εγκέφαλος, με την παρουσία αυτών των φαρμάκων, έχει αποκτήσει μια νέα ομοιοσταση, εχοντας κάνει σημαντικές αλλαγές στην χημεία του, με συνέπεια όταν τα ελλατωνεις η τα διακόπτεις, να είναι πολύ πολύ δύσκολο να δημιουργήσει μια νέα λειτουργική κατάσταση.
    Η δε παγίδα είναι, ότι ενώ τα έχεις διακόψει, και για αρκετούς μήνες αισθάνεσαι καλά, και νομίζεις ότι γλύτωσες, η επιδείνωση και έντονα ψυχοσωματικα εμφανίζονται από το πουθενά, και δεν ξέρεις πια τι να σκεφτείς!
    Για αυτό, έχω πολλές φορές αναφέρει ότι αν και δεν είμαι γιατρός, όλα αυτά τα φάρμακα τα παίρνουμε μόνο εάν είναι απολύτως απαραίτητα, με την παρακαλουθηση από έμπειρο και ευσυνειδητο ψυχίατρο.
    Προτιμότερο δε θα ήταν, στην μικρότερη αποτελεσματική δόση, και για το μικρότερο χρονικό διάστημα, μέχρι να βρούμε την δύναμη να λύσουμε τα ψυχολογικά μας προβληματα με άλλους τρόπους, εάν αυτό είναι φυσικά δυνατόν.
    Τα είπες όλα φίλε μου συμφωνώ απόλυτα... αν και από την έρευνα μου είναι εφικτό να κοπούν... δύσκολα βέβαια... αν μειώνεις το 10% κάθε μήνα...

    Και κάτι άλλο που νευριαζω είναι ότι οι Ψυχίατροι τα δίνουν ελαφρά τη καρδία, και λένε.. σιγα δεν είναι τίποτα, ακόμα και για ύπνο τα γράφουμε τα αντιψυχωσικα... Τραγικά πράγματα... αντε να τους εμπιστευτείς μετά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Τα είπες όλα φίλε μου συμφωνώ απόλυτα... αν και από την έρευνα μου είναι εφικτό να κοπούν... δύσκολα βέβαια... αν μειώνεις το 10% κάθε μήνα...

    Και κάτι άλλο που νευριαζω είναι ότι οι Ψυχίατροι τα δίνουν ελαφρά τη καρδία, και λένε.. σιγα δεν είναι τίποτα, ακόμα και για ύπνο τα γράφουμε τα αντιψυχωσικα... Τραγικά πράγματα... αντε να τους εμπιστευτείς μετά...
    Το πιο δύσκολο να βρεις σωστό γιατρό...οι περισσότεροι δίνουν για πλάκα χάπια και δεν σου μιλάνε και καθόλου...χρειάζεται να βρεις ψυχοθεραπευτή

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Το πιο δύσκολο να βρεις σωστό γιατρό...οι περισσότεροι δίνουν για πλάκα χάπια και δεν σου μιλάνε και καθόλου...χρειάζεται να βρεις ψυχοθεραπευτή
    Εγώ προσωπικά τελείωσα με τους γιατρούς.... γιατί να δίνω τα λεφτά μου στους drug dealers.?? .. αυτοί δεν παραδέχονται τίποτα παρά μόνο σου λένε ότι εσύ δεν έγινες καλά ακόμα, δεν φταίει το φάρμακο.... δεν έχει συμπτώματα απόσυρσης... Εκτός από άσχετοι λοιπόν είναι και επικίνδυνοι... Θα ακολουθήσω πολύ καλή διατροφή και το 10% και εύχομαι να καταφέρω να το κόψω σχετικά αναίμακτα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Εγώ προσωπικά τελείωσα με τους γιατρούς.... γιατί να δίνω τα λεφτά μου στους drug dealers.?? .. αυτοί δεν παραδέχονται τίποτα παρά μόνο σου λένε ότι εσύ δεν έγινες καλά ακόμα, δεν φταίει το φάρμακο.... δεν έχει συμπτώματα απόσυρσης... Εκτός από άσχετοι λοιπόν είναι και επικίνδυνοι... Θα ακολουθήσω πολύ καλή διατροφή και το 10% και εύχομαι να καταφέρω να το κόψω σχετικά αναίμακτα...
    Καλή προσπάθεια λοιπόν..καλή διατροφή ναι κόψε λιπαρά τηγανητά βάλε την άθληση στην καθημερινότητά σου και βρες και κάποιο άτομο να μιλάτε για ότι σε απασχολεί και όλα καλά θα πάνε...αλλά αν συμβεί κάτι καλό θα ήταν να ρωτήσεις ειδικό όσο και να μην θες...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έχει κόψει κάνεις με επιτυχία αντιψυχωσικα?
    By Elendar123 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 21-03-2020, 14:35
  2. Δευτερη θεραπεια με φαρμακα μετα απο υποτροπη!εχει κανεις εμπιρεια??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 11-05-2013, 18:51
  3. Replies: 31
    Last Post: 17-09-2012, 15:58
  4. Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 21:07
  5. αντιψυχωσικα (caprilon olanzapine) εχει παρει κανεις??
    By marinaxx in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-2011, 23:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •